Poetika_slov Poetika_slov komentáře u knih

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

V době tak rušné jako dnes, se ticho stává prakticky luxusem. Lidé se za časem honí, že chvíli klidu nemají, proto se s tichem se vypořádat neumějí. Avšak kniha Vám prozradí, že i ticho může být radostí.
To ticho tak jedinečné je velkým přínosem, kdy hluchý Beethoven ve svém tichu devátou symfonii složil, kdy básník tichem určitý okamžik zdůraznil, nebo když hudba po chvíli ticha začne hrát. Ten okamžik, kdy se člověk od hluku oprostí a myšlenky své utichne, jedině tehdy naše smysly zpozorní a my začneme vnímat to, co je před námi.

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Naprosto vynikající a dech beroucí kniha, jež se zaobírá vývojem politické scény v České republiky, a zároveň efektivně reflektuje na současné dění politiky. Kdyby bylo možné dát těch hvězdiček více, bez pochyby bych je dala. Z mého pohledu, by měla tato kniha být povinnou literaturou na gymnáziích a středních školách, aby se studenti naučili aktivně vnímat politické dění společnosti. Tabery v této publikaci krásně vystihl fungování politiků ve vládě, jež využívají politicky nevzdělaného lidu ke své popularitě. Opravdu nádherná kniha!

21.02.2019 5 z 5

Přišlo mi psaní, ne ledajaké, kdy jeden pošťák tajemství ukrýval, po nocích básně z dopisů předčítal. Tak nádherné byly, ty básně od Ségolene psané, haiku stylem tvořené. Náhle krutá rána pro pošťáka se stala, kdy jeden z adresátu v nehodě zemřel. Pošťák se však smířit s tím nechtěl, a začal o své básně milé bojovat. Proto, aby své básně dostával dál, musel se starým adresátem stát. Pronajal si jeho byt i kimono oblékal, z obdivovatele dopisů se sám autorem stal. Jak to pokračovalo se Ségolene a pošťákem dál? Neřeknu, vezmi knihu do ruky a zjisti jeho konec sám.

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka je poněkud zvláštní kniha, svým popisem naturalisticky vykresluje odpor k masu, tak že dochází k úplnému rozpadu osobnosti. Naproti tomu stojí rodina, která jako společnost ji nechápe, jelikož maso je jejich zdrojem denní obživy. Tento patos graduje do takové nesmyslnosti, že raději volí svou vlastní smrt, než aby se podvolila společnosti. Autorka svým příběhem vtahuje člověka do temných zákoutí mysli a nechává čtenáře na pospas jejich myšlenkám. Kniha nejen mistrně poukazuje na odlišnou mentalitu korejské společnosti, ale i na absurdnost samotného chování společnosti.

Měsíc nad průsmykem Měsíc nad průsmykem Li Po

Jedná se o sbírku nádherných básní, jenž oslavují nádheru přírody v její nejkrásnější rozmanitosti. Vytříbenými slovy do svých básní vkládá i staré čínské legendy. Ačkoliv byl autor znám pro své alkoholové radovánky, což se také promítá i v jeho básních. Navzdory tomu jim neubírá na jejich ladnosti, a láska k vínu je zde vykreslováná jako opojení vůči neutuchající kráse přírody. Není divu, že se Li Po stal nejslavnějším básníkem čínské literatury z osmého století.

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Jedná se vskutku o propracovanou detektivku, kde člověk do poslední chvíle neví, kdo je tím strašlivým vrahem. Autor zdarným způsobem dokáže udržet pozornost čtenáře, a zároveň neustále graduje vraždy vraha. Bohužel je v knize mnoho narážek na Hadrového panáka, což trochu ubírá na hodnocení této knihy. Celkově se jedná o skvělý krimi thriller, který stojí za přečtení.

20.02.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Humorná kniha, jenž vypráví příhody jedné rodiny, do které nastoupil podivný sluha jménem Saturnin. Svým zvláštním jednáním se jeden člověk ocitne na lodi, jiný zamčený v pokoji a dalšímu zase pomáhá se stát bláznem. Je to jednoduše dobrák od srdce, který se jen snaží řešit věci trochu odlišně než jak bychom čekali. Zkrátka pokud máte špatnou náladu, vezměte si tuto knihu a vězte, že Vám ji Saturnin během těch pár hodin rozhodně pozvedne.

20.02.2019 4 z 5

Paříž pro milovníky módy Paříž pro milovníky módy Megan Hess

Nádherné ilustrace podtrhují zajímavosti o místech, které se během Paris fashion week stávají terčem slavným osobností v módním průmyslu. Zaměřuje se tak na nejvýznamnější módní značky a hotely, které mají své čestné místo v Paříži.

17.02.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Další díl Eriky Fosterové vyšetřuje případ vyplaveného kufru, v němž je rozřezané tělo. Tentokrát se autor rozhodl provázet čtenáře dvěmi časovými liniemi. Jedna se zaměřuje na vraha, kde jsou vykresleny i psychologické záměry, jež vedly k nasledným vraždám, a druhá vypráví vyšetřování Eriky a její snahy nejen dopadnout vraha, ale i úsilím zvládat svůj osobní život. Všechno tak postupně graduje až se obě části propletou do sebe. Ačkoliv už čtenář dopředu zná vraha obětí, i přesto se jedná o knihu plnou zvratů a napětí. Jejich krátké kapitoly rychle vtáhnou čtenáře do děje tak, že ji během několika hodin přečtěte.

17.02.2019 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Strhující thriller, ve kterém mají hlavní roli herečka a básně Baudelaira. Jeho básně z Květy zla jsou zde opěvovány vrahem, jenž své oběti zobrazuje do zvrácených podob, jak je tomu psáno v básních. Na druhou stranu se herečka snaží pomoci policií daného vraha dopadnout, ovšem nic není tak jednoduché jak se zdá. Najednou se ocitá sama ve spárech toho tajemného vraha. Autor podmanivým způsobem udržuje čtenáře v napětí a nejistotě, jak to vlastně celé skončí. Konec příběhu je nakonec úplně jiný než jaký by jste sami plánovali.

10.02.2019 5 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Naprosto vynikající a srdceryvný příběh černošské otrokyně Cory, která se chce vymanit ze spárů trýznivého otroctví v Georgii. Poté co ji Caesar představí podzemní železnici, najednou uvidí pravou tvář Ameriky ve všech jejich podobách. Avšak strach před lovcem otroků, Ridgewayem, jí nutí utíkat dál, neboť když jednou člověk zakusí opravdový pocit svobody, už nechce jít zpět. Cora v tomto příběhu zosobňuje podstatu svobody pro otroky tehdejší doby. Svobodu, že jednoho dne mohou mít stejná práva jako bílí lidé a mohou být rovnoceni tak, jak to stanovuje Deklarace nezavislosti. Její neutuchající boj vymanit se ze spárů starého (zavedeného) řádu je natolik obdivuhodný, že s ní člověk soucítí až do konce jejího příběhu. Veškerá ocenění, jenž tato kniha získala, jí právem náleží.

09.02.2019 5 z 5

Krásné básně, kde slova poezie pomáhají autorce najít světlo svých trýznivých okamžiků v životě. Je to cesta, kde se snaží překonat svou minulost, a především najít cestu k sobě samé. Teprve potom už člověk dokáže překonat všechno, tak jak to vzkazuje v této knize.

06.02.2019 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Naprosto skvělá kniha, kde je romantický příběh propleten s gotickými prvky tak, že až občas zamrazí. Je to příběh v příběhu, který se na konec spojí do jednoho. Jsou to osudy lidí, jimž čas nedopřeje klidu a nutí je znovu vzpomínat.

05.02.2019 5 z 5

Umění vítězit Umění vítězit Phil Knight

Naprosto strhující příběh o vzniku jedné společnosti, co změnila obuvní svět. Nikdo by nečekal, že Nike vznikla jako jeden šílený nápad. Paměti zakladatele společnosti všem dokazuje, že je možné překonat všechny nástrahy, pokud člověk vytrvá a nevzdá se svých vizí. Skvělá kniha

29.01.2019 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Naprosto uchvatný, ale smutný příběh, který není jen fikcí, ale skutečným dějem, který se stal ve 20. až 50. letech 19. století, jenž naprosto otřásl americkou společností. Autorka nádherně proplétá minulost se současností, až Vás emocemi nakonec úplně pohltí. V závěru máte pocit, jako by jste tam byli s nimi a u řeky vzpomínali.

22.01.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Skvělá kniha, která se četla prakticky sama. Příběh má spád i napětí, takže Vás hned nepustí. Líbila se mi plynulost děje, která postupně gradovala vysetrování až do jeho odhalení pachatele. Ve srovnání s jeho dalšími knihami se mi zdá, že právě tato autorova prvotina je nejzdařilejší detektivkou.

17.01.2019 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Krásný příběh o tom, že vystoupení z vlastní komfortní zóny může představovat báječnou životní cestu, ve které si člověk mnohé uvědomí. Při četbě této knihy se dozvíte nejen něco málo ze života samotné autorky, ale také pochopíte kolik zbytečností to vlastně člověk ve skutečnosti řeší. Hlavní je zdraví, spokojenost a radost ze života, jenž bychom si měli užívat do sytosti, jak nám radí autorka.

13.01.2019 5 z 5

Agentka Agentka Hana Parkánová-Whitton

Pokud hledáte nějakou knihu, u které by jste si odpočinuli, pak tato bude ideální volbou. Jedná se o příběh literarni agentky, která má úspěch kariéře, zato v tom osobním jí štěstí schází. Děj je však optimistický, neboť se Amy nevzdává svých nadějí. Kromě romance autorka popisuje i náročnou práci v literárním světě tím, že se Amy vydává na pracovni cestu do Číny. Líbí se mi jazyková vytříbenost knihy, kdy slova krásně plynou a stránky se samy otáčejí.

10.01.2019 3 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Megan Hess

Absolutně nádherná kniha zdobená skvostnými ilustracemi Coco Chanel a jejího životního příběhu. Coco předběhla svou dobu a proměnila jednoduchost v naprostou eleganci, která nikdy nevyjde z módy.

08.01.2019 5 z 5

Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Luke Harding

trhující příběh o skutečných vztazích Trumpa s Ruskem. Jedná se komplexní a hloubkové zpracování ruské infiltrace v USA. Kniha stojí nejen na kvalitním výzkumu britského důstojníka z MI6, ale i různých svědeckých výpovědí a odhalených emailů. Díky tomu nám autor poskytuje ucelený příběh "ruského přátelství". Jedná se tedy o knihu pro náročnější čtenáře, ale i přesto bych ji doporučila všem, jenž mají zájem dozvědět se více o ruské politice či o Donaldu Trumpovi a jeho obchodních machinacích.

05.01.2019 5 z 5