postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

Beren a Lúthien Beren a Lúthien J. R. R. Tolkien

Další z řady knih rozšiřující nádherný svět Středozemě. Podobně jako předešlé svazky, které vydal smrti svého otce vydal Christopher, je i tato kniha soupisem všeho, co kdy JRRT o dané problematice napsal.
V knize tak najdeme několik verzí příběhu Berena a Lúthien, stejně tak jako poznámky k příběhu a doplňující texty, kterými Christopher Tolkien "uvádí do problematiky".
Co musím pochválit a vyzdvihnout je překlad. S těmi veršovanými pasážemi si dali překladatelé Filip Krajník a Martin Světlík opravdu práci a výsledek je více než skvělý. Pánové, tleskám vám! Krásná práce!

03.04.2024 4 z 5

Křížová cesta Křížová cesta Michal Šefara

Představte si, že si to tak uháníte Evropou v kamionu, za vámi se ženou vaše temné stíny minulosti a pak ... Pak se objeví ona. Z ničeho nic. Je tam. Vaše naděje. Váš znovunalezený smysl života?
Nebo jinak - váš svět je rozprostřen mezi "svatou trojici": víru - kostel - rodinu. Nic víc není.Nic jiného není důležité. A svět je jen černý a bílý. Ale pak se něco stane a vy najednou uháníte Evropou v kamionu a zjišťujete, že svět má mnoho odstínů černé a bílé a dost pološerých míst. A hledáte naději. A najdete ji na nejméně očekávaném místě.

... I went down, down, down
And the flames went higher
And it burns, burns, burns ...

15.11.2022 5 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

No takže hned na úvod je třeba říci, že kniha není ukončená, jako byl první díl Stínu Krkavce. Naopak to končí otevřeně, jako končil Pán Věže. Tak doufám, že Černá píseň vyjde brzy a nedopadne to jako se Jménem Větru nebo Písní ledu a ohně.
Ke knize samotné - ano, to je (téměř) návrat k Písni krve. Pane Ryane, takto je to skvělé! Snad to nebude mít sestupnou tendenci, jako předešlý příběh Vélina Al Sorny. Po prvních 200 stranách se to rozjede, aby to bylo završeno "epic" koncem. Nezbývá nyní než netrpělivě čekat, kdy vyjde další díl. Nemluvě o třetím ...

08.08.2021 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

První sprosté slovo hned jako druhé slovo celé knihy. První rozmlácený ksicht ještě na té samé straně. Sex o pár stránek dál. Kotleta nezklamal. Dal mi to, co jsem od něj čekal. Po sérii Spad to vypadá, že asi zase u něčeho na chvíli zůstanu.

20.08.2020 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Knížka dočtena až na druhý pokus. První pokus byl pravda před cca 20 ti lety, kdy sem skončil někdy po 150-ti stranách. Uf. Teď sem se kousl a dostal se dál. A su rád, že se to povedlo. Příběh pak dostává trošku spád a "konečně se něco děje". A ten závěr by možná zasloužil více rozepsat. I přes toto hodnotím za 5 a doporučuji!

28.05.2020 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Moc pěkně zpracovaná fantasy. Ač teda dlouhá (to jsem ještě neměl v ruce druhý díl :) ), tak příběh pěkně odsýpá a čte se to svižně. Nicméně v některých místech mě hlavní hrdina (Kvothe) pěkně šte, protože se chová naprosto hloupě (nemyslím to jako kritiku knihy, pouze konstatuji). Rothfussův svět, postavy a atmosféra má rozhodně něco do sebe.

15.10.2018 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Za mne super knizka. Do deje jsem se dostal ihned a drzela me az do konce. Film prisel az po precteni, takze muzu (opet) rict, ze kniha je proste lepsi. Brown tady pracuje s fakty a domnenkami tak obratne, ze vam ty veci vlastne davaji smysl. A to sifrovani, to melo neco do sebe.

17.05.2018 5 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Uf. I přes varovné recenze níže jsem se do toho pustil. Chyba. Tahle kniha byla ... divná. První část byla úplně mimo. Popis období ekonomického úpadku, který v podstatě neměl vliv na misi k druhé rámanské lodi, naprosto zbytečný. Stejně tak jako některé další příběhy postav. Výběr kosmonautů pro tak důležitou misi, že by byl tak neskutečně stupidní - tomu jsem nemohl uvěřit až do poslední strany. Navíc konec naprosto nijak uzavřený. To, jak skončila některá část posádky vůbec nebylo zmíněno. Tohle prostě není Clarke. První kniha byla super, ale tohle ... Dost silně zvažuju, jestli se do třetího dílu pustím. Nevím, jestli na to mám odhodlání.

07.05.2018 2 z 5

Je to taková pohádka nepohádka. Místy mi to přišlo stršně utahané. Nicméně nakonec jsem knihu zavíral s dobrým pocitem. Snad jen škoda, že jsem se ke knize dostal až po třícítce a ne o aspoň 15 let dříve. Možná bych ji měl raději.
P.S.: Na tu filmovou slátaninu se raději ani nedívejte. To má s knihou společné jen postavy. Aspoň teda některé ...

18.04.2018 4 z 5

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

Vyvrcholení celé série. Asi ne tak epické, jako kdyby série skončila "Novou hlídkou", ale přesto ve velkém stylu. Co mne trochu zklamalo, tak byl závěr, který byl posledních 150 - 100 stránek očekávaný. Co však musím (opět) vyzdvihnout je to, jak Lukjaněnko se svým světem pracuje (a pracoval) a do jakých velikostí jej rozvinul. Velice oceňuji to, že jeho svět i v sedmé knize stále dává smysl a nijak neneguje to, co bylo předloženo v první knize. Právě naopak. Vše do sebe neustále zapadá i s ohledem na předešlé knihy.
Je málo takových sérií, které si svůj standard udržují po celou dobu děje. A je ještě méně takových, kdy je autor schopen udržet laťku kvality tak vysoko a nevykrádat předešlé nápady, ale naopak přijít s něčím novým.

12.04.2018 5 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Dávám za 4. Ale Eru je mi svědkem, že to je jen kvůli Pádu Gondolinu, kterému jsem to dal za 4 také. (A vlastně nevím proč přesně.)
Tím nechci říci, že to je špatná kniha. To absolutně ne! Ale prostě tam není ta "příběhovost" (podobně jako u Pádu Gondolinu). Jedná se vlastně o chronologický soupis Briana Sibleyho všeho, co kde (JRR a/nebo Christopher) napsal(i) o Númenoru. Dozvídáme se jak o jeho slavném začátku a daru Eldar, tak i o jeho neslavném konci a pomoci Nepříteli. A mezitím i pár příběhů k dobru z dějin "Tolkienovy Atlantidy".
Vše doplněno (opět) fantastickými kresbami Alana Leeho. (Aha, vlastně proto 4 hvězdičky!) :)
Závěrem je snad jen nutno dodat: "Pánové, opět vám patří můj velký dík za možnost poznání dalších příběhů Středozemě!"

21.11.2023 4 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Ach jo ... škoda peněz ... proč jen jsem opět podlehl a koupil si další díl?
Grafici nám asi chtěli ukázat temnotu a depresivnost místa, kam se Geralt dostal. Bohužel nám ukázali hlavně nepřehlednost a tmu. Ale to není to nejhorší na tomto komiksu. Protože pak je tu "příběh" ... Chaos, nuda, šeď. Ach jo, ach jo. Tohle fakt nebrat.

28.08.2022 1 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Ale tak jo. Já ty 4 hvězdičky nakonec dám. Konečně jsem se po cca 15-ti letech vrátil k Červenému trpaslíku a zjistil jsem, že Grant napsal i další knihu, která mi v knihovničce do teď chyběla. Humor typicky grantovský. Nic, co by vybočovalo ze stylu předešlých knih.
Klidně bych i četl dál, kdyby se kniha odvíjela v linii Grenville Robertse, která mne bavila. Zbylé dvě příběhové linie, které se nakonec nečekaně očekávaně protnou, mi již tak zajímavé nepřišly.
... Já znal vám kuchaře z Hichinu ...

06.07.2022 4 z 5

Opráski f krichli Opráski f krichli Jaz

Júúúú, Zmikunde, toě ael pjekná nvoá kňiha. A f krichli!

01.09.2021 5 z 5

Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Zdeněk Ležák

Musím dát bohužel jen za 4 hvězdy. Na pět to tentokráte nebylo. Důvod je v kresbě - já ty postavy prostě nepoznával. Škoda, protože kresby pana Kociána z předešlých knih (Generál Fajtl, Stopa legionáře, aj.) mám velice rád a považuji je za povedené. V tomto "komiksu" jsem nějak nemohl přiřadit jména k jednotlivým postavám. Přitom třeba v knize Tři králové byly kresby super a hned jsem věděl "kdo je kdo" (a je pravdou, že i tady jsem poznal Morávka na první dobrou).
Jinak co se týče textové a přílohové části, tak tady panu Ležákovi nemám co vytknout, ostatně jako ve většině jeho ostatních knih.

07.07.2021 4 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Asi nemá smysl se vyjadřovat k románu 1984 jako takovém - od toho je tady ona kniha samotná a její recenze. Takže je třeba komentovat jen grafické zpracovaní. A to je jednoduše skvělé. Sic jsem měl postavy Winstona a Julie v paměti tak nějak spojeny s Johnem Hurtem a Suzanne Hamilton z filmového ztvárnění z r. 1984, tak jsem neměl problém přijmout postavy nabízené tímto grafickým románem. Dokonce bych řekl, že postava O'Briena byla tak nějak více podle knižní předlohy (se vší úctou k Richardu Burtonovi). Obraz samotného Londýna byl taky parádní. Já jsem tím grafickým ztvárněním v pravdě nadšen. Tím, že znám příběh a román 1984 mám přečtený, tak jsem se spíše kochal zpracováním, než že bych to nějak četl.
PS.: Nemuzu si pomoct, ale zobrazeni Goldsteina mi v mnohem připomínalo ztvárnění Trockého za dob stalinismu ... Náhoda?

07.07.2021 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Trvalo mi to moc dlouho tu třetí knihu dočíst. Nějak jsem se po těch dvou předchozích dílech do toho nemohl začíst. Dokonce jsem tu knížku na čas odložil. Ale zvědavost nakonec zvítězila a já knihu dočetl.
První díl série byl perfektní. Druhý už tak úplně dobrý nebyl, ale začetl jsem se. Tady mi začalo docela vadit skákání mezi postavami, kdy jsem se často potom ztrácel v ději a musel se vracet, abych si vzpomenul, kde děj dané postavy skončil. Během čtení se vyrojilo množství postav, u kterých jsem si vlastně nakonec nebyl jistý, kde se tam vzaly. Což byl možná důvod, proč jsem tu knížku četl tak dlouho. Nebo to bylo obráceně?
Sumasumárum, poslední díl za 4. Ale trojka to není jen kvůli dvěma předešlým dílům. Otázka zní - mám se pouštět do dalšího pokračování příběhu ze Sjednoceného království a Vélina Al Sorny?

13.06.2021 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Tak nějak nevím, jak tuto knihu pojmout. Prvních cca 100 stran bylo super. Ale potom ... Potom už jen až příliš předvídatelný děj a postavy, které byly takové "nemastné, neslané". Škoda, protože začátek byl zajímavý. I myšlenka celého světa byla dobře vymyšlena a skýtala potenciál (aspoň z mého pohledu). Opravdu to ve mně vyvolávalo pocit, že tohle bude dobré. Bohužel na konci jsem se nemohl zbavit pocitu zklamání. A upřímně řečeno jsem nakonec fandil Bernardovi...
Hodnotím nakonec třemi hvězdičkami, tedy stejně jako Metro 2033.
Mimochodem, i Silo má další dva díly podobně jako Metro. Ale asi nemám moc chuť se do nich pouštět (podobně jako u Glukhovského Metra). Škoda. Velká škoda.

29.09.2020 3 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Poslední kniha trilogie a je to tam opět za 5 ... hvězdiček.
Vláčný začátek se přibližně od třetiny knihy začíná úspěšně rozvíjet aby ke konci vybouchl v pořádnou akci. Sand dan Glokta je stále famózní jako v předešlých dílech. Toho "mizeru" snad nejde nemilovat.
Jediné, co bych snad mohl vytknout je to, že některé postavy a dějové linky byly ponechány tak nějak bez konce a (aspoň pro mne) zůstala spousta otázek otevřená. Že by si Abercrombie nechal prostor pro čtvrtý díl?

06.08.2019 5 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Nemuzu si pomoct, ale nektere situace mi pripadaji, ze se jiz deji. Takze ta blizka budoucnost, kterou Grant zminuje, se nam blizi mozna rychleji, nez si sam autor myslel. Btw: kniha byla napsana v r. 2003. Jde to rychle. :(

17.05.2018 4 z 5