Příběhy Staré dámy

Tato kniha by měla zaplnit dosud prázdné místo na českém trhu, na němž neexistuje žádná kniha, zabývající se historií nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Ten je přitom v posledních letech v Česku stále populárnější, nejen kvůli startům Romana Kreuzigera, ale i díky přímým přenosům, jež kromě Eurosportu začala loni vysílat i veřejnoprávní ČT4. Každoročně navíc vyrážejí tisíce českých fanoušků na Tour i osobně. V roce 2013 se uskuteční jubilejní 100. ročník Tour de France. Toto datum tedy nabízí ideální příležitost k vydání takové knihy. Už v letech 2009-2011 vycházely v MF Dnes krátké příběhy z historie Tour. Ta zůstává stále pro řadu Čechů neznámá, vždyť za komunistické éry byla profesionální cyklistika v Československu takříkajíc "na indexu" a informace o výsledcích a průběhu závodů vycházely jen velmi strohé. Zmíněný seriál MF Dnes se setkal s pozitivním ohlasem. Nyní tedy přicházíme s mnohem rozsáhlejším projektem, který by měl komplexněji zmapovat historii Tour. Na základě dobového tisku, knih, autobiografií a v novější historii i setkání s pamětníky bychom chtěli čtenářům přiblížit nejslavnější příběhy z dějin Tour de France, její hrdiny, záhady, podivné události i úsměvné historky. K tomu by měl dopomoci i reportážně-publicistický styl knihy, která nemá nabízet suchý přehled událostí, ale naopak z dobových materiálů zrekonstruovat živí děj, jenž dokáže čtenáře do sebe vtáhnout. Jádro knihy: - 50 slavných příběhů z historie Tour, doprovázených dobovými fotografiemi (u každé kapitoly by měl být navíc rámeček - jakési zrcadlo doby, se 2 až 5 zajímavými událostmi, které dotyčný rok ve světě přinesl) Další bonusy: - Příběh Gira a Vuelty - stručně o vzniku dalších dvou ze tří nejslavnějších cyklistických závodů světa - Česká stopa na Tour - osobní vyprávění osmi československých a českých cyklistů, tedy všech, kteří v minulosti Tour absolvovali - doprovázené fotografiemi z jejich archivu - bohaté statistické přehledy: vítězové Tour, majitelé trikotů, rekordy, zajímavosti...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166260/big_pribehy-stare-damy-WUP-166260.jpg 4.9108

Kniha Příběhy Staré dámy

arrek

Mé hodnocení knihy se v podstatě shoduje s mým komentářem ke knize o Giru, kterou jsem přečetl již dříve.Skvěle sepsaná historie největšího cyklistického závodu.Výsledky, medailony jezdců, ohlasy účastníků i médií.Přes kontroverze okolo dopingu a různých nečistých zákulisních praktik ve mně převáží napínavé čtení o soubojích jezdců na trati, taktických tazích manažerů a úžasné atmosféře mezi diváky.Kniha vtáhne čtenáře do děje a u mě (spolu se sledováním TV přenosů) podporuje i chuť si některé slavné průsmyky projet na kole osobně.Tak ještě do třetice kniha o Vueltě.Snad autor nebude čekat na stý ročník, protože ten se pojede až v roce 2045.

BlackBlade

Výborný průřez historií Tour de France. Drsné začátky Tour (nekonečné etapy 500+ km, bez cizí pomoci, podvody atd.) velká jména historie až po téměř současnost (Armstrong, Contador, bratři Schleckové atd.)
Závěr výborně doplněn o české (československé) účastníky Tour a jejich historky, zkušenosti a postřehy.
Pro sportovní fanoušky či cyklisty nutnost a pro ostatní = dejte tomu šanci, dozvíte se spoustu zajímavých příběhů.

milary
09.12.2021

Poslouchala jsem v podání Pavla Soukupa a Vasila Fridricha. Četli způsobem perfektně odpovídajícím živému reportážnímu stylu celé téhle neuvěřitelně poutavé publicistické parády.

Úžasné jsou "dřevní" začátky Tour tak asi do třetiny knihy, nečekaně zajímavá je i druhá část, kde se příběhy účastníků prolínají jak s nevinnými počátky a pak obrovským rozmachem dopingu, tak strategiemi jednotlivých týmů (třeba týmová hierarchie a striktně dané role jednotlivců byly pro mě něčím naprosto nevídaným).
Třetí třetina nabere zběsilé tempo; nová a nová jména, závodníci z východního bloku, dopingové aféry vlekoucí se roky, pokročilá úroveň testování (i toho, jak je obejít), rivalita týmů, materiální vybavenost, angažmá jezdců i tréningová specifika na míru, kolotoč peněz i ambicí...

Byla jsem ráda za závěrečná vyprávění československých a českých cyklistů i našeho vynikajícího paralympionika Jiřího Ježka.
A také - a to byl perfektní nápad, za zajímavosti ze světa, které ten či onen rok přinesl a jimiž kapitoly končily.

Původně jsem si vypisovala jména, která jsem chtěla zmínit pro nějaký (jak jsem myslela), výjimečný příběh. Ale nejde to. Těch jmen by byla spousta. A dramat - překážek, proher, vítězství, zázraků, zklamání, vášně, odvahy, odolnosti, vůle, zbabělosti, podvodů i obětavosti a fair play - nepřeberně.

Vřele doporučuju. Poslech je úžasný. A kvůli fotkám si určitě knížku seženu i na papíře.

bamba
11.08.2021

Patrím k tým, čo žehlia pri Tour, ale kniha je úžasná od cyklistických a dopingových začiatkov. A to mám maximálne doma zaparkovaný jeden zaprášený rotoped.

raccoon81
01.03.2021

Tato kniha je skvost a mnohem více než jen sportovní příběh. Je samozřejmě především o Tour de France, ale má značný společenský přesah, v podstatě je to historie jednoho závodu na pozadí dějin 20. (a počátku 21.) století, jimiž se prolínají životní příběhy jednotlivých aktérů. Svým způsobem je to i taková stručná historie dopingu (a dalších podvodných technik) v cyklistice, potažmo ve sportu obecně, kdy ale člověk občas soucítí s těmi, které bychom leckdy mohli označit spíš za "záporáky" než kladné hrdiny. Možná budete stejně jako já při čtení přemýšlet o tom, co s většinou z nás udělá touha po penězích, prestiži nebo moci a jaká jsou pozitiva a negativa současné vysoce konzumní společnosti. Ať už ve vás ale čtení vyvolá cokoliv, v každém případě tuhle (v mnoha případech značně kontroverzní) jízdu po boku Bartaliho, Coppiho, Anquetila, Simpsona, Merckxe, Hinaulta, Fignona, Induraina, Armstronga, Pantaniho, Frooma a mnoha a mnoha dalších jednoznačně doporučuji.

Abes
16.01.2021

Kniha vypadá moc dobře, kvalitní gramáž, hromada fotografií - zajímavě rozvržených, s tímhle si dali opravdu záležet. Chapeau M. Macek.

jan7760
16.10.2020

Vynikajuca kniha zachytavajuca najdolezitejsie okamihy Starej damy. Jedine, co ma trochu mrzi, ze najlepsie roky, co sa tyka slovenskeho fanusika prisli prave vtedy, ked kniha konci, v roku 2012...

mispulin
23.08.2020

Pro fanouška cyklistiky nádherné vyprávění...