Nebeský strom

Zřejmě nejúspěšnější historický román známé anglické autorky líčí na barvitém pozadí Anglie počátku 13. století umělecký růst i životní tragédii mladého sochaře a stavitele Harryho Talvace, obdařeného výjimečným nadáním i věrnou láskou milované Gilleis, opakovaně však stíhaného nemilosrdným osudem. Pargeterové se v dramatickém ději - rozvíjeném dále v románech Zelená ratolest a Šarlatové zrnko - zdařilo podat působivý příběh lásky a přátelství a zároveň vykreslit středověkou Anglii v široké škále jejích živých a přesvědčivých podob....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12486/nebesky-strom-XyV-12486.jpg 4.5107

Nebeský strom (1.)

The Heaven Tree (1958)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Paseka

Richie1
21.12.2017

Nádherný romantický příběh z Anglie v období vrcholného středověku. Kniha mě uchvátila už před mnoha lety a stejně tak i při druhém čtení. Harry Talvace je hrdina, s nímž je možné se lehce ztotožnit - a tak s ním prožívat veškeré životní osudy, které jsou kvůli jeho vysokému citu pro spravedlnost, čestnost a poctivost většinou velmi spletité. 80%

Marika Vanova
09.12.2017

S touto knihou jsem se musela trochu poprat a ona mi to ke konci bohatě vynahradila. Zajímavý příběh, drsné poměry středověku.

EmmaKrizova
03.12.2017

Zhodnotila jsem to tak, že jsem na knihu moc stará a cynická. Podle mě to oscilovalo mezi Pytlákovou schovankou a nějákou méně oblíbenou knihou od Foglara. Bernadetu netřeba rozebírat. Málokdy se vidí tak nepovedená postava. Harry mě ke konci nesmírně zklamal. Ženy to přece vidí jinak. Zvláštní , že to takhle napsala žena. Není to pro děti , není to pro dospělé. JE TO...

Makropulos
19.11.2017

Zřejmě neumím číst historické, a navíc milostné romány. Takže i hodnocení je pro mě dost těžké. Tak jsem k tomu přistoupila takto: Jedna hvězda za příběh, spíše za posledních cca 50 stran, 2. za zasazení do historických reálií a třetí asi za popisy práce s kamenem a vytváření nádherného stavebního díla. Postava hlavního hrdiny Harryho, jak už tu bylo napsáno, je naprosto nereálná, chová se tak, že se tomu nedá uvěřit (po devíti letech najednou zjistí, že se kdysi zamiloval do desetiletého děvčete a pak ji vroucně miluje, přestože ji celou dobu neviděl a vůbec nic o ní neví). Jeho vztah k matce a vlastní rodině je taky velmi zvláštní, a vůbec jeho chování a hluboké sociální smýšlení, kdy si myslí, že může změnit daná zákonná a tradiční pravidla své doby, působí neuvěřitelně až nesmyslně. Velice zvláštně na mě působilo i to, že je v knize vždy věnován veliký prostor popisu sličnosti mužů, jejich krásných nohou, vlasů, držení těla a popis krásných žen je daleko střídmější. Další postava – Benedetta – samostatná žena na svou dobu snad až příliš, obklopená muži, úspěchem a netrpící nedostatkem peněz, se zase nějak záhadně, do Harryho zamiluje tak, že odvrhne celý svůj dosavadní způsob života a nabídne mu svoji lásku. A to ho jen slyšela pod okny zpívat. Příběh je vlastně stavěn na náhodách, které jsou jistě v životě často dost významné, ale tady se mi jich zdálo trochu moc.

denib
18.11.2017

Krásný román. Mám ráda prostředí středověké Anglie a až nereálně čestné hrdiny. Příběh je zajímavý a napínavý až do samého konce, není problém se ponořit do děje a nejde nesoucítit s hlavním hrdinou. Na začátku mě trošku iritovalo Harryho dětské chování. Přece jen si neumím představit patnáctiletého chlapce, co pláče mamince na klíně. Ale vzápětí musí hodně dospět a tato maličkost nekazí celkový výborný dojem z knihy. Trochu víc mi vadila postava Benedetty, která mi coby kladná hrdinka byla hrozně nesympatická. Nevím proč. Váhala jsem, jestli kvůli tomu neuberu jednu hvězdičku, ale nejde to. Knihu jsem četla už podruhé a prostě jsem z ní opět nadšená.

Chesterton
14.11.2017

Celá trilogie je jedna krásná jízda nikoli temným, ale inspirativním středověkem. Škoda, že tak rychle ubíhá:)

Carpinus-CZ
12.11.2017

Krásná kniha. Četl jsem ji v období dospívání a zanechala ve mně hlubokou stopu a krásné celoživotní vzpomínky. A to historické romány vskutku nevyhledávám, přečetl jsem si ji tak trochu náhodou na doporučení a nelitoval jsem. Autorka výborně psychologicky vykreslila obě hlavní postavy, díky nim se jedná o silný a lidský příběh.

martina.culik
30.05.2017

Knihu jsem četla na dovolené a tak jsem se sžila s postavami, že jsem se na konci na autorku trochu naštvala. To ovšem nic neubírá knize na její hodnotě.
U této knihy si dovedu snadno představit, že se k ní ještě vrátím a přečtu ji znovu (u většiny knih mi tato představa nepřichází moc reálná) a ráda si přečtu i další díly, které na Nebeský strom navazují.

flanker.27
08.04.2017

Těžko hodnotit. Myslím, že pro autorku šlo o hodně osobní věc. Podle toho, co vím o jejím osudu, bych řekl, že Benedetta byla jejím alter egem. S tím bych problém neměl, problém však mám s hlavním "hrdinou" Harrym. Na začátku je to, slovy Františka Ringo Čecha člověk neklidný, nervní, nepostojí, no prostě kre-mladý člověk jsem chtěl říci. Jeho úvahy a vnitřní svět působí hodně žensky, i kdybych nevěděl, že autorkou je žena, z jeho popisu by to bylo jasné. Např. v přístupu k přátelství s Adamem se vyloženě zračí ženský pohled na důvěrnost a blízkost, není to reálný muž. V druhé části je pak zase tak moc nad věcí, tak moc ponořený do svého vidění světa, že nepůsobí uvěřitelně. Nejde mi o to, že bych kritizoval jeho morální rozhodnutí, jenže on to rozhodnutí neudělá z pozice lidské bytosti, která se k němu musí dopracovat, zvážit, co to přinese nejen jemu, ale i lidem, na kterých mu záleží. Téměř u něj nenalezneme pochybnost, strach, potřebu dodat si odvahy. Proto působí opravdu nelidsky. Láska ke Gilleis, která se u něj vyvine na základě vzpomínky na desetileté dítě někdy po devíti letech v době, kdy sám je dospělý, taky nepůsobí příliš věrohodně, zvlášť v situaci, kdy vedle něj stojí Benedetta a nabízí mu "vše". Ale to asi opravdu je stopa autorčiny nešťastné lásky (a přílišné idealizace muže, kterého milovala). Jinak příběh dobrý a dobře zasazený do historických reálií. Dám tedy čtyři hvězdy, ale s tím, že postavy a jejich jednání mi nesedělo.

evask
30.11.2016

Druhý díl si nenechám ujít.

AllyKumari
13.07.2016

Překrásné! Toť vše!

Plútarchos
21.05.2016

Romantický příběh z počátku XIII. století odehrávající se na pomezí středověké Anglie a Walesu. Mladý Harry Talvace musí dozajista okouzlit čtenáře, kteří milují odvážné, čestné, spravedlivé hrdiny. Hlavními postavami románu jsou Harry Talvace, Adam Lestrange, Gilleis, Benedetta, Isambard a další. Hlavním hybatelem příběhu je ale Harry a jeho citlivá a hrdá povaha, jeho vzpoura proti nespravedlnostem a utrpení. Harry je hrozný klaďas, takže místy je to červená knihovna, ale mně se to líbilo. Mám rád historické romány, fiktivní hrdiny na pozadí skutečných událostí, příběhy, které se skutečné mohly stát... Nebeský strom mohu určitě doporučit. Celkem poklidný příběh je vždycky narušen Harryho snahou zabránit nespravedlnosti, která zcela změní běh událostí a zavane naše hrdiny daleko od domova, kde se opět Harry dostane do křížku s tupou namyšleností a tak pořád dokola až se nakonec opět vrací zpět na pomezí Anglie a Walesu, aby zde jako stavitel, sochař a kamenický mistr postavil úchvatný chrám. V tomto monumentálním díle Harry zvěční celý svůj život a lidi, kteří mu byli blízcí...

Podpovrchem
05.05.2016

Nebeský strom a Zelenou ratolest jsem četla ještě jako školačka. Ke knihám se vracím i teď a vždy mne překvapí svou hloubkou. Čest a věrnost v knihách skutečně získávají na až absurdní důležitosti, šťastný konec není docela šťastný a o vítězství tu vůbec nejde. Pomsta v druhém dílu přechází zvolna tam, kde v prvním dílu skončila, v oddanou lásku. Zvláštně psychologicky postavené, ale ne nemožně. I když už jde o romány vydáním staré, i dnes jsou čtivé a v tom megalomanském amoku mnohých dnešních úspěšných autorů působí knihy od Pargeter jako závan svěžího vzduchu. Třetí díl jsem nikdy nečetla, a ani nevím, zda chci. Snad cítím strach, že není možné, aby třetí díl dokázal držet krok se dvěma předchozími.

Zdenda20
10.01.2016

Mám rád historické romány, ale tohle bylo pro mě trochu jiné. Hezký příběh, závěr s užasnou myšlenkou. Jen mi trochu vadilo dlouhé popisování některých situací. Přesto se chystám už na další a to je Zelená ratolest. Tato kniha je asi napsaná pro romantické čtenářky.

aninkah
01.12.2015

Nádherná kniha, která má prostě všechno. Úžasný příběh, historickou přesnost, zajimavé detaily z oblasti stavitelství.. A jako bonus napínavý děj a zajímavý vývoj postav.... Po dočtení jsem okamžitě musela pokračovat druhým a třetím dílem, nedalo se jinak. Velký obdiv autorce.

zoew
22.04.2015

Tak tuhle knížku jsem dostala kdysi jako dítě pod stromeček a propracovala jsem se k ní až za dlouhých 30 let, ale rozhodně jsem nebyla zklamaná.

hankapimi
31.03.2015

Historický román ze středověké Anglie je moje oblíbená četba. Čtenář hladce vpluje do tehdejší doby a sleduje osudy mimořádně nadaného stavitele a sochaře Harryho a strachuje se, co na něj zase osud přichystal. Stal se mou oblíbenou postavou nejen svým umem a dovedností, ale hlavně ryzím charakterem konat a činit vše podle nejlepšího vědomí a svědomí a neuhnout těžkostem za žádnou cenu ! Těším se na druhý díl .

playada
29.03.2015

Vžila jsem se do hrdiny a vše jsem s ním prožívala. Na závěr jsem si pořádně poplakala. Spisovatelka ve mně probudila celou škálu emocí. Neuvěřitelné. Prima , primisima.

Jossie
06.03.2015

Moje oblíbená kniha, Harry je můj oblíbený hrdina, mám moc ráda úplně první odstavec, kterým trilogie začíná a ten konec je hrozný, fakt jsem to obrečela.

tenax
05.02.2015

Úžasná směs romantiky a dobrodružství, okouzlujících popisů architektury a krajiny, ale i vnitřního života a citů hrdinů. Vznešené dialogy, které by v jiných případech působily směšně, zde naprosto odpovídají stylu románu a jsou nenahraditelné. Čímž zároveň oceňuji překladatelku, odvedla skvělou práci.

Finskej
09.02.2014

Skvělá záležitost. I když prizmatem času bráno, patrně částečně proto, že důstojná předehra Zelené ratolesti, v níž autorka vyšroubuje svůj um dramatický i vypravěčský do naprosté dokonalosti. Nelze chápati a hodnotiti části trilogie odděleně, ne, moc ne.

Bránolog
07.02.2012

Pro milovníky historické literatury povinná četba, pro zájemce o gotické stavitelství taky a pro ty, kdo mají rádi dobré knihy jakbysmet.

Alma-Nacida

První díl velmi čtivé a poutavé trilogie, mohu jen doporučit všem, kdo mají rádi historické romány na úrovni. Tato trilogie byla tím prvním, co jsem od Pargeterové četla, a na bratra Cadfaela došlo až pak, ale ani ten nezklamal :-). Pergeterová je PANÍ spisovatelka.

nightlybird

I když je autorka známa především díky svým detektivkám psaným pod pseudonymem, zejména těm historickým, je barvitá freska - trilogie Nebeský strom, Zelená ratolest a Šarlatové zrnko - bezesporu jejím stěžejním dílem.