Renatka11 Renatka11 komentáře u knih

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Čtivá oddechovka na tři hvězdy. Za originalni napad propojených sourozeneckych příběhů dávám čtvrtou.

28.01.2021 4 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Krásný poetický příběh s vůní Afriky a kávy. Libilo se mi vyprávění o africké přírodě, o Afričanech a jejich různorodé mentalitě, i o tom, jak se odlišnému zpusobu života autorka uměla přizpůsobit. Jen se mi to nečetlo úplně samo.
Hned po dočtení jsem shlédla film, který dodal mým představám barvy a život. A tahle kombinace byla výborná. Ale určitě doporučuju držet pořadí. Opačně by to, aspoň na mě, asi tak nefungovalo.

28.01.2021 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Děti z Bullerbynu jsem si oblíbila už jako dítě, ale až jako dospělá, při předčítání mým dětem, jsem objevila, jak moc jsou vtipné! I ostatní knížky Astrid Lindgrenové miluju, ale Bullerbyn mi asi zůstane pořád nejbližší.

18.01.2021 5 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Jedna z osudových knížek mého dětství, na kterou do dneška ráda vzpomínám.

17.01.2021 5 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Tak tohle pro mě bylo opravdu náročné čtení! Myšlenky mi každou chvíli odbíhaly a musela jsem se v textu vracet a snažit se víc soustředit, ale ani tak jsem zdaleka nepochytila všechno. Nicméně apel na osobní odpovědnost a na snahu o masarykovský "život v pravdě" si pamatovat budu. Stejně jako na predikci, jak se může post-totalitní společnost dál vyvíjet, i vědomí, že se to vlastně moc odhadnout nedá, což z pohledu roku 1978 muselo být dost neutešitelné. A z dnešního pohledu, kdy víme, že k zásadní změně došlo až za dalších 11 let, vlastně taky. Zajímalo by mě, kolik lidí u nás mělo tenkrát šanci se s Mocí bezmocných potkat a jak je to ovlivnilo.

17.01.2021 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Zajímavý příběh inspirovaný skutečným životním příběhem obdivuhodné paní Podolské. Ze začátku mi moc neseděl styl vyprávění a prokládaní textu úryvky z budovatelských básní, ale zvykla jsem si a knížku dočítala s napětím, jak to se všemi dopadne.

13.12.2020 4 z 5

Báječný únik Báječný únik Anna Gavalda

Díky výzvě jsem se po delší době vrátila k mojí oblíbené spisovatelce a brzy jsem si vzpomněla, co mě na jejích knížkách tak baví. Je to pocit volnosti, pohody a radosti ze života, v Báječném úniku navíc doplněný o sourozeneckou sounáležitost a vzájemnou lásku. Milé pohodove čtení!

30.11.2020 4 z 5

K Morriemu jsem se dostala po třetí, díky výzvě, a jsem za to ráda. Pokaždé mě oslovil trochu jinak, ale pokaždé mi tam i něco scházelo. Možná potřebuju ještě pár přečtení, abych ho úplně pochopila. Morrieho lekce i TV film na motivy knížky se skvělým Jackem Lemonnem jsou k vidění na YouTube.

23.11.2020 4 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Přestože pro mě Domov není stejnou srdcovkou jako Hodiny , autor mě hodně baví a už se těšim na Vzorové dny.

21.11.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Od dětství je Malý princ jedna z mých nej knížek. Ani nevím, kolikrát už jsem ji sama nebo se svými dětmi četla, ale vim, ze se k ní budu pořád ráda vracet.

21.11.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Wow! Tak to byla jízda. I 5 hvězdiček mi pro Charlieho a Algernon přijde málo! Nemám slov a chce se mi brečet! Prostě skvělé!!!

17.11.2020

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásný příběh o úžasném člověku a nádherné rybě, který se mi i přes svou útlost ale nečetl úplně snadno. Obdivovala jsem starcovu moudrost, vůli, pokoru a odvahu. Jsem moc rada, že jsem se ke knížce konečně dostala, a těším se na dalšího Hemingwaye.

14.11.2020 4 z 5

Zvláštní příběh, který mě zaujal hlavně stylem vyprávění a potvrdil, ze v knížkách Tokarczukove rozhodně stojí za to pokračovat.

07.11.2020 4 z 5

Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Lenka Kabrhelová

Zajímavé, hluboké, silné, ale ne úplně lehké čtení, ktere přibližuje Havla očima amerických známých i méně známých osobností. Moc se mi líbil rozhovor s Paulem Wilsonem, Havlovým překladatelem, a novinkou pro mě byla písnička Horizon od Suzanne Vega, věnováná právě Havlovi i jeho evidentně nejznámější esej Moc bezmocnych, na kterou se chystam.

31.10.2020 4 z 5

Peklo a jiné destinace Peklo a jiné destinace Madeleine Albright

Pravě dočteno a opět smekám! Madeleine Albrightové si vážím a obdivuju ji za její energii, moudrost, pokoru, smysl pro humor i pro detail, schopnosti a víru v demokracii a dobro. Navíc mi je s přečtením každé její knížky bližší lidsky. V této (už sedmé) knize obsáhla obdobi od ukončení svého působení v roli ministryně zahraničí Clintonovy vlady v lednu 2001 po začátek tohoto roku, s mnoha návraty do více či méně vzdálenějších let, a, přestože jsem se vzhledem k jejim různorodým aktivitám a celosvětovému rozhledu v mnoha jménech, událostech i problémech často ztrácela, šlo o skvělé, svižné a inspirativní čtení.

28.10.2020 5 z 5

Obcházení ostrova Obcházení ostrova Milan Děžinský

Věřím, že Děžinský je stejně dobrý básník jako učitel, ale bohužel to neumím docenit. Líbil se mi Den a závěrečná Chtěl bych dnes přijít do veselého domu, ostatním jsem rozuměla jen zčásti nebo vůbec. Každopádně jsem ráda, ze jsem do výzvy tuto knížku zařadila.

04.10.2020 3 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Prostě Murakami... Svěží, vtipné, neotřelé!

03.10.2020 4 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Velmi čtivé, milé, zajímavé, misty i zábavné. Navic jsem z knížky úplně cítila, jak rád Špaček pro Havla pracoval a jak si ho vážil.

01.10.2020 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Bizarní je opravdu přesné označení pro tyto různorodé povidky, ale v tom nejlepším slova smyslu. Jsou nepředvídatelné, své, nuti k přemýšlení, hodně řeší alternativy budoucnosti... V mnohém se liší, ale spojuje je atmosfera, pocit z nich, silný dojem po přečtení. Tím mi připomínaly mé oblíbené Údolí moudrých hlav od Jiřího Čihaře. Rozhodně doporučuju.

19.09.2020 5 z 5

Krásný ztráty Krásný ztráty Jan Lacina

Ráda jsem se dívala na televizní zpracování Krásných ztrat, kde se vždy dva hosté Michala Prokopa bavili o svých životech, profesích, zkušenostech, snech... I knižní záznam je skvělý a ráda se k němu vracím.

25.07.2020 5 z 5