Tíha vesmíru
ekniha

Okouzlující love story, která vás dostane! Každý si myslí, že dobře zná Libby Stroutovou – tuhle odvážnou dívku s úctyhodnou váhou, jejíž fotku s titulkem „nejtlustší teenagerka Ameriky“ otiskly před dvěma roky snad všechny noviny v USA. Libby se ale od té doby změnila – a nejen co se váhy týče.Stejně tak si každý myslí, že dobře zná i Jacka Masselina. Mezi spolužáky je oblíbený, randí s nejkrásnější holkou ze školy a na první pohled to může vypadat, že má všechno, co si může přát. Až na to, že trpí prosopagnosií – není schopný rozeznávat lidské tváře a svůj handicap samo sebou skrývá.Když tedy na sebe Stroutová a Masselin rázem narazí ve škole, svět se obrátí vzhůru nohama – minimálně Van Burenova střední. A malér je na světě!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345674/tiha-vesmiru-f3R-345674.jpg 4.2232

Holding up the universe (2016)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Formáty eknihy:EPUB
Vydáno:, Euromedia

_tak_asi_simca_
dnes

Když jsem tuto knihu objevila v knihkupectví, od pohledu jsem se do ní zamilovala. Na zadní straně obalu totiž bylo napsáno něco jako: ,,Hvězdy nám nepřály má dvojče!" Tak jsem si myslela že to bude skvělé. Bohužel mě kniha maličko zklamala. Možná je to tím, že miluji ,,Hvězdy nám nepřály" a moc jsem to s tím srovnávala. Jinak to ale bylo moc hezky napsané, mělo to zajímaví příběh a rychle se to četlo. Kniha mě přiměla se zamyslet nad životem a trochu pozměnila můj pohled na svět. Pokud máte rádi romány jako třeba Hvězdy nám nepřály tak rozhodně doporučuji si knihu přečíst!

JessieEx
09. listopadu

Já nevím... nevím co na tuhle knížku říct, ani jak ji hodnotit. Že jsem ji vůbec začala číst je svým způsobem masochismus, vzhledem k tomu že nemusím Young Adult literaturu a kór když je to románek mezi dvěma jakkoliv handicapovanými teenagery. Prostě takové druhé Hvězdy nám nepřály... Zázrak ale je, že jsem tuhle knížku přečetla do 24 hodin a ani jsem u toho nijak zvlášť netrpěla :) nakonec to vlastně bylo celkem v pohodě... třeba ještě i prehodnotim svůj pohled na tenhle žánr.

Něha
02. listopadu

Kniha je u mne na žebříčku těch, které se mi v tomto roce líbily nejvíce. Fajn příjemné počtení s chvilkami na zamýšlení.

Půca4

Tuhle knihu by si mělo přečíst několik skupin lidí. Ti, kteří by potřebovali zvednout sebevědomí, ukázat, jak být silní a jak se umět šikaně a posměchu postavit. A ti, kteří jsou těmi tvůrci těžkostí a problémů. Jde tu nádherně vidět ten rozdílný pohled "provokatérů" a "obětí". Kniha byla rozhodně velmi zajímavá, četla se rychle a nezklamala mě. Nejvíce mi přišla zajímavá porucha prosopagnosie. Nikdy jsem o ní neslyšela ani nečetla a seznámení s ní bylo překvapující.

bagel

Čekala jsem trochu víc. Je dost náhoda, že se zrovna dvě takové postavy setkají. Další jejich vztah je už spíš uvěřitelný. Nikdy mě nenapadlo, že by taková porucha mohla existovat.

zabkalili

Před pár minutami jsem dočetla tuto knihu. A sakra, ještě teď mám slzy v očích. Vůbec ne z toho, jak ten příběh skončil, ale z Poděkování autorky, na konci knihy, které mě totálně dostalo. Až teprve u něho jsem si uvědomila, jak moc osobní tato kniha je. Autorka skvěle popisuje pocity ztráty, jaké to je, být šikanovaná, ale také zamilovaná. Většinu z toho prožila a to tomu dodává na síle.
Kniha se četla naprosto lehce a rychle. A to popisování zamilovanosti? Panebože. Ne jednou jsem měla husí kůži.
Vcelku je příběh docela jednoduchý, opravdu nic, u čeho byste museli nějak usilovně přemýšlet, ale nadchl mě ten nápad s prosopagnosií. Také konec je celkem předvídatelný, ale co už, hlavní je ta myšlenka, kterou vám tato kniha přinese.
Je to spíše o uvědomění sami sebe, o sebelásce a o tom, že vzhled není ani v nejmenším to hlavní.
Prostě a jednoduše, je to příběh u kterého si uvědomíte, že ve vesmíru nejste ani zdaleka sami, “někdo vás chce” a ten někdo vám pomůže nést tíhu celého vesmíru :)

paulinschildie

Milá knížka z americké střední školy. Líbí se mi tenhle přístup k životu, kteří mají američtí umělci. Vážné věci se dají vyjádřit s lehkostí.

andie6001

Téma "nadváha" mi není tak úplně cizí. Proto se mi příběh velice líbil. Miluju Libby a hlavně to jak dokáže každého tak bravurně usadit. Je docela stejná povaha jako já a to mě na příběhu hrozně bavilo.

hledaseniki

V tomto roce jsem se dostala ke knize Všechny malé zázraky od Jennifer Niven, její styl vyprávění a to téma, kterým se v té knize zaobírá, mě dostalo na kolena a nebylo pochyb o tom, že si přečtu i její další knihu. Na Jennifer Niven obdivuji, že se dokáže vymanit z těch škatulek young adult literatury, přesto, že je její tvorba určena mladistvým, neznamená to, že je určena jen jim. Její knihy mají totiž podstatně hlubší význam, nesou v sobě jakési poselství a přesně kvůli tomuhle jí člověk musí milovat a obdivovat.
Tíha vesmíru není jen o dvou mladých lidech, kteří se zamilují. Příběh dvou odlišných lidí, kteří bojují se svými vnitřními démony, v případě Jacka jde o vážnou nemoc prosopagnosie, kdy člověk nedokáže rozeznávat obličeje a Libby je zase tou nejtlustší holkou v Americe. Každý má své problémy a díky její postavě se tihle dva seznamují, i když ne za zrovna příjemných podmínek. Celé je to napsané hrozně mile a není možné aby, jste si oba hlavní hrdiny nezamilovali. Libby je nebojácná mladá dívka, která to v životě neměla jednoduché a rozhodně si nenechá zkazit den tím, že na ní někdo pokřikuje kvůli její váze. Libby je jedním slovem obdivuhodná, to samé můžu říct o Jackovi, který se vypořádává nejen s tím, že jeho otec podvádí mámu, ale také se svou nemocí o které se nikomu nezmínil a jako starší bratr se snaží chránit svého mladšího bráchu, jenže to jde těžko, když ho v davu ani nepozná. Oba si na svých bedrech nesou tíhu vesmíru a každý se s tím vypořádává po svém. Jennifer Niven i tentokrát poukazuje na vážná témata, v tomto případě tu máme vážnou nemoc a šikanu.
Tíha vesmíru na mě udělala velký dojem, ostatně autorka jednoznačně psát umí a její slova nejsou prázdná. Všechny malé zázraky jsou úžasné, ale tím velkým rušivým elementem pro mě byla hlavní hrdinka (jakže se to jmenuje…jasně, Violet). Oproti tomu tady nemám co vytýkat, hlavní hrdinové úžasné lidské bytosti ze kterých by si spousta z nás měla vzít příklad, protože kdyby bylo takových lidí víc, tak by ten svět vlastně nebyl vůbec špatným místem. Na Libby a na Jacka už nikdy nezapomenu a vy byste taky neměli.

kytarka

Po přečtení knihy jsem jako první vygooglila jestli opravdu existuje nemoc prosopagnosie. A opravdu existuje, šílené. Nedokážu si to vůbec představit. Nicméně je kniha opravdu pěkně napsaná, i když nepatřím do cílové skupiny pro kterou je kniha zaměřená, tak se mi líbila. Dobře se četla a děj byl zajímavý. Asi by si jí měly přečíst všichni kdo se kdy setkali s nějakou šikanou, dodala by jim určitě sebevědomí.

janyska13

Trochu jsem od knihy čekala něco lepšího.. Určitě byla zajímavá a s neokoukaným tématem, což jsem docela ocenila.

Adele02

Dokonalost sama.

Veronika02

Popravdě jsem od knihy čekala víc. Celkem mě zklamala. Hlavní postavy nesympatické a otravné. Děj nic moc... Autorka měla zvolit jiný název, protože "Tíha vesmíru" je spíš pro knihu jiného kalibru. Ale zase to nebylo tak hrozné. Dávám 3,5 hvězdy. :/

LiLinka

4/5 hvězdiček dávám jen mojí vinou, díky tomu, že jsem si děj kouskovala a nepřečetla knihu na jeden zátah.... tím pádem jsem se nedokázala do děje naplno přenést a nevcítila se do postav tak, jak by si zasloužily... je to krásný příběh a i když už nejsem úplně cílová skupina, tak se mi moc líbil a doporučuji i starším čtenářům.

JaneH

Na knížku jsem si nedělala velké nároky na něco co mě naprosto ohromí a převálcuje. A jsem za to ráda. Do děje jsem se nejdříve nemohla dostat, ale nakonec se mi kniha líbila. Jedná se o klasické young-adult dílo, které vás rozesměje, občas rozesmutní a při dočtení se usmíváte a zároveň jste trošku smutní, že příběh nepokračuje dál. Pro mne příjemné čtení s řadou metafor a hlubokých myšlenek.

lenkaabooks

Libby a Jack. Oba si nesou na ramenou nějakou tu tíhu. Libby nadváhu a Jack nerozeznává obličeje. Je to středoškolská love story, psaná z pohledu obou hlavních hrdinů a čte se moc fajn.

Francesca14

Moje kamarádka, která si stejně jako já zamilovala "Všechny malé zázraky" četla knížku přede mnou a moc se jí nelíbila. Říkala, že v ní nebylo nějaké to "bum", které dělá knihu dobrou. Ale já tam měla hned několik "bum" a navíc byla kniha napsaná zábavně, měla jsem hrozně ráda Libby (což je docela úspěch, protože většinou hlavní hrdinky ráda nemám, a obzvlášť ne ty tlusté holky, co se litují - ale Libby vůbec taková nebyla, byla drsná, silná, vtipná a sympatická) i Jack byl fajn a hrozně jsem těm dvěma fandila. Autorka se - obzvlášť tou tloušťkou a šikanou - strefila do dost velkého problému dnešní společnosti teenagerů a podle mě to dobře vystihla. Příběh se mi fakt moc líbil, je tam spousta krásných pasáží, co stojí za podtrhnutí a má to fakt sladký konec.

Horselen

Ze začátku mi trochu vadilo střídání pohledů po kapitole, obzvlášť když byly tak krátké. Jinak jsem ale takhle pěknou, milou knížku dlouho nečetla. Nebyla to jedna z těch tuctových, bylo na ní cosi originálního.
I obálka je moc hezká, i když obyčejná. Myslím, že autorka si na autentičnosti dala opravdu záležet a to oceňuji.
Mimo jiné kniha nahlíží i na problémy, které jsou v dnešní době aktuální, jako je obezita a šikana.

nickol

Jedna z nejlepších knih young adult žánru.

kedlis

Kniha mě doslova pohltila, bylo těžké dát si pauzu a dělat něco jiného než jen číst a číst.
Někdo by mohl říct že kniha je nudná, protože postrádá dechberoucí zvrat. Mně se líbilo, že kniha nebyla jen čistě o jejich vzájemné lásce, ale popisovala vývoj charakterů postav. A ještě k tomu se díky Libby naučíte jak se mít rád.
"Potkali jsme se a změnili si navzájem svět. My oba."

bookcase

Tak to byla jedna z nejlepších YA romancí. Citlivá, čtivá, zpracovává zajímavé téma. Nejsem cílová skupina, ale i tak jsem si čtení užila.

Terez67

Wow tato knížka mě hodně dostala . Sama s něčím bojuju takže jsem si ji chtěla přečíst. Hezký až smutný a dojemný příběch. Autorka opět nezklamala po Všechny malý zázraky . Moc doporučuju :)

LilianaFalcon

Na mě bohužel nezapůsobily ani Všechny malé zázraky (chvíli před tím jsem četla Proč? 13x proto - a to považuju za mnohem lepší).
Sice jsem ze začátku měla pocit, že se mi to dobře čte, ale to mě rychle přešlo. Nějak jsem si hlavní hrdiny a jejich myšlenkové pochody nedokázala oblíbit.

Ruxandra

Ačkoli nejsem věkem cílová skupina, bylo to krásné, milé a čtivé. Doporučuji všemi deseti :)

zdazilek

Rozhodně nejsem cílová skupina. na to už jsem trošku stará. Ale vzala jsem si knihu jako oddechovku na léto a musím přiznat že mě nezklamala. Četla se rychle díky krátkým kapitolám a děj krásně plynul. Rozhodně mě nezklamala.

michaela1992

Tohle je prostě Jennifer Nivenová. Píše skvěle, záživný je každý řádek, za vším je daleko více, než se na první pohled zdá. Je vidět, že ačkoli nejde o autobiografii, tak autorka dává do svých děl velkou část sebe.
Jasně, na Všechny malé zázraky (tedy podle mého skromého názoru) tenhle titul nedosahuje. Ale nazvala bych ho takovým menším bráškou. Budu tvrdit to, co k autorce patří: nepíše knihy určené jen teenagerům, ale knížky, které by si měla přečíst každá duše na světě.

spencer

Byla jsem velice překvapená, jak moc se mi knížka líbila. O prosopagnosii jsem slyšela poprvé, a proto mě příběh velice zaujal. Bylo to čtivé a oddechové. Rozhodně doporučuji :)

nikol6168

Jednoduše krása...

Tanja00

Všechny malé zázraky se mi osobně líbily více, ale i tady bylo spoustu krásných scén.

Lauralex

Okouzlující love story, která vás dostane. Jo, přesně! A mně je tak hezky. Zase mi někdo jednoduše ukázal, jak prosté to je. Jakkoliv je ta tíha vesmíru těžká, hluboká a černá. Tak přirozené a milé, že si to získá nejedno srdce. Cítím takový ten hřejivý, radostný pocit, který ve vás zanechá dobrá kniha.

Málokdo umí po svém nejúspěšnějším a největším díle navázat a pokračovat na stejné vlně a úrovni, a Jennifer to dokázala. A já potřebuju víc. Rozněžnila moji mysl, pohnula s mou duší a otevřela moje srdce. Všechny malé zázraky jsou pro mě až jakási modla, které zbožňuju, nicméně Tíha vesmíru jim zdárně sekunduje.

Na dnešní dobu je unikátní, vlivná, působivá a hodnotná spisovatelka, která to podává autenticky a vyrovnaně dětským i vyspělým nádechem. Píše o závažných a silných problémech nejen dnešní doby, jakýchsi tabu, o kterých se konzervativně mlčí, ale měla by se jim věnovat pozornost, a to se mi líbí. Umí bravurně, záživně, rozkošně a oddaně psát o tématech podstatných, ovšem s tou největší dávkou porozumění, lidsky a uznale, zobrazuje zde stanoviska, která mají svou neměnnou podstatu, a to tak, že dokáže lidem mnoho předat a pomoct jim, a už jen to je víc než obdivuhodné.

Není to žádný bezduchý, naivní, povrchní a bezvýznamný příběh, právě naopak. Je to příběh dvou zlomených lidí, kteří si nesou svou vlastní tíhu vesmíru a kteří k sobě patří víc než cokoliv a kdokoliv jiný. Ale hlavně patří každý sám sobě. A nakonec i vám, když je necháte promluvit. A není k tomu potřeba žádná extra schopnost, abyste to viděli, stačí trocha citu, empatie a pochopení, a přesně to by vám ta kniha měla předat, pokud budete svolní.
Má všechny předpoklady a podněty k ovlivnění davů.

Může se zdát, že tyto příběhy jsou prázdné, trapné, ohrané a působí lacině a bezvýznamně, jenže když si to prožijete, a nemusíte být nutně znalci života, vůbec to není laciné nebo bezvýznamné. Nakonec to pak ani není o tlusté holce a klukovi s vadou. Je to o prosté definici lidského soužití, našeho bytí a existence a pochopitelně o lásce. Ano, o té to tu je. A já jsem něžnější a přívětivější lásku neviděla. Totiž není to volba, je to nemoc (ať je to cokoliv). Nevím, kde lidi stále berou ten dojem, že mají právo na život ostatních. Máme stěží právo na svůj vlastní. Proto vyhledejme, co máme s druhými společného, ne to, co nás odděluje.

Tahle kniha má jednoduchý koloběh: začít knihu, zamilovat se, dočíst knihu, brečet. Je to laskavé, půvabné, lidské, skromné a ušlechtilé. Není žádné kouzlo, jak být krásný, buďte jen sami sebou, to stačí. A to je hlavní poslání té knihy.
Protože víte co? Někdo vás chce. Někdo vás potřebuje. Pro někoho jste nezbytní. Někdo vás má rád. Na to nezapomeňte.