Polinius Polinius komentáře u knih

Aga Aga František Kotleta (p)

Konečně pořádný mimozemský sex.
Nebylo to špatné, ale nechtěl bych na tuhle knihu psát referát.
Tohle je pravá braková literatura a měla by se zásadně číst jen pod lavicí v obalu vyrobeném z Lea.

05.11.2022 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Fanfiction.
Hlavní slabinou knihy je, že to vyšlo na papíře a za peníze. Kdyby to autor psal někam na blogísek a dopředu tam připsal, že se hrozně omlouvá, ale že je prostě fanoušek a že to musel napsat, tak by to bylo lepší.
Knihu zabíjí mnohé opakování některých frází. Obzvláště časté konstatování hlavní postavy, že se musí optat, kde Saturnin, získal takové zkušenosti.
Knihu nezabíjí, ale doslova zakopává pod zem převyprávění starých historek někoho jiného.
Viz Varlata, Barometr a Slavičí paštika.

Knihu naopak zvedá nová postava strýce Františka, který je novým manželem tety Kateřiny.
Velice snaživá a působivá nápodoba předchozího textu, ale bohužel ty převyprávěné vtipy to doslova zabíjejí.

16.03.2018 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Navazují ságu jsem četl už dávno. Četl jsem i Bouřkovou sezónu a povídky jsem si šetřil na někdy.
Povídky jsou vlastně natočené hned ve dvou seriálech, kdy si stále myslím, že ten Polský má něco do sebe. :-)
Knize se nedá nic vytknout. Čistých sto procent a mohla by sloužit jako vzor podle které by se dalo hodnotit ostatní fantasy.

08.12.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Ačkoliv je rozuzlení notoricky známe, tak i přesto, si to stojí za to přečíst.
Třeba jen kvůli dobře napsanému textu ve kterém je každé slovo na správném místě.

14.08.2020 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Nebudu tady obhajovat svých 100%.
Prostě takové hodnocení je potřeba občas dát. I dnes po 50 letech je kniha kontroverzní a rozděluje čtenáře, kteří pak hodnotí podle toho, zda souhlasí a nebo nesouhlasí s tím, co je psáno v knize o morálce, odvaze, lidství a občanství.
Málokdo má a měl tolik odvahy prošpikovat svou knihu tolika tezemi a poselstvími. Stále je to beletrie.

16.06.2018 5 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha je záměrně psaná košatým jazykem, aby kontrastem ke světu který miluje jednoduchost.
Ačkoliv je to kacířská myšlenka, ale nebyl by nás svět šťastnější kdyby byl jednoduší? ;-)
Kniha je přes 50 let stará a přesto působí jako obžaloba dneška.

10.09.2019 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Pokoušel jsem se to číst před seriálem, ale vždy mě odradilo množství postav a to jak je kniha silná.
Seriál mi pomohl se orientovat se v knize a od dob první série GoT už uběhlo třináct let, takže ačkoliv příběh ,,znám" tak si jej nepamatuji přesně.
První polovice se rozjíždí velice dobře a vypadá to jako přesně ten druh klasické fantasy které máme rádi.
Druhá polovina už dává znát že nás čeká nekonečné potkávaní a míjení postav. Tedy pokud se vůbec na stejná místa dostanou a neumřou někde po cestě ve škarpě hroznou smrtí.
Na konci tohoto svazku se objeví vlastně první neoddiskutovatelný fantasy prvek - drak.
Právě asi ty fantasy prvky jsou příčinou toho, že kniha nakonec prorazila.
Dávám 80% abych měl rezervu i pro další díly.
Stejně jako u seriálu i tady mám pocit, že v moment kdy je popraven Ned Stark, tak se všechno změní. Jako kdyby skončilo moje dětství.

17.02.2024 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Všechno už bylo vyřčeno v předchozích komentářích. Tohle je opravdu knižní špalek který je určen pro milovníky čtení, kteří mají opravdu trpělivost. Autor psát umí. Děj se zaměřuje na nejvíce oblíbené postavy, takže i tady je to v pořádku. Děj se od seriálu trochu liší, což je také fajn. Znalost seriálu neškodí, protože jsem stejně všechno zapomněl a některé scény se mi znovu připomněly a já byl potěšen jak byl seriál v určitých ohledech doslovný. Kniha končí v tom nejlepším a v úplném závěru se konečně děj pohne pořádně kupředu.

Určitě bych vypíchl postavu Theona Greyjoye, jehož osud zlomeného člověka v knize ještě lépe vyzní.

12.05.2021 5 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Pokud by to byl fiktivní příběh, tak by to bylo značně přitažené za vlasy a místy suchopárné, ale jelikož se jedná o dramatizaci reálného zločinu podle vypovědí u soudu, nelze v tomto směru nic namítat.
Děkuji autorovi, že mi představil celý událost tak jak se stala i s kontextem dané doby.

04.04.2020 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

V době kdy jsem to četl, měla kniha velký vliv. Dnes už je běžnější slyšet skeptické hlasy které vysvětlují některé problémy jinak a ukazují některá témata z jiného úhlu.
Příběh možná šel trochu stranou na úkor odborných pasáží a dat, ale jsou to ty pravé kulisy které ukazují metody obchodníků se strachem.
Nejlepším prostředkem pro ovládání mas je strach.

04.04.2020 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Pokud v noci spíte s kalkulačkou, tak se vám to bude líbit.

16.06.2018 2 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Hodnocení po druhém čtení a po znalosti i zbytku série. Nikdy nebyl autor v lepší formě – kniha obsahuje nejen humor ale i příběh. Předchozí knihy obsahují humor na úkor příběhu a pozdější až nejpozdější knihy neobsahují ani humor a už ani příběh a jsou plné (vnitřního) monologu postav které nám sdělují co si myslí o životě, společnosti a vesmíru.

Výborný vývoj postav a výborná pointa.

09.11.2021 5 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

A je to tady. První díl představil postavy a vesmír. Druhý díl nám dal první dobrodružství a třetí díl je už takové to čtivo z trafiky.
Je to lepší než Perry Rhodan? Ano, ale jen proto že se tady mluví sprostě a je to násilné.
Je to rafinovanější než Perry Rhodan a nebo Mark Stone? Ne.
Nic jsme dopředu nezjišťoval a ani anotaci jsem nečetl a jestli mě (sub)zápletka něčím překvapila tak tím, jak byla hloupá. Vesmír je obrovský a pro lidstvo neznámý a zrovna dvě konkurenční party se potkají na jedné zakázce? No nekecej...

30.05.2021 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Dal bych ***1/2 jedná se o první díl z dvanácti a už teď se tvrdí, že druhý díl je ještě lepší, tak potřebují mít rezervu na obě strany v hodnocení.
Sám autor v doslovu píše, že chtěl napsat méně zběsilý a více uvěřitelný román/sérii bez nadpřirozených sil.
Popravdě je to zběsilé pořád dost a uvěřitelné sakra málo.
Tento žánr ať už mu říkáte jakkoliv prostě funguje na důvěře. Čtenář musí věřit neuvěřitelným radostem a strastem hrdiny a procházet příběhem stejně hladce vpřed jako lubrikantem potřený úhoř análním otvorem zkušeného příznivce netradiční erotiky.
A autor nesmí zklamat čtenáře a umožnit mu hladký a zajímavý průchod úhoře, teda průchod příběhem.
Jestli bych něco vyzdvihl tak je to samotná technologie a smysl zabírání planet a totální využití všech surovin.

10.02.2021 3 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Poirot poprvé a už je tady téměř kompletní osobnost, jak ho známe ze všech následujících ,,dobrodružství".
Kniha je v jistém smyslu geniální a v určitých aspektech jiná než všechny ostatní ,,poirotovky" ale chybí tomu ten pověstný poslední tah štětcem, aby vzniklo mistrovské plátno.
Kupříkladu se tady moc spoléhá na náhodu a to na straně zločinců i detektivů.
(aby celá ta vražda mohla klapnout, muselo se stát mnoho věcí)

26.06.2020 4 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Nedokážu posoudit, jak moc je všechno pravda, ale celkem do dává celkově smysl vzhledem k tvorbě Tři sester. Dalo by se to nazvat humornou knihou, ale je to kniha o životě. Tak to prostě bylo a tak to je.

16.03.2018 4 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Už druhá kniha od autora, kterou jsem přečetl.
Tentokrát se nesnažíme vykrást banku, ale ukrást, sebrat jeden smaragd.
A jak už kategorie knihy - humorná napovídá, nepůjde to tak snadno.
A dál už nechci prozrazovat vůbec nic, ačkoliv je to zábavná knížka nehází příběh přes palubu a
nesnaží se jen vršením ,,demence" vyvolávat humor.
Tohle je Analfabetka, která uměla počítat, nebo Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel z minulého století, ale lepší.
Za tuhle knihu se nemusíte stydět a ani si při čtení klást otázku ,,Jako vážně? Co to čtu?"

19.07.2016 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Dal jsem si tu práci a dohledal jsem si, zda byla dříve tato kniha a nebo zda seriál dříve ukázal pozadí zrodu laboratoře a původ El.
Seriál byl první a prozradil nám to už v roce 2017 a kniha vyšla o dva roky později. :-(
Já jsem v roce 2023 ke knize přistupoval jako fanoušek a očekával jsem, že se dozvím něco nového a nebo že se mi odhalí nějaký nový motiv. Ne, nic jsem se nedočetl. :-(
V některých jiných recenzích jsem četl, že kniha je dobře zasazená do historické doby, ale pravdou je, že kniha prostě používá jen některé události jako kulisy aby se měli postavy o čem bavit.
Jako fanoušek seriálu jsem tuto knihu dočetl, ale musím říct, že mi vůbec nic nedala a pokud by to nebylo pod značkou Stranger Things tak bych se na ní dávno vykašlal.
Je to naprosto zbytečná kniha která jen přepisuje a trochu rozvíjí děj který jsme už viděli na obrazovce.
Na obranu autorky musím říct, že prostě dokázala napsat příběh na objednávku a do poslední chvíle jsem čekal v naději, že se stane něco zajímavého. :-)

Na zahraničních serverech jsem se dočetl, že se všichni mi dospělci pleteme v hodnocení a že je to naše chyba že nechápeme, že je to kniha žánru YA (young adult) pro čtenářky od 8 do 12 let, což mi vůbec nebylo zřejmé, protože samotný seriál je pro dospělé bez přívlastků a jen v něm vystupují děti/mladiství.

10.02.2023 1 z 5

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Nic podobného jsem ještě nečetl a proto jsem byl v úžasu. Dalo by se říct, že děj knihy je strašně pitomý ale domnívám se, že se jedná o záměr. Hlavní postava je uvězněná ve virtuální počítačové hře, která je jejím vězením a skoro celý děj se odehrává uvnitř hry která má svá pravidla a své chyby. Právě proto že celý svět je jen simulace dává smysl, že celý ten svět žádný reálný smysl nedává. :) Svět her je vytvořen k tomu aby sloužil hráčům a přesně o to tady jde. Je to kniha jen pro hráče? Nevím, ale ten kdo hrál nějaká ta RPG a nebo MMORPG bude asi daleko více doma, protože kniha mu připomene tu radost z objevování světa a pobaví jej, že i hry budoucnosti budou mít superinteligentní NPC která jsou vlastně v určitém ohledu tupá.

09.06.2021 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Ohňostroj vtipů a nápadů. Co později Terrymu stačilo na jednu celou knihu, zde vyplácá na jedné stránce. Kniha je tak hutně humorná, že se dá číst po odstavcích jako samostatné anekdoty a bavit se u ní.
Což poněkud znesnadňuje čtení, protože humoru je zde tolik, že si to člověk ani nevychutná. Je to jako plavat v řece Ankh - buď budete pečlivě provozovat známé plavecké pohyby a zjistíte, že je to marné a že se nepohybujete a nebo prostě vyskočíte na hladinu a po tlusté krustě odpadu z největšího města Plochy přejdete na druhou stranu.
Stejně je to s knihou. Buď si budete pečlivě vychutnávat každý žert a přemýšlet u těch trochu méně zjevných jak to autor jako myslel a nebo to budete číst v tempu jako normální knihu a zjistíte že hlavní hrdinové jsou spíše příběhem šikanováni a doslova smýkání místo toho, aby byly jeho tvůrci a pravoplatnými účastníky s možností jej nějak ovlivnit.

10.02.2021 3 z 5