Ristridin Ristridin komentáře u knih

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

Četlo se to hezky, ale hororem bych to nenazval. Přišlo mi zvláštní, že vrah byl zkraje vyřešen. Příběh se pak nesl trochu jiným směrem, než bych čekal.
Jednohubka, která neurazí ani nenadchne. Témata knížečky klouzala jen tak lehce po povrchu.

29.09.2023 3 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Hezky napsaná knížka pro děti s uvěřitelným příběhem, která nenásilnou formou přibližuje druhou světovou válku a že se něco takového někdy dříve odehrálo. Dále už je na samotných dětech, pokud si začnou hledat nebo budou chtít vyžadovat další informace. Já si dál hledal, protože o této dánské historii jsem nic nevěděl. Oceňuji závěrečné vysvětlení, co byla fikce a co ne.

17.07.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

No fuj, to byla ale prasečina. Horší je, že mi to nepřišlo nějak strašně přitažené za vlasy. Nebo samozřejmě ano, ale věřím, že jako lidé jsme něčeho takového klidně schopni. A zároveň si ospravedlňovat své nelidské jednání. Čím se to vlastně lišilo od nacistů, kteří tedy byli o trochu mírnější a aspoň vězně v koncentrácích nepojídali?
Fabulace o viru neviru, kvůli kterému musí vymřít zvířata a díky kterému se začne přes kanibalismus řešit přelidněnost Komu to co připomíná? :) (Nejsem v žádném případě popírač covidu.)
Chápu námitky mnohých, že kniha mohla být rozpracovanější a mohla lépe popisovat situaci v tomto jiném světě, ale za mě to jako špička ledovce fungovalo dobře. Víc ať si člověk radši domyslí. První třetina byla totiž dost slušný kekel a víc netřeba.

10.06.2023 4 z 5

Drsný náhled a zajímavý průřez nejen severokorejskou historií, ale i filozofií KLDR, která je plná absurdit a nesmyslného adorování božských Kimů.
Ve kterém jiném hlavním městě se ještě dnes používají k sekání trávy namísto sekaček ženy, které otrhávají stonky trávy vlastníma rukama s vírou, že tráva poté lépe roste.
Pro stavbu moderní čtvrti s mrakodrapy je pro urychlení využívána práce mladistvých a studujících vysokoškoláků. No fakt bizár, vítejte v KLDR a nedoufejte v důstojný život.
Svědectví od Špitálníkové bylo ale lepší, za mě tedy 4/5.

19.05.2023 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Nejedná se o knihu, která by přepisovala dějiny (a možná bych dal normálně spíše 4 hvězdičky), ale musím hodnotit to, že se jedná o debut Jiřího Mádla, který mě velice překvapil svým způsobem uvažování a jak to dokáže lidsky a čtivě přenést na papír. Děj nebyl vůbec lascivní, zajímavě podané téma navazování vztahů. Vše v minulosti má nějaký vliv na naši budoucnost. Buďme na sebe co nejvíce hodní.
Velmi příjemné čtení s hezkými myšlenkami. Pokud Mádl nevyčerpal všechen střelný prach hned první knihou, mohl by z něj být velice dobrý netuctový spisovatel. Tleskám.

24.04.2023 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

(SPOILER) Čekal jsem původně, že příběh bude situován do období za pár let, ale jednalo se o současnost.
Zajímalo by mě, čím to je, že američtí autoři mají svůj téměř vždy rozeznatelný rukopis, kterým jsou k odlišení od zbytku světa.
Kniha jako taková mi přišla vlastně moc fajn, velmi dobře se četla. Hlavní motiv hrozivý a přitom zcela reálný. Vzájemné chování lidí při vyschnutí vody mi nepřišlo ani trochu přitažené za vlasy. Sklenici vody jsem při čtení udržoval teda stále plnou

Za vše může v nadsázce Alyssa, když měla potřebu rozdat vodu sice potřebným, ale zoufalým lidem, ačkoliv jí nepatřila. Vše následující by se jinak postavám nestalo.
Na to, jak se kniha tvářila, že jde o apokalypsu a nikde se vůbec nic nezvládá, tak mi přišlo přitažené za vlasy, že najednou celý stát situaci měl pod kontrolou a bylo po problému. A možná by nevadila zmínka, jakým způsobem se po vpádu sousedů popasovali se svým přežitím Keltonovi rodiče.
To mi ale zase tolik nevadilo, jedná se o podařené YA a kniha se mi líbila. Četl jsem však lepší, takže 4/5.

05.03.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Hezky napsaná a čtivá knížka se zajímavým nápadem, místy originálním, a také hodně předvídatelným koncem. Líbilo se mi pojetí myšlenek hlavní hrdinky, která mi byla spíše sympatická.
Knihu lze doporučit, ale čekal jsem asi ještě trochu víc vzhledem k tomu, jaké haló okolo ní bylo. Pohladí však po duši a zapřemýšlíte sami nad svým životem a jeho směřováním.

26.10.2022 4 z 5

Babička Babička Irena Obermannová

Napsáno hezky, ačkoliv občas mi autorka přišla otravná a lehce důležitá. Soužití s ní by nemuselo být úplně snadné :)
Celá kniha mě ale baví popisem covidové doby a vystihnutím myšlenek, které napadaly nás všechny. V nynější již o něco klidnější době okolo covidu to byl zajímavý flashback.
Téma smrti a ztráty milované osoby v podobě maminky bylo podáno velice lidsky a něco takového tady svým způsobem chybělo. Bolest a vyrovnání se s novou dosud neznámou situací, ponechání si těch především hezkých vzpomínek a smíření s tím, co třeba nebylo vždy dokonalé. Všechno velmi ze života a jak už psala spousta lidí, i u nás doma to bylo dost podobné. 4/5 pouze za závěr, který byl slabší. Ale ať autorka pokračuje v novém svěžím směru.

03.06.2022 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Překvapuje mě, že má druhá kniha nejvyšší hodnocení, ikdyž jen o procento. Z trilogie asi nejslabší, ačkoliv ne špatná! Pouze některé pasáže byly lehce vytržené z kontextu a nedavály příliš logiku. Jmenovec Jirka byl občas mírně na pěst, ke konci mi přišel “padlej na hlavu” :) Postava plecháče na mě působila jako nehorázná bláznovina a přešlap, po přečtení trojky mi ale zapadla do příběhu už trochu lépe.
Možná bych dal spíš čtyři hvězdičky, protože ostatní díly jsou lepší, ale mě prostě ten celý koncept tajné fiktivní čtvrti v Praze strašně baví a čte se to až ďábelsky rychle.
Bral bych i víc dílů.

26.12.2021 5 z 5

Svůdnost černé barvy Svůdnost černé barvy Karel Pecka

Pecka prostě nemůže zklamat! Tak jednoduché, ale přitom krásné čtení o nepřímém vyznání duše samotného autora, sledování míst v Praze, která si myslíme, že známe, to musí bavit každého.
Pro mě je Pecka daleko zajímavější než velká část českých profláklejších autorů.

29.10.2021 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Chtěl jsem dát 3/5, ale musím ocenit vykreslení postav a jejich uvažování a i to, že autor umí psát a používá hezký jazyk.
Co mi ale právě vadilo… Krom již mrtvé asociální Sáry snad všechny děti v příběhu aktivně a bezhlavě chlastaly, 15letý Martin dokonce první ligu. Nevím, jaké dětství autor zažil, ale psát v takovém stylu knihu pro mladistvé (!) a tvářit se, že je to normál, mi přijde trochu mimo. Ale tak dejme tomu. Málem jsem ovšem přestal číst, když je zde (opět - v knize pro mladistvé) fakt divně popsaná sexuální scéna hlavní postavy, 16letého kluka. Ech, a ty výrazy jako třeba ptáček zpěváček… Scéna OK, v 16 už nic špatného, ale dalo se to napsat nějak intimněji a citlivě, tohle bylo fuj. Strašně to zkazilo dojem z knihy, vždyť to není primárně thriller/detektivka pro dospělé.
Když to teď tak popisuju, tak se vracím zpětně k názoru, že 3/5 bude adekvátní.
Věřím, že vytčené bylo způsobeno tím, že se jednalo o autorovu prvotinu. Zajímají mě další knihy a snad se tam tyhle zbytečnosti už dále neobjevují.
(Závěrem, většinou mě nikdy u detektivky ani náhodou neosvítí, kdo je vrah, ale tady jsem to překvapivě tušil už od 50. stránky, to jsem teda zíral)

11.05.2024 3 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Váhání mezi 3 a 4 hvězdami. V něčem to byl povedený návrat a v něčem zase úplně zbytečný. Trilogie byla prostě skvělá. Pár příběhů v této knize odpovědělo ještě na zajímavé otázky. Něco zase byla zbytečná vata a pouhá snaha jiných autorů přiblížit se kvalitám původních knih. Určitě je to k přečtení, ale už to nevzbuzuje takový pocit.
Více už myslím v této sérii netřeba. Čtyři tituly stačí a dál bych se v tom už nerýpal.
SPOILER
(Mrzelo mě, že se zde neobjevil Faraday, Citra nebo Rowan.)

06.04.2024 3 z 5

Princ se žlutou hvězdou Princ se žlutou hvězdou František Tichý

Velmi dokumentárně zdařilá kniha o "židovském princi", který byl nadprůměrně inteligentní a schopný jako spisovatel, redaktor a výtvarník. Je velmi pravděpodobné, že by se z něj stala významná postava naší kulturní scény.
Místy je glorifikace Petra Ginze až přehnaná, v kontrastu s tolika dalšími obětmi holokaustu. Příběhů a ztracených postav bylo přece jenom mnoho.
Je ale třeba uznat, že PG byl ve své době a pro ty, které ovlivnil, výjimečný.
Kniha, která dá opět jiný (a originální) náhled na tolikrát opakované téma.

26.01.2024 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl je z celé trilogie dle mého nejlepší a sakra zajímavý. Samotné Hry zabírají nyní méně prostoru a vše se ubírá směrem k tomu, co přinese děj třetí knihy. Spojení vítězů je zde ještě "šťavnatější" než ve filmu. Nelituju ale, že jsem film viděl dřív, už je to navíc dávno. Takhle jsem měl alespoň v hlavě vždy představu, jak kdo "vypadá". Skvělá kniha. Díky knihám lépe chápu vztah Katniss k Hurikánovi a Peetovi, ve filmech se to ne vždy podaří plně prodat.

30.11.2023 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Velmi dobře a detailně zpracovaná kniha, která jde za hranici popisování historických faktů a dělá z Tschechenkrieg a popisu tehdejší doby malou učebnici dějepisu, což nyní přeháním, ale byl jsem rád, že zde byly zasazeny jasně i dobové tendence a uvažování nad tím, co tehdy lidi trápilo (například měnová reforma z roku 1953, situace SSSR, donutilo mě to si zjistit víc o poválečném rozdělení Německa a jak to vlastně bylo mezi NDR a SRN nejen v Berlíně).
To, že se bratrům a Paumerovi povedlo utéct za takových okolností, byl opravdu malý zázrak a příběh je to opravdu zaznamenáníhodný. Můžu říct, že Mašínovi mají svou sveřepostí, odhodláním a tahem na branku můj jednoznačný obdiv.
Rozhodně by mi přišlo za nadsazené prohlašovat je za hrdiny a "kdybych byl prezident", tak bych jim také vyznamenání neuděloval. Neodsuzuju je a věřím, že ve svém věku stále čerstvých dvaceti let viděli svět pouze černobíle a šli proti komunistům stejně, jako jejich otec střílel po gestapácích (a i ti mohli být pčece normální lidé jako oběti řádění jeho synů, přesto se o nich tolik nemluví). Někdo by se zachoval v jejich situaci jinak, oni se prostě zachovali tak, jak se zachovali a svůj třídní boj proti komunismu chtěli dovést až do konce, tedy osvobozením ČSR. To, že tato představa byla nereálná, začali zjišťovat ihned po příchodu do Berlína. Studená válka byla již plně rozběhnutá.
Kdyby se tato vize podařila, což je holá fikce, a zasloužili by se dále o nějakou demokratizaci našeho státu, vyznamenání by bylo na místě. Takto za sebou ponechali akorát několik zabitých a spoustu svých známých a příbuzných, kdy některé z nich činy a útěk bratrů stály život a mnozí byli perzekvováni až do konce komunistů.
V tomto pohledu tak jejich útěk působí až sobecky, avšak jak sami později říkali, nemysleli si, že by to mohlo u nás dospět po jejich útěku až tak daleko, navíc věřili, že se hned vrátí. Mladistvá naivita.
Neříkám, že s jejich činy souhlasím v plném rozsahu, ale v mnohém jim rozumím. A hlavně nechápu jejich pranýřování, když si to člověk hlavně porovná s tím, co se zde za komunismu dělo a co za sebou zanechal...

Při takto rozsáhlé knize si myslím, že by neškodilo udělat v úvodu pro lepší přehlednost několik rodokmenů nejvíce dotčených rodin včetně let narození a úmrtí.
Závěr knihy mi přišel lehce nedotažený, čekal bych vhled do dnešního (rok 2004) dne, jak žijou bratři, Zdena a Paumer, jejich vztah k ČR, ... Vzájemné vztahy.
Velmi se mi líbilo vložení vzácných snímků na konci knihy.
Čteno jako příprava na film Bratři, hezky se k tomu sešlo i vyznamenání pro paní Zdenu. Ta si ho bezesporu zaslouží.
Kniha přes drobné výtky perfektní a řadím ji vysoko.

10.11.2023

Horečka Horečka Václav Hrabě

Povídka o melancholickém pubertálním dospívání, prvních láskách a hledání sebe sama. Šťastné (i nešťastné) roky před tím velkým dospělým životem plným vážnosti, nároků, honbou za úspěchem a nechápání problémů těch nově dospívajících.
Tak si vezměte na večer tuto útlou knížečku, pusťte si k tomu Peggy Lee nebo Milese Davise, nasajte atmosféru doby šedesátých let a vraťte se vzpomínkami (a s mírným úsměvem na rtech) do svých vlastních šťastně nešťastných let, které už nic nevrátí.

28.05.2023 5 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Moc hezké čtení pro děti s přesahem o mezilidských vztazích a že není vždy správné každého hned škatulkovat.

18.12.2022 5 z 5

Bratranci Daltonovi Bratranci Daltonovi René Goscinny

Až teď jsem zjistil, že Crew napravuje chyby Egmontu, který před lety vzal díly Lucky Luka trochu na přeskáčku. Všechny 3 dosud vyšlé díly od nakladatelství Crew jsou úplně první, které Morris spolu s Goscinnym vydali.
Proto až (už) v tomto dílu se “poprvé” představují bratři Daltonovi.
Jestli Crew vydá opravdu všechny zbylé díly, které zatím nevyšly, mají u mě veliké plus!

17.12.2022 5 z 5

Hyena Hyena Hana Lundiaková

Asociální a inteligentní vyvrhel společnosti, který si léčí své mindráky a “nedomazlenost”, jíž se mu nikdy pořádně nedostalo, alkoholem a nenávistí k lidem. Svým způsobem je možné s ním soucítit, avšak už jen pro své hluboce zakořeněné chování jím lze také více než opovrhovat. Líbí se mi nápad autorky, že se zabývala takovým antihrdinou, běhá jich okolo nás určitě dost, aniž bychom to o nich věděli.

02.08.2022 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Po 6 letech jsem vzal opět do ruky, protože jsem měl pocit, že tenkrát po maturitě mě to strašně bavilo, ale buď jsem dosáhl nějakého dalšího vývoje a nebo jsem měl tenkrát ještě málo načteno, nicméně tentokrát mě to příliš nebavilo. Kniha se čte dobře a svižně, ale přijde mi, že takovému zajímavému námětu něco zkratka chybělo. Lepší propracovanost, více psychologie postav, méně často opakovaných popisů pro nic. Vlastně málo využitý potenciál.
Myšlenka, že civilizovaná a dokonalá společnost dokáže velice rychle sklouznout k primitivismu, bezohlednosti a bezostyšnému zlu, není už pro nikoho nic nového. Padni, komu padni.

25.06.2022 3 z 5