Na mušce lovce

Na mušce lovce https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180969/mid_na-musce-lovce-Xkx-180969.jpg 4 264 77

Po mimořádném úspěchu českého vydání vzpomínek sovětského odstřelovačského esa Vasilije Zajceva přichází kniha, která nabízí podobně strhující pohled na boje na východní frontě, avšak tentokrát z perspektivy jednoho z nejlepších odstřelovačů německé armády, Josefa „Seppa“ Allerbergera (1924–2010). Tento rodák ze Štýrska se v roce 1942 dobrovolně přihlásil do wehrmachtu a nejprve byl vycvičen jako střelec z kulometu. Se snajperským řemeslem se začal seznamovat po svém zranění v létě 1943. Během následujících tvrdých ústupových bojů se záhy stal druhým nejúspěšnějším odstřelovačem německé armády a posléze jedním z mála řadových vojáků, kteří byli vyznamenáni Rytířským křížem Železného kříže. Pro české čtenáře je tato nesmlouvavě otevřená a místy drastická memoárová publikace, kterou zpracoval německý odborník na historii odstřelovačství Albrecht Wacker, pozoruhodná tím, že strastiplná bojová cesta Seppa Allebergera v závěru války krátce přivedla i na naše území.... celý text

Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Im Auge des Jägers. Der Wehrmacht-Scharfschütze Josef Allerberger , 2005

kyssling
31.12.2018 5 z 5

Skvělá kniha, jedna z nejlepších z pohledu vojáka. Extrémně zajímavý popis závěrečných dnů války a chvil, kdy (ne)rozhodnost mnohokrát rozhodovala o tom, zda půjde voják do ruského či amerického zajetí.
Jinak hrůzy války a mučení ze strany ruských vojáků bylo neuvěřitelné, ale je třeba dodat, že o chování ze strany němců je "taktně" pomlčeno...

Patrikcz
15.11.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha o odstřelovačích co jsem četl. Body si u mě získala především za autentické vylíčení válečných hrůz. Občas vypadalo, jako by se snažil autor v knize vylíčit sověty jako tu hroší stranu co dělala větší zvěrstva než nacisté, ale třeba to byl jen můj nepřesný dojem. Příběh je zde ovšem podán poutavě a až do konce a nenudí... 9/10 - Doporučuji přečíst i pohled z druhé strany barikády - Zápisky odstřelovače o Vasilij Zaytsevovi.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Obdoba Zapisku odstrelovace. Kniha je denikem vojaka, ktery si diky vynikajicim streleckym schopnostem vyrazne zlepsil zivotni podminky. Neresi smysl valky. Plni prikazy a bojuje o preziti. Brutalni sceny jsou vyliceny velmi detailne. Zajimave jsou momenty ustupu. Knizka je napsana velmi poutave, brutalnim scenam se pri tomhle tematu neda vyhnout. Ale moc se mi libila, mozna i diky tomu, ze jsem mela nadherne namluvenou audioknihu.

Vec1980
19.08.2018 5 z 5

Válka v čisté podobě. Ideologie bez možnosti jiného pohledu. Msta za bezpráví, moře krve za řeku krve. Rozkazy proti rozumu na cestě od útoku do hluboké obrany.... :-(

bumelak
16.08.2018

po prvních pár desítkách stránek jsem chtěl knihu odložit, pro její syrovost a brutalitu. Nedalo mi to a dočetl, protože člověk by měl vědět jak hrozná válka doopravdy je. Jak řekl můj kamarád "tohle by měla být povinná četba" aby se to již nikdy neopakovalo!

martin6098
01.08.2018 5 z 5

Je dobře, že se o své vzpomínky podělil bez příkras a nyní mohou slouží jako odstrašující příklad. Je neuvěřitelné, jaké zrůdy může z lidí udělat válka a jak hluboko se to dokáže zapsat pod kůži člověka.

Pořád si říkám...pokud tohle bylo svědectví jednoho člověka, jednoho z mála který přežil, kolik hrůzností se ještě muselo v té době odehrát někde za zavřenými dveřmi nebo mimo oči svědků...

Hlavnímu hrdinovi samotnému nic nevyčítám. Byl velmi chytrý a měl štěstí, ale bohužel se stal obětí té obrovské mašinérie

Vonda006
07.07.2018 5 z 5

Z pohledu rakouského vojáka ve wermachtu. Syrové, mrazivé a přesto skvěle napsáno.

TipsyChipsy
13.06.2018 odpad!

Tato kniha byla nechutná z více aspektů. Jednak pro naturalismus popisovaných drastických scén. Ale to by ještě šlo. Jednak protože šlo o pohled z opačné, nacistické strany. Tak to by taky šlo. Ale úplně se dusím hnusnem z války samotné, tak jak ji mají nastavenou vojáci, jak je to vlastně baví, jak se hlavní hrdina těšil z dovolenky na frontu, jak je to tam jednoduché - pif paf, pravidla jsou jasný, všechno vyřeší zbraně a sila. A to mě děsí nejvíc. Myslím, že to mají v sobě. Hnusí se mi, že jedni si mohou dovolit luxus se zbraní v ruce si hrát na statečnost a naproti tomu pronic za nic umírají obyčejní lidé. Za protiválečné znechucení bych knize dala pět hvězd, ale dám odpad.

Layyen
10.06.2018 5 z 5

drsný a velmi autentický popis války

Kačudovič
16.03.2018 5 z 5

Velmi kvalitní zpracování vyobrazení pekla východní fronty. Syrový popis válečných zločinů a především odporných skutků páchaných na zajatcích a civilním obyvatelstvu má však svůj záměr - ukázat nesmyslnost války a s tím spojenou naprostou degradaci lidství.

Někdy si říkám, co mě vlastně nutí číst obdobnou literaturu, po které člověk zažívá všechno možné, jen ne příjemné pocity. Do jisté míry se nabízí citace z knihy - "Válka není dobrodružství." A říkám si, že čím víc z nás bude na základě tohoto druhu četby tento názor sdílet, tím to asi bude pro svět lepší.

Flexi
07.03.2018 4 z 5

Poněkud popisné, ale zajímavé, protože jde o vzpomínky německého vojáka. Ve škole jsme se učili chápat válku z pohledu SSSR.

Vlk.kh
30.12.2017 4 z 5

Měl jsem zapůjčeno z knihovny a vdechl jsem to velmi rychle. Kniha je poměrně útlá, ale hlavně je i velmi čtivá a strhujícím způsobem vtáhne čtenáře do pekla válečného běsnění. Dozvěděl jsem se z knihy mnoho podrobností a velmi osobních prožitků vojáků té doby ( např. vykonávání potřeby na palebné pozici, apod. ) Oceňuji i syrovost knihy, která se nesnaží zrůdnosti válečného konfliktu a to, co si jsou schopni lidé navzájem provádět nijak přikrášlovat. Za co však musím strhnout jednu hvězdičku je přílišná jednostrannost popisu událostí. Jak už je zde zmíněno v jiných komentářích, čtenář z knihy získává pocit, že Skopčáci jsou v podstatě rovní a čestní hoši a proti nim táhne nečistá sebranka zvířecích Ivanů ze Sibiře. Já si o Sovětech ideály nedělám a domnívám se, že v jejich řadách bylo dost agresivních primitivů, co se chovali, jako divá zvěř. Ovšem stejně tak si nedělám iluze o Němcovi a je třeba mít na paměti, jaký teror rozpoutal po světě a hlavně ve východní části Evropy a genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Ale jinak knize nemám co vytknout a doporučuji každému, koho zajímá tematika druhé světové války, nebo vojenských dějin obecně.

werewolf88
06.12.2017 5 z 5

Nádherná kniha. Bez cenzury. Jen bych dodal, že se nejednalo o brutalitu a zvěrstva konané čistě ruskou armádou jak tady někteří v kometářích píší, ale sovětskou armádou( hlavně mongolové, tataři, kalmikové a další opičí národy...).

pegascom
23.11.2017 5 z 5

Spomienky nemeckeho odstrelovaca na hrozostrasne udalosti, ktorych bol svedkom, su zaclenene do historickeho vyvoja pocas 2. svetovej vojny. Hodnotne a silne dielo, ktore nas ma pobadat zamysliet nad nezmyselnou vojnou a jej obetami, ci uz mrtvymi alebo zivymi natrvalo fyzicky a psychicky poznacenynmi. Vojna spravila z vojakov citovo otupelych ludi, v horsom pripade fanatikov, ktorych tesilo tyranie nepriatela.

tomvall
21.11.2017 2 z 5

Největší slabinou knihy je nesoudnost autora a naprostý nedostatek sebereflexe. Sem tam nenápadná zmínka o krutosti války pro obě strany, ale jinak aby člověk snad politoval statečné a lidské německé vojáky, trpící na východní frontě v bitvě se zvěří z východu.
Z vojenského hlediska nic moc zajímavého kniha nepřináší.

Paulika
26.10.2017 5 z 5

Kniha (v mém případě audiokniha) mě absolutně pohltila. Skvělé sepsané a hodně atmosférické. Autor se nevyhýbá popisu krvavých scén přímo z fronty a zabíjení i mučení civilního obyvatelstva. Ponejvíce popisuje zvěrstva konané čistě ruskou armádou.
Skvěle popsané cenné poznatky odstřelovače, které těžce nabyl svoji účastí na frontě. Kniha nejen popisuje zážitky téměř ze dne na den samotného Seppa ( Josefa Allerbergera), ale i techniku, způsob kultury žití v zákopech, psychický rozklad vojáků a všudypřítomného strachu z ruských odstřelovačů.
Vesměs je to spíše i dokumentární kniha než jen sepsané memoáry. V každém případě knihu plně doporučuji. Slabší povahy s vysokou představivostí by se měly raději knize vyhnout. Upoutala mě často opakující se slovní spojení s "klokotavě" řinoucí krví raněného. Audio přednes byl bezvadný a vtahující do děje.

frantisek8863
25.08.2017 4 z 5

Knihu jsem si koupil po vzpomínkách Zajceva, abych získal náhled na válečný konflikt i z druhé strany. Poutavé vyprávění o práci ostřelovače a životě na východní frontě z pohledu elitního německého vojáka. Postrádal jsem informace a názory na německou ideologii a politiku z pohledu propaganda vs. realita.Seppovo vidění světa mě přišlo místy černobílé a postrádající sebereflexi. Němci jsou ti dobří a nepřátelé agresivní zvířata. Jaksi opomněl vzpomenout na německá zvěrstva páchaná německými nadlidmi v Rusku. Ovšem při čtení jsem mu držel palce, aby se dočkal konce války a mohl se vrátit domů.

HCh
15.05.2017 5 z 5

Knihu mám naposlouchanou jako audioknihu, kterou parádně načetl Marin Stránský. Popisuje bez příkras a patosu přerod mladého kluka z vojína nováčka střelce z kulometu na profesionálního odstřelovače (válečníka). Kniha podle mého názoru, přibližuje přijatelným způsobem tento netradiční způsob boje.

Vesmich
28.04.2017

Truhlářský tovaryš se dobrovolně přihlásí do wehrmachtu (je to Rakušan) a je nasazen na východní frontu v době, kdy se karta obrací a Rudá armáda, pomocí vlastních obrovských lidských zdrojů a amerických zbraní, začne otáčet válečné štěstí směrem k sobě. Sepp se z kulometčíka stane odstřelovačem a čtenář má možnost nahlédnout na tento typ boje a zbraní velmi zblízka. Na způsoby krytí, nutnou míru rozvahy, psychické odolnosti, schopnosti odhodit včas všechno, co je odhodit nutné, vůle a štěstí, což je vše potřeba k tomu, aby se odstřelovač vrátil domů se všema rukama a nohama a vůbec v takovém stavu, aby se mohl vzpamatovat a žít zase jako truhlář. Autorovi se, alespoň z mého úhlu pohledu, povedlo přiblížit tento způsob boje i nevojákům, stejně jako nastínit, jak obrovskou psychickou zátěž si přeživší voják přináší do všedního neválečného dne, a to i voják, který má při tom při všem vlastně obrovské štěstí - je velmi mladý, vrací se zdravý, vrací se do Američany obsazeného Rakouska, nikoliv do zcela zničeného Německa, vrací se domů, kde má rodinu a jsou všichni zdraví a má ihned práci, protože vede dílnu společně s otcem a bydlí na vsi, tedy nebude hladovat. Přesto, jak píše autor na samém konci, už ho ta nabytá tvrdost nikdy neopustila a to se Allerberger dožil osmdesátky a z hlediska délky jeho života, byl ten válečný čas vlastně jen krátkou epizodkou.... Kniha existuje i v audioverzi, čte Martin Stránský a když četl, měla jsem dojem, že je to vlastně zase jiná kniha, než když si jí čte člověk sám. Ten přednes je fantastický a čitatelův hlas se s tématem naprosto potkal.

CharlieBrown
12.03.2017 5 z 5

Pohled německého vojáka na válku na východní frontě. Od prvního nasazení v SSSR až po ústupové boje přes balkán až do Německa. Kniha je dobře napsaná. Autor zachycuje realitu a každodenní strádání vojáka ve válce. Odhaluje jen zlomek krutosti obou válčících stran.

německá armáda odstřelovači, snajpři

2013  89%Na mušce lovce