Zápisky odstřelovače

Zápisky odstřelovače obálka knihy
Mé hodnocení:

Když Vasilij Zajcev dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět. V prvních 10 dnech zabil 40 německých vojáků a jeho celkové skóre se zastavilo na čísle ne menším než 225. Taktika, kterou za svoji kariéru vypracoval, se dodnes studuje na odstřelovačských školách po celém světě. Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138081/zapisky-odstrelovace-CJi-138081.jpg 4.1210
Literatura světová, Literatura faktu, Válečné
Vydáno, Mladá fronta

За Волгой земли для нас не было. Записки снайпера (Za Volgoj zemli dlja nas ne bylo. Zapiski snajpera), 1971

Kniha Zápisky odstřelovače

Wallace83

Kniha je vcelku dobře napsaná a dobře se čte. Popis bojových scén a každodenní reality z brutální bitvy ve Stalingradu byl úchvatný. Samozřejmě je místy v knize cítit komunistická propaganda, jenže tím se dílo neliší od německyých, britských či amerických válečných knížek. Za mě bych knihu doporučil i ostatním, aby pochopili válečné utrpení největšího konfliktu v dějinách lidstva.

DarkNatureHope

Moje chyba, že mám v mysli film Nepřítel před branami.
Kniha mě proto tolik neuchytila.. i tak ale příběh stojí za to, jak zfilmovaný tak i knižní.

Tomík9630
19.12.2020

O této knize nemohu říct že se mi líbila z jednoduchého důvodu, nemám rád knihy s krvelačnou nebo brutální tématikou. Tuto knihu bych si asi nikdy nepřečetl, ale musel jsem ji číst na čtenářský deník do školy. Jinak se mi to zdá jako dobrý nápad udělat knihu s takovouto tématikou. za mě bych jí dal tak 8/10.

furat
24.08.2020

Nebylo to spatne, ale na knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/na-musce-lovce-180969 to nemelo ani nahodou. Prilis politiky, bez nadhledu, nic moc...

Yorika
23.04.2020

Hrůzy války bez krve, násilí a zvěrstev.
Takový trosku politicky laděný příběh, kde více než o každodenní realitu a krutost bojů, jde o stranickou knížku.
Kniha je napsána poměrně jednoduše. Je to vše takové suché a jakoby bez života.
I když jde o dramatickou druhou světovou válku, působí nudně.
Příběh z pohledu německého odstřelovače, který jsem četla před touto knihou, mě bavil víc.

IXOXI
19.04.2020

Pěkná knihy, popisující hrůzy války? Težko říci... v samotné knize je v poznámkách napsáno, že popisuje neexistující události. Kromě toho Zajcev je legenda, o které koluje hodně pověr, zejména relativně známý film Nepřítel před branami představuje alternativní fiktivní verzi. Jako hezký příběh beru, ale moc se nepitvám ve faktech. Ani v knize ani ve filmu, jinak by hodnocení muselo jít níže. Dále musím bránit tuto knihu, o které všichni říkají, že je plná sovětské propagandy – jsem si jistý, že americká či německá propaganda byly výrazně horší, než co jsem tu četl. Na druhou stranu možná se jedná o nedorozumění, mně osobně v knize vadil (důvod, proč jsem z maximálního hodnocení jednu * slevil) extrémní nacionalismus pro který nemám pochopení zde ani nikde jinde.

MilošGavenda
07.04.2020

Dříve jsem měl rád film Nepřitel před branami. Poté co jsem si přečetl tuhle knížku už se na něj nemůžu ani podívat. Zápisky odstřelovače výborně popisují situaci ve Stalingradu nepropagandistickým způsobem. Vasilij byl vzdělaný a inteligentní hoch menšího vzrůstu ze sibiřě. Naučil se střílet již v útlém věku a celé mládí se věnoval lovu což mu nejspíš i zachránilo život , akorát začal lovit němce. Příběh také neodpovída. Jeden muž puška druhý nábojový pásek je mítus který akorát rozšířil film. Příjezd ke Stalingradu byl také jiný. Ale o tom si radši přečtěte sami.

25.03.2020

skvělé