Měsíc nad průsmykem

Výbor z básnické tvorby čínského autora z osmého století. Nejcharakterističtějším rysem poezie tohoto netradičního autora je vyjádření subjektivního, ryze osobního a individuálního pocitu a prožitku. Ve všech básních se prosazuje vůlí k životu překypující osobnost básníka, jemuž poezie není prostředkem sdělení, ale údělem i cílem, který ve svém životě stavěl nade všechno ostatní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15373/mesic-nad-prusmykem-15373.jpg 516
Literatura světová, Poezie
Vydáno, Odeon

Kniha Měsíc nad průsmykem

Matematicka
08.05.2019

Náročná četba, ale stojí za to. Čtyři sta stran veršů staré čínské poezie, prověřené časem. Kniha je opatřena dvojí sadou vysvětlivek - na celých stránkách v průběhu v textu i vzadu. Jsou velice podrobné, ale vyplatí se je číst - přece jen časově i kulturně jsou už nám básně dost vzdálené a symboliku a narážky v nich obsažené tak lépe pochopíme.

Měsíc nad průsmykem

Nad Nebeskou horou jasný měsíc vstal
Obklopený mořem oblak v nedohlednou dál
Prudký vichr přihnal se přes desetitisíce mil
Přehnal se průsmykem Jü-men, jenž mu v cestě stál
Z hory Paj-teng dolů Chanové sestupují
Od zálivu Čching-chaj Chuové jdou vpřed
Odedávna odtud, kde se krutě válčí
Nevidět nikoho zpět se navracet
Cizí vojáci k hranici vyhlížejí
Myslí na návrat tak mnozí s tváří zachmuřenou
Ve vysokých domech této noci
Povzdechy a stony jistě neustanou!

bookworm90
21.02.2019

Jedná se o sbírku nádherných básní, jenž oslavují nádheru přírody v její nejkrásnější rozmanitosti. Vytříbenými slovy do svých básní vkládá i staré čínské legendy. Ačkoliv byl autor znám pro své alkoholové radovánky, což se také promítá i v jeho básních. Navzdory tomu jim neubírá na jejich ladnosti, a láska k vínu je zde vykreslováná jako opojení vůči neutuchající kráse přírody. Není divu, že se Li Po stal nejslavnějším básníkem čínské literatury z osmého století.

Shindo
26.03.2018

Číňania dokážu urobiť poetickú vec aj z niečoho tak prízemného ako je opitosť. Mnoho Li Poovych básní sa týkalo chlastu, no našli sa aj básne o láske a pri jednej, v ktorej spomínal ako mu chýba jeho rodina mi až prišlo smutno.
Krásna zbierka básní aj s vysvetlívkami, ktoré sú vždy umiestnené pred konkrétnou básňou, ktorej sa týkajú, takže človek nemusí zbytočne listovať.

RH faktor
16.03.2018