PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jako mnozí i já knihu poprvé četla jako povinnou četbu. Už tehdy mě strastiplný příběh dvou hlavních postav, Jany a pana Rochestera, naprosto uchvátil. Po více jak 40 letech jsem knihu opět vzala do rukou a celý tento nádherný příběh , ve kterém čtenář na sobě prožije spolu s hlavními hrdiny snad všechny emoční pochody, které tak brilantně napsala a vyjádřila, v této knize Charlotte Brontë. A nestydím se napsat, že snad ještě více než před těmi lety. Je to nádherná knižní klasika, která stále žije a promlouvá k dalším generacím. Za mě tedy - naděje a síla vroucí lásky - je nadevše.

27.01.2024 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Po všech těch vraždách, "přeslazených" knihách pro ženy, jsem sáhla po pohádkách o Mikešovi. Chtělo to změnu.......... a kniha toto splnila, jak četbu do letošní ČV, tak pro oddech, milé povídání o laskavém kocourkovi s obrovským srdcem a jeho lidských a zvířecích kamarádech. Z knihy mi čítavala maminka, před spaním. Knihu jsem milovala, poněvadž byla o zvířátkách a také pro krásné obrázky pana Lady.

A když se po přečtení tohoto povídání, dnes po letech zamyslím a podívám se na to očima "dospěláka", pan Lada kouzelně, laskavou a miloučkou formou popsal, jak zvířatka zaplatila a umožnila, aby Pepík, který rád maloval, mohl chodit do školy, aby se mohl stát malířem.......... jako by to psal o sobě samém (Pepík - Josef Lada). Laskavost, slušnost, pomoc bližnímu, podat pomocnou ruku .... a žít všichni společně ve "Zlatém domě", jak krásný "návod" na společné soužití.......nějak se tyto vlastnosti vytrácí z našeho běžného života.... Krásná kniha.

05.01.2024 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Ó Bože......to je tak nádherný, srdcervoucí, překrásně napsaný příběh. Ještě teď jsem v úžasu a zároveň stírám slzy. Rozvíjející se příběh mladé dívky až po velmi silnou a samostatnou ženu. Strastiplný, silný, bolestný, odvážný a zároveň jemný a láskyplný. Příběh, s velmi bolestivě emotivním rozhodnutím a vnitřního utrpení, který se knihou rozvíjel. Konec jsem obrečela byl velmi emotivní. Autorka má dar vystihnout slovy bolest, smutek, ale i lásku a hlavně i opravdovost příběhu. Velmi knihu doporučuji k přečtení.

25.02.2024 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

S Davidem Suchetem ( Hercule Poirot ), jsme znovu po letech, otevřeli spáchaný zločin, o kterém měla pochybnost mladá žena a která tvrdila, že odsouzený nebyl vrahem a chtěla očistit posmrtně jméno nejmilejšího člověka a dovědět se pravdu, co se tehdy vlastně stalo.
Jako vždy brilantní detektivka od Agathy Christie. Krásné čtení, které stále žije.

22.04.2024 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Knihu jsem poprvé četla jako dvanáctiletá holka. Po více jak čtyřiceti letech jsem jí vzala do rukou na popud čtenářské výzvě a opět jsem se proměnila v tu nohatou holku, která sní příběh dívky...... běžný život, první zaláskování, prázdniny na hradě (můj je pohádkový Bouzov - kde byl i tento příběh zfilmován). Jen nevím, zda dnešní dívky, si tu bezstarostnou svobodnou dobu, kdy kniha byla napsána a kterou jsem si jako holka užila, .......... některé souvislosti, věty nebo slova v knize budou umět představit a chápat. Pěkná kniha i filmové zpracování.

21.05.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Nejznámější detektivní příběh od geniální Agathy Christie. Po čase jsem knihu "oprášila" a i když vím, jak to dopadne...znovu jsem se nechala vést postavami dějem knihy a znovu to bylo napínavé a překvapivé až do konce.

13.02.2023 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Hodně čtivá kniha od prvních stránek s detektivní zápletkou, dobře propracovanými dějovými zvraty, stránky ubíhají jako voda.
Konec velmi překvapivý.

Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi napínavý příběh, plný nečekaných zvratů a nepotřebují k tomu násilí, proudy krve a brutální vraždy.

19.04.2024 5 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Popravdě, knihu jsem si vybrala na základě krásné obálky a ovlivněná obálkou, představa byla..... jiná. A pravdou také je, že když jsem jí začala číst, tak jsem si myslela, že něco tak jednoduchého a bijícího do očí..........přeci hlavní postava příběhu nemůže být....hloupá, tak důvěřivá......no nebavilo mě to číst. A přistihla jsem se, že číst tuto "jednoduchost", nebudu. Ale ctím jednu zásadu knihomola "dočíst knihu dokonce". A udělala jsem dobře.

Příběh se postupně otevírá, jako okvětní lístky květiny, když na ní dopadnou ranní sluneční paprsky a ukazuje svou krásu a bytí.
A v každém tom okvětním lístku, je zapsán rozvíjející se nádherný příběh, který jsem doslova v závěru hltala a stránky posunovala očima....... jak to dopadne. Je v něm snad všechno napětí, láska, smutek, naivita, odvaha, bojovnost, tajemství.....všechno co chcete a co také dostanete.

Je to silný krásný příběh. Jsem ráda, že jsem vytrvala. Doporučuji.

22.03.2024 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha je čtivě napsaná, s láskou vysvětluje, provádí vás lesem a při čtení si představujete jak to ta matka příroda zařídila a v těch lesích to funguje a na ostatní život navazuje. Jenže člověk nenaslouchá a stále její zákony mění a snaží se být on ten "pán" a v horším případě se chová jako bezohledný arogantní barbar !! - masívního kácení pralesů - ekosystému, "plic naší Zeměkoule".

Kniha je pohlazením pro duši. A les nám to nabízí.

Knihu by si měli přečíst povinně všichni ti "zelení fanatici"......... a hlavně stránky věnovány CO2 ( hlavní "potravy" stromů a všeho zeleného na souši i ve vodě) a "oprášit" učivo základní školy, co je fotosyntéza.

14.03.2024 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Co napsat k tomuto knižnímu příběhu? Začátek knihy mi dělal obrovské problémy se začíst. Nutno říct, že mi pár kapitol trvalo, než jsem si hlavní hrdinku oblíbila, poněvadž se uvedla jako šílená stalkerka, alkoholička,........no asociál na "průplesk". Knihu jsem fakt chtěla odložit. Jsem však ráda, že jsem vytrvala až dokonce, jelikož celý příběh se postupně otevírá čtenáři a není vše, tak jak to na první pohled vypadá. Eleanor je těžce emociálně zaostalá, duševně zakrnělá, ale vinou své "matky"......... cizí lidé jí však postupně ukazují cestu, jak žít, mít rád sám sebe a hlavně se dát do pohody a vytáhnout emoce napovrch a jednou provždy se vypořádat s potlačovanými vzpomínkami. Je na každém čtenáři, jak se k postavám postaví a co si z příběhu odnese. Doporučuji k přečtení.

05.02.2024 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Proč si nepřečíst znovu Harryho Pottera...............krásné počtení, i když trošičku jiné než filmové zpracování, ale také pohádkově krásné. Série těchto knih, by neměla chybět v žádné knihovně.

02.01.2023 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agatha Christie - dáma detektivek a napětí.
"Oprášila" jsem tuto knihu z mé knihovny a s chutí po létech přečetla na popud ČV. Zamotaný příběh od první stránky až do poslední. Od Agathy patří k mým TOP detektivkám.

18.01.2022 5 z 5

Krásná kniha !! Nádherně napsaný příběh života, královny..... kniha se četla sama. Kateřina Aragonská prožila nezáviděníhodný život plný útrap a nespravedlnosti. Až do konce bojovala o zajištění práv své dcery Marie. I její nepřítel Thomas Cromwell o ní řekl: „Nebýt ženou, patřila by k nejvýznamnějším hrdinům historie.“ Doporučuji.

10.02.2023 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Druhá kniha, kterou jsem přečetla, od Niny Špitálníkové a zase nastíněný příběh, jaký hrůzostrašný, až vězeňský život každodenně žijí lidé v této "Satanové zemi". Jak je od narození formují a psychologicky jim vymývají mozek, strachem je řídí a trestají. Strach!! Držet lidi ve strachu a denně je tím přiživovat je největší a nejstrašnější zbraň. Když máte strach, jste poslušnější. Izolovaný stát, do kterého si nikdo z okolních státu nedovolí, ani "jehlou píchnout", jaká podivnost??

10.03.2024 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Kniha mne zlákala svým nádherným přebalem. Ovšem nemohu souhlasit, že by to byl až takový světový bestseller. Zároveň, to však bylo, příjemné poklidné čtení, žádný krvák, ale odpočinkový detektivní příběh. S názorem : "Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde"...... naprosto souhlasím.

01.08.2023 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Detektivky Agathy Christie, je záruka dobrého čtení. Při čtení detektivek s H. Poirotem si zároveň představuji zfilmované tyto příběhy, kde H. Poirota bravůrně ztvárnil herec David Suchet. Je naprosto identický jako v knihách.

03.04.2022 5 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine: Nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine: Nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Velmi, velmi krásná a čtivá kniha !! Je v ní naprosto všechno, co od knihy, která se čte opravdu sama, očekáváte. Byť obálka se podbízí "přeslazenou romantikou", není tomu tak. Do krásného a nečekaně rozvíjejícího se příběhu, pod rouškou temného závoje............ je tajemství, vraždy, historie, celkově lehoučký triller, ale hlavně láska a naděje. Krásná kniha a ráda doporučuji.

17.01.2024 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

(SPOILER) Kniha, kterou autorka napsala, jsou výpovědí lidí, kteří v tomto šíleném systému žili a kterým se podařilo z tohoto systému utéct a žít jinde a hlavně SVOBODNĚ.

Jestli si lidé kdy stěžovovali, stěžují na to či ono, na stále obemílající slovo v médiích o svobodě a jak se všichni měli kdykoli špatně .......... pak DOPORUČUJI SI PŘEČÍST TUTO KNIHU. Ani ve středověku se lidé neměli takto krutě, jak v tomto státě v těchto dobách. Dokonce si troufám říci, že by kniha, měla být povinnou četbou na středních školách a těm, kteří hlásají, jak bylo vše špatně. A ruku na srdce, je zajímavé, že do tohoto státu se NIKDO z okolních státu jakkoliv (politicky ani humanitárně ) nevměšuje a cokoliv se jim nedovolí nařizovat? ....................... že by STRACH, poněvadž tam vládne vláda šílených bláznů - strachem ovládají vše a všechno - rodina Kimů .......a nikdo neví, co by se dělo?

Citace s knihy:
"V KLDR jste hlídání na každém kroku doma, v práci i na ulici. Jestli jste vhodně oblečeni, učesání, jestli se neflákáte a jestli děláte vše pro prosperitu státu. Všechno, co jste měli, jste dostali od státu. Stát rozhodoval, jak dobře se budete mít, co budete vlastnit, co budete jíst. Nikdy jste nerozhodovali sami za sebe. Nařízení bylo tolik, že si je člověk ani nemohl zapamatovat. I zde však "pomohl" stát, který kontroloval, jestli se nařízení dodržují. Kontroly byly tak časté a tak běžné, že se brzy všichni začali kontrolovat vzájemně."

"Na skoro každou hodinu života máte harmonogram od státu. Ten však zapomíná, že byste měli trávit čas s rodinou, to jediné mne mrzelo. Ráno jdete do zaměstnání, kde trávíte značnou část dne, a po práci svůj volný čas věnujete státu. S partnerem, kterého vám doporučí strana, se vidíte většinou jen po večerech, kdy už jste většinou tak unavení, že jdete raději spát. V Severní Koreji není běžné trávit čas společně. Chození na večeře, do divadel, kin, na různé recepce je většinou za odměnu od státu."

18.02.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Světový bestseller......druhá kniha v pořadí, čtená znovu pro ČV, kouzelně krásná jak v knižní, tak ve filmovém zpracování. Série Harryho Pottera by neměla chybět v žádné knihovně.

13.01.2023 5 z 5

Mnišská kápě Mnišská kápě Ellis Peters (p)

Z celé série, ze svého, knižního pokladu jsem vybrala a "oprášila" pro ČV tento příběh. Opět jsem prožívala poklidný život a detektivní příběh, zasazen do předvánočního času, s bratrem Cadfaelem. Pěkná poklidná slova, jednoduché pátrání, dedukce.....i tak se dá napsat detektivní příběh. Cadfael je moje srdcovka. :o)

19.03.2024 5 z 5