PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Asi jsem se dostala k této sérii už v moc pozdním věku. Miluju fantasy, ale Artemis si nedokázal získat mou větší pozornost. Děj byl zajímavý a k zahození nebyl ani styl vyprávění. Ale nebyla jsem se schopná přesvědčit k tomu, abych četla další díly. Na jednu stranu mě to trochu mrzí, protože vím, že své příznivce tenhle mladý gangster má, ale nutit se do něčeho by asi taky nebylo nejlepší řešení. Třeba někdy jednou změním názor...

03.04.2017 3 z 5

Jsem rozohněná Jsem rozohněná Tahereh Mafi

Závěrečný díl byl o poznání akčnější, než dva jeho předchůdci. Hlavní hrdinka konečně přestala fňukat a sebrala se dost na to, aby naplnila svůj úděl. Přiznám se, že mi trochu neseděl tak nenadálý obrat jejího chování a stejně tak Adama a trochu i Aarona. Ale vesměs to všechno do příběhu sedělo a je to asi jenom můj osobní drobný problém. Co zůstalo, je výborná čtivost a poetický styl vyprávění autorky. Jen mi trochu chyběl původní způsob psaní s přeškrtanými myšlenkami, opakováním a čísly, který mi přišel neskutečně originální a ojedinělý. Na druhou stranu to asi patřilo právě k proměně hlavní hrdinky. Sečteno, podtrženo - poslední díl je slušným zakončením série, který je jednoznačně nejlepší ze všech tří dílů, který se víc než výborně čte.

02.04.2017 4 z 5

Duhový had Duhový had Barbara Wood

Woodová umí psát dlouhé knihy. Rozhodně se čtou lépe, než její kratší romány, ve kterých nemůže zužitkovat svou čtivost a propracovanost. Duhový had je skvělým společníkem pro dlouhé večery. Seznámíte se s mnoha postavami v řadách několika desítek let, objevíte nové kultury a tradice, procestujete kus světa... a kdo má podobný styl nebo konkrétně tuto autorku rád, nebude zklamaný. Náročnější čtenáři budou možná trochu zklamaní opakováním několika motivů v knize a místy zbytečným natahováním, ale jinak můžu román doporučit.

02.04.2017 3 z 5

Tulikráska Tulikráska Jan Kašpar

Musím říct, že tento styl poezie mě nijak zvlášť neoslovil. Těžko říct, jestli je to kvůli tomu, že je sbírka adresovaná dospívajícím dívkám, do kterých mám už hodně daleko nebo tím, že mi nesedl autorův, spíše prozaičtější, styl psaní...?! A možná je to obojím...

01.04.2017 3 z 5

Proč bolíš, radosti? Proč bolíš, radosti? Eduard Mörike

Jednoduché básně, které obsáhnou spoustu témat. Od lásky, přes smutek, neštěstí, radost, až po různá filozofická témata... Najde se tu opravdu celé básnické spektrum a to jak tématické, tak stylistické.

01.04.2017 3 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Jednoduchá, krátká knížečka na jeden večer pod dekou s čajem v ruce, kdy chcete číst něco oddechového, ale zároveň klasického. Příběh se příjemně čte. Místy se smějete, jindy trochu bojíte a celkově jsem si ze čtení odnesla docela milý zážitek a pocity ;). Strašidlo Cantervillské je klasika, která nenudí.

29.03.2017 3 z 5

Zrzka z pátého poschodí Zrzka z pátého poschodí Bernard Kurka

Knížku jsem četla asi jako 11letá. Nevím, jak by se mi líbila teď, ale tenkrát to bylo fajnové počtení na prázdniny, u kterého skvěle utíkal čas. Je to podstatně starší knížka, než jsou třeba romány Lanczové, ale i tak je tu spoustu soudobých problémů, námětů a myšlenek.

Zrazená Zrazená Kristin Cast

Děj se ve druhém dílu konečně trochu rozjel a dočkala jsem se i akce, takže jsem víceméně spokojená. Byla poodhalená i hlavní zápletka, takže jde docela dobře odhadnout, co nás čeká dál a jsem na to opravdu zvědavá. Jen ten mega milenecký trojúhelník/čtyřúhelník mi přijde trochu přes čáru, ale náctiletí budou nejspíš spokojení :). Osobně mi trošku vadí i ta absolutní výjimečnost hlavní hrdinky. První v tom, první v tomhle, jediná s tímhle... možná by neškodilo trošku ubrat, aby nebyla tak dokonalá, ale to je jen můj názor.

Znamení temného boha Znamení temného boha Markus Heitz

Třetí díl se konečně trochu "rozjel" a nabral rychlejší tempo. Je v něm o něco víc akce a dokonce sem tam nějaké překvapení, což je rozhodně vítané plus. Těšila jsem se na každý úsek s Fiorellem a Perdórem, kteří byli v té záplavě politiky vždycky úžasným oživením. Bohužel ani tyto klady nic nemění na tom, že se Heitz u psaní křečovitě držel vytyčené představy a rysů předchozích dvou dílů. I tak ale jde o kvalitní čtení, u kterého rychle utíká čas :)

Znamení moci Znamení moci Jan Zahradníček

Pro mnoho čtenářů je tohle asi dost těžká báseň a ani já nepochopila úplně všechno. Každopádně jsem si její čtení užívala. Je v ní plno zajímavých názorů, nad kterými se dá opravdu dlouho přemýšlet. Je bravurně vystavěná a napsaná. Podle mě jde o jedno z největších básnických děl té doby.

Zlomený meč Zlomený meč Poul Anderson

Škoda, že se podobné fantasy nepíše i dnes. Zlomený meč má spád, je čtivý, upoutá po první stránce a hlavně - má myšlenku, která je dokonale propracovaná a napsaná. Tahle kniha by si rozhodně zasloužila větší pozornost a je velká škoda, že o ní ví tak málo lidí, protože toho může čtenářům tohoto žánru mnoho nabídnout.

Zlodějka duší Zlodějka duší Kiersten White

Úvod - příliš rychlý, stať - rozvleklý, konec - moc uspěchaný. Nápad nebyl špatný, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se z něj dalo vytěžit mnohem víc, než co předvedla White. Mám radši propracované příběhy a tady kupa věcí zkrátka nedávala smysl, nebo nebyla dost vysvětlená. Prostě to takhle je a basta. Asi tak na mě působila dobrá polovina knihy. Žádné odůvodnění, žádná historie postav nebo prostředí. Charaktery byly vykreslené jakž takž, ale taky se s nimi dalo pohrát mnohem víc. Upřímně doufám, že v dalších dílech bude víc vykreslený původ a celá zápletka kolem "Prázdných", protože tyhle letmé náznaky ani zdaleka nestačily. A ještě jedna negativní věc, která mě zarazila - za tohle opravdu dostal recenzent zaplaceno? Překlepů, až běda.
Ale abych napsala i něco pozitivního - děj rychle utíká a celá kniha je psaná pěkně čtivě. Některé hlášky hlavní postavy taky nejsou k zahození a věřím, že kupa mladších dívek se s ní bude chtít ztotožnit. Je to lehké čtení po náročném dni a když se na knížku podíváte takhle a nic dalšího od ní nečekáte, tak vlastně musíte být spokojení, protože u čtení parádně vypnete.

Zkřížené hnáty Zkřížené hnáty Patricia Briggs

Další strhující příběh plný akce a napětí. Trošku mi vadí opakující se šablona děje, ale není to nic, co by nějak extra rušilo při čtení nebo hodně snižovalo kvalitu knihy, jen doufám, že další díl se už bude trochu lišit, aby se stereotyp trochu rozbil.

Železný polibek Železný polibek Patricia Briggs

Gibbs zvyšuje laťku s každým dalším dílem a její styl je lepší a lepší. Třetí díl mě bavil prozatím asi nejvíc. Děj byl promyšlený, čtivý a závěr naprosto překvapivý a odzbrojující. Dříve jsem tomuto "křížení" detektivky s fantasy neholdovala, ale série o Mercy mě opravdu baví a těším se na další pokračování. Knihy totiž zatím mají všechno, co by poutavá kniha měla mít.

Železná dcera Železná dcera Julie Kagawa

Souhlasím s ostatními komentáři v tom, že kniha je opravdu neobyčejně čtivá a poutavá. Děj hezky odsýpá, nechybí akce, napětí, zvraty, ani romantika... ale na můj vkus bylo právě té, až moc. Vadilo mi trochu neustálé vzdychání hlavní hrdinky. Chyběly mi i sarkastické poznámky Puka, kterých bylo podstatně méně, než v prvním díle a celkově mi jeho postava už nebyla tolik sympatická. Nicméně jde opravdu o povedené fantasy, které má co nabídnout. Jako jedinou vadu bych viděla to, že jde o sérii, která vás sice nadchne, výborně se čte a vy ji hltáte jedním dechem, ale po týdnu už vlastně pořádně nevíte, o čem byla nebo jak se jmenovala hlavní postava.

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Velmi ceněné dílo. Přiznám se bez mučení, že mě ale nijak extra nenadchlo. Celá kniha se dala smrsknout na půlku. Zbytečně rozvleklý děj, který mě málokdy upoutal, do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Jen posledních pár stránek bylo zajímavých a živých. Číst o tom, jak mladý kluk myslí jen a jen na to, jak zapůsobit na holky, když kolem něj zuří válka a umírají lidé, mi zkrátka nepřišlo nijak zajímavé, i když právě o ten kontrast šlo.

Zášť Zášť Lisa Jane Smith

Souhlasím s komentáři, které tvrdí, že tímto dílem by měla série končit. Další díly mě sice teprve čekají, ale tenhle konec by byl stravitelný a přijatelný. Knížka se četla docela pěkně, konečně jsem se dočkala taky trochu akce oproti předchozím dvěma dílům. Co mi ale vadilo, byla nepromyšlenost. Nevím, jestli autorka vážně neměla promyšlený děj řádně dopředu, nebo to bylo jen špatným podáním, které pak budilo onen dojem. Každopádně všechno se vyřešilo skoro samo, vždycky se najednou našlo zázračné odůvodnění a kupa věcí nebyla vysvětlená vůbec. Mám ráda, když v knize má všechno svoje odůvodnění a místo a když je (alespoň) většina zápletek a motivů pořádně vysvětlená.

28.03.2017 2 z 5

Zakázaná egyptologie Zakázaná egyptologie Erdogan Ercivan

Já vám nevím... možná na tom něco i bude, ale pro mě byly názory autora až moc... futuristické a chvílemi jsem měla pocit, jako bych četla sci-fi a ne odbornou publikaci.

28.03.2017 2 z 5

Vyvolená Vyvolená Kristin Cast

Oceňuju, že autorky konečně plně rozvinuly hlavní dějovou linku. Už jsem se bála, že se pořádného děje nedočkáme. Moc ale nechápu jejich snahu o to, udělat z hlavní hrdinky nesympatickou potvoru. To se opravdu moc nepovedlo. Milostné polízanice byly na mě až moc vyumělkované a přitažené za vlasy a absolutně jsem nechápala, co vedlo Zoey k tomu, aby se chovala, jak se chovala. To mi dojem z knihy docela kazilo. Ale jinak se dobře četla, odsýpalo to a základ pro další díl je postavený dobře, tak jsem uvidíme, jak se s tím popraly Castovic holky dál.

Vytržení Vytržení Lauren Kate

Autorka kombinovala, kombinovala, až překombinovala. Zbytečně obsáhlý díl, který měl obrovský potenciál, protože z volby popisu různých reinkarnací se dalo vytěžit spoustu zajímavých momentů a zápletek, ale autorka se opět omezila na pouhé popisování už známých věcích a nenabídla tak nic nového, co by trochu osvětlilo celou kletbu a problematiku vztahu mezi Luce a Danielem, což je strašná škoda a celý jejich vztah tak vyzněl hrozně ploše, navzdory urputné snaze, podat ho v nejlepším a "nejosudovějším" světle. Kdybychom se v každém z nahlížených životů dozvěděli něco nového, tak fajn, beru... takhle ale stačila jedna reinkarnace na 30 stránek a ne zbytečné roztahování na 300. Promiň, Lauren Kate, ale ty vážně nepíšeš tak dobře, abys roztahovala příběh do 4 dílů a aby byl ještě čtivý.