Doppler

Hlavní hrdina autorova druhého románu se po zdánlivě bezvýznamném pádu z kola dostává do hluboké osobní krize, kterou řeší tím, že se zcela stáhne do sebe, opustí ženu a děti a dosavadní pohodlný způsob života a rozhodne se přestěhovat do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli potřebě jídla. Je to tedy román o lidské osamělosti, přechodu od aktivity k pasivitě, soukromém protestu proti společnosti a proti tomu, co se považuje za správné a korektní, proti konzumu a blahobytu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/8768/doppler-i4j-8768.jpg 3.8360

Doppler (1.)

Vydáno:, Vakát

Doppler (2004)

Kniha Doppler

Mayaku

Příjemný humoristický román. Na rozdíl od druhého dílu série (Náklaďáky volvo), kterým jsem neprozřetelně začala a který mě docela otrávil, bylo setkání s Dopplerem nepoměrně příjemnější, a nelituji, že jsem knize přeci jenom dala šanci. Příběh je zde takový sevřenější, postavy sympatičtější a humor tolik netlačí na pilu.

Tozbee

Je to správně uhozené a provokativní. Ten chlap je střídavě roztomilý a na zabití. A celek je z půlky zábavný a z poloviny nudný. A je celkem možné, že při druhém čtení by se mi ty půlky prohodily, což mi na celé knížce přijde jako nejlepší.

Kattulli

Erlend Loe píše velmi jednoduše a mně osobně sedí jeho humor. Ten styl mi připomíná Jonase Jonassona (Stoletý stařík, Analfabetka, ...). Doppler se taky dostává do velmi absurdních situací a to mě baví, protože je to vtipné a osvěžující. Doppler (a platí to pro celou sérii - tedy i pro Náklaďáky Volvo a Konec světa tak, jak ho známe) však není tak obsáhlý a propracovaný jako knihy od Jonassona. Kniha je rychle přečtená, je to taková oddechovka, ale zároveň, pokud chcete, nabízí i témata k zamyšlení se nad naším moderním stylem života.

Verrrunka

No pár severských humoristických knih jsem už četla, takže mi bylo jasné, že to bude trochu bizár. Ale tohle mi moc nesedlo. Čekala jsem více vtipných situací v kombinaci se soužitím s mládětem losa, ale pořád se opakovalo to samo. Byly tam opravdu veselé momentky, ale jako celek mi to v hlavě těžko zůstane. Navíc nemám v knihách ráda nesmyslné sexuální narážky, které nemají větší smysl a opodstatnění. Tady to bylo fakt zbytečně a přišlo mi, že to je jen za účelem jakési senzace, která se teda nekonala.

Marekh

Kniha se mi líbila. Vyskytuje se v ní humor a absurdní situace. Části knihy jsou tvořeny jednotlivými měsíci (Listopad - Květen). Doppler protestuje proti konzumnímu způsobu života, a proto se rozhodne žít v lese a o samotě. V knize se dočteme, že úplně s lidmi nepřetrhá všechny svazky, nicméně jeho nový postoj k životu a radikální změna jsou důkazem, že chce začít žít jiným způsobem než doposud. Je ženatý, má děti, takže ať se mu to líbí, anebo nelíbí, musí se podílet na jejich výchově. Nicméně v jeho pojetí ponechává dětem větší volnost než jiní rodiče. :) Líbil se mi také příběh pana Düsseldorfa. Kromě humoru jsem v knize našel také plno zajímavých myšlenek, například moc píle škodí. V knize se občas vyskytují vulgarismy. Kniha je zajímavá také tím, že autor u přímé řeči nepoužívá uvozovky.

Když jsem byl v knihovně, mohl jsem si půjčit celou trilogii, ale váhal jsem, jestli mne kniha bude bavit, stále jsem se rozhodoval, nakonec jsem si půjčil jen první díl a řekl jsem si, že nejprve vyzkouším první díl, a pokud se mi bude líbit, přečtu si další díly. Kniha mne oslovila a časem si určitě přečtu další 2 díly - Náklaďáky Volvo a Konec světa, tak jak ho neznáme.

Leonteenka
03. březnaodpad!

Blbost největší.

lusila

Čakala som niečo iné. Ale aj tak sa z tejto útlej knižky vykľul celkom príjemný sarkastický príbeh, ktorý sa vysmieva hodnotám dnešného človeka.

LEGACY

Severská literatura je tak moc jiná než všechny ostatní, že stojí za přečtení. Buď to bude vaše ranní káva, nebo ji s výsměchem opustíte, každopádně jejich myšlenky a nekonvenčnost mně baví. Bacha na píli, raději se odmlčím.