Nebeský strom

Zřejmě nejúspěšnější historický román známé anglické autorky líčí na barvitém pozadí Anglie počátku 13. století umělecký růst i životní tragédii mladého sochaře a stavitele Harryho Talvace, obdařeného výjimečným nadáním i věrnou láskou milované Gilleis, opakovaně však stíhaného nemilosrdným osudem. Pargeterové se v dramatickém ději - rozvíjeném dále v románech Zelená ratolest a Šarlatové zrnko - zdařilo podat působivý příběh lásky a přátelství a zároveň vykreslit středověkou Anglii v široké škále jejích živých a přesvědčivých podob....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12486/big_nebesky-strom-XyV-12486.jpg 4.5134

Nebeský strom 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Paseka

The Heaven Tree, 1958

Kniha Nebeský strom

petrarka72

Vzpomínka na dětství - a je to pořád zajímavé historicky (o politické situaci ve Walesu za vlády Jana Bezzemka toho u nás mnoho nevyšlo) i jako zpráva o jedné řemeslné posedlosti (vzpomínám si, že jsem se kdysi pokoušela najít, kde asi tak může stát chrám stavitele Harryho Talvace); jinak je to těžká a naivní romantika mezi knihovnou růžovou a temně rudou, s hrdinou plným nepříčetného soucitu (nejen) s nevolníky, s antihrdinou temným a vášnivým a ženami krásnými a výhradně lásce sloužícími. Souhlasím s evickou kytickou, přeslazenost se dostavila; ale Zelenou ratolest si tak za měsíc dám, pamatuji si ji nepoměrně hůře než Nebeský strom.

petr_
27.12.2019

Skvělá knížka s nádherným příběhem o morálce a o loajalitě.

Šungitka
01.03.2019

Od paní Pargeterové miluji jak sérii Nebeský strom, tak bratra Cadfaela. Je to krásně, citlivě napsané.

evickakyticka
06.01.2019

Tak jsem se konečně dobrala konce. Červená knihovna v této knize bylo to poslední, co mě zajímalo. Nejvíc jsem se těšila na historickou část a řemeslnou - jak se co dělalo, stavělo. Nejvíc napětí bylo až ke konci knihy, zbytek nic moc, další pokračování číst nejspíš nebudu, jsem přeslazená:)

Richie1
21.12.2017

Nádherný romantický příběh z Anglie v období vrcholného středověku. Kniha mě uchvátila už před mnoha lety a stejně tak i při druhém čtení. Harry Talvace je hrdina, s nímž je možné se lehce ztotožnit - a tak s ním prožívat veškeré životní osudy, které jsou kvůli jeho vysokému citu pro spravedlnost, čestnost a poctivost většinou velmi spletité. 80%

Marika Vanova
09.12.2017

S touto knihou jsem se musela trochu poprat a ona mi to ke konci bohatě vynahradila. Zajímavý příběh, drsné poměry středověku.

EmmaKrizova
03.12.2017

Zhodnotila jsem to tak, že jsem na knihu moc stará a cynická. Podle mě to oscilovalo mezi Pytlákovou schovankou a nějákou méně oblíbenou knihou od Foglara. Bernadetu netřeba rozebírat. Málokdy se vidí tak nepovedená postava. Harry mě ke konci nesmírně zklamal. Ženy to přece vidí jinak. Zvláštní , že to takhle napsala žena. Není to pro děti , není to pro dospělé. JE TO...

Makropulos
19.11.2017

Zřejmě neumím číst historické, a navíc milostné romány. Takže i hodnocení je pro mě dost těžké. Tak jsem k tomu přistoupila takto: Jedna hvězda za příběh, spíše za posledních cca 50 stran, 2. za zasazení do historických reálií a třetí asi za popisy práce s kamenem a vytváření nádherného stavebního díla. Postava hlavního hrdiny Harryho, jak už tu bylo napsáno, je naprosto nereálná, chová se tak, že se tomu nedá uvěřit (po devíti letech najednou zjistí, že se kdysi zamiloval do desetiletého děvčete a pak ji vroucně miluje, přestože ji celou dobu neviděl a vůbec nic o ní neví). Jeho vztah k matce a vlastní rodině je taky velmi zvláštní, a vůbec jeho chování a hluboké sociální smýšlení, kdy si myslí, že může změnit daná zákonná a tradiční pravidla své doby, působí neuvěřitelně až nesmyslně. Velice zvláštně na mě působilo i to, že je v knize vždy věnován veliký prostor popisu sličnosti mužů, jejich krásných nohou, vlasů, držení těla a popis krásných žen je daleko střídmější. Další postava – Benedetta – samostatná žena na svou dobu snad až příliš, obklopená muži, úspěchem a netrpící nedostatkem peněz, se zase nějak záhadně, do Harryho zamiluje tak, že odvrhne celý svůj dosavadní způsob života a nabídne mu svoji lásku. A to ho jen slyšela pod okny zpívat. Příběh je vlastně stavěn na náhodách, které jsou jistě v životě často dost významné, ale tady se mi jich zdálo trochu moc.