Zápisky odstřelovače

kniha od:

Zápisky odstřelovače https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138081/bmid_zapisky-odstrelovace-CJi-138081.jpg 4.1 245

Když Vasilij Zajcev dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět. V prvních 10 dnech zabil 40 německých vojáků a jeho celkové skóre se zastavilo na čísle ne menším než 225. Taktika, kterou za svoji kariéru vypracoval, se dodnes studuje na odstřelovačských školách po celém světě. Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury.... celý text

Žánr:
Literatura faktu , Válečné , Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

За Волгой земли для нас не было. Записки снайпера (Za Volgoj zemli dlja nas ne bylo. Zapiski snajpera) , 1971


více info...

Komentáře (59)

Komentáře 59 Recenze 0

kamil6084
kamil6084
05.04.2023 5 z 5

Film Nepřítel před branami s pár úpravami. Kniha se čte hezky. Koho zajímá válečná historie určitě bude spokojen.

marco026
marco026
25.03.2023 4 z 5

Normálne by som dal plné hodnotenie, ale kniha o nemeckom odstrelovačovi Josefovi Allerbergovi bola o niečo lepšia. Hlavne rozprávanie mi prišlo reálnejšie, no tu mi príde, že niektoré udalosti boli trocha v knihe prifarbené.


Jochen77
Jochen77
07.02.2023 4 z 5

Neočekával jsem mnoho, obzvlášť poté, co se v předmluvě hovořilo o komunistické propagandě a účelovosti. Vůbec to nebylo tak hrozné, prostě ta nenávist sovětů proti Němcům byla tak obrovská, že se různým těm mnoha provoláním a slibům dalo celkem v pohodě uvěřit. Kniha je napsaná dobře, odsýpá a je zde mnoho bojových zážitků. Líbila a doporučuji.

Petr874
Petr874
26.09.2022 4 z 5

Když jsem si po přečtení pustil film, chtělo se mi brečet. Tolik promrhaného potencionálu. Zatím první film, který je pro mě mnohem horší, než samotná kniha.

Ovar
Ovar
11.05.2022 1 z 5

Literatura "faktu".
Propaganda s úsměvnými pasážemi.

hnusák
hnusák
18.11.2021 5 z 5

Také jsem ponejprv zhlédl film a až poté se pustil do zápisků. Celé se to čte navýsost dobře, jednoduše a z toho, co lidé museli prožívat, je citít marasmus, ale i obrovské odhodlání zabránit německým hordám převzít iniciativu. To, že bájný německý snajperský guru asi neexistoval, tak jak je uvedeno ve filmovém snímku, ale i v této knize, vyvrací poznámka na okraji, mne ani nepřekvapilo. Jinak klobouk dolů.

Lavastan
Lavastan
05.11.2021 5 z 5

Každá kniha sepsaná vojákem Velké vlastenecké války je důležitým zdrojem informací. Wehrmacht představoval obrovskou vojenskou sílu, nejlepší armádu té doby a tvrdě vpadnul do Sovětského svazu. Proti tomu bojovat byl boj o všechno. Rudá armáda to dokázala a vyhrála. Zajcev byl špičkovým snajperem a ve Stalingradu likvidoval se svými spolubojovníky Němce. Právě o tom je tato kniha. Ještě lepší je však kniha Na mušce lovce - z druhé strany fronty.

rlupinek
rlupinek
30.09.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se chystal velmi dlouho, a to zejména po shlédnutí filmu Nepřítel před branami. Bohužel film má z knihy snad pouze jméno hlavního hrdiny Vasilije Zajceva a několika jeho spolubojovníků (Kulikov, Danilov,...), jinak je všechno jinak. Jo a taky Stalingrad... Na doporučení některých recenzentů jsem si nejprve přečetl Na mušce lovce, což je tématicky stejný příběh, jen ze strany německého odstřelovače Josepha "Seppa" Allerbergera a cca o jeden rok dále, od léta 1943. Obě knihy jsou výbornými svědectvími z válečného šílenství a každodenního boje o vlastní život. Pro fandy válečné literatury určitě povinná četba - obou knih.

Wallace83
Wallace83
24.03.2021 4 z 5

Kniha je vcelku dobře napsaná a dobře se čte. Popis bojových scén a každodenní reality z brutální bitvy ve Stalingradu byl úchvatný. Samozřejmě je místy v knize cítit komunistická propaganda, jenže tím se dílo neliší od německyých, britských či amerických válečných knížek. Za mě bych knihu doporučil i ostatním, aby pochopili válečné utrpení největšího konfliktu v dějinách lidstva.

DarkNatureHope
DarkNatureHope
16.03.2021 3 z 5

Moje chyba, že mám v mysli film Nepřítel před branami.
Kniha mě proto tolik neuchytila.. i tak ale příběh stojí za to, jak zfilmovaný tak i knižní.

Tomík9630
Tomík9630
19.12.2020

O této knize nemohu říct že se mi líbila z jednoduchého důvodu, nemám rád knihy s krvelačnou nebo brutální tématikou. Tuto knihu bych si asi nikdy nepřečetl, ale musel jsem ji číst na čtenářský deník do školy. Jinak se mi to zdá jako dobrý nápad udělat knihu s takovouto tématikou. za mě bych jí dal tak 8/10.

furat
furat
24.08.2020 2 z 5

Nebylo to spatne, ale na knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/na-musce-lovce-180969 to nemelo ani nahodou. Prilis politiky, bez nadhledu, nic moc...

Yorika
Yorika
23.04.2020 3 z 5

Hrůzy války bez krve, násilí a zvěrstev.
Takový trosku politicky laděný příběh, kde více než o každodenní realitu a krutost bojů, jde o stranickou knížku.
Kniha je napsána poměrně jednoduše. Je to vše takové suché a jakoby bez života.
I když jde o dramatickou druhou světovou válku, působí nudně.
Příběh z pohledu německého odstřelovače, který jsem četla před touto knihou, mě bavil víc.

IXOXI
IXOXI
19.04.2020 4 z 5

Pěkná knihy, popisující hrůzy války? Težko říci... v samotné knize je v poznámkách napsáno, že popisuje neexistující události. Kromě toho Zajcev je legenda, o které koluje hodně pověr, zejména relativně známý film Nepřítel před branami představuje alternativní fiktivní verzi. Jako hezký příběh beru, ale moc se nepitvám ve faktech. Ani v knize ani ve filmu, jinak by hodnocení muselo jít níže. Dále musím bránit tuto knihu, o které všichni říkají, že je plná sovětské propagandy – jsem si jistý, že americká či německá propaganda byly výrazně horší, než co jsem tu četl. Na druhou stranu možná se jedná o nedorozumění, mně osobně v knize vadil (důvod, proč jsem z maximálního hodnocení jednu * slevil) extrémní nacionalismus pro který nemám pochopení zde ani nikde jinde.

MilošGavenda
MilošGavenda
07.04.2020 4 z 5

Dříve jsem měl rád film Nepřitel před branami. Poté co jsem si přečetl tuhle knížku už se na něj nemůžu ani podívat. Zápisky odstřelovače výborně popisují situaci ve Stalingradu nepropagandistickým způsobem. Vasilij byl vzdělaný a inteligentní hoch menšího vzrůstu ze sibiřě. Naučil se střílet již v útlém věku a celé mládí se věnoval lovu což mu nejspíš i zachránilo život , akorát začal lovit němce. Příběh také neodpovída. Jeden muž puška druhý nábojový pásek je mítus který akorát rozšířil film. Příjezd ke Stalingradu byl také jiný. Ale o tom si radši přečtěte sami.

5532
5532
25.03.2020 5 z 5

skvělé

meluzena
meluzena
03.02.2020 5 z 5

Skvělá knížka, která nám řekne hodně nejen o odstřelovačích u Stalingradu, ale potažmo i o nátuře, smýšlení a „nezničitelnosti“ ruských vojáků. Dnešnímu zhýčkanému člověku hlava nebere, co všechno vydrželi a v jakých podmínkách dokázali Stalingrad ubránit proti početní i materiální převaze Němců, kteří měli lepší zbraně, letadla a další techniku, ale taky třeba kvalitnější boty.
O ideologii tu můžeme kafrat a vést akademické debaty, nicméně právě ideologie a vlastenectví (které je Rusům vlastní a nám tak cizí) byly hlavní VNITŘNÍ hnací silou vojáků, která je dovedla až ke konečnému vítězství.

Zajcev není žádný velký spisovatel, nicméně právě tato syrová neuhlazená autenticita knize dodává (nezamýšlenou) velkou výpovědní hodnotu.
Doporučuji.
---
„Vlastenec není ten, kdo mluví o lásce ke své zemi, ale ten, kdo je připraven za ni položit život.“
---
„Je velmi těžké sedět a sledovat, jak vaši kamarádi trpí. Člověk má pocit, že by měl být na jejich místě - ruský voják má takový pocit v povaze.“

vpadysak
vpadysak
05.10.2019 3 z 5

Kniha pekná a pútavá, ale nemôžem sa zbavit dojmu, že Zajcevovi s knihou niekto pomáhal, aby bol asprávne ladená. Nevadí, vyrástol som v tej dobe a viem si politické ladenie odfiltrovat.
Prečo celú knihu spomína, že bojoval na lavom brehu Volgy, ked Volgograd je na pravom brehu? To netuším :-)

Pavelpi
Pavelpi
12.06.2019 5 z 5

Moc hezky napsáno.Co se týká politické propagandy chci jen říct,že byla válka s nacismem a ten kdo tuhle válku vyhrál byl Sovětský svaz a jen proto,že Stalin dokázal stmelit pomocí této ideologie celý národ.Ještě,že se mu to podařilo,protože jinak by tady asi nikdo z nás nebyl a nepsal recenze a nečetl knihy...

Chaki
Chaki
15.02.2019 3 z 5

po pravdě řečeno na Mušce lovce (německá perspektiva) se mi líbila mnohem víc, na můj vkus tato byla na mě příliš propagandistická, některé scény příliš zidealizované (až nereálné) ale pořád je to slušná knížka - pro mě zajímavá. Každopádně znovu bych ji asi nečetl... :)

Patrikcz
Patrikcz
29.08.2018 4 z 5

Solidní knížka o legendárním odstřelovači (určitě lepší než Bílá smrt) rudé armády. Bylo fajn dozvědět se více a Vasilij Zaytsevovi (od jeho mládí až po bitvu o Stalingrad), jelikož film (nepřítel před branami) je spíše jen taková legenda o Zaytsevovi, která je místy dost odkloněná od skutečných faktů. Sám jsem si říkal co by asi Vasilij řekl, kdyby měl možnost vidět tento zmíněný film a jak by na něj reagoval. Knížce se dá vytknout hlavně propaganda komunismu a to zvláště v posledních stránkách, jinak za mě spokojenost...7/10.

Dubas
Dubas
27.07.2018 4 z 5

Pěkná knižka o životě jednoho z nejlepších sniperu v historii, bohužel člověk musi neustále trochu odfiltrovávat tu bolševickou agitku....

Vonda006
Vonda006
07.07.2018 3 z 5

Příliš politicky laděno - my neustoupíme, my jsem Rusko!

dalibor123
dalibor123
04.03.2018 5 z 5

Hodně pěkně a zajímavě napsaný. Člověk se dozví plno zajímavých věcí. Mě osobně se to fakt moc líbilo.

Prateri
Prateri
19.02.2018 4 z 5

Jestli je Zajcevova kniha o nějaké ideologii nebo ne, to vůbec není důležité. Je to memento. Je to kniha o válce. Na jedné straně stojí nepřítel v zemi, která mu neříkala pane, a na druhé straně stojí obránci své vlasti. Nečetlo se mi to lehce. Bylo to hrozné a hrůzné.

Vlk.kh
Vlk.kh
30.12.2017 2 z 5

Tak tohle se mi dost eklovalo a měl jsem velké potíže dočíst. Válečnou literaturu mám rád, ale tady mi to tolik zavánělo propagandou a komoušským patosem, že jsem to zkrátka nedával. Už vidím, jak v reálu umírá voják na vážné zranění a odevzdá kamarádu svou stranickou knížku se slovy: Vyřiďte doma, že jsem padl, jako dobrý soudruh! Toto né, přátelé.

DavidGreňa
DavidGreňa
03.12.2017 4 z 5

Kniha sa veľmi dobre číta a dokáže vtiahnuť čitateľa do deja a pritom ide o faktografiu a dokonca napísanú z pera odstrelovača. Určite odporúčam. Chýbala mi len poriadna mapka Stalingradu a hlavne fotky Mamajovej mohyly.

LucyDvorska
LucyDvorska
28.11.2017 4 z 5

Zajímavé čtení už jen proto, že se jedná o literaturu faktu. Ráda se dozvídám, jak to kde chodí. Tělešila jsem na ni, když jsem měla chvilku otevřel jsem knihu a hltala stránku po stránce.

krejci
krejci
06.11.2017 5 z 5

Kniha je pěkně zpracovaná,dobře se čte.Zajímavé srovnání s filmovou podobou.

frantisek8863
frantisek8863
31.07.2017 4 z 5

Knihu jsem si později přečetl po Válce krys, abych měl přesnější obraz o životě legendy ze Stalingradského pekla očima tohoto úspěšného vojáka a hrdiny. Samozřejmě bylo cítit, že byla místy ideologická, poplatná své době. Ale to nic nesmazává na úsilí a utrpení lidí ve válečném zápase o svou vlast a města jako symbol nezlomného odporu vůči německé agresi.