rlupinek rlupinek komentáře u knih

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Na tuto knihu jsem se chystal velmi dlouho, a to zejména po shlédnutí filmu Nepřítel před branami. Bohužel film má z knihy snad pouze jméno hlavního hrdiny Vasilije Zajceva a několika jeho spolubojovníků (Kulikov, Danilov,...), jinak je všechno jinak. Jo a taky Stalingrad... Na doporučení některých recenzentů jsem si nejprve přečetl Na mušce lovce, což je tématicky stejný příběh, jen ze strany německého odstřelovače Josepha "Seppa" Allerbergera a cca o jeden rok dále, od léta 1943. Obě knihy jsou výbornými svědectvími z válečného šílenství a každodenního boje o vlastní život. Pro fandy válečné literatury určitě povinná četba - obou knih.

30.09.2021 5 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Syrové, šokující, bez obalu... Tak bych asi nejlépe charakterizoval tuto knihu vzpomínek německého odstřelovače "Seppa" Allerbergera. Určitě jsem nečekal román pro dívky, ale některé výjevy byly moc i na mě. Bohužel ale i takové scény a krutosti do válečného běsnění patří. Několikrát jsem se přistihl, jak Seppovi fandím, aby vyvázl z boje bez zranění, abych si vzápětí uvědomil, že to byl vlastně on a tisíce příslušníků jeho národa, kteří to běsnění rozpoutali, byli vetřelci na cizím území a měli to být oni, kdo měli (a nakonec také byli) být poraženi a vyhnáni zpět na svoje území. V každém případě je dobré se dozvědět, jak prožívali válečná léta obyčejní vojáci, zejména tehdy, kdy už byla porážka Wehrmachtu nevyhnutelná.

13.09.2021 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Další ze série případů Kim Stoneové a jejího týmu, tentokrát oslabeného o jednoho člena, který má v knize svoji vlastní dějovou linku (případ). Tentokrát se podíváme do oblasti dětské psychologie a geniálních dětí. Kniha má spád, a to nejen díky mnohdy velmi krátkým kapitolám, ale i sledováním hned dvou případů najednou. Pravdou ale je, že tento případ nebyl zdaleka tak zamotaný, jako případy jiné, tudíž si myslím, že knížka nedosahuje takových kvalit, jako jiné, ale na další si určitě počkám. Co mě ale zaujalo, to je použití slovesa "dštít" ve větě: "Upírala oči plné nenávisti na manžela a dštila jed" - zde si paní překladatelka opravdu pohrála. Rád bych věděl, jak tato věta zní v originále...

31.08.2021 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Čtvrtá, a jak pevně doufám ne poslední, kniha výborné série o Hynku Tasovi z Boru, která mě úplně pohltila (celá série). Spravedlivého a nesmlouvavého Tase nelze než mít rád, ale zároveň se modlit, abychom se nikdy nepotkali proti sobě. Ano, v některých momentech z Tase až čiší nadpřirozená sebejistota, ale byl tak přeci vychován a vycvičen. Úplně se mi nelíbil konec, který byl takový nějaký nijaký. A právě z tohoto důvodu (nejen) bych si velmi přál pokračování.

18.08.2021 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Tak mám nového srdečního hrdinu - Hynek Tas z Boru. Je to prostě borec. Příběh se mi moc líbil, a to i díky zasazení do doby vlády Václava IV., mé nejmilejší. Velmi se mi líbilo shrnutí historických faktů na konci každé kapitoly, takže i nezasvěcený čtenář může proniknout do historie.

16.06.2021 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Když ve druhém díle prchá Lukáš z Prahy do Milána, byl jsem docela zklamán, protože jsem se těšil na tři díly historického románu zasazeného do středověké Prahy. Děj knihy byl ale tak zajímavý, že jsem nakonec nelitoval změny prostředí. O to zajímavější pro měl byl díl třetí, kde se obě prostředí (Čechy a Itálie) střídají. Kdo by si ale před přečtením této trilogie pomyslel, že české, ale i evropské dějiny utvářel šikovný řemeslníček?

07.06.2021 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Pěkný historický příběh v kulisách středověké Prahy, kterak mladý učedník ke štěstí přišel. Na můj vkus se často zmiňovala Lukášova schopnost šplhat po zdech a střechách pražských domů, až to zavánělo nadpřirozenými schopnostmi. Ale jde-li o život, jdou fyzikální zákony stranou...

31.05.2021 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Angela Marsons se dostala mezi mé oblíbené autory detektivek už před několika knihami. Ani tento kousek mě nezklamal. S ohledem na aktuální případ a návaznost na případy minulé jsem se trochu ztrácel v postavách, které byly klíčové v jiných případech a stejně tak jaké role v těchto případech sehrávaly. Ale jako vždy velmi čtivé a napínavé.

17.05.2021 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Jsem velkým příznivcem detektivek Chrise Cartera, ale bohužel tato mi přišla asi nejslabší. Moc mě nebavila nudná část, kdy Hunter plní úkoly Vlkodlaka a jako ne příliš velký znalec Los Angeles jsem se poměrně ztrácel. A jako vždy nadmíru inteligentní až geniální pachatel, který dokáže z kamerového záznamu zjistit veškeré údaje o ženě, která ho okradla... V této knize je hodně nevyjasněných záležitostí. Jinak by to nebyl špatný příběh, ale na pět hvězd to u mě není.

03.01.2021 4 z 5

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

Pohodová Vondruškova detektivka, dobře se mi četla, děj odsýpal. Hlavně mě fascinuje atmosféra Prahy a ostatních měst 16. století (v tomto případě Berouna). Mně se tyhle historické detektivky zkrátka líbí a nezkoumám úplně časovou nebo logickou posloupnost.

17.12.2020 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Velice zajímavé čtení jak se z ušlápnutého chlapce vyrůstajícím ve stínu despotického otce, který vyžaduje bezvýhradnou poslušnost, stane jeden z největších masových vrahů v dějinách. Ačkoliv já sám mám s tímto rychlým hodnocením trochu potíž. Jak sám Rudolf uvádí, on sám si vraždění nevymyslel, jenom plnil rozkazy jak se na německého vysokého důstojníka slušelo - "Mojí ctí je moje věrnost"

24.09.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Po přečtení prvního dílu jsem byl poměrně zklamán. Domnívám se, že téma Osvětimi bylo možné zpracovat lépe. Cilčina cesta mnohem lépe vykreslila atmosféru gulagu, kam byla Cilka po osvobození přemístěna. Musím přiznat, že Tatér se mi četl těžko. Při představě, co museli lidé prožívat na takovém místě naskakuje husí kůže. Ale byla válka, nepřítel byl jasně definován. O to hůř se mi četla Cilka... Obrázek o poválečné Evropě, zejména v Sovětském svazu, ať si udělá každý čtenář sám. Bohužel jsem nepochopil, jak může Cilka nazvat ženu, která ji vydírá na nejcitlivějším místě, nazvat člověkem "tak silným a čestným"!

17.09.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Opravdu velmi silné téma. Dlouho jsem váhal, jestli se do knihy pustit a nakonec se začetl. Osobně si myslím, že osobní vyprávění přímého svědka těchto hrůz bylo možné zpracovat daleko obšírněji a podrobněji. Fakt, že Osvětim, Březinka a mnoho dalších koncentračních táborů bylo peklo na zemi, ví asi každý. V této knize jsme se však mohli dozvědět mnohem víc a podrobněji. Na moje gusto běžel čas velmi rychle a stejně tak rychle a snadno proběhlo opuštění tábora. Určitě ale kniha stojí za přečtení, abychom si mohli udělat jasnější obrázek o "životě" v táboře.

04.09.2020 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Opět výborná detektivka se sympatickými vyšetřovateli a s novým členem týmu.

30.08.2020 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Tahle autorka se čte sama. Úplně se dokážu vžít do kůže policistů, kteří se pohybují v prostředí puberťáků zazobaných rodičů a ještě mají vyšetřovat vraždy... Výborná detektivka.

30.08.2020 5 z 5

Kat hejtmana Žižky Kat hejtmana Žižky Jan Bauer

Příběh z dob, které patří mezi moje nejoblíbenější, ale nijak zvlášť mě neoslnil. Ze všeho nejvíc jsem byl zmaten z toho, že Jan Žižka vlastně nebyl Jan Žižka...

03.06.2020 3 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Opět skvělé čtení, zápletky, intriky, středověk, napínavý děj, a to až do poslední kapitoly, až jsem se bál, že bude konec... Nad čím jsem se ale pozastavil, byla část kapitoly, kde Čeněk z Vřesova oznamuje perkmistrovi v Jihlavě, že vyrážejí na cestu ve čtyři ráno, vstávají tedy ve tři. Jak se v roce 1319 vzbudili ve tři hodiny ráno? Budíky nebyly, hodiny na věžích kostelů byly pouze v plenkách a ptáci ještě měli určitě půlnoc. Takže by mě zajímalo, jak věděli, že je právě tolik hodin (v noci), kolik právě je?
Už se určitě těším na další pokračování (snad v listopadu 2020).

26.05.2020 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další díl výborné série, kde mě snad víc než případy vražd potěšil otevřený konflikt Avy s nadřízenou (škodolibá radost - ta baba byla nesnesitelná!). Asi jsem čekal nějaký hlubší motiv vzhledem k brutálnosti provedení vražd. Další problém, který mám je s ukončením dějových linek, a to jak hlavní (nemůžu prozradit, kdo četl, asi pochopí), tak i vedlejší s pořezanými bezdomovci... Jakoby došel limit stran a další se dozvíme v další knize. I tu si ale určitě přečtu, asi to byl záměr autorky.

21.05.2020 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Původně jsem myslel, že budu knihu číst poměrně dlouho vzhledem k počtu stran. Zhruba první třetina knihy tomu odpovídala. Jenže od druhé třetiny jako by se děj rozjel, napětí střídalo napětí, už jsem chtěl, aby se konečně vrah či vrazi našli, jelikož jsem vůbec netušil, jaký je motiv? Proč by někdo zabíjel lidi, kteří pomáhají druhým? Osobně mě potěšila koupel slečny záporné ve staré koželužně, ta si oto přímo říkala...

31.03.2020 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Napínavá detektivka, pěkně promyšlené zmatení policie, jenom motiv jsem asi úplně nepochopil. Kniha určitě stojí za přečtení. Jenom mi nejde na rozum naivita vyšetřovatelky, když ve dvě hodiny v noci otevře dveře auta neznámému muži na ulici... Ve Skotsku asi běžné. Třeba si v dalších případech dá větší pozor.

21.03.2020 4 z 5