Polinius

Přečtené 154Přízrak minulosti
? - červenec 2022
Přízrak minulosti 2004, Timothy Zahn

Velice těžko se to hodnotí. Tohle je kniha pro fanoušky SW a jelikož to tak moc nežeru a filmy jsem některé viděl jen jednou, tak nejsem moc v obraze a ani nejsem milovník těch ,,dobrých". Dobrá strana dostává v knize značný prostor a jsme svědky eskapád několika postav které zatím tvoří vlastní linii příběhu a do konce první knihy se Nová Republika a Impérium vlastně pořádně nepotká. :/ Celý děj vám vykecá anotace a i přesto mě čtení bavilo. Jen by to chtělo asi trochu pokrátit a dávat do rukou jen hardcore fanouškům. Obstojí to jako samostatný SF román? ANO ale pokud by čtenář vůbec neznal ten svět a spoléhal jen na knihu, tak by se kniha propadla do těžké průměrnosti či podprůměrnosti.


Zatykač na Stonea
? - květen 2022
Zatykač na Stonea 2003, Jiří Pavlovský

Originál Marka Stonea jsem nikdy nečetl a tak mohu soudit jen podle Pavlovského a Kopřivy. Pavlovský napsal svižný akční jednohubku která velice rychle uteče a nezatěžuje se přílišným představováním postav, protože se předpokládá, že už je znáte. Což je velký klad, jinak by autor vytvořil nějaké vlastní postavy které by byly stejně chcanky jako vytvořil pro další brakovou sérii Kladivo na čaroděje, kterou zabydlel množstvím postav které jsou tak ,,vtipné" že jsou k nesnesení. Tento příběh příjemně graduje a na konci se vše vrátí do původního stavu a Mark je opět připraven na další dobrodružství.


Cesta do Gandolfa
? - květen 2022
Cesta do Gandolfa 1993, Robert Ludlum

Hele, tohle není groteska. Anotace tady uvedená kecá a spíše jen vykecává děj. Tohle je prostě humorná kniha, která nežene situace do extrému a ani se nezaměřuje na možný největší zdroj zábavy a to na neobratnost "nového" papeže. Asi se nikdo nebude smíchy plácat do kolen ale občas se prostě jen pousmát se také hodí, ne?


Berserk 1
? - leden 2022
Berserk 1 2020, Kentaró Miura

odpad!

Hele tohle je úplně zbytečné leporelo. Teda manga. Textu je tam tak málo a obrázky obsahují tak málo detailů, že jsem měl úplně bolavé ruce z obracení stránek. :-( Někteří ostatní recenzenti si stěžují na špatný český překlad a já se ptám jaký překlad? Většina textu jsou jen citoslovce. V průběhu knihy se toho moc nestane a slibovaná humorná elfí postava nepobavila a nějakou osudovost jsem nezaznamenal. Kresba mě umělecky neoslovila a s klidným svědomím jsem ji hned poslal dál.


Jeruzalémský masakr motorovou pilou
? - prosinec 2021
Jeruzalémský masakr motorovou pilou 2007, Ondřej Neff

Zpočátku to působí jako úplná parodie a že si autor tropí jen žerty. Celkově to však dává nějaký dějový oblouk a vzhledem k Biblickému námětu byla asi potřeba větší nadsázka aby se někdo nenaštval. Tohle je přesně ta kniha která bude rozdělovat čtenáře. Buď budete brát podobné šestákové romány jako brak a tohle je výborné čtivo pro nedospělé chlapce všech věků a pohlaví a nebo očekáváte něco jiného a narazíte. Předchozí díly jsem četl už dávno a proto nemohu posoudit jak byl trefen charakter postav. Zpočátku se mi to četlo špatně, protože jsem měl neustále pocit, že mě autor uráží a myslí si že čtenář je idiot a že by složitější zápletky a prostředí nepochopil.


Stráže! Stráže!
? - listopad 2021
Stráže! Stráže! 1995, Terry Pratchett

Hodnocení po druhém čtení a po znalosti i zbytku série. Nikdy nebyl autor v lepší formě – kniha obsahuje nejen humor ale i příběh. Předchozí knihy obsahují humor na úkor příběhu a pozdější až nejpozdější knihy neobsahují ani humor a už ani příběh a jsou plné (vnitřního) monologu postav které nám sdělují co si myslí o životě, společnosti a vesmíru. Výborný vývoj postav a výborná pointa.


Adarhargský jed
? - říjen 2021
Adarhargský jed 2003, Štěpán Kopřiva

Útlý svazeček ve kterém se všechno stane příliš rychle a to je možná dobře. Děj graduje s rychlostí vypálené kulky a kdyby měla kniha jen o pár stránek více, začal bych se obávat o osud celého vesmíru. :-) V rámci rozsahu knihy a zvoleného žánru nelze tomuto svazku nic vytknout. Pokud hledáte něco velice podobného doporučuji knihu Amanda která je druhým dílem série Legie. Tady děj vrcholí v botanické zahradě a tam děj vrcholí v Zoo.


Výtah do pekla
? - říjen 2021
Výtah do pekla 2013, Jiří Pavlovský

Běžně do svých recenzí píšu, že netuším jaké drogy autor bere, ale že bych je chtěl také. Ne, tady bych nechtěl ani přičichnout k autově múze a natož si pořádně šňupnout. Samoúčelně nechutné a natahované jako střevo z rozpáraného břicha chcíplé koaly. Ale nutno uznat, že ten mladý muž co žije s matkou a má velice zajímavou sbírku byl velice umně popsaný a je poznat že je to možná částečně autobiografický charakter a nebo někoho ze známých autora.


Čest královny
? - září 2021
Čest královny 2000, David Weber

Kniha je jistě nadprůměrná nejen svojí snahou o realismus a není to pouhá pif paf space opera. Některé pasáže byly až moc zdlouhavé a nejsem prostě moc příznivce military literatury. Kniha mě celkově překvapila svojí propracovaností a to že je hlavní ženská hrdinka žena má v rámci knihy smysl a je skutečně ženou. V závěru knihy kdy byly veškeré karty už skoro rozdané a dohrávalo se jen rozhřešení se mi už nechtělo moc číst a dočetl jsem to na sílu. Jako velké plus bych určitě uvedl „stromové Kočky“ a každá kniha které je i o kočkách nemůže být špatná, ale v rámci zachování soudnosti musí udělit cca 7 z 10. Budu někde knihu chtít číst znovu? NE Měl jsem chuť okamžitě začít číst další díl? NE Pokud by byl Weber třetí autor do party na psaní série Algor a nebo dvojice autorů Algoru začala psát s Weberem, tak by to oběma sériím velice pomohlo, protože kde jedna série zaostává druhá série exceluje a naopak.


Klonová sága
? - srpen 2021
Klonová sága 2019, Archie Goodwin

Nevýhodou je, že pointy příběhů jsou za ty roky dávno už vyhrazené a tím myslím tu hlavní pointu kdo je Šakal a kdo je klon. Kresba moc neohromí, ale dokáže občas překvapit.


Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi
? - červenec 2021
Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi 2018, Stephan Orth

Dozvěděl jsem se něco nového o Rusku a klidně bych se z knihy rád dozvěděl i více.


Kartosský gambit
? - červen 2021
Kartosský gambit 2018, V. Mahaněnko (pseudonym)

Hra pokračuje a hlavní hrdina se stává středem mnoha a mnoha náhod, pokud by se jednalo o hru pro jednoho hráče, tak je to pochopitelné ale u hry pro hodně hráčů jsou ty náhody až nepatřičné. :-( Útěchou může být tušení, že hlavní hrdina se stal obětí plánů tvůrců hry ale proč zrovna on? Finální rozuzlení je až nebývale bombastické a ztratil jsem přehled o motivaci postav. Tohle je prostě počítačová hra a příběh zde dává smysl asi jako příběh v pornu. :-/ Nicméně kniha je stále čtivá a nikterak mě neurážela a dostal jsem asi to co jsem čekal.


Úkol přežít
? - červen 2021
Úkol přežít 2017, Vasilij Michajlovič Machanenko

Nic podobného jsem ještě nečetl a proto jsem byl v úžasu. Dalo by se říct, že děj knihy je strašně pitomý ale domnívám se, že se jedná o záměr. Hlavní postava je uvězněná ve virtuální počítačové hře, která je jejím vězením a skoro celý děj se odehrává uvnitř hry která má svá pravidla a své chyby. Právě proto že celý svět je jen simulace dává smysl, že celý ten svět žádný reálný smysl nedává. :) Svět her je vytvořen k tomu aby sloužil hráčům a přesně o to tady jde. Je to kniha jen pro hráče? Nevím, ale ten kdo hrál nějaká ta RPG a nebo MMORPG bude asi daleko více doma, protože kniha mu připomene tu radost z objevování světa a pobaví jej, že i hry budoucnosti budou mít superinteligentní NPC která jsou vlastně v určitém ohledu tupá.


Šprti & frajeři
? - květen 2021
Šprti & frajeři 2021, Kristýna Sněgoňová

A je to tady. První díl představil postavy a vesmír. Druhý díl nám dal první dobrodružství a třetí díl je už takové to čtivo z trafiky. Je to lepší než Perry Rhodan? Ano, ale jen proto že se tady mluví sprostě a je to násilné. Je to rafinovanější než Perry Rhodan a nebo Mark Stone? Ne. Nic jsme dopředu nezjišťoval a ani anotaci jsem nečetl a jestli mě (sub)zápletka něčím překvapila tak tím, jak byla hloupá. Vesmír je obrovský a pro lidstvo neznámý a zrovna dvě konkurenční party se potkají na jedné zakázce? No nekecej...


Archa zrůd
? - květen 2021
Archa zrůd 2016, Pavel Fritz

Mix hororových a SF povídek. Nejsem odborník přes horor, ale musím ocenit, že autor dokázal vykouzlit atmosféru a do povídek dostat i nějakou motivaci postav. Takže to není jen absurdní příběh, kde lidé dělají koniny a z zpoza rohu bafá bubák. O SF povídkách bych rád řekl, že se jedná o starou dobrou SF, která ctila pravidlo, že každé dílo má mít nějaký děj a pointu. Tím se to značně odděluje od současné oceňované tvorby v USA, která sazí na vykreslení často exotické atmosféry, kde homo, či bi postava řeší nějaký banální problém. Pokud se Vám líbí povídky o teplých kovbojích kteří pojídají puding, budete zklamáni. Pokud se vám líbí ty méně humorné povídky od Lema a nebo Clarka, budete spokojeni. Lema uvádí autor jako svůj vzor. Kniha ve mně vzbudila zájem a asi se zaměřím na jeho předešlou tvorbu.


Tanec s draky
? - květen 2021
Tanec s draky 2012, George R. R. Martin

Všechno už bylo vyřčeno v předchozích komentářích. Tohle je opravdu knižní špalek který je určen pro milovníky čtení, kteří mají opravdu trpělivost. Autor psát umí. Děj se zaměřuje na nejvíce oblíbené postavy, takže i tady je to v pořádku. Děj se od seriálu trochu liší, což je také fajn. Znalost seriálu neškodí, protože jsem stejně všechno zapomněl a některé scény se mi znovu připomněly a já byl potěšen jak byl seriál v určitých ohledech doslovný. Kniha končí v tom nejlepším a v úplném závěru se konečně děj pohne pořádně kupředu. Určitě bych vypíchl postavu Theona Greyjoye, jehož osud zlomeného člověka v knize ještě lépe vyzní.


Zrcadla
? - duben 2021
Zrcadla 2004, Petr Macek

Český autor napsal román, který by se v zahraniční startrekové konkurenci neztratil. Z počátku jsem doufal, že autor bude (opět) trochu více odvážný a dopustí se nějaké diverze a humoru, když není svazován značkou ale nikoliv! Je samozřejmé, že v rámci měřítek veškeré literatury je toto pouze krmná literatura – takové pomyje pro startrekovský fandom, ale v rámci daného žánru knih podle TV seriálů to sice nezáří jako hvězda, ale řadí se to do dlouhé řady knih které jsou stejně dobré a čtenář dostane přesně to co očekával.


Sekera
? - březen 2021
Sekera 2004, E. McBain (pseudonym)

Autor na 160 stranách umně vykresluje prostředí plné špíny a to nejen po celém městě, ale i v duších jeho obyvatel. Stala se vražda, ale nikoho z obyvatel to moc nevzrušilo, protože se vraždy stávají. Nikdo také nechce vypovídat, protože z toho nebude mít žádný užitek. Nečekejte žádné vědecké metody a ani sílu dedukce - detektivové přiznání často z lidí vytáhnou výhrůžkou, že na svědka celou tu vraždu přišijou. Spousta lidí se dozná k různým zločinům, ale bohužel nikdo k vraždě. Naštěstí se vrah rozhodně pokusit zabít někoho jiného a protože neuspěje, tak se přizná a je konec. Pět hvězd? Ani smykem.


Džungle před tabulí
? - březen 2021
Džungle před tabulí 1979, E. Hunter (pseudonym)


Amanda
? - březen 2021
Amanda 2020, Kristýna Sněgoňová

Hlavní hrdinové mají věčně rozepnuté poklopce a hledají příhodnou díru. Hlavní hrdinové jsou hetero a proto hledají samice, zato kuchař je archetypální karikatura oslizlého homosexuála a spokojil by se i s tebou milý čtenáři/čtenářko recenze. Když už se ukojí milostné choutky, tak se jde do akce a krev se valí jako rozvodněná řeka a mrtvoly padají v takovém tempu, že to zní jako kdyby někdo mlátil na buben. Objeví se samozřejmě "dáma v nesnázích" kterou mohou hrdinové zachránit a příhodně se nejraději pohybuje nahá a samozřejmě je prostě svůdná. Je to zábavné čtení a v druhé polovině jsem se dost bavil a zároveň si hladil pleš a říkal jsem si, jak tuhle sérii šíleností chce ještě někdo trumfnout v dalších dílech. Jen škoda, že autorka nezná nějak detailně ženské tělo a nepřidala nějaké další pikantní anatomické detaily a nějaké svůdné popisy erotických scén. Pak by se z této knihy stalo doslova kultovní dílo, které by v dosti osahané podobě se slepenými stránkami putovalo od ruky k ruce chlapců bez rozdílu věku. Dílo si zaslouží i **** ale to by mi rozbilo mojí metodu hodnocení a proto je neuděluji. :(


Lehké fantastično
? - únor 2021
Lehké fantastično 2002, Terry Pratchett

Ohňostroj vtipů a nápadů. Co později Terrymu stačilo na jednu celou knihu, zde vyplácá na jedné stránce. Kniha je tak hutně humorná, že se dá číst po odstavcích jako samostatné anekdoty a bavit se u ní. Což poněkud znesnadňuje čtení, protože humoru je zde tolik, že si to člověk ani nevychutná. Je to jako plavat v řece Ankh - buď budete pečlivě provozovat známé plavecké pohyby a zjistíte, že je to marné a že se nepohybujete a nebo prostě vyskočíte na hladinu a po tlusté krustě odpadu z největšího města Plochy přejdete na druhou stranu. Stejně je to s knihou. Buď si budete pečlivě vychutnávat každý žert a přemýšlet u těch trochu méně zjevných jak to autor jako myslel a nebo to budete číst v tempu jako normální knihu a zjistíte že hlavní hrdinové jsou spíše příběhem šikanováni a doslova smýkání místo toho, aby byly jeho tvůrci a pravoplatnými účastníky s možností jej nějak ovlivnit.


Kaňte, mé slzy, řekl policista
? - únor 2021
Kaňte, mé slzy, řekl policista 2004, Philip K. Dick

Zklamání! Zprvu vše vypadalo, že se jedná o hutné Sci-Fi plné motivů které máme tak rádi z kyberpunku či dystopii. Ztráta identity, ztráta napojení na společnost, masové vymývaní mozků, anonymní sex s mladistvou osobou, ... Ale jak stránky přibývají a konec se blíží, kniha nedává žádnou odpověď kterou jsem chtěl slyšet a všechno končí deux ex machina a za všechno může/mohou .... Prozradit by to byl opravdu velký spoiler ale všem kteří znají osobní život PKD je asi námět/pointa jasná.


Operace Thümmel
? - únor 2021
Operace Thümmel 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Dal bych ***1/2 jedná se o první díl z dvanácti a už teď se tvrdí, že druhý díl je ještě lepší, tak potřebují mít rezervu na obě strany v hodnocení. Sám autor v doslovu píše, že chtěl napsat méně zběsilý a více uvěřitelný román/sérii bez nadpřirozených sil. Popravdě je to zběsilé pořád dost a uvěřitelné sakra málo. Tento žánr ať už mu říkáte jakkoliv prostě funguje na důvěře. Čtenář musí věřit neuvěřitelným radostem a strastem hrdiny a procházet příběhem stejně hladce vpřed jako lubrikantem potřený úhoř análním otvorem zkušeného příznivce netradiční erotiky. A autor nesmí zklamat čtenáře a umožnit mu hladký a zajímavý průchod úhoře, teda průchod příběhem. Jestli bych něco vyzdvihl tak je to samotná technologie a smysl zabírání planet a totální využití všech surovin.


Země číslo osm
? - leden 2021
Země číslo osm 1989, Otakar Štěrba


Stará páka
? - leden 2021
Stará páka 2011, Garth Ennis

Dokud se to soustředí na akci a létají nejen kulky ale i ostré hlášky, tak je všechno v pořádku. V ten moment, kdy se komiks dostává do nostalgické polohy padá pomyslný řetěz a je to trošku nuda. Kresba neurazí ale není to nic co bych si doma věšel na zeď jako dekoraci.


Hostina pro vrány
? - prosinec 2020
Hostina pro vrány 2012, George R. R. Martin

To je špalek! Tahle série je hlavně pro milovníky čtení, protože stránek je strašně moc a děj postupuje vpřed velice pozvolně. Všechny naše oblíbené postavy se v knize nevyskytují. Oblíbené? Nemusíte kupříkladu mít Tyriona vůbec rádi, ale po předchozím díle prostě MUSÍ každého zajímat co bude dál. Co bude dál? Tohle vám tato kniha neřekne. Kniha vám každých 200 stran dá erotickou scénu a konec je zase tak volný, že to pomalu končí uprostřed věty. Málokdo ví, že kniha skrývá jedno tajemství. Hora má..(konec textu)


Bouře mečů
? - říjen 2020
Bouře mečů 2018, George R. R. Martin

Dlouhé! Dlouhé! Tohle je opravdu dlouhé, ale autor to ukočíroval skvěle a já se neztratil jen proto, že jsem už dříve znal seriál. Nějaké věci jsem pozapomněl, některé věci jsou v knize jinak, ale třeba na ,,Rudou svatbu" se zapomenout nedá. ;-) Autor se stále pohybuje ve vlnách a dá se říct, že ,,osud" rozdává rány na všechny strany a postavy se stále míjejí a nemohou se potkat. Kniha obsahuje i několik zajímavých erotických scén.


Temnota z Pressburgu
? - říjen 2020
Temnota z Pressburgu 2016, Janko Iša

Kniha plná násilí, která má trochu exotické koření. Ačkoliv je autor jen ze Slovenska, tak to stačí, aby to bylo trochu jiné než domácí ,,kotlety".


Mráz a hry
? - září 2020
Mráz a hry 2013, Jan Hlávka

Další díly budou třeba lepší a proto je potřeba nepřepálit hodnocení hned na začátku. Rozjezd je dost pomalý. Ačkoliv je hodně prostoru věnováno postavám, tak vnitřně neprodělávají žádný vývoj v průběhu díla je čekají jen peripetie. Vnitřní motivace postav je však dobře patrná. Pokud ve světě, kde nejsou běžné paranormální schopnosti je jen jedna postava vybavena paranormální schopností, považuji to za podvod na čtenářích a znak toho, že autor neumí jinak posouvat děj a musí si pomáhat deux ex machina. Linka s atentátníkem je pěkná a připomněla mi román Červenka od Jo Nesbø, ale proč atentátník tak zoufale potřeboval místo s přímou viditelností na trasu, když nakonec navádí rakety na dálku dronem a stejně dobře by mohl odpalovat z vedlejší ulice? Úplný závěr knihy chytá tempo a kniha si za něj zasluhuje vysoké hodnocení, ale to je až po cca 350 stránkách.


Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel
? - srpen 2020
Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel 2019, Ondřej Závodský

Nechci knihu hodnotit, protože se jedná o literaturu faktu a to se úplně odlišuje od hodnocení beletrie. Námět je to zajímavý, ale bohužel nejsme schopen všechno dát do kontextu a vyhledat si i jiné zdroje a podobné knihy, abych mohl vynést nějaké hodnocení.


Vražda v Orient-expresu
? - srpen 2020
Vražda v Orient-expresu 2003, Agatha Christie

Ačkoliv je rozuzlení notoricky známe, tak i přesto, si to stojí za to přečíst. Třeba jen kvůli dobře napsanému textu ve kterém je každé slovo na správném místě.


Vražda na faře
? - srpen 2020
Vražda na faře 1998, Agatha Christie

Ačkoliv autorka už deset let aktivně psala v době napsání této knihy, tak musím konstatovat že tato kniha je taková nedopečená. Charisma postav je minimální, některé působí až parodicky a jsou takové jednorozměrné. Děj je překombinovaný a všechno je to takové neuspokojivé. :/ Písmena, slova, věty, odstavce, ... tohle všechno je v pořádku a autorka prostě umí psát velice šarmantně a i o století později se čtenář rád začte, ale jako celek to prostě není ono.


Podivný regiment
? - srpen 2020
Podivný regiment 2004, Terry Pratchett

Dobře jsem se bavil, ačkoliv je poznat, že se jedná o pozdější dílo z období, kdy se TP dokázal dost rozkecat. Závěr se mi zdál poměrně uspěchaný, ale úplný závěr mě potěšil.


Šílený les
? - červenec 2020
Šílený les 2000, Vladimír Šlechta

Moje chyba. Druhý díl v sérii a já ho četl jako první. Začátek se rozvíjí slibně, ale bohužel už název prozrazuje vše - les je opravdu šílený. Je to dobře řemeslně napsáno, ale pointa mě neuchvátila a to proto, že je to součást mnohem delšího příběhu.


Záhada na zámku Styles
? - červen 2020
Záhada na zámku Styles 2001, Agatha Christie

Poirot poprvé a už je tady téměř kompletní osobnost, jak ho známe ze všech následujících ,,dobrodružství". Kniha je v jistém smyslu geniální a v určitých aspektech jiná než všechny ostatní ,,poirotovky" ale chybí tomu ten pověstný poslední tah štětcem, aby vzniklo mistrovské plátno. Kupříkladu se tady moc spoléhá na náhodu a to na straně zločinců i detektivů. (aby celá ta vražda mohla klapnout, muselo se stát mnoho věcí)


Hvězdný vlk
? - červen 2020
Hvězdný vlk 2002, William King

Od W. Kinga jsem čekal více. Čtivo pro mladistvé chlapce, které dokáže i kousek odhalené kůže vzrušit.


Conan Destilátor
? - květen 2020
Conan Destilátor 2018, Andrzej Pilipiuk

Výplach mozku technickým lihem! Začal jsem číst knihu ještě v předprodeji a musel jsem ji odložit, protože mi přišla strašně blbá. Ale teď přišla ta správná doba a všechno seplo a naše republika se octla na stejné vlně, jako degenerovaná fiktivní oblast kdesi na východě Polska. Tedy konkrétně: Vysocí ústavní činitelé jsou buď estébáci a nebo senilní alkoholici, mimořádný stav, karanténa, zavřené restaurace a proto se chlastá jen lahvové potají v kočárkárně paneláku. Venku se motají vousatí chlapy a i ženské a díky zavřeným divadlům a kinům je vrchol kultury večerní program v televizi a nebo když mladá Motalíková ukáže kozy. Protože se stejně nikam nesmí, teda maximálně do práce a nebo do krámu, není důvod svlékat sváteční fáračky a proto nastala vhodná doba číst. Musím svědomitě přiznat, že tato kniha je opravdu blbá, ale prostě jsem si ji užil. Pár povídek má nějaký nápad, pár povídek jsou jen halucinace z deliria, ale celkově se to udrželo nad průměrnosti. Četl jsem i horší sbírky povídek z vesmíru Jakuba Vandrovce, ale četl jsem i lepší povídkové knihy.


Neviditelný
? - květen 2020
Neviditelný 1990, Herbert George Wells

Raději nebudu počítat roky od vydání a nebo roky od překladu mého vydání. Kniha je prostě mile retro a dala by se vnímat jako historická literatura, tedy pokud by byl v historii nějaký neviditelný. Začátek se trochu neakčně vleče, ale v momentě kdy neviditelný začne vyprávět svůj příběh, jak to všechno začalo to chytne spád a čtenář je rázem na konci knihy.


Setkání s Rámou
? - květen 2020
Setkání s Rámou 1993, Arthur Charles Clarke

Sex v létajících talířích!!! Tak ten tady není a v závěru se dokonce dozvídáme, že všichni (mužští) astronauti jsou kastrováni, aby jejich ozářené sperma neprodukovalo poškozené děti. Ale to je jen taková perlička na okraj. Jaká kniha je? Ještě jsem to nepočítal na přenosném vědeckém kalkulátoru a nekoukal se do tabulek, ale myslím, že autorovi všechno sedí. Tohle je milostný příběh o VĚDĚ, tohle je milostný příběh o budoucnosti která se odehrála někdy v minulosti a už nikdy nebude. Tahle kniha je přesně ten důvod, proč je klasická sci-fi dneska mrtvá a lidé čtou fantasy. Lidé dneska chtějí tyhle drobné lidské epizodky a kosmické kolotoče s vlastním mořem uvnitř už se jim nevjedou do hlavy zatížené starostmi jak v dnešní digitální době ulovit něco k snědku nabroušeným pazourkem. Kecám, ale v zemi kde jsou vládnoucí elita estébáci, alkoholici a jiní píčusové prostě nemá nadějná budoucnost šanci. Dejte mi do ruky něco ze realistického něco ze současnosti - já chci do ruky dystopii! Popravdě není tady co kritizovat, protože tohle je mistrovské dílo, kde je všechno na svém místě ale za padesát let od vzniku se změnilo klima a já mám raději Clarka který žertuje, než Clarka který ukazuje že výborný autor umí napsat román na námětu pár fyzikálních vzorců a úvah.


Text
? - květen 2020
Text 2018, Dmitry Glukhovsky

Anotaci už znáte a ta říká všechno. Ruská melancholie pro 21. století. Když budu hodně tvrdý, tak řeknu, že kniha postrádá sympatické postavy a je až nepříjemné sledovat vnitřek ostatních vedlejších postav. Hlavní postava knihy se možná "spravedlivě" mstí, ale následně se zavrtá do masa rodiny a kolegů zavražděného jako tasemnice. Tasemnice si jistě o sobě také nemyslí nic špatného, ale my lidé ji vnímáme jako cizopasníka.


1