Mnišská kápě

Mnišská kápě https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43187/bmid_mnisska-kape-H8g-43187.jpg 4 129 28

Třetí případ důvtipného a světaznalého mnicha-bylinkáře bratra Cadfaela. Nyní řeší zákeřnou vraždu bohatého statkáře, který odkázal opatství svůj majetek výměnou za poklidné dožití za branami kláštera. Přitom musí rozplétat složitou síť rodinných vztahů i se pokusit obhájit neprávem obviněného.

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

Monks Hood , 1980

PREBURDA
19.03.2024 5 z 5

Z celé série, ze svého, knižního pokladu jsem vybrala a "oprášila" pro ČV tento příběh. Opět jsem prožívala poklidný život a detektivní příběh, zasazen do předvánočního času, s bratrem Cadfaelem. Pěkná poklidná slova, jednoduché pátrání, dedukce.....i tak se dá napsat detektivní příběh. Cadfael je moje srdcovka. :o)

Sandalkar
12.03.2024 5 z 5

Mila detektivka. At je to jakykoliv protimluv. Utla kniha, presto bohata na jazyk, zapletku i zajimavosti te doby. Urcite brzy zase rada zabloudim za sympatakem bratrem Cadfaelem.

"Popravde receno ho boure netesivaly o nic min nez nynejsi klid, byl-li to klid, oboji vsak melo svuj vlastni cas a misto."

PS: Matne si vzpominam na TV serii, kterou sjizdela babicka, kdyz jsem byla mala.

Bedřich63
03.12.2023 5 z 5

Pro mě hodně odpočinkové čtení. Ellis Peters píše krásně. Popisy osob, prostředí, vazeb, vztahů a akcí v této knize jsou dokonalé. Zápletka také zajímavá.
Bratr Cadfael opět napomáhá tomu, aby byl uplatněn zákon a nebyl odsouzen nevinný člověk.
Na rozdíl od mnoha knih jiných autorů, které se také řadí do žánru detektivek, tak tady i vražda je popsána tak nějak mile.
Ve čtení této série, kterou jsem si nazval Naivní historické detektivky budu pokračovat. Jsem zvědavý, jaké další zápletky a příběhy nám čtenářům autorka připravila.

stanislava9718
17.05.2023

Ve třetím díle - Mnišská kápě, autorka pokračuje v historickém detektivním příběhu odehrávajícím se v Shrewsberry. Tentokrát je zavražděný statkář, pomocí byliny Oměje, který zklame svou druhou manželku a jejího syna, vraha vypátrá náš oblíbený bratr Cadfael.

kolacky
04.03.2023 5 z 5

A na scénu přichází... otec Radulfus! Chytrý a spravedlivý člověk.

Senza Jenka
15.04.2022 5 z 5

Na knihách o Cadfaelovi se mi líbí ten vlídný pohled na věc - žádné hony na čarodějnice, mniši jsou líčeni jako obyčejní, chybující lidé s dobrými i špatnými vlastnostmi. A je v nich krásně vidět rozdíl mezi skutečnou vírou a svatouškovstvím.

jarin58
16.11.2021 4 z 5

Příběhy s bratrem Cadfaelem jsem si oblíbil,má takový až někdy moc dobrácký pohled na svět.

alekis
13.11.2021 5 z 5

Všeobecně známý "detektiv" Cadfael, kdysi vídaný v TV, je dávno zapomenutý, takže jeho příběhy v knižní podobě jsou pro mě úžasně osvěžující novinkou.
Nečekala jsem, že odložím ostatní rozečtené knihy, že zapomenu na ty, co jsem měla v plánu číst, a skočím rovnýma nohama do středověké Anglie. A Cadfael mě teď drží a nepouští...
Ve třetím příběhu se čtenářka nedočká tolik oblíbené romantické epizodky, pominu-li, že bratr, skrytý před nástrahami světa v mnišské kutně, potká po desetiletích svoji dávnou lásku z mládí... Trocha nostalgie nikoho nezabije... ale ruka vraha, ta ano...
Příběh je to opět spletitý, pachatel se dlouho skrývá ve stínech, ale nakonec neujde trestu, byť tentokrát trochu nezvyklému.
Autorka postrčí středověkému kriminalistovi pokaždé vhodnou nápovědu a občas ho prožene přes nějaký oslí můstek... Ale proč ne? Jak jinak by, bez analýzy DNA, policejních databází, možností soudního lékařství, bez povědomí o otiscích prstů atd., atd... mohl řešit tak komplikované případy a odhalovat pachatele?
:-)

Naias
31.10.2021 3 z 5

Tak toto bolo podstatne lepšie, viac detektívkovité, aj sme sa dačo dozvedeli o vtedajších zvykoch, hlavne práve. Ale ako detektívka to aj tak nestálo za moc, je to skôr také povídání, Cadfael záhadu vyriešil bez toho, aby sa na tom čitateľ mohol podieľať.

Pepasch1
06.10.2021 5 z 5

Krásně napsaná historická detektivka. Velmi příjemně se čte. Těším se na další díly.

cukrovka
31.05.2021 4 z 5

Čtivá historická detektivka. Příběh ubíhá v pohodovém tempu, přesto je zajímavý a napínavý.

Pavlnka
22.02.2021 5 z 5

Opět velmi příjemné čtení.

Jara 56
30.04.2020 5 z 5

Velká spokojennost ,příjemné počtení ,odpočinkové, žádný drasťák.

Schamila
16.01.2020 5 z 5

Starobylé město Schrewsbury, místní klášter a život mnichů v něm, Cadfael mnich detektiv a vražda, a krajina kolem, takové milé počteníčko, napínavé i veselé.... doporučuji

Tantalis
21.07.2019 5 z 5

Od první knihy pociťuji silnou závislost na příbězích bratra Cadfaela, jejich poklidném tempu, kde ale nechybí napětí, na krásném jazyku a laskavém hlavním hrdinovi. Takový balzám na duši.

eva.haf
07.07.2019 4 z 5

Moje třetí knížka od této autorky. Rozhodně si dám i další.

R.E.M.
22.09.2018 5 z 5

Moc pěkný příběh, logická zápletka, pohodový styl vyprávění.

1bastinka
23.06.2018 4 z 5

Pro mě opět klidné, pohodové a přitom napínavé čtení.V dnešní náročné a uspěchané době je to balzám na nervy.Bratr Cadfael je prostě lékem na nervy.

Chesterton
28.12.2017 5 z 5

Absolutní závislost:)) Všechny díly bydlí v mé knihovně na čestném místě:))

Art82
19.08.2017 4 z 5

Další hezky díl bratra Cadfaela. Oddychove čtení na léto prostě klasika pro všechny co nemají v lásce krvaky ale hezkou detektivku.