Láska a nenávist v La Lize

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Barcelona vs. Real Madrid. Je to Messi proti Ronaldovi, Katalánsko proti Kastilii. Je to národ proti státu, bojovníci za svobodu proti Francovým fašistům. Jsou to impozantní góly a úchvatná technika, červené karty a potyčky u laviček. Jsou to dva nejlepší týmy na planetě, které se střetávají tváří v tvář. Je to více než hra. Je to válka. Je to Barcelona proti Realu Madrid. Jenomže to není tak jednoduché. Historik a odborník na španělský fotbal Sid Lowe dává nahlédnout za oponu vzniku a vývoje jedné z největších sportovních rivalit, která se zrodila z ran občanské války a vyústila v současnou světovou nadvládu těchto týmů. Lowe hovořil s mnoha slavnými fotbalisty a zapomenutými hrdiny, kteří se zapsali do historie svých klubů. S muži jako Alfredo Di Stéfano a Johan Cruyff, ale také s jediným přeživším účastníkem politicky nejvíce nabitého zápasu v historii, s barcelonským útočníkem, který poprvé v historii vyřadil Madrid z Poháru mistrů evropských zemí, a s prezidentem, který oslavil význačný okamžik svého klubu noční koupelí v Temži....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204372/laska-a-nenavist-v-la-lize-ytr-204372.jpg 4.312
Orig. název:

Fear and Loathing in La Liga (2012)

Žánr:
Literatura naučná, Sport
Vydáno:, Pragma
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Láska a nenávist v La Lize

Přidat komentář
ŠamanIX
16.10.2018

Parádní kniha pro všechny fotbalové fanoušky. Především bych doporučil její přečtení těm, kteří fandí jednomu těchto velkoklubů a ten druhý považují za zbytečný a vymazání hodný. Ti by si tuto knihu snad měli přečíst povinně. Ostatní fans španělských velkoklubů asi budou tušit, oč jde a zřejmě i budou znát některé z příběhů v knize popsaných. Pro nás ostatní fanoušky je to pěkně popsaný historický vývoj vzájemné rivality. Kniha je plná osobních vzpomínek aktérů popisovaných příběhů a doplněna o spoustu fotografií. Nejedná se tak o suchou knihu faktu. Čte se náramně dobře, po přečtení člověk pochopí spoustu věcí spjatých se vzájemnou rivalitou. Dvě kapitolky jsou trochu slabší, ale přečíst se taky daly. Naopak kapitola o A. Di Stéfanovi je vynikajícím vysvětlením, jak to s jeho příchodem do Realu bylo.

Radous
10.04.2018

Pro člověka, co neumí kopnout do míče (a to se - paradoxně - považuju za fanouška našeho městského týmu, nicméně mezi dalších tisíc potenciálních trenérů se neřadím) je to velice těžké čtení. Jelikož mé zájmy v rámci fotbalu jsou čistě provinční, takřka vůbec se neorientuji v nejlepším světovém fotbalu, což španělská liga jistě je – nebo alespoň se na tuto úroveň nepochybně řadí. Takže pro mě velice zajímavé nahlédnutí do této věci, a vůbec – člověk se dozví o celkovém pozadí, jež obklopuje historii i současnost jedněch z top fotbalových týmů této planety - Barcelony a Realu Madrid. Pro každého, kdo má kopanou rád, jistě dost dobrá příležitost si rozšířit obzory (a jistě i překvapit nějakým tím detailem své kámoše).

snílkařka
23.03.2018

Skvěle napsaná kniha o la lize.Dva hlavni kluby ve Španělsku.Real Madrid a FC Barcelona věčná rivalita mezi kluby a hráči.Kdyz se střetnou tyto dva týmy spolu je to ta nejlepší fotbalová podívaná,která se nám může nabídnout.Ale i tato dobre napsana kniha nám ukazuje i stinou stránku téhle krásné hry.Politika a peníze moc ukázat kdo je tady lepší.A jak to tak bývá není to vždy fair play!

hammond
14.05.2017

Najlepšia športová kniha, akú som doteraz čítal. Veľmi detailný a objektívny prierez rivality dvoch španielských veľkoklubov bez zbytočných špekulácií či senzáciechtivých dohadov. Veľké množstvo historicko-sociologických súvislosti zabezpečuje vysokú komplexnosť celej výpovede, čo bolo pre mňa asi najväčšou pridanou hodnotou.

Človek sa naučí veľa zo španielskej histórie a najbližiše El Clásico vníma hneď inak.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha, ktorá má na Databázi menej ako 500 hodnotení

callahanh
04.10.2014

Výtečná publikace pro všechny milovníky vyhrocených fotbalových zápasů. Je vidět, že Lowe má nastudované reálie a skvěle uvozuje el classico do historických souvislostí, které umožní neznalým fanouškům plně pochopit, jak moc je rivalita mezi Barcelonou a Madridem vyhrocená. Místy hodně strhující čtení opravdu skvěle ujasní, proč je ve Španělsku zápas těchto dvou víc než jen fotbalem. Je taky dobře, že to psal někdo nijak speciálně zaujatý a s odstupem a pokouší se objektivně zhodnotit všemožné křivdy, které byly způsobeny jednotlivým klubům. Pozitivem je, že autor vše píše chronologicky, a když náhodou přeskočí několik let, okamžitě uvede důvod, proč to udělal. Tím pádem je pak všechno působivější a jasnější. Objasní tu i důvody, proč někteří věhlasní trenéři neměli takový úspěch, jak se čekalo a proč třeba Mourinho nemohl nikdy získat fandy Realu úplně na svou stranu. Příjemné je, že se mimoděk dozvíte něco z pohnuté historie Španělska, o které se u nás moc nemluví a více pochopíte, proč se Katalánci tolik snaží o samostanost. Vskutku jde o jednu z nejlepších knih (nejen) s fotbalovou tematikou, kterou jsem v poslední době četl. K dokonalosti jí chybí snad jen přehlednější začátek, který by více vtáhl do děje. 90%

Štítky

fotbal

Autor knihy

Sid Lowe

Sid Lowe

Kniha Láska a nenávist v La Lize je:

v Právě čtených3x
v Přečtených11x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst3x
v Chci si koupit2x