Red_Fox Red_Fox komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Absolutně jsem nevěděla do čeho jdu, takže jsme si užívala postupné odhalování příběhu a seznamování s hlavní postavou. Šlo o plynulý proces. Kniha vás donutí přemýšlet a dojde vám, že se vlastně vůbec nemáme v dnešním světě, respektive v naší republice, špatně. Ano, touha po nadvládě a moci existuje, ale pohlížím na to jako obyčejný člověk, který má teplou vodu, dostatek potravy a je svobodný. (I když i tyto věci nejsou všude samozřejmostí. To už by však byla trošku jiná kapitola... Zatímco pro nás jsou to věci běžné, pro jiné jsou nemožné, neuvěřitelné, neskutečné).

Přesto mi přišly některé pasáže zdlouhavé a kniha mě nezasáhla tak, jako jiné, kterým se většinou nemůžu ubránit dát plný počet hvězd. Zkracování, spojování slov na mě působilo trochu dětinsky. Ale dobře, šlo to ruku v ruce s autorovými hlavními myšlenkami.

20.06.2015 4 z 5

Deník Ellen Rimbauerové - Dům v růžích Deník Ellen Rimbauerové - Dům v růžích Joyce Reardon (p)

Moje hodnocení bude trochu spoilerové, takže na to pozor...

Kniha se mi četla jednoduše a rychle. Ale né vždy udržela mou pozornost. Pro mě nejméně zajímavé části byly líbánky. Přišlo mi, že hlavní hrdinka stále dokola přemýšlela, jestli se podvolí muži, nebo ne. Ono by to ničemu nevadilo, ale zkrátka nebylo to téměř o ničem jiném. Asi jsme čekala rychlejší spád, nevím.
Návratem zpět a životem v domě se to zlepšilo. Madam Lu a Sukína dodávaly příběhu vítanou exotiku a dům se začal pomalu probouzet. Kniha se četla opravdu plynule. Co mi však bylo líto, bylo naprosté vypuštění konkrétních sexuálních scén. (Cena za Johnovu záchranu Sukíny). Čtenář bude vědět, které myslím, protože na to Reardonová sama upozorní. Johnova perverze je sice všem jasná a není třeba extrémních brutálností, ale přijde mi, že byl zkrátka čtenář ochuzen o důležitou část a zůstalo po ní prázdné místo. (A to dokonce, i když mě líbánky nezaujaly). Chyběla tam právě změna niter hlavních postav, kdy se z nich stávalo to, co se z nich nakonec stalo...

Přestože kniha nesplnila mé 100% očekávání, určitě vzbudila zvědavost se o domu dovědět více.

28.05.2015 4 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Irving píše opravdu čtivě. Přestože kniha není extra tenká, člověk, který si dokáže udělat čas, ji zvládne rychle a bez problémů. Jde o oddechovku, nad kterou se nemusí moc přemýšlet...
Bohužel ale nedokázala překonat vysokou laťku, která byla nastavena Garpem. Ten pro mě zatím zůstává na vrcholu žebříčku, ale nechám se zlákat další Irvingovou tvorbou :)

20.05.2015 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Příběh o "idiotovi", jako o velmi upřímném, dobrosrdečném a vlastně i trochu naivním člověku.
Kniha byla napsána stylem, kdy jsem místy četla a absolutně nechápala, o čem se postavy vůbec baví. Nakonec však začalo všechno do sebe zapadat. Řekla bych, že to byl úmysl Dostojevského, který se povedl. Kníže Myškin je osobou, kterou si čtenář rychle oblíbí a nechá se vtáhnout do děje.
Jedinou nevýhodou ruských děl je pro mě složitost jmen. Je to něco, co mi občas způsobovalo problémy, kdy mi trvalo, než mi došlo, kdo je vlastně zrovna ta osoba, která právě mluví...
Závěr nečekaný a originální.

21.03.2015 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Murakami nepíše vůbec špatně. Kafka se četl dobře a jednoduše, jen mi prostě žádná z postav nepřirostla k srdci a kniha mě nějak výrazně nezasáhla. Možná alespoň pan Óšima pro mě byl nejzajímavější postavou. Úmyslně jsem si před přečtením nezjišťovala, o čem vlastně kniha bude, aby mi spoiler nezkazil dojem, takže jsem byla překvapena sci-fi nádechem (i když teď vím, že Murakami sci-fi nepoužil poprvé). Nakonec mi to vlastně ani nevadilo.
Po přečtení kniha v člověku zanechá hodně nezodpovězených otázek, ocenila bych na některé znát odpovědi, i když to bylo Murakamiho záměrem.
Nejvíc se mi líbily části kolem událostí učitelky s dětmi na výletě a jejich pozdější prošetřování.

21.03.2015 4 z 5

První příběh (Dr. Jekyll a pan Hyde) se četl dobře a jednoduše. Přestože to pro mě nebyl extra hororový zážitek, líbil se mi a očekávání víceméně splnil. Jenže jak jsem postupně četla další příběhy, bylo to horší a horší. Poslední "Kumpáni" mě dost nudili.

01.01.2015 3 z 5

Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Raymond A. Moody

Moje první přečtená kniha, týkající se smrti a případného života po smrti. Myslím, že jsem si zvolila dobře. Po přečtením ve mě zanechala směs různých pocitů...
Probudila ve mne zvědavost, co asi bude, ale v pozitivnějším duchu, než tomu bylo doposud. Zklidnila mi myšlenky, vlastně celkově jsem pocítila větší vnitřní klid a Moody dokázal zodpovědět na většinu otázek, které by byly proti jeho studii - jestli to tak můžu nazvat.
Nejsem sice naprosto přesvědčena, že nejde pouze o aktivitu mozku a způsob těla, jak se vyrovnat s blížícím se koncem, ale ráda bych věřila, že smrtí začíná další život. To, že tu jsme, přece musí mít nějaký hlubší mysl.

Vždy, když jsem dočetla třetinu, říkala jsem si, o čem dalším vůbec může Moody ještě psát ?.. Přestože následující části přinesly nové, zajímavé informace, přistihla jsem se, že mě občas nedokázaly udržet v maximální pozornosti. Zkrátka, občas se něco opakovalo, ale nějak jsem s tím byla smířená od začátku :D

Každopádně kniha stojí za přečtení :) (Hodnocení spíše 4,5 hvězdy)

11.10.2014 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Čtivá detektivka s vymazlenými detaily a sympatickými hlavními postavami. Originální (jestli to tak můžu napsat) není jen život L. Rhyma, ale i samotný děj, který vlastně trvá jen pár dní :)

24.08.2014 5 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Přiznám se, že druhý díl, Řeky bohů, udržel mou pozornost lehce míň, než první. Možná je to jen tím, že jsem si hodně zvykla na období starověkého Egypta. Na druhou stranu jde stále o slušné pokračování a Smithův skok do (téměř) současnosti byl riskantní, ale vyplatil se. Hlavní postavy na mě působily sympaticky, kniha se celkově četla dobře a nenáročně. Líbily se mi odkazy na první díl a díky nim se mi ještě více zapsal do povědomí a třeba se k němu někdy v budoucnu vrátím, abych se znovu setkala s osudy Taity, Lostris a Tana :)

15.07.2014 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Ke knize jsem se dostala v rámci doporučené četby na střední škole. A teda jako musím říct, že jsem ráda, ve které době teď žiju. Jasně, i doteď nevymizela žárlivost - "sousedka má trávu zelenější", ale upalovat někoho... ?!
Příběh ukázal tehdejší hloupost lidí, pověrčivost (znamínko, důkaz čarodějnictví... pokud se nepletu) a nesmyslné soudní procesy prostřednictvím mučení. Pro mě byla tahle knížka lehce k neuvěření (spíše jsem byla šokována), že se ty věci skutečně děly. Ať už stejně, nebo jinak.. nebo i hůř, prostě se děly a běhal mi z toho mráz po zádech.
Zatím jsem se neodhodlala ke shlédnutí filmu, uvidím, jestli se vůbec někdy odhodlám :)

21.05.2014 5 z 5

Přiznávám se, že i ze mě se stala zvědavka a pátrala jsem po pravdivosti celého příběhu. Smith asi vědět, proč konec doplnit doslovem. Moc jsem se nedopátrala, ale třeba se to dovím později, ať už prostřednictvím dalších knih a nebo internetu :D
Každopádně jsem moc ráda, že jsem knihu přečetla. Těsně předtím, jsem četla Egypťana Sinuheta od Waltariho a ten se mi tak zakousl do srdce, že jsem se bála, že si nedokážu pořádně užít jinou knihu ze starověkého Egypta, ale ono to šlo a velice hladce :) Postavy byly zajímavě vykresleny a čtenáři, který má rád tento typ počtení, nezbývá než si vychutnat příběh plný lásky, egyptského písku, válek a celkově lidských životů. Za mě rozhodně palec nahoru! :)

19.05.2014 5 z 5

5x Honza Novák 5x Honza Novák Eva Tvrdá

Těchto 5 povídek na mě působí neutrálně. Spisovatelka na svém webu slibuje, že se s hrdinou neloučí a já věřím a doufám, že slib vyplní. Povídky mi přišly spíše jako představení Honzy pro ty, co ho ještě neznají, ale určitě by z toho v budoucnu mohlo být něco víc.

21.04.2014 3 z 5

Krásná ukázka života ve starém Egyptě. Stačí si zvyknout na zvláštní způsob vyprávění a pak už se jen nechat unášet Sinuhetovým krutým příběhem. Velké plus má u mě to, že se Waltari nechal inspirovat skutečnými událostmi. Tuhle zemi jsem vždycky obdivovala. Její historie je tak... jiná, ve všech směrech a tahle kniha mi to jen potvrdila. Doporučuji :)

19.01.2014 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Musím se přiznat, občas mívám pořádnýho křečka a prokrastinaci zažívám častěji, než bych chtěla :D :/
Knížka se četla skoro sama a vlastně všechny témata na mě působily, že se mě vážně týkají (a ony týkají). Zpracování je hodně pěkné a lehké k pochopení. Dá čtenáři návod, jak na sobě zapracovat a poměrně jednoduchými způsoby změnit přístup k životu a k řešení různých problému.
Pro mě osobně, je ale nejtěžší, vytvořit si osobní vizi a jak ráda bych ji našla. Snad mi v tom opětovný prolítnutí téhle knížky a pořádný zamyšlení pomůže... a snad tenhle plán nevyprokrastinuji ;) :D

23.12.2013 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy v životě četla. Bavila jsem se od začátku až do konce, místy jsem se dojímala a místy smála. Hodně mě psychicky zasáhla a při některých pocitech si vzpomenu na toho zatracenýho spodního výra... Garp sice nebyl podle mě úplně nejlepší spisovatel :D, ale neberu to jako mínus :) Nemám ráda klišé knížky, kdy je většina toho, co se stane, předvídatelná. Tady jsem neměla tušení a prostě paráda :) Nechala jsem se zlákat i filmovým zpracováním a s knihou je to naprosto nesrovnatelné. O to víc si četby cením :) Předčilo to moje očekávání a můžu s klidným svědomím doporučit ! :)

07.10.2013 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Když se řekne Japonsko, vzpomenu si na zemi, která je v hodně věcech jiná, než Česká republika. Ve vzhledu samotných lidí, v kultuře, zvyklostech.. I když každá země je v tomhle originální, zrovna Japonsko pro mě hodně výrazně (Třeba je to těma jejich očima :D). Až jsem si skoro neuvědomila, že i tam žijí studenti, kteří bojují s dospíváním, studiem, celkově s těžkostmi života a řeší problémy ve vztazích a dejme tomu i sexu. Tahle knížka mi pomohla si uvědomit, jak jsme všichni jiní a zároveň stejní a potvrdit, jak se člověk musí rozhodnout, jestli se zařadit do nějaké skupiny lidí a táhnout s proudem a nebo se stát "outsiderem" a být aspoň trochu jiný...
Hodně tomu pomohl vybraný styl spisovatele, četlo se jednoduše a srozumitelně.

16.08.2013 5 z 5

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

Děj skáče ze současnosti do minulosti a postupně dává celý příběh smysl a dělá ho zajímavým. Naopak mi přišly strašně nezáživný pasáže o politice. Bohužel neměly až tak velký smysl, jak sem čekala, že mít na konci budou. Ale to bude možná i tím, že nejsem nadšenec politiky :) ...

22.07.2013 4 z 5

Jak nezabít manžela Jak nezabít manžela Pavel Verner

Do půlky knížky se nic velkého nedělo, ale vůbec to nevadilo, bylo to příjemné čtení a příběh se vyvíjel klidně. Pak nastal obrat, který chválím. No a konec? Ten mě fakt pobavil ! :D

30.06.2013 4 z 5

Když někdo blízký pije Když někdo blízký pije Claude Ühlinger

Díky téhle knížce sem se na alkoholismus dokázala podívat jinýma očima. Neobjevují se tu složité výrazy, kterým by laik nerozuměl. Svým způsobem se člověk doví co dělat, nebo spíš nedělat s alkoholikem ve své blízkosti. Ale je jen na samotným závislákovi, jestli se rozhodne změnit se.

30.06.2013 4 z 5

Monzun Monzun Wilbur Smith

Kniha mě pohltila hned na začátku a od čtení mě neodradil ani fakt, že jsem měla před sebou neuvěřitelných 600 stran. Nelituju ale toho času, který jsem jí věnovala. :)

30.06.2013 5 z 5