Princ se žlutou hvězdou

od:


KoupitKoupit eknihu

Život a podivuhodná putování Petra Ginze… z Prahy přes Terezín a Birkenau do Vesmíru a dál Kniha přibližuje život a tvorbu nadaného pražského chlapce, který byl jako židovský míšenec v roce 1942 internován v terezínském ghettu a později, v necelých 17 letech, zavražděn v plynové komoře koncentračního tábora Birkenau. V Terezíně organizoval vydávání tajného časopisu Vedem. Jedna z jeho kreseb se proslavila, když ji s sebou do vesmíru (na palubě raketoplánu Columbia) vzal první izraelský kosmonaut. Kniha přibližuje Petrovu rodinu, dětství, život v protektorátní Praze i aktivity v Terezíně. Podrobně se věnuje organizaci výchovy chlapců na domově 1 v terezínském ghettu, vč. vývoje dětské samosprávy i každodenním reáliím života v ghettu. Autor vytvořil neuvěřitelně čtivý příběh, napínavý a navzdory tragickým reáliím prodchnutý nadějí a životem. Vzhledem k tomu, že jde o historickou biografii, je atraktivní vyprávění doplněno řadou autentických historických textů i obrazových materiálů, které dosud nebyly publikovány a které vycházejí poprvé díky spolupráci a přispění muzea Yad Vashem v Jeruzalémě, Židovského muzea v Praze a řady dalších institucí a osobností, včetně Petrovy sestry Chavy Pressbureger....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220930/princ-se-zlutou-hvezdou-220930.jpg 4.615
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Geum
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

valsoraj
10.11.2014

Františkovi Tichému a spol. se povedlo vytvořit velmi silný příběh, který nutí se zamýšlet a místy až žasnout nejen nad hloubkou a vyzrálostí myšlenek a ducha, ale i výtvarným a literárním talentem Petra Ginze, Hanuše Hachenburga a dalších, tehdy 13-16 letých, kluků. Přestože víme, že Petr skončí zanedlouho svoji pozemskou životní pouť, nepůsobí na čtenáře kniha depresivně. I díky časovému přesahu Petrova uvažování, se otázce, jak by prožíval tento pozitivní, přemýšlivý a nadaný mladý člověk svůj život dál, nevyhne asi nikdo.
Pokud si chcete zážitek z knihy prohloubit (sama o sobě je ale kniha hodně emotivní), doporučuji, kromě návštěvy Muzea ghetta - domov, kde chlapci bydleli a dalších terezínských míst, o nichž Petr vypráví ve svých Toulkách, na které přehledně navedou stránky vedem-terezin.cz i stránky terezinskastafeta.cz (např. hymna Škidovců mp3 ke stažení) a petrginz.cz.
Související knihy: Je mojí vlastí hradba ghett?, Deník mého bratra, Jakob Edelstein, Republika ŠKID.