Radous Radous komentáře u knih

Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev Bernard Cornwell

Knihu jsem dostal do ruky skrze Vánoce. No a jelikož mám historii rád, zařadil jsem ji do pořadníku jako prioritu. Obecně je nutno konstatovat, že ač je to skutečně zajímavé, člověk se brzo v těch nejrůznějších přesunech jednotek, rozkazech a pohybu po území (byť velmi malém) hodně rychle ztratí. Ale což, určitou představu jsem si o té celé události odnesl.
A ještě jsem si odnesl jednu věc: byla to příšerná jatka. Tohle si dnes (rozuměj – při soudobém anonymním válčení) nikdo nedokáže představit. Hrozné. Ale musím zdůraznit toto – těch lidí mi ani tak líto nebylo. Naopak mě mrazilo z neskutečného utrpení zvířat (jezdectvo). Protože ta k tomu přišla skutečně nevinně. Lidé jsou bohužel „ovce“ (dnes hodně skloňované slovo) a své protějšky zabíjejí a mrzačí od dob svého sebeuvědomění velmi často dobrovolně a s rozmyslem. A kolikrát do toho jdou i s nadšením.
Takže tak. Ale tyto úvahy se sem nehodí. Spíš chci říct, že ta kniha pak vede i k takovýmto myšlenkám.

16.01.2019 5 z 5

Vzpoura pražské kavárny Vzpoura pražské kavárny Dominik Landsman

Osobně bych řekl, že toto pokračování je lepší než první kniha. Na druhou stranu - aby se člověk zasmál skutečně z plna hrdla, tak musí mít o trochu více nastudovanou současnou českou politickou scénu, než jak tomu je u mně. Ale co, Zemana znám, Babiše i Kalouska taky, tak jsem se pobavil. Popravdě nejsem moc nakloněn dělat si srandu z hlavy státu, ať už je jaká je, o to víc se mi nepozdával hned ten úvod. Jenže nakonec se vše v dobré obrátilo, takže jako jo, dobrý. A takovou bych tomu dal i známku.

09.01.2019 3 z 5

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Film jsem kdysi viděl (už si ho ale nepamatuji), no a když jsem procházel knihovnou, nějak mi kniha padla do oka, tak jsem ji vzal. Je to rychlé čtení, nevidím v tom ale nijak kultovní záležitost. Musel jsem se pousmát nad nezbytným (a docela vykresleným) románkem hlavního hrdiny (i když, Robert Redford, no ani se té ženské nedivím) a snad i až příliš velkou rolí souhry náhod. To mi přišlo takové zbytečně umělé. Ale co, jak říkám, četlo se to dobře, nemám s tím problém. 6/10

23.12.2018 3 z 5

Armády noci Armády noci Norman Mailer

Podnět k přečtení tohoto románu mi naskytla návštěva Levných knih. No původně jsem myslel, že to bude poměrně rychlé čtení, ale dost jsem se zmýlil. Takhle náročnou záležitost jsem už dlouho v ruce neměl. Přinejmenším první část. Tolik abstrakce a sáhodlouuze rozvíjených myšlenek, to se prostě nedá. Nikdy bych neřekl, že budu louskat tři sta stránek celý dlouhý měsíc (respektive tři čtvrtiny knihy, zbytek byl naproti tomu velmi rychlý). Pro mě opravdu překvapení. Jistě si od Mailera ještě něco přečtu.

17.12.2018 4 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Od RAH jsem přečetl před touto knihou Tunel do nebes (a musím říct, že se mi svým dějem - možná i svou větší vyspělostí, nevím - líbil víc). Stejně tak Hvězdná pěchota. Na Cizinci mi přišly zajímavé "božské" úryvky. A vůbec, kniha byla spíše než sci-fi více filozofického založení bych řekl.

17.11.2018 3 z 5

Anarchokapitalismus Anarchokapitalismus Urza (p)

Pokud si dobře pamatuji z minula, kniha je většinovou kompilací (upravených) Urzových textů, které dosud visí na D-FENSu. Rozhodně krok dobrým směrem, ne všichni hledají četbu na netu. Co se týče vlastní knihy, nezbývá mi, než dát palec hore. Svět anarchokapitalismu by byl velice zajímavý, skutečně by mě zajímalo, jak by v reálu vypadal. I když bych byl spíš pro než proti, myslím, že se jedná o utopii. Nedokážu si představit, že by se podobný (byť mírový) přerod kdy mohl uskutečnit.

31.10.2018 5 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Na kole jezdím, knihu jsem dostal právě díky tomohuhle svému zájmu. Přestože jsem z celého pojednání znal tak dva cyklisty, bylo to zajímavé čtení. Člověk by neřekl, do jak brutálního závodu se před sto lety Frantíci pouštěli a v jaké podobě ho známe dnes.

28.10.2018 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Kniha, kterou nepřečtete jen tak. Moc zajímavá elaborace o všech významných mocenských centrech světa a o jejich příspěvku ke směru, jakým se ubíraly a budou ubírat dějiny naší planety - skutečně udivující analýza historie a současnosti. To se musí nechat. Jen mi semtam přišlo, že je to psáno spíše pro Američany, než pro zájemce ze všech koutů Zeměkoule. Přeci jen je zde Amerika stavěna do role toho, kdo hraje první housle (a nebo mi to jen přišlo?). Ale že by to bylo neobjektivní, to se mi zase tvrdit nechce, to určitě ne. Zajímal by mě názor jiných.

22.09.2018 5 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Oproti jiným románům, které jsem od ChB četl, je tento svým způsobem o dost vážnější, přestože klasicky svérázný. Popisuje zde, jak to vlastně všecko kolem jeho osoby začalo. A je to poměrně drsné.

22.09.2018 5 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Brutální záležitost. Nelze se odtrhnout, prostě obracíte stránku za stránkou, dokud není konec.

21.08.2018 5 z 5

Chvalozpěv na Leibowitze Chvalozpěv na Leibowitze Walter M. Miller

Původně jsem čekal něco na způsob postapo-survival románu, nicméně realita je dost jinší. Na originalitě a myšlence se mi to všechno vrátilo. Jedná se v podstatě o popis tří epizod na velice zobecněném pozadí zničeného světa - a co je na tom opravdu zajímavé je, že všechny tři příběhy mezi sebou dělí zhruba šest set let. Čte se to jedním dechem.

21.08.2018 5 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Tento díl zatím považuji za ten ze snadněji čitelných z celé hexalogie (rozuměj: je tam méně abstrakce).

18.07.2018 4 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Nic naplat, tohle není odpočinkové čtení. Opakuji se už poněkolikáté - respekt předkladateli.

28.06.2018 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Přiznám se, že podle mého názoru byl Frank Herbert mistrem zamotaných dějů. Ač jsem se snažil, stejně jsem se v této knize úplně nezorientoval. Ale jinak to bylo zajímavé.

06.06.2018 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Poměrně krátké, nicméně na čtení náročné pokračování série. Místy je to skutečně velice abstraktní popis děje či úvah postav, že se v tom jeden ztrácí. Obdivuju překladatele - to muselo chtít dost fantazie samo o sobě.

06.06.2018 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Ke knize (respektive sérii) jsem se dostal v rámci posledních několika let podruhé, těžko říct kvůli čemu – asi z nostalgie. Svět Duny je mi blízký od dětství, no každý fanda počítačových RTS přece na stejnojmenné hře vyrostl (pokud jsou jeho ročníkem osmdesátá léta). Jooo, Dune II, to byly časy. Takže povinností samozřejmě je si přečíst i podkladovou literaturu. Musím říct, že je to docela těžká sci-fi, hodně komplikované universum. Tohle fakt chtělo fantazii – a té se panu Herbertovi skutečně dostalo. Musel to být zároveň oříšek pro překladatele, těch novotvarů, básní… no, klobouk dolů.

25.04.2018 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Těžko dopsat něco navíc, už jsem to víceméně zhodnotil v předešlých dílech - a to hodnocení by spadalo i na závěr trilogie. Je to paráda. Zlikvidoval jsem to za jeden den. Celou sérii za čtyři dny. Asi by se to dalo zařadit mezi mých top deset nejrychleji přečtených knih (sérií nepochybně). Nevím, jestli tam lze něco kritizovat. Snad jen, že nebyla tak nějak víc přiblížena podoba světa před jeho koncem (hlavně technika kupříkladu). A v tom směru bych uvažoval i absenci popisu techniky v silu 1 Přišlo mi to takové falloutovské, tedy na poměrně nízké úrovni – očekával bych tam něco hyper (pokud nepočítám kryokomory a „stroječky“). I když by to zase muselo silně ovlivnit příběh (musel bych tu spoilerovat, což se mi nechce). Uměle sníženou úroveň technologií ve zbylých silech chápu. Tak jako tak, paráda. Navíc autorovi zbyla ještě další látka na zpracování. Přestože ji už nejspíš nevyužije, člověk nikdy neví. Každopádně udělal… díru do světa.

13.04.2018 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Absolutní věc, jako droga. Přečtete kapitolu a víte, že potřebujte další. A pak to chcete zavřít. Anebo ještě ne, ještě jednu …. Zmasakroval jsem to za jeden den. Tomu říkám umění přitáhnout čtenáře. Co se týče obsahu, tak jako fanda tzv. reálné sci-fi (mnou vynalezený odborný termit) skáču do stropu radostí. A hned zároveň mě z toho i mrazí. Protože přátelé, to, co příběh popisuje, to není nic, čeho by dnešní (či nepříliš vzdálená) technologie nemohla dosáhnout – však je to i časově dobře zasazeno. Autor navíc brilantně nastínil, co za psychopaty se může sejít a co společně mohou docílit. Děsivé.

13.04.2018 5 z 5

Láska a nenávist v La Lize Láska a nenávist v La Lize Sid Lowe

Pro člověka, co neumí kopnout do míče (a to se - paradoxně - považuju za fanouška našeho městského týmu, nicméně mezi dalších tisíc potenciálních trenérů se neřadím) je to velice těžké čtení. Jelikož mé zájmy v rámci fotbalu jsou čistě provinční, takřka vůbec se neorientuji v nejlepším světovém fotbalu, což španělská liga jistě je – nebo alespoň se na tuto úroveň nepochybně řadí. Takže pro mě velice zajímavé nahlédnutí do této věci, a vůbec – člověk se dozví o celkovém pozadí, jež obklopuje historii i současnost jedněch z top fotbalových týmů této planety - Barcelony a Realu Madrid. Pro každého, kdo má kopanou rád, jistě dost dobrá příležitost si rozšířit obzory (a jistě i překvapit nějakým tím detailem své kámoše).

10.04.2018 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Pro mě do této doby jedna z mála zkušenostní s postapo knihami – a to jsem fanoušek žánru (kovanej fallouťák I – II). Masakr. Popravdě mám vždy pochyby o výsledku, pokud autor (sci-fi) není sedmdesátník (padesát let aktivní pisatelské kariéry se rovná kvalitním literárním schopnostem a vůbec, zkušenosti). Tenhle borec píše aktivně cca deset let a výsledek… asi bych měl zvážit, že absence bílých fousů neznamená brak. Silo jsem zmáknul za poslední dva roky dvakrát (jednou z nahodilé inspirace a podruhé pro osvěžení paměti, jelikož jsem sehnal zbylé dva díly) a pokaždé rekord. V rámci čtecí premiéry jsem to urazil za dva dny, po druhé mi na to stačil zhruba den. Totální win. Napínavé až na půdu, fascinující. Nemůžete se odtrhnout, každá další kapitola jen zvyšuje závislost. A ta myšlenka, co je v pozadí – to je v podstatě upozornění nám současníkům. Já těmhle typům knih říkám reálné sci-fi. Protože tomuhle by člověk mohl klidně věřit. Není tam nic, čeho by v dnešní době nemohlo být dosaženo. Hustec. Dochází mi slova.

10.04.2018