Renatka11 Renatka11 komentáře u knih

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Fajn oddechovka, která je o moc lepší, než by se podle názvu mohlo zdát. Několikrát jsem se v Ellen poznávala a několikrát jsem se opravdu nahlas smála.

04.04.2021 4 z 5

Kluk: Příběhy z dětství Kluk: Příběhy z dětství Roald Dahl

Nádherně sepsané vzpomínky na dětství plné dobrodružství ve Walesu, každoroční prázdniny v Norsku i na dospívání v anglických internátních školách, kde tělesné tresty byly běžnou součástí výchovy žáků. Vsechno je podáno neskutečně mile, barvitě a originálně a je doplněno úryvky z dopisů, dobovými fotografiemi a nenahraditelnými obrázky Quentina Blakea. Kluk mi potvrdil, proč je Dahl v mých očích jedním z nejlepších vypravěčů.

02.04.2021 5 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Skvělé a silné čtení rozšiřující obzory a vyvolávající obdiv a respekt jak k projektu Lékaři bez hranic tak k samotnému životu v Afghánistánu a v neposlední řadě také k autorovi, který to nejen prožil ale i úžasně barvitě a čtivě zaznamenal. Šebek píše s takovou lehkostí, že i mně, naprosto nepolíbené medicínou a mající strach ze všech zranění, vnukl iluzorní a samozřejmě naprosto mylnou predstavu, že operace čehokoliv je vlastně brnkačka. Myslím, že je to tím, že nekladl pri psaní důraz na hrůzy probíhající války, ale na radost ze svojí práce a z pomoci místním, ať už přímo pacientum nebo lékařům.

28.03.2021 5 z 5

Dusím se ve vlastní šťávě Dusím se ve vlastní šťávě Betty MacDonald

Balzám na (ženskou) duši, který funguje i po víc než šedesáti letech od svého prvního vydání. Moc příjemné čtení! Navic je vtipné, jak je to pořád stejné a já jsem v očích mých dospivajicich dětí taky taková "Betty".

22.03.2021 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Kovy je sympaťák a jeho memoáry Ovšem srší nadšením, upřímností, vtipem i uměním nebrat se moc vážně. Jsem ráda, že ho moje děti sledují a ráda se dívám na jeho praštěnéjší i sofistikovanější videa s nimi. A doufám, že Ovšem nebyl jeho poslední literární počin. Na ten další si nechávám 5 hvězd.

16.03.2021 4 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Dočetla jsem, ale nějak nevím, co si o tom myslet. Styl psaní mě bavil od začátku, příběh už miň. Často jsem měla pocit, že dějových linek a postav je tam nějak moc a dohromady nedávají smysl a když už to trochu smysl dávat začalo, najednou jedna dějová linka skončila.. Nemůžu se ubránit představě, že autorka při psaní pojídala své oblibene houby nebo aspoň kouřila jointa. Kdyby byla tohle moje první knížka od Tokarczukové, další bych se asi číst nepřinutila. Za příběh bych dala max. 3 hvězdy, za půvabný a originální vypravěčský styl min. 4, takže tentokrat 3,5.

15.03.2021 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Kouzelnické pohádky určené především milovníkům Harryho Pottera. Za mě jednoznačně nejlepší Příběh tri bratří a Brumbálovy komentáře.

11.03.2021 4 z 5

Harry Potter je teď už klasika, která by neměla chybět v žádné knihovně. Celou sérii jsem před pár lety četla mým dětem na dobrou noc a okouzlila mě stejně jako je. Navíc jsem na těch 3,5 tisíce stránek předčítání po dobu téměř dvou let náležitě hrdá. ;-) V té dobe jsme ujížděli i na Harryho filmovém zpracovani, které, ač bylo skvělé, se knížní sérii v mých očích nevyrovná.

08.03.2021 5 z 5

Milión Alenčiných dobrodružství Milión Alenčiných dobrodružství Kir Bulyčov (p)

Poslední díl trilogie už pro mě nebyl nijak zásadní a narozdíl od předchozích dvou jsem ho přečetla jen jednou a moc si z něj nepamatuju. Vyrostla jsem já i Alenka a už to nějak nebylo ono.

07.03.2021 4 z 5

Alenčiny narozeniny Alenčiny narozeniny Kir Bulyčov (p)

I druhý díl Bulyčovovi Alenky jsem v dětství milovala a cestování strojem času mě láká dnes stejně jako tenkrát.

07.03.2021 5 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství, ke které jsem se ráda a často vracela. Přála jsem si být Alenkou, objevovat jiné planety a zvířata a kamarádit se s mimozemšťany.

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Strašně silné, depresivní a kruté, ale taky hodně dobré a rozhodně nezapomenutelné.

07.03.2021 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Z R.U.R. jsem byla teď stejně nadšená jako po jeho prvním přečtení někdy před 20 lety. Čapek byl génius, který dal světu slovo robot a který psal úžasně barvitě a neuvěřitelně nadčasově. Ani nemůžu uvěřit, že R.U.R. je už stojednaletý stařík!

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Přestože jsem brala jako oddechovku, čekala jsem víc a ostatní Hartlovy knížky mi přišly zábavnější. Ale jednou se to dá a jsem zvědavá na film.

06.03.2021 3 z 5

Žirafa, Pelly a já Žirafa, Pelly a já Roald Dahl

Roald Dahl patří mezi mé nejoblíbenější autory a jeho Žirafa, Pelly a já mezi mé nejoblíbenější knížky vůbec. Každé její přečtení, spolu s ilustracemi Quentina Blakea, je pro mě pohlazením pro duši a často se pri čtení přistihnu, jak se usmívám.

01.03.2021 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Diky Pražské zimě jsem si především rozšířila obzory a objevila souvislosti a detaily naší i evropské předválečné, válečné i poválečné historii do roku 1948, která úzce souvisela s prací autorčina otce. A spíš mimochodem jsem se dozvídala i o osobní historii Madeleine a její rodiny. Knížku bych ráda doporučila studentům středních škol i všem, kdo se chtějí čtivou formou dozvědět neco víc o naší historii, ať už se zajímají o autorku samotnou nebo zatím ne.

28.02.2021 5 z 5

Obyčejný muž Obyčejný muž Paul Rusesabagina

Silný příběh o odvaze (ne)obyčejného muže v centru několikaměsíčního rwandského šílenství. Tentokrát jsem se ke knížce dostala přes film a obojí bylo i přes ty hrůzy skvělé!

16.02.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Příběh ze života s postavami, ve kterých se najdete. Neskutečně čtivé a reálné, ale ostatni knížky od Soukupové mě vzaly nějak víc.

30.01.2021 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Jeden z nejkrásnějších a nejsilnějších příběhů, jaké jsem kdy četla. Byla jsem unesena opravdovostí a hloubkou vztahu Tomáše a Rachel i úžasným vypravěčským stylem. Prostě nádherné!

28.01.2021 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Čtivé a pohodové, ale po delší době si z toho nepamatuju skoro nic.

28.01.2021 3 z 5