Obyčejný muž

Hotel Rwanda. Svědectví o masakru zpodobněném ve filmu. V knize Obyčejný muž, která se stala předlohou slavného filmu Hotel Rwanda, Paul Rusesabagina vypráví svůj životní příběh. Popisuje dětství na malé farmě, život chlapce z kmenově smíšeného manželství v zemi neustále zmítané kmenovým a politickým násilím. Dozvídáme se o jeho pozoruhodné kariéře, která ho vynesla až na místo ředitele luxusního hotelu Mille Collines, kde se seznámil s řadou významných a vlivných lidí. Provází nás osudovými dny z jara roku 1994, kdy se díky své odvaze a výjimečným vyjednávacím schopnostem stal poslední záchranou pro stovky zoufalých mužů a žen prchajících před peklem běsnící genocidy. Velmi živě popisuje pocity bezmoci a vzteku z nečinnosti mezinárodního společenství, zoufalství, které ho zachvacovalo, když musel přihlížet, jak umírají jeho nejbližší. Po ukončení násilností nedokázal v zemi zůstat. Spolu se svou rodinou se přestěhoval do Belgie, kde si začal budovat nový život. Kniha Obyčejný muž je dramatická a navýsost dojemná, i když překvapivě střízlivě podaná zpověď prostého člověka, který se řízením osudu a svým pevným charakterem stal skutečným hrdinou naší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69512/obycejny-muz-n3V-69512.PNG 4.642
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, Jota

An Ordinary Man: An Autobiography, 2005

Kniha Obyčejný muž

SammSamm

Kdysi jsem viděla s rodiči již natočený film, který je natočený dle této knihy. Když jsem tuto knihu přečetla, dá se říci zcela zhltla, byla jsem smutná. Smutná z toho, čeho všeho jsou lidé schopni. Pořád se mluví o rasismu, o nacismu, o fašismu, je toho všude plno, ale že násilí může být i ve "vlastních" řadách, kdy už byly dva kmeny propojeny, bydlely vedle sebe, někteří dokonce byli i spolu vzatí??? Pane jóóóó :-( Musím říci, že jsem se celou tu knihu bála a byla jsem uchvácena nasazením svého života pana Paula a zdrcena nenasazením mimostátní pomoci.

petrous90
13.03.2018

hodně silný příběh a krásná kniha

Scar564
29.10.2017

Dokonalé a neskutečně mrazivé zároveň. Při čtení se ani nechce věřit, že se vše z toho stalo-jak samotná genocida, tak hrdinský čin Paula Rusesabagína, který si v době kdy byli denně vražděni tisíce lidí (těmi nejhoršími způsoby) zachoval lidskost, skromnost a udělal ze svého hotelu symbol naděje na přežití. Není to lehké čtení (určitě nedoporučuji před spaním), ale zanechá dojem jako málokterá kniha. Podobné příběhy a hrdiny je nutné mít stále na paměti, neboť lidé rychle zapomínají a historie se bohužel opakuje. Pokud by k něčemu takovému došlo, chtěl bych být ubytován v hotelu Paula Rusesabagína.

mikina12
19.07.2017

Strašné téma podané ze všech stran... občas se mi chtělo brečet, ale je důležité si to přečíst

Alca007
11.01.2013

knížka je dějově zajímavá, ale pro mě byla zdlouhavá a nemá spád který vás strhne.

Drevak
14.10.2012

Opravdu vynikající kniha popisující situaci jaká ve Rwandě vznikla a o hrdinství jednoho muže, který ač ohrozil sám sebe, zachránil na 1200 lidí před jistou smrtí. Jak píše Dean, zařadil bych to klidně jako povinnou četbu.

Dean
07.09.2012

Dech beroucí svědectví o hrůzách ve Rwandě. O tomto konfliktu jsem do té doby slyšel jen velmi okrajově. Mělo by patřit do povinné četby jako varování před genocidou a násilím!

vhojta
21.04.2012

Vynikajici a predevsim autenticke svedectvi cloveka, ktery si prozil rwandske peklo. Knihu jsem prelouskal jednim dechem a mohu ji doporucit opravdu kazdemu, kdo se alespon trosku zajima o deni na Cernem kontinentu.