Platnéř ekniha

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat. Nedaří se mu rozprášit tlupu Jouzy Čerta a navíc se jeví, že tlupě pomáhá někdo z blízkého okolí krále Václava IV. A k tomu se ještě na domech a jejich střechách začne objevovat přízrak, který někteří považují za netopýra, jiní za obrovského pavouka. Platnéřský učeň Lukáš zažívá strastiplné roky v domě svého strýce a má jen dvě touhy: vyučit se řemeslu a být v blízkosti Angely, dcery vyslance milánského vévody. Avšak aniž by si to přál, je vtažen do dění, které děsí město, a od té chvíle začíná hon i na něho. Každé jeho klopýtnutí může být tím posledním......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174569/platner-ehN-174569.jpg 4.5371

Platnéř 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno (ekniha), MOBA (Moravská bastei)

Kniha Platnéř

orinka3

(+ SPOILER) František Niedl - můj letošní objev! Poutavý příběh z Prahy z dob, kdy "vládl" Václav IV. Hlavní postava knihy je Lukáš, šikovný chlapec se špatným startem do života. Své místo nachází v dílně svého strýce, který ho učí řemeslu platnéře. Brzo se prokáže Lukášův talent, a nejen v platnéřství. Jeho nepříliš robustní tělesná konstituce je spravedlivě vyvažovaná chytrostí a akrobacií . A ty se několikrát uplatní a zachraňují nejen situace, ale i životy. Kniha je nejen napínavá, ale nepostrádá ani humorné situace. Prasátko v posteli mistra platnéře je toho důkazem a uměla jsem si tu frašku představit. Vůbec jsou tu všechny postavy jako živé. Navíc jsem se hodně dozvěděla o výrobě brnění a i o technologickém postupu zhotovování drátěných košil, kde Lukáš svým zlepšovákem pomůže dílně otce svého kamaráda Ješka. Právě ten mu vděčí za svůj život. Tak se budu těšit na další díly.

alekis

SPOILER
Dobrá kniha, byť psaná trochu "suchým" způsobem. Někdo píše, že mu každé slovo málem zpívá, někdo prostě vypráví. Autor vypráví - ale dělá to dobře.
Vhodil do velkého šejkru utiskovaného, ale nevzdávajícího se sirotka, mladou, zatím beznadějnou lásku, dobré lidi, špatné lidi, lupiče, vrahouny, šlechtice, pány a kmány, zlotřilé intriky... zkrátka rozsáhlé dobrodružství, které by se mohlo přihodit skoro v každé době, pokud by to vše nebylo zahaleno do hávu pěkně přiblíženého středověku a nebyl by tady navíc poučný popis platnéřského řemesla.
Jak píše někde níže marlowe, kdyby v knize nebylo několik maličko erotických scén, tato kniha by podle mě byla naprosto vhodná, užitečná a zajímavá i pro čtenáře mladšího školního věku. Pobavila by je a šikovný statečný Lukáš by se mohl stát jedním z dětských knižních vzorů. Ovšem, toho sexu tam moc není, a dnešní děti... Možná je podceňuji :-).
Jdu na pokračování, je to totiž zábavné počtení.

Jiřina18

Je to moje první kniha od Františka Niedla a jsem moc ráda, že jsem tuto knihu díky Databázi knih objevila. Je velice čtivě napsaná. Nechybí napětí a akce, ale není to hnusný krvák. Už se těším na druhý díl. A určitě si přečtu i další série od tohoto autora. Je to opravdu skvělý vypravěč, který vás vtáhne do děje.

Badger
06.11.2020

Jak jsem zvyklý na H.Tase nebo Beneše z Vřesova a jeho švagra, tak jsem čtení této série docela dlouho odkládal.
Avšak konečně jsem se do toho dal a je to opravdu jiné, ale za to jsem rád těšil jsem se na pasáže o řemesle a autor samozřejmě nezklamal.
Meče a dýky tu nesviští jako u oněch hrdinů, ale specifický styl FN je tu opět znát a vy jste za chvíli zase pohlceni v dobách oněch.
Těším se na další díly a tuším, že to bude ještě lepší...

tichoslapek_
26.09.2020

Má druhá kniha od Františka Niedla. Moc se mi líbí nápad psát o cechách v době krále Václava IV. Hlavní postava Lukáš je dobračisko, které to nemá v životě jednoduché, a i přesto se nevzdává. Kniha je napínavá a děj ubíhá velice rychle. Těším se na pokračování, kterým obohatím opět svou knihovnu.

malýčtenář
13.09.2020

Četla jsem již Rytíři z Vřesova a další díly a musím říci, že opět nejsem zklamaná. Sice se mi zdá příběh trochu jako z pohádky, ale čte se velmi dobře a přibližuje nám dobu dávno minulou. Kdo by neměl rád dobré konce??

Arielka1
13.08.2020

Ze začátku spíše oddechové čtení s mnoha detailními popisy dobových řemesel 14. století.
Postupně se děj začíná promíchávat intrikami, což příběh trochu okoření.

Nerevanin
14.07.2020

Největší předností této knihy je jednoznačně jazyk a způsob, jakým s ním autor zachází. Nedokážu posoudit, nakolik jsou zobrazované skutečnosti věrné realitě tehdejšího světa, nicméně autor se snaží barvitě přiblížit měšťanskou společnost té doby. Upřímně řečeno děj mi připadal takový nemastný neslaný, pořád jsem čekala, kdy se to skutečně rozjede a přijde na scénu nějaká veliká záhada nebo nečekaný zvrat, ale to se nestalo. Vlastně celý příběh se zlodějskou bandou mi připadal celkem okrajový a jako hlavní příběh jsem vnímala Lukášovy osudy. Určité výhrady mám také k milánskému vyslanci a jeho dceři, oba v knize působili jako klišé a berličky pro další pokračování. Vlastně celkem hodně postav představuje archetypy nebo klišé (nepříliš fyzicky přitažlivý chlapec s velkým talentem, pokrytecká Tekla, zákeřný mistr upřednostňující vlastního syna, hodná babička, zhýralá děvečka, tajemný mocný spojenec s překrásnou dcerou a podobně). Celkově bych ale knihu hodnotila jako zdařilou a doporučuji ji přečíst.