Doppler

Hlavní hrdina autorova druhého románu se po zdánlivě bezvýznamném pádu z kola dostává do hluboké osobní krize, kterou řeší tím, že se zcela stáhne do sebe, opustí ženu a děti a dosavadní pohodlný způsob života a rozhodne se přestěhovat do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli potřebě jídla. Je to tedy román o lidské osamělosti, přechodu od aktivity k pasivitě, soukromém protestu proti společnosti a proti tomu, co se považuje za správné a korektní, proti konzumu a blahobytu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8768/big_doppler-i4j-8768.jpg 3.8442

Doppler 1.

Vydáno: , Vakát, Premedia

Doppler, 2004

Kniha Doppler

ujira
04. listopadu

Mnoho rezonujícího a absurdního se odehrává v útlé norské novele. Je třeba vydat se novou cestou. Sžít se s lesem, samotou, potomstvem a losy, jen tak být sám sebou a být k smíchu i k politování.

petrarka72

Vynikající zážitek! Nečekaný - protože autorů, kteří umějí napsat absurdní situace a zřetězit je do pozoruhodného, přitom uvěřitelného tvaru se silnou výpovědí, je málo - a mezi Nory bych je rozhodně nehledala. Chápu, že pro mnohé to není komfortní čtení, neidealizovaný útěk (skoro) mimo civilizaci, svérázné chování k rodině a dalším spolulidem čili živým (ale Doppler fakt, že NEMÁ lidi rád, deklaruje v každé druhé větě!) a téma vyrovnávání se s otcem, tedy mrtvým, byť svérázně, nejsou příjemná témata. A řekněme si upřímně, hlavní postava je na pěst. Doppler osciluje mezi poctivostí v hledání sebe sama plus konzistencí ve zdolávání nastoupené cesty a totální sebestředností plus nesnesitelností reakcí prakticky na cokoliv; jeho ideálním představitelem by byl Jaroslav Dušek... Užila jsem si to se smíchem a skřípáním zubů ve vyváženém poměru.

Leyla

Spadneš z bicykla a bum! Zmena ako hrom. Možno som čakala trochu viac (moja chyba haha), ale bolo to fajn. Také rozmýšľanie o živote, o ľudoch, o prírode (možno) v rámci nejakej osobnej krízy. Aj pokračovanie si prečítam.
Zopár myšlienok, čo ma zaujali / rozosmiali:
- Teletubbies! Normálne má človek chuť ich zomlieť na kompost.
- Žijete jeden vedľa druhého a v niektorých šťastných zábleskoch života možno aj spolu. .. Sú to dva extrémy. Dve planéty.
- Mám pocit, že my, čo žijeme teraz, musíme vyhynúť a musí prísť nový druh človeka. S čistým hárkom a menej agresívnymi vlastnosťami. Menej samoľúby človek. Typ človeka, ktorý bude mať nadhľad.

Iveta248

Netradičný príbeh muža - otca detí- ktorý sa rozhodol vzdať všetkého pohodlia a vymožeností civilizácie a rozhodne sa pre život v lese. Zaujímavé názory, pohľady na ľudí, civilizáciu a prírodu

Mirin1349

Ano, Dopplere, všichni jsme to pochopili. Jste na svou chloubu pyšný. Jsou ale i vhodnější branže, ve kterých to můžete dokonce i názorně ukázat a můžete tak ušetřit čtenáře, kterým je to šumák. Příběh jako takový potenciál měl, ale zpracování mi prostě nesedlo. Pár situací tam mírně zábavných bylo, jako celek mi to ale přišlo prostě takové nanicovaté.

iška

Ke knize jsem přišla díky letošní Knižní detektivce na Martinus.cz, ale asi jsem čekala více. Pokračovat dalšími díly nebudu.

Mishi

Pardon, ale to byla blbost. Myšlenka návratu k přírodě je mi blízká, ale tohle pojetí mi fakt nesedlo. Čekala jsem, že se dozvíme více o tom, jak se mu žije v lese, jenže jsme se dozvěděli jen to, že žije v lese. A to ještě stylem, že bivakovat v Norsku přes zimu ve stanu je lambada. Víc se toho dozvídáme o lidech, které potká a vede s nimi absurdní rozhovory, i když je nemá rád. Humorné mi to nepřišlo.
Jednu hvězdičku dávám za losa a druhou za totem.

zuziV
18. dubnaodpad!

Bohužel pro mě krok vedle - nejspíš se řadím mezi "pilné". Hlavního hrdinu bych asi pojmenovala podle jeho největší části těla, neseděl mi svým chováním od začátku do konce. Neberu to ani jako vtipný pokus o nadsázku. Určitě po dalších knížkách autora nesáhnu, nevyhovoval mi ani příběh, ani postavy, ani styl vyprávění.