Zápisky odstřelovače

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když Vasilij Zajcev dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět. V prvních 10 dnech zabil 40 německých vojáků a jeho celkové skóre se zastavilo na čísle ne menším než 225. Taktika, kterou za svoji kariéru vypracoval, se dodnes studuje na odstřelovačských školách po celém světě. Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138081/big_zapisky-odstrelovace-CJi-138081.jpg 4.1226
Žánr:
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

За Волгой земли для нас не было. Записки снайпера (Za Volgoj zemli dlja nas ne bylo. Zapiski snajpera), 1971


více info...
Nahrávám...

Komentáře (55)

Kniha Zápisky odstřelovače

Ovar
11. května

Literatura "faktu".
Propaganda s úsměvnými pasážemi.

hnusák
18.11.2021

Také jsem ponejprv zhlédl film a až poté se pustil do zápisků. Celé se to čte navýsost dobře, jednoduše a z toho, co lidé museli prožívat, je citít marasmus, ale i obrovské odhodlání zabránit německým hordám převzít iniciativu. To, že bájný německý snajperský guru asi neexistoval, tak jak je uvedeno ve filmovém snímku, ale i v této knize, vyvrací poznámka na okraji, mne ani nepřekvapilo. Jinak klobouk dolů.


Lavastan
05.11.2021

Každá kniha sepsaná vojákem Velké vlastenecké války je důležitým zdrojem informací. Wehrmacht představoval obrovskou vojenskou sílu, nejlepší armádu té doby a tvrdě vpadnul do Sovětského svazu. Proti tomu bojovat byl boj o všechno. Rudá armáda to dokázala a vyhrála. Zajcev byl špičkovým snajperem a ve Stalingradu likvidoval se svými spolubojovníky Němce. Právě o tom je tato kniha. Ještě lepší je však kniha Na mušce lovce - z druhé strany fronty.

rlupinek
30.09.2021

Na tuto knihu jsem se chystal velmi dlouho, a to zejména po shlédnutí filmu Nepřítel před branami. Bohužel film má z knihy snad pouze jméno hlavního hrdiny Vasilije Zajceva a několika jeho spolubojovníků (Kulikov, Danilov,...), jinak je všechno jinak. Jo a taky Stalingrad... Na doporučení některých recenzentů jsem si nejprve přečetl Na mušce lovce, což je tématicky stejný příběh, jen ze strany německého odstřelovače Josepha "Seppa" Allerbergera a cca o jeden rok dále, od léta 1943. Obě knihy jsou výbornými svědectvími z válečného šílenství a každodenního boje o vlastní život. Pro fandy válečné literatury určitě povinná četba - obou knih.

Wallace83
24.03.2021

Kniha je vcelku dobře napsaná a dobře se čte. Popis bojových scén a každodenní reality z brutální bitvy ve Stalingradu byl úchvatný. Samozřejmě je místy v knize cítit komunistická propaganda, jenže tím se dílo neliší od německyých, britských či amerických válečných knížek. Za mě bych knihu doporučil i ostatním, aby pochopili válečné utrpení největšího konfliktu v dějinách lidstva.

DarkNatureHope
16.03.2021

Moje chyba, že mám v mysli film Nepřítel před branami.
Kniha mě proto tolik neuchytila.. i tak ale příběh stojí za to, jak zfilmovaný tak i knižní.

Tomík9630
19.12.2020

O této knize nemohu říct že se mi líbila z jednoduchého důvodu, nemám rád knihy s krvelačnou nebo brutální tématikou. Tuto knihu bych si asi nikdy nepřečetl, ale musel jsem ji číst na čtenářský deník do školy. Jinak se mi to zdá jako dobrý nápad udělat knihu s takovouto tématikou. za mě bych jí dal tak 8/10.

furat
24.08.2020

Nebylo to spatne, ale na knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/na-musce-lovce-180969 to nemelo ani nahodou. Prilis politiky, bez nadhledu, nic moc...

1