Na mušce lovce

Po mimořádném úspěchu českého vydání vzpomínek sovětského odstřelovačského esa Vasilije Zajceva přichází kniha, která nabízí podobně strhující pohled na boje na východní frontě, avšak tentokrát z perspektivy jednoho z nejlepších odstřelovačů německé armády, Josefa „Seppa“ Allerbergera (1924–2010). Tento rodák ze Štýrska se v roce 1942 dobrovolně přihlásil do wehrmachtu a nejprve byl vycvičen jako střelec z kulometu. Se snajperským řemeslem se začal seznamovat po svém zranění v létě 1943. Během následujících tvrdých ústupových bojů se záhy stal druhým nejúspěšnějším odstřelovačem německé armády a posléze jedním z mála řadových vojáků, kteří byli vyznamenáni Rytířským křížem Železného kříže. Pro české čtenáře je tato nesmlouvavě otevřená a místy drastická memoárová publikace, kterou zpracoval německý odborník na historii odstřelovačství Albrecht Wacker, pozoruhodná tím, že strastiplná bojová cesta Seppa Allebergera v závěru války krátce přivedla i na naše území....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/180969/na-musce-lovce-Xkx-180969.jpg 4.5154
Válečné, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Im Auge des Jägers. Der Wehrmacht-Scharfschütze Josef Allerberger (2005)

Kniha Na mušce lovce

Majkl11

Jednoznačně nejlepší kniha z pohledu vyprávění vojáka přímo z fronty kterou jsem kdy četl, v tomto případě odstřelovače německého Wehrmachtu. Obsahuje a popisuje neskutečná zvěrstva, která se ,,tam venku" běžně děla. Jako bonus ilustrativní dobové fotografie veprostřed knihy. Vřele doporučuji

maximus13

Čirá válečná hrůza. Pokud si čtenář uvědomí, že nejde o román, ale že každé slovo napsané v této knize je pouze reálný nepřikrášlený popis toho, co za hrůzy se děly každý den za války. Jakým příšerným způsobem si obě válčící strany ubližovaly. Chtěl bych upozornit na drastické popisy válečných hrůz. Nic pro citlivé povahy.

jehanys

Těžko, moc těžko hodnotit. Při čtení této knihy jsem přemýšlel o lidech, kteří zažili hrůzy války. Vůbec nechápu, jak to mohli vydržet. Myslím vojáky, civilisty a to na obou stranách. Nechápu. Máme veliké štěstí, že žijeme v dnešní době.

oskli

Výborná kniha. A nebo spíš úplně děsivá, ale výborně napsaná. Pro mě první válečná kniha z pohledu přeživšího vojáka, jakou jsem četla. Ztotožňuji se s epilogem knihy, ale budu se snažit na dojmy z knihy rychle zapomenout. Jediné, co mi při čtení fakt vadilo, bylo používání slova "anachronismus" a "anachronický" v úplně špatném kontextu, obvykle místo výrazu "paradoxní". To mi lezlo na nervy. Jinak knize nemám co vytknout.

Chaki

Z dnešního pohledu se zdá neuvěřitelné čím si museli vojáci projít... jinak úžasná kniha. Jen doufám že se ničeho podobného nedožijeme. Takoví tvrďáci už dneska nejsou...

kyssling
31.12.2018

Skvělá kniha, jedna z nejlepších z pohledu vojáka. Extrémně zajímavý popis závěrečných dnů války a chvil, kdy (ne)rozhodnost mnohokrát rozhodovala o tom, zda půjde voják do ruského či amerického zajetí.
Jinak hrůzy války a mučení ze strany ruských vojáků bylo neuvěřitelné, ale je třeba dodat, že o chování ze strany němců je "taktně" pomlčeno...

Patrikcz
15.11.2018

Pro mě zatím nejlepší kniha o odstřelovačích co jsem četl. Body si u mě získala především za autentické vylíčení válečných hrůz. Občas vypadalo, jako by se snažil autor v knize vylíčit sověty jako tu hroší stranu co dělala větší zvěrstva než nacisté, ale třeba to byl jen můj nepřesný dojem. Příběh je zde ovšem podán poutavě a až do konce a nenudí... 9/10 - Doporučuji přečíst i pohled z druhé strany barikády - Zápisky odstřelovače o Vasilij Zaytsevovi.

Opatov
09.09.2018

Obdoba Zapisku odstrelovace. Kniha je denikem vojaka, ktery si diky vynikajicim streleckym schopnostem vyrazne zlepsil zivotni podminky. Neresi smysl valky. Plni prikazy a bojuje o preziti. Brutalni sceny jsou vyliceny velmi detailne. Zajimave jsou momenty ustupu. Knizka je napsana velmi poutave, brutalnim scenam se pri tomhle tematu neda vyhnout. Ale moc se mi libila, mozna i diky tomu, ze jsem mela nadherne namluvenou audioknihu.