Na mušce lovce

Po mimořádném úspěchu českého vydání vzpomínek sovětského odstřelovačského esa Vasilije Zajceva přichází kniha, která nabízí podobně strhující pohled na boje na východní frontě, avšak tentokrát z perspektivy jednoho z nejlepších odstřelovačů německé armády, Josefa „Seppa“ Allerbergera (1924–2010). Tento rodák ze Štýrska se v roce 1942 dobrovolně přihlásil do wehrmachtu a nejprve byl vycvičen jako střelec z kulometu. Se snajperským řemeslem se začal seznamovat po svém zranění v létě 1943. Během následujících tvrdých ústupových bojů se záhy stal druhým nejúspěšnějším odstřelovačem německé armády a posléze jedním z mála řadových vojáků, kteří byli vyznamenáni Rytířským křížem Železného kříže. Pro české čtenáře je tato nesmlouvavě otevřená a místy drastická memoárová publikace, kterou zpracoval německý odborník na historii odstřelovačství Albrecht Wacker, pozoruhodná tím, že strastiplná bojová cesta Seppa Allebergera v závěru války krátce přivedla i na naše území....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180969/na-musce-lovce-Xkx-180969.jpg 4.5194
Válečné, Historie
Vydáno, Mladá fronta

Im Auge des Jägers. Der Wehrmacht-Scharfschütze Josef Allerberger, 2005

Kniha Na mušce lovce

Roman780

Knížka jako taková je čtivá a hezká. Velmi se mi líbí. Tři hvězdičky za naprostou tendenčnost. "My Adolfci" jsme ti nejčistší, nejspravedlivější na světě a ostatní jsou zločinci. Sice v knize snad 3-4x probleskne, že Adolf Hitler byl zločinec, ale horští myslivci a wehrmacht jsou křišťálově čistší. Bohužel, opak je pravdou. Ale, jako vždy, nelze paušalizovat. Mnohem více sebereflexe a pravého ocenění německých zásluh za události 30-40 let by autorovi prospělo, ale to bych chtěl asi moc.

Corvus

Předně se zdržím komentářů typu: "Nemohl jsem knihu dočíst, protože byla příliš násilná a brutální." Toto je válka. VÁLKA. Ve válce se zabíjejí lidé a dějí zvěrstva, kterých je schopen pouze pravděpodobně jen člověk. Čili pochopitelně, že kniha bude naturalistická, pokud se chce člověk něco dozvědět. A já velice kvituji, že je právě takto detailní a velmi popisná, protože pak tu máme například knihu od Zajceva, což je z poloviny komunistická propaganda a o umění odstřelovačském se toho moc nedočteme. A odstřelovač je disciplína, která už ve své podstatě zaručuje, že o explodující různé části těl, zohavení a krutost nebude nouze. Je velmi dobře, že si autor nebere servítky a píše o válce takové, jaká ve skutečnosti je. Ale to jen čistě na úvod.

Já osobně kvituji především to, že na rozdíl od jiných žánrových knih, se zde čtenář dočte o různých tricích, postupech a konkrétních rozdílech mezi příučkami a reálnou bojovou situací. Protože řada např. tzv. dokumentů je naprosto otřesná, mystifikační až lživá a hodně mi to připomíná právě ony brožurky "jak se stát odstřelovačem", přitom realita a vlastní zkušenost je naprosto vzdálená. Což právě dokazuje i odstřelovač J. Allerberger v této knize. V mnoha knihách se dočteme o tom že z té či oné zbraně se střílí lépe či hůře a že odstřelovač měl těžký život. To je ale zoufale málo. Vždy mě ve válečném soukolí zajímala právě tato vojenská disciplína/umění a až tato kniha mi dokázala naprosto naturalisticky přiblížit, co byli odstřelovači skutčně zač. Jak přemýšleli, jak se chovali, jakou měli taktiku. V tom je největší přínos této publikace. Velice kvituji i naturalisticky podané konkrétní situace, protože válka prostě taková byla (dnes už to je trochu jiné a ne v tak masovém měřítku, pochopitelně). A v neposlední řadě kvituji s povděkem lehce kontroverzní věc: jsem moc rád, že Allerberger své zážitky, cítění nenávisti vůči nepříteli, bojový adrenalin, sympatie k ideologii atd. zcela JASNĚ popisuje jako holý fakt. Stejně jako to, že se nadšeně přihlásil jako dobrovolník. Nijak nesympatizuji s ideologií, to v žádném případě, ale strašně by mi bývalo vadilo, kdybych se zrovna v této knize dočetl, jak strašně soucítil s každým vojákem, kterému výbušnou B-patronou roztrhal hlavu. Jak hrozně byl režim krutý a jak si to vše postupem měsíců strávených na frontě uvědomil. Ne, Allerberger byl fašista celým tělem i duší a neváhal zabít kohokoliv. Dokonce i jen tak v "klidovém" režimu si vyhledával na vlastní pěst oběti. V čem že je to přínosné?

Vše výše uvedené mi totiž pomohlo k tomu, abych po celou četbu nesympatizoval s "hlavním hrdinou", k čemuž má takřka každý čtenář sklony. Občas jsem se přistihnul jak držím Allerbergerovi pěsti, aby z té či oné situace vyvázl a aby se trefil apod. Ale naštěstí mi jeho férový přístup a nezakrývání skutečnosti, co to bylo za člověka, pomohlo uvědomit a říct si: "Tak bacha na to, byl to nácek, okupant, tyran a vraždil lidi."

Čili asi nejpřínosnější, nejpopisnější a nejzajímavější kniha o odstřelovačích 2. světové války, díky které bude každý, kdo se o snipery zájímá, obohacen. Citlivější čtenář nechť nečte válečnou literaturu.

DanaKa81

Kniha je plná hrůzných událostí z východní fronty na kterou vzpomíná nejlepší německý odstřelovač z pluku horských myslivců Sepp. Sepp byl jako jeden z mála oceněný Rytířským křížem Železného kříže a jeho začátky i pozdější zkušenosti z tvrdých bojů jsou hodně zajímavé. Pro citlivější čtenáře knihu nedoporučuji, protože těch veselejších historek je v knize opravdu málo

furat

Obrovsky silny pribeh, bez politickeho podbarveni. I kdyz se autor snazil popisovat zejmena technikalie sveho "remesla" i tak je jasne z kazdeho slova, jak strasna byla tahle valka pro vsechny bez rozdilu. Skoda jen, ze historii pise vetsinou jen "vitezove"

tonysojka

Jak píše maximus 13 je to čirá hrůza. A jak píše Tipsy Chipsy,některé vojáky začne válka a zabíjení bavit. Podle mne tahle hrůza a vědomí zabij, nebo budeš zabit, může na ně zapůsobit tak, že vlastně nedokáží po zbytek života dělat a myslet na nic jiného, než zabíjení. Odhodit vlastní myšlení a zodpovědnost a poslouchat rozkazy se může stát velmi pohodlné vůči svědomí. Ale nechci v žádném případě soudit. Sám nevím, jak bych se ve válce choval. Nebo byl zabit.

BarboraZ

Silné až brutální čtení, přesto poučné. Jsem ráda za těch pár vtipných scén a šťastný konec. Pomohlo mi utvořit si představu o tom jaké muselo být být odstřelovačem.

Cinik

Velmi poučné a zajímavé vzpomínky elitního německého odstřelovače.

MartinKaunowa

Kniha se sama četla. Je tam vše, co jsem očekával. Napětí, zajímavosti ze života vojáků, překvapení...

O umění válečném
O umění válečném