Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci

Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398888/bmid_havel-v-americe-rozhovory-s-americk-VW6-398888.jpg 5 15 6

Síla intelektuálního a politického odkazu Václava Havla nepůsobí pouze v českém, potažmo středoevropském prostoru. Jako dramatik, esejista a disident byl Havel považován za morální a myšlenkovou autoritu už za normalizace i na Západě. A po roce 1989 se s prezidentem Havlem pravidelně setkávali přední političtí, kulturní a duchovní představitelé z celého světa nejen kvůli státním povinnostem, ale i proto, že o to mnohdy sami stáli. Václav Havel je v západní paměti živou postavou i dnes. Václav Havel Foundation Library v New Yorku si dala za úkol tuto paměť alespoň částečně zmapovat metodou orální historie. Výsledkem jsou pozoruhodné rozhovory s osobnostmi formátu diplomatky Madeleine Albrightové, někdejšího prezidenta USA Billa Clintona, historika Timothyho Snydera či hudebnice Suzanne Vega.... celý text

Přidat komentář

Ninjer
27.10.2021 4 z 5

Havel v Americe nepojednává o jeho slavné návštěvě amerického Kongresu, jak by se mohlo podle názvu a obálky na první pohled zdát. Jedná se o sérii rozhovorů s různými významnými osobnostmi, které rozhodně nejsou žádná interview z lifestylových časopisů.

Dlouhý úvod seznamuje čtenáře s tím, co má čekat, a vlastně nás i ujišťuje o vážném, až akademickém přístupu. To, co slibuje, taky splní, ale taky přitom zbytečně vyzradí celou řadu myšlenek z nadcházejících rozhovorů. Vzhledem k tomu, že některé osobnosti říkají podobné věci, to však až tolik nevadí. Alespoň si to díky tomuto opakování lépe zapamatujete.

V knize jsou rozhovory s lidmi jako Madeleine Albrightová, Goerge Bush senior, George Bush junior, zpěvačka Suzanne Vega či současný populární spisovatel Timothy Snyder, který depresivně varuje před totalitou v knížce Tyranie. Albrightová a Vega nešetří chválou, Bushové profesionálně lichotí a Snyder (ač Havlův fanda) analyticky kritizuje. I když kniha není příliš tlustá, v tématech se jde obvykle do hloubky a je potřeba ji číst pozorněji. Sem tam se vyskytne nějaká ta vtipná historka či postřeh, ale především jsou to vážná zamyšlení nad Havlem a minulým i současným světem. Kupříkladu se zde hodně zmiňuje to, jak Západ vnímal Východ, čímž neobvyklý disident a později prezident Havel dost zatřásl. Snyder potom rozebírá svou myšlenku, že Havel na oplátku nedokázal plně pochopit Západ, který měl tak rád, a mnohem víc rozuměl disidentům v zemích s pochroumanou demokracií.

Havel v Americe je sérií zajímavých rozhovorů, která se snaží zkoumat Havlovu osobnost, význam, jeho možné nedostatky a přenositelnost jeho myšlenek do současného světa.


Osm zamyšlených rozhovorů z deseti.

Renatka11
31.10.2020 4 z 5

Zajímavé, hluboké, silné, ale ne úplně lehké čtení, ktere přibližuje Havla očima amerických známých i méně známých osobností. Moc se mi líbil rozhovor s Paulem Wilsonem, Havlovým překladatelem, a novinkou pro mě byla písnička Horizon od Suzanne Vega, věnováná právě Havlovi i jeho evidentně nejznámější esej Moc bezmocnych, na kterou se chystam.


Martin_Eli
09.02.2020 5 z 5

Krásná kniha, vynikající rozhovory s předními světovými činiteli, kteří vzpomínají na V.H. Spoiler alert: dostalo mě, že Suzanne Vega nazpívala píseň Horizon, kterou věnovala právě Václavu Havlovi. V písničce se zpívá:
I knew a man
He lived in jail
And his tale
Is often told
He dreamed of that line that he
Called the divine
And when he was free
He led his country
:)

stejsdan
10.12.2019 5 z 5

Václav Havel je pro mne osobnost, které si velice vážím a proto jsem ráda využila příležitosti si přečíst tuto zajímavou knížku plnou rozhovorů s lidmi, kteří měli tu čest a znali Václava Havla osobně. Václav Havel je pro mne důkazem, že i intelektuálně založený člověk s vysokou morálkou může dělat politiku, že je třeba bojovat za pravdu a platit za to vysokou cenu, když je třeba, že se člověk nemá sklánět před povrchností, lží a populismem. Mrzí mě, že v naší zemi si dostatečně nevážíme člověka, kterého si váží takové osobnosti jako tři američtí prezidenti, bývalá ministryně zahraničí USA, významní sociologové včetně zpěvačky Susan Vega atd. Já tuto knihu rozhodně doporučuji.

marca_m
31.10.2019 5 z 5

Osvěžující politický závan ve smutné realitě české současnosti, která z Havlova odkazu vybírá především jeho nedokonalosti. Jak správně říká M. Albright, Havlův význam jsme my Češi nikdy nedokázali ocenit. Díky této knize je hmatatelná jeho celosvětová proslulost. Je dobré si uvědomit, jak významnou osobností skutečně byl a že nikdo větší v této zemi nikdy nebyl a asi ani nebude. Osobnost, na kterou s nefalšovanou úctou vzpomínají tři američtí prezidenti.

pistalka
20.09.2019 3 z 5

Je to milá kniha, která potěší Havlovy příznivce tím, jaký ohlas poslední československý prezident ve Spojených státech zanechal. Informační přínos rozhovorů je ale nevyrovnaný, od zajímavých a zasvěcených pohledů a komentářů (Havlův překladatel P. Wilson, bývalá ministryně zahraničních věcí M. Albright či profesor T. Snyder), po v ničem objevná vyznání (,,miloval demokracii…“). Nejsem si jistý, že všichni zpovídaní znali Havla natolik dobře, aby se mohli v rozhovorech rozpovídat hlouběji a neklouzat tak myšlenkově výhradně po povrchu. Osobně se domnívám, že českým čtenářům kniha mnoho nového nepřinese.

Autoři knihy

Lenka Kabrhelová
česká, 1977