Armády noci

Beletrie, memoáry, reportáž nebo historiografie? Vše v jednom svazku. Mistrovské dílo novináře, esejisty, dramatika, režiséra a slavného spisovatele Normana Mailera. Kniha Armády noci (The Armies of the Night, 1968) je dalším jedinečným příkladem fascinující Mailerovy schopnosti experimentovat se žánrem románu. Spisovatel a novinář Mailer v ní literárně zpracovává velkou historickou událost – protestní pochod na Pentagon v říjnu 1967 v rámci kampaně proti válce ve Vietnamu – a umně při tom propojuje fikci se skutečností. Dílo obsahuje dvě knihy, z nichž každá přináší pohled na významnou událost z odlišné perspektivy. V první, nazvané Dějiny jako román, popisuje své vlastní zážitky účastníka pochodu. Skutečnost, že vše vypráví ve třetí osobě, vtiskuje knize naprosto nevšední dynamiku a zároveň umožňuje autorovi, aby uplatnil svůj vypravěčský talent, pověstný humor i schopnost pronikavé analýzy. Druhá kniha nese název Román jako dějiny. V ní se čtenáři protestní pochod představuje v historických a společenských souvislostech. Mailer v této části referuje o genezi události, jejích příčinách, organizátorech a vůdcích. Samotný pochod pak líčí z perspektivy nezúčastněného reportéra. Právě tato literární forma umožnila Mailerovi pronikavě odkrývat problémy soudobé společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72119/big_armady-noci-xZf-72119.jpg 3.713
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Mustang

The Armies of the Night, 1968

Kniha Armády noci

Crimble
15.10.2020

Kniha, která má své ojedinělé kouzlo. Tak trochu reportáž, trochu beletrie a různé úhly pohledu se špetkami sarkasmu. Originál!

Radous
17.12.2018

Podnět k přečtení tohoto románu mi naskytla návštěva Levných knih. No původně jsem myslel, že to bude poměrně rychlé čtení, ale dost jsem se zmýlil. Takhle náročnou záležitost jsem už dlouho v ruce neměl. Přinejmenším první část. Tolik abstrakce a sáhodlouuze rozvíjených myšlenek, to se prostě nedá. Nikdy bych neřekl, že budu louskat tři sta stránek celý dlouhý měsíc (respektive tři čtvrtiny knihy, zbytek byl naproti tomu velmi rychlý). Pro mě opravdu překvapení. Jistě si od Mailera ještě něco přečtu.