Cizinec v cizí zemi

Robert A. Heinlein, mistr příběhu a kouzelník stylu napsal mnoho skvělých románů. Ale málo platné, Cizinec v cizí zemi je nejlepší. Dojemný a ohromující příběh Michaela Valentina Smitha, člověka z Marsu, totiž není jen strhujícím a vtipným vyprávěním. Je to poselství o podstatě dobra a zla, hovoří o samotných zdrojích lidské činorodosti a síly. Muž z Marsu, zároveň superman i velké dítě, člověk, který se znovu učí někdy absurdním zásadám lidské civilizace, patří k velkým postavám světové literatury. Kdo by se ubránil sympatiím s ním, dojetím nad jeho nemotorností a obdivu k jeho laskavému srdci? Ale ne, nejde o žádnou moralitu. Po několik staletí žila malá lidská komunita na Marsu se zdejšími inteligentními bytostmi. Tyto bytosti jsou však úplně jiné než lidé. Neznají faleš, jsou duchovnější a v mnohém mocnější. Na druhou stranu však pojídat zemřelé je součást místní kultury. Druhá kosmická výprava přiváží jednoho z pomarťanštělých lidí zpět na zem... A tady začíná příběh, v němž Smithovi a jeho velkolepě individualistickým přátelům jde o život. Neboť Smith, který je díky zákrutům pozemského práva dědicem nesmírného majetku a jediným vlastníkem Marsu, není vůbec pro byrokratickou pozemskou vládu pohodlný. Začíná vyprávění, od něhož se nelze odtrhnout. Zároveň však v divokém a krásném toku děje vyvstávají otázky. Nesmírně vážný a upřímný Michael, který bere všechno doslova, jaksi mimochodem odhaluje stupiditu, falešnost a klamnost mnoha lidských zvyků. Ty neobstojí v konfrontaci s jinou kulturou. Marťan ukazuje lidem, v čem nejsou lidmi. Ne nadarmo se Cizinec v cizí zemi stal kultovní knihou pro všechny ty, kteří se nechtějí spokojit s průměrným životem plným předsudků. Výzva, kterou Marťan přináší zní: "Nebuďte otroky zvyku, používejte srdce a rozum. Buďte dobří, neboť to není nuda."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/53871/cizinec-v-cizi-zemi-gmi-53871.jpg 4198
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Classic And

Stranger in a Strange Land (1961)

Kniha Cizinec v cizí zemi

Mantikocka

Super věc.

martin3420

Kniha je zajimava. Akorat je to hippies, ale kovany a ne kazdymu to musi v dnesni dobe sednout.

VesmirnaOndatra

500 strán obsahujúcich 150-stranovú svižnú novelku, v ktorej E.T s charizmou Ježiša Krista zistí, že byť Bohom je špinavá práca, ale niekto to robiť musí, 350 strán zdĺhavého filozofovania o náboženstve a medziľudských vzťahoch a jedno marťanské slovo, ktoré negrokujem úplne do plnosti a už vôbec negrokujem, ako som bez neho mohla vyše 30 rokov existovať.

Holister
27.11.2018

Pozdější Heinlein je vskutku jiný, než mé oblíbenější kusy z ranější tvorby, ale Cizinec je prostě tak čtivej, že nemohu než doporučit jako faktickou klasiku

Radous
17.11.2018

Od RAH jsem přečetl před touto knihou Tunel do nebes (a musím říct, že se mi svým dějem - možná i svou větší vyspělostí, nevím - líbil víc). Stejně tak Hvězdná pěchota. Na Cizinci mi přišly zajímavé "božské" úryvky. A vůbec, kniha byla spíše než sci-fi více filozofického založení bych řekl.

SalvorHardin
29.08.2018

Kniha, ktorá potvrdila Heinleinov neskutočný rozprávačský talent a zapísala ho do siene slávy nielen sci-fi, ale aj povojnovej modernej americkej literatúry. No… a stala sa aj bibliou hipisákov, z čoho autor nemal vôbec veľkú radosť… Humorný a smutný, vtipný a filozofický, a hlavne strhujúci príbeh o veľkosti človeka. Oslavný epos a zdrvujúca kritika spoločnosti. To všetko a ešte mnoho viac je Cudzinec.

Valentine Michael Smith je človek, ktorý bol vychovávaný na Marse Marťanmi, potom, čo tam stroskotala prvá prieskumná kozmická loď s ľudskou posádkou Envoy. Po štvrťstoročí, po tom, čo na Zemi skončila vojna, je na Mars vyslaná ďalšia výprava. Objavia vrak Envoy, objavia Marťanov a objavia jediného stroskotanca, ktorý prežil. A ten dosiaľ nikdy žiadneho človeka nevidel. Už ako dospelý muž sa Michael vracia späť na Zem a hneď vyvolá mediálne zemetrasenie a všetky noviny a obrazovky sú plné Muža z Marsu. Michael sa ocitá v úplne cudzom svete a tvrdo bojuje sám so sebou, aby pochopil ľudí, ich život, ich podstatu, ich predsudky, radosti a bolesti. Michael je zrkadlom ľudskej „duše“. No stretáva sa s častým nepochopením, keď sa snaží vysvetliť svoje pocity, marťanskú filozofiu a narazí na fanatický odpor, keď sa pokúsi naučiť ľudí fundamentálne základy svojej viery – grokovanie, zdieľanie vody a lásku.

Grety
25.03.2018

Za mě nuda, a natažená blbina..

Melic
15.02.2018

Sci-fi dílo s širokým filozofickým přesahem. Opravdu propracované a chápu obdivné komentáře. Ale chápu i ty znuděné, není to úplně snadná knížka a já sám ji četl mimo jiné na marodní, kdy bych spíš uvítal něco, co více odsejpá.