Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / Kumpáni

Stevensovy originální, spekulativně fantastické příběhy s tajemstvím byly po Poeových novelách první, jež daly základ dalšímu rozvoji detektivního románu a jemu příbuzných žánrů. Páteří našeho výboru, který vychází již podruhé, je napínavá, strhující novela "Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda", v níž autor pomocí hmotného znázornění rozdvojenosti lidské povahy řeší rozporný vztah mezi dobrem a zlem a jeho morální důsledky. Je to příběh lékaře, který ve snaze zachovat si pověst spořádaného občana a vědce chce ve svém organismu chemickou cestou odloučit od sebe dobré a špatné vlastnosti. Dosáhne toho, avšak touha po nevázaném životě jej nutí, aby se stále častěji převtěloval do své druhé, zrůdné podoby, až jej dovede k tragickému konci. Svár dobrých a špatných vlastností v lidské povaze, rozpolcenost osobnosti, pohnutky k zločinu - takové jsou motivy i dalších dvou příběhů - "Markheim" a "Kumpáni". Všechny příběhy, i když zasazeny do odlišného prostředí a odlišně zpracovány, jsou dokladem autorova psychologického fabulačního a stylistického mistrovství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/101259/podivny-pripad-dokto-101259.jpg 4.249
Horory, Romány, Fantasy
Vydáno, Mladá fronta

The Strange Case Of Dr. Jekyll And Mr. Hyde

Kniha Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / Kumpáni

Palivo
22.11.2015

Tuhle knížku jsem si přečetl, protože byla krátká a to je vždy záruka kvality. Podivný příběh Jekylla a Hydea mi dost silně připomínal moji starou. Jak je odpoledne a je střízlivá tak je docela na pohodu, jí mrkev a posiluje a tak, a pak když si dá večer dvě láhve vína a šest jégrů, je pak schopná třeba prdět na ulici, křičet na policajty nebo, nedejbože když je fakt narvaná, navrhnout, abychom šli na karaoke. A karaoke je snad jediná věc na světě horší než holokaust a Stardance dohromady. Stevensonův styl se mi dost líbil, psal větu za větou, takže se to četlo docela snadno. Ale trochu mi zkazil radost způsob, jakým se rozhodl tuto klasiku poskládat. Kdyby to bylo chronologicky, bylo by to o dost lepší. Takhle mi to připomínalo trable, kdy se mi na facebooku pořád přepíná News feed z Recent na Top. Na závěr mi každopádně dost pocuchal závěry kapitolou Markheim, kdy jsem netušil, co to mělo znamenat a začal jsem se bát, že nejsem chytrej. Ale pak jsem na wiki zjistil, že je to další povídka a tak jsem si odfrkl.

Markheim: Zločin a trest splácnutej na 40 stran. Kdybych tohle věděl dopředu, mohl jsem si ušetřit čtení té 700stránkové ruské bestie a místo toho třeba pomáhat slepým štěňatům nebo dělat hrníčky pro charitu. :-(

Taťka Hraboš
30.08.2015

Po přečtení prvního - a hlavního - příběhu jsem měl trochu smíšené pocity. Příběh, který mi v principu byl již znám, je bezesporu zajímavě vymyšlen, ale způsob podání mi nějak nesedl. Paradoxně se mi více líbilo, jak autor odvyprávěl zbývající dva příběhy, byť jejich námět už tak novátorský nebyl. Ocenil jsem i téma, které všechny příběhy spojovalo - zlo a dobro v každém z nás a jak si s tím poradit. Na stoprocentní hodnocení to není, ale za přečtení tahle knížka určitě stojí.

Red_Fox
01.01.2015

První příběh (Dr. Jekyll a pan Hyde) se četl dobře a jednoduše. Přestože to pro mě nebyl extra hororový zážitek, líbil se mi a očekávání víceméně splnil. Jenže jak jsem postupně četla další příběhy, bylo to horší a horší. Poslední "Kumpáni" mě dost nudili.

kejty91
25.10.2014

kniha mě zpočátku moc nenadchla ale konec jsem dočítala se zájmem. Každopádně další dvě povídky, které kniha obsahuje jsem již dále nečetla.

Knihu jsem pochopila jen díky tomu, že zrovna prožívám dobu, kdy si dokážu uvědomit kdy jsem zlá jako Hyde a kdy jsem normální člověk. JInak by mě ani tak moc nenadchla - je krátká.