Dívka z inkoustu a hvězd

Od chvíle, kdy na ostrov dorazil guvernér Adori, nikdo nesměl překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. Isabelle ale i tak sní o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Svůj sen si splní, když zmizí její nejlepší kamarádka a Isabelle se vetře do pátrací skupiny - je přeci dcerou kartografa. Kdo jiný by měl skupinu provést nebezpečnou pustinou jen za pomoci map a hvězd?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/348885/divka-z-inkoustu-a-hvezd-oKl-348885.jpg 3.4159
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

The Girl of Ink and Stars (2016)

Kniha Dívka z inkoustu a hvězd

Cleo De Nile

Tato knížka s přenádhernou obálkou, zajímavým názvem a velice poutavou anotací mě na první pohled zaujala, a hodně jsem se na ni těšila. O to větší bylo zklamání, když jsem zjistila, že příběh bude opravdu jenom o tom hledání, které není ani nijak metaforické a postrádá hlubší význam, pointu či nějaké to poselství. Je to hrozně plytké, a navíc to není young adult, je to spíš pro malé děti. Postavy jsou nepropracované a všechny na jedno brdo. Škoda, kniha měla velký potenciál, kterého ale autorka nedokázala využít.

An52imal

Nebylo to špatné, oceňuju zajímavý nápad na dobrodružný příběh s překvapením na závěr. Jen už je to jaksi mimo moji věkovou kategorii... Kdyby mi bylo tak 12 let, byla bych z této knihy úplně nadšená.

Rychlé přečteno.

Verča16

I když to porazilo Harryho Pottera tak mě se líbil Potter! Ale kniha byla fantasy, dobrodružma, napínavá a trochu i děsivá. Moc se mi líbilo to téma kartograf/cestování... Ze začátku se kniha moc nerozjížděly ale potom to byl rychlý skok. Lupe jsem měla ráda byla odvážná a to co se jí stalo mě mrzí, nenapadlo by mě ani ve snu že se tohle stane a tahle kniha byla plná překvapení. Určitě doporučuji dobrodruhům!!

Byxy123

Musím pochválit nápad autorky, protože ten byl skvělý. Bohužel mi přišlo, že konec přišel dřív, než měl, že oproti zbytku knihy byl málo rozepsaný a trochu uspěchaný. Co mě bilo do očí byla volba jmen. Bylo to jako průřez různými státy, kde Máša ve mě evokuje něco typicky ruského a naopak Lupe něco trochu mýtického. Stejně na tom byly kontinenty. Vím, že vymýšlet nová a nová jména je těžké, ale je dobré se držet buď vše vymyšleno nebo vše přebráno. Také mi přišlo, že občas nebylo něco pořádně dovysvětleno a musela jsem si to domyslet. Ale kdybych knihu četla v mladším věku, tak se možná nad tím tak nepozastavuji. :)
Nelituji, že jsem ji četla, jen nevím, jestli se k ní ještě někdy dostanu.

DancaBart

Kniha měla zajímavou inspiraci/námět, ale čekala jsem víc. Některé části nebyly úplně dotažené a připadaly mi odbyté.
Na knížce je asi nejlepší obálka (ta je nádherná) a "želva/ostrov".

Sandruš

Oddechovka, která mě bavila.

kamibe

Knížku mi půjčila dcerka mé kamarádky, viděla jsem, že ji asi bavila. Vzadu na obálce jsem si přečetla, že je to "nejlepší britská kniha roku 2017, která v prestižní soutěži porazila i Harryho Pottera a prokleté dítě!" Tak to tam stojí i s tím vykřičníkem. Proto jsem si ji půjčila, zvědavá, kdo trumfnul Rowlingovou. Po přečtení jsem se domnívala, že to se tedy musím podívat i na tohohle posledního Pottera a porovnat to. Ale zavčasu jsem si přečetla několik komentářů a nebudu to číst, to bych raději šla rovnou na divadelní představení, které tak pěkně popsala Lady.Lucrezia a dala tomu pět hvězd, kterýžto počet se objevoval jen sporadicky.
Samotný příběh Dívky z inkoustu a hvězd by se mi možná líbil, kdybych to četla jako dítě, a neměla bych k němu tolik výhrad, kolik jich mám teď.
Co mi při čtení vadilo nejvíce, nebyla ani ta jediná hrubka nebo vynechané slovo, jako spíš jakási stylistická nepořádnost, někdy až krkolomnost, o které nevím, zda ji mám přičíst autorce; možná patří spíš nešikovnému překladateli. Zmíním větu ze strany 114: „Šla jsem uprostřed skupiny, ruku sevřenou kolem jílce čepele, ale k ničemu nedošlo.“ Kolem čeho tedy měla sevřenou ruku? To se jistě čtenáři domyslí. Na s. 201 jsem se zarazila nad podivným užitím zesilujícího významu příslovce natož: „Netušila jsem, že se jí to líbilo natolik, že si to zapamatovala, natož aby si to zapsala.“ Asi nejméně snáším toto (s. 134): „Ptáš se na moc otázek.“ Na otázky se přeci neptáme, otázky pokládáme!
Kniha má opravdu pěknou obálku. Byla jsem však zmatená, komu za ni vlastně děkuje, protože v závěrečném Poděkování zmiňuje ve dvou nepříliš vzdálených větách nejméně dvě různé osoby.
Neumím si odpovědět na otázku, jak vlastně její maminka tu kouzelnou mapu stvořila. Prošla snad labyrintem? Možná by o tom mohl být další příběh.

pro dívky fantasy kartografie dobrodružství

Kiran Millwood Hargrave

Kiran Millwood Hargrave
britská, 1990

Kniha Dívka z inkoustu a hvězd je: