PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Sny andělů a chimér Sny andělů a chimér Laini Taylor

Důstojné zakončení celé série, se kterým jsem byla osobně, až na pár výjimek, víc než spokojená. Taylor se totiž podařila jedna nevídaná věc - vymyslela něco originálního. Zápletka dávající logiku, smysluplný příběh, romantiky tak akorát, akce vrchovatě, nějaká ta filozofická myšlenka, trocha krve, špetka humoru a kupa emocí... to všechno ještě podané tak, že se kniha skvěle čte. Jen linka Elizy byla ubíjející a zbytečně roztáhla knihu do nepřiměřené tloušťky, díky které může mít dost čtenářů tendenci přeskakovat. Nebo aspoň já ji měla... Z části za to možná mohl i malý nešvar autorky - vracet se k předchozím motivům a opakovat určité úseky. Celkově jsem ale touto sérií mile překvapená a myslím, že je škoda, že se nedostala do širšího povědomí.

13.05.2018 4 z 5

Dny krve a hvězdného třpytu Dny krve a hvězdného třpytu Laini Taylor

Jak mě první polovina knihy u prvního dílu bavila, tak mě tady rozčilovala. Celý příběh má neskutečný potenciál a Taylor je pro mě obecně velké pozitivní překvapení. Má zmáknutou psychologii postav, vypravěčství v malíku, umí udržet pozornost... co ale nezvládla, je délka knihy. Zbytečně natahovala, motala se v kruhu a opakovala motivy... a nezachránily to ani hlášky Zuzany, i když byly světlými body čtení. Druhá akčnější půlka, se snažila napravit dojem, seč jí síly stačily, ale bohužel vlažný prvotní dojem nezahladila úplně. Osobně mi chyběla taky linka Akiva+Karou. 3 hvězdičky dávám kvůli srovnání s prvním dílem, který mě chytil emočně o něco víc. I tak se ale na závěr trilogie moc těším, protože vím, že přes vyjmenované zápory si čtení užiju a mám se určitě na co těšit :)

04.05.2018 3 z 5

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Po dlouhé řádce YA a fantasy knih s postavami upírů, vlkodlaků, víl a elfů, je tohle příjemná změna. Autorce se podařilo vymyslet originální zápletku a příběh, což se v tomhle žánru opravdu cení. Její pojetí andělů a chimér je neotřelé, dala si záležet na jejich historii, mytologii... a stejně tak i příběh samotný zaujme svou promyšleností. Děj vás snadno pohltí, je čtivý, plný emocí a postavy mají svá tajemství, kladné i dobré stránky, které postupně vyplouvají na povrch. Není to žádné veledílo a když chcete, nějakou nelogičnost nebo chybičku si najdete, ale v rámci žánru opravdu stojí za to a je škoda, že o téhle sérii neví víc lidí. Musím říct, že jsem byla hodně příjemně překvapená a jsem zvědavá, co přinesou další díly.

29.04.2018 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Po knize jsem sáhla hlavně ze zvědavosti. Hororové sci-fi, hlavní hrdince je deset a ještě zombíci? To nebude pro mě- říkala jsem jsi. Ale člověk má zkusit všechno a když byla zrovna volná v knihovně, brala jsem to jako znamení a vzala ji domů. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Téma apokalypsy je tu výborně vysvětlené a podané tak, že dává smysl. To samé vznik hladových zombíků a celé nákazy. Neokoukané, promyšlené, výborně podané - a to se cení! Stejně tak charakteristika postav, kterou by mohli dávat češtináři jako příklad v hodinách slohu. Děj plyne hladce, jazyk je hodně čtivý a vy prostě chcete vědět, co bude dál. Nemůžu říct, že bych si z knihy úplně sedla na zadek, ale vesměs jsou dojmy mnohem lepší, než jsem čekala a Všemi dary obdarovaná je příkladem toho, že nejsou 3 hvězdičky, jako 3 hvězdičky. Tohle je opravdu silný nadprůměr a já jsem ráda, že jsem svou zvědavost poslechla a knihu si půjčila ;)

15.04.2018 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

A je to za mnou... pro hodnocení knih od této autorky se vždycky dost těžko hledají slova. Dokáže vás totiž naprosto strhnout a vy se pak další týden z toho zážitku vzpamatováváte. Druhý díl byl na děj o něco skoupější, protože se Maas zaměřila spíš na vztahy a osobní rozvoj postav. Tady je to přesně naopak. Chrlí na vás od začátku jednu akci za druhou, pořád se něco děje, až si skoro nemáte kdy odpočinout a musíte číst pořád dál a dál. Když už si říkáte, že vás nic nepřekvapí, tak vás ta sadomasochystická Maas zase něčím srazí na kolena, jen aby vás mohla o pár stránek dál ukonejšit a tak pořád dokola. Donutí vás prožívat každý řádek, každé slovo. Smějete se, trnete strachy, jste zvědaví, naštvaní, brečíte... Závěr knihy byl na můj vkus trochu překombinovaný a jednotlivé zvraty by si zasloužily trochu víc prostoru, protože takhle i ty největší OMG momenty nevyzněly tak, jak by mohly. Ale to je jen nepatrná chybička... Nějaké univerzální hodnocení asi napsat nejde. Tuhle autorku buď milujete, nebo nenávidíte a každý si musí vybrat sám, do jaké skupinky se zařadí. Já mám jasno... ;)

27.03.2018 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Kdo čeká od Hostitele sci-fi, bude zklamaný. Jak už tu bylo řečeno, je to spíš Harlequinka s nádechem sci-fi. Ale hrozně dobře napsaná. Meyer v psaní dospěla a to, co si natrénovala v sérii Stmívání, tady konečně zúročila. Na to, že se v první polovině knihy skoro nic neděje a trochu většího děje se čtenář dočká až na posledních cca 150 stranách, se knížka výborně čte. Prostě dějem tak nějak plujete, ale bez pocitu nudy, a ani nevíte jak. Stránky ubíhají a vy s hlavními postavami prožíváte jejich život čím dál víc. Autorka dokázala vylíčit pocity dvou osob v jednom těle opravdu bravurně. Za mě Hostitel zabodoval a výjimečně stojí za zhlédnutí i film, i když kniha samozřejmě dokáže myšlenkové pochody a jednání postav přiblížit mnohem víc. Hlavně chování Poutnice tu je mnohem lépe opodstatněno. Jako nenáročnou oddychovou četbu můžu doporučit.

19.03.2018 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Mistrně zpracovaná kniha, na které autor opravdu plně zúročil svůj talent. Kupa stylů, námětů, co příběh, to jiná stylistika... před touhle stránkou nemůžete jinak, než smeknout. A to samé musíte udělat i před příběhy. Jednotlivě hodnoceno, jde o celkem zajímavé počtení... ale dohromady, symfonický koncert, nad kterým zůstává rozum stát. Na rozdíl od jiných tady, jsem ale ráda, že jsem nejdříve viděla film. Bez něj bych asi byla zpočátku hodně zmatená a ztrácela se ve jménech i časových skocích, protože pojítka jednotlivých příběhů v knize jsou někdy dost nenápadná. Film podle mě nabídl i mnohem lepší vyústění a propojení námětů. Hlavní pointa v knižní verzi totiž tak nějak... vyšuměla do ztracena, což je strašná škoda. Myslím, že o Atlasu mraků si každý musí udělat svůj obrázek, protože každý v něm najde trochu něco jiného... a to je asi i jeho hlavní předností.

05.03.2018 4 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Prvním dílem nasadila autorka laťku hodně vysoko, ale naštěstí druhý díl neztratil kvalitu. Naopak mi v mnoha ohledech přišel čtivější a propracovanější. Postava Heleny ukázala podle mě potenciál už v předchozím díle, takže její pohled mi v příběhu udělal radost. Přibyly i další nové zajímavé postavy, na jejichž vývoj jsem moc zvědavá. Dočkali jsme se několika překvapení, zvratů, zrad, lásky, přátelství, boje... Tato série zkrátka patří ke špičce ve svém žánru a já jsem opravdu zvědavá na další díly. Pokud máte podobné typy knih rádi, rozhodně Tahirovou doporučuju. Nebudete moct přestat, dokud nepadne poslední stránka knihy :)

20.02.2018 5 z 5

Cesta za láskou Cesta za láskou Halina Pawlowská

Knihu jsem si přečetla na doporučení kolegyně, která ji má moc ráda. Jako "kabelkové" čtení je Cesta za láskou naprosto ideální. Krátké příběhy proložené recepty vám skvěle ukrátí dlouhé chvíle, nebo při nich hezky zabijete jeden, dva večery. Humor autorky je specifický a nejedna hláška mě donutila bublat smíchy. Zároveň vás ale některé pasáže donutí zamyslet se z jiného úhlu nad nejrůznějšími životními situacemi. Jako relaxační oddechové čtení po dlouhém dni - super volba.

12.02.2018 3 z 5

Rozsévač větru Rozsévač větru Maja Lidia Kossakowska

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami. Kdyby to šlo, dám 3,5. Nakonec ale kvůli závěru ještě tu půlku přihazuju. K Rozsévači větru se asi nejvíc hodí přídavné jméno: promakaný! A to po všech stránkách. Kossakowska rozjela na necelých 500 stránkách opravdu velkou jízdu. Hodí vás do příběhu a začátky jsou vážně krušné. Velké množství postav, jmen, přezdívek, titulů... do toho složitá hierarchie Nebe, Hlubiny, další bytosti, politické pletichy, linky trvající staletí, metá po vás jedno biblické téma za druhým a vy se z toho buď zblázníte, nebo s pomocí vysvětlivek překonáte první třetinu a pak si teprve začnete čtení užívat. A pak je to jízda. Tahle Polka a její pojetí andělů (a celkově nebe, dobra, zla...) mě vážně překvapila. Jen mě mrzí, že jsem si kvůli velkému počtu postav a jejich střídání nebyla schopná k žádné vybudovat nějaké větší sympatie.

12.02.2018 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Knihu jsem četla až poté, co jsem se na první pohled zamilovala do filmové podoby, která je zpracovaná opravdu bravurně a která si vytyčila, stejně jako kniha, nelehký úkol - přiblížit čtenáři/divákovi svět vůní. Bála jsem se, že s Parfémem dopadnu podobně, jako se Zlodějkou knih, jež mě okouzlila jako film, ale knižní předloze jsem i přes všechno přemáhání a snažení nebyla schopná přijít na chuť a skončila nedočtená. Naštěstí se tak nestalo a já Parfému propadla i v tištěné verzi. Autor vymyslel opravdu originální příběh s neskutečně silnou atmosférou. Zvolil výborný, skoro až poetický, popisný styl vyprávění, jehož čtení je pastva pro duši. Parfém je nejspíš jedna z těch knih, které musíte buď nenávidět, nebo je milovat a já jsem opravdu ráda, že v mém případě došlo jednoznačně na tu druhou možnost.

15.01.2018 5 z 5

Láska z Paříže Láska z Paříže Alexandra Potter

Chvilku po dočtení mě až bolely zuby, jak sladký konec byl ;) Ale není to myšlené jako výtka - vždyť právě kvůli tomu podobné knihy čteme. Každopádně... do půlky knihy jsem se do čtení musela dost nutit. Příběh mě nijak zvlášť nebavil, děj neodsýpal, tempo se vleklo a pozornost poutalo jenom krásné prostředí Paříže. Ale jakmile začala hlavní hrdinka odhalovat víc z tajemství a historie dopisů, zrychlilo se i tempo a děj víc bavil. Někdo tu autorce vyčítal přemíru dějových "náhod", ale s nimi musí člověk u Potter tak nějak počítat. Po knize už určitě znovu nesáhnu a myslím, že má Alexandra v záloze lepší kousky, ale jako opravdu nenáročné čtivo na chvíle, kdy vám chybí romantika a potřebujete trochu té naivity a happyend, je Láska z Paříže trefou do černého.

07.01.2018 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Jako víkendová, nenáročná, odpočinková četba, u které chcete prostě jenom vypnout a nemuset přemýšlet nad složitým dějem, je Hartlova kniha dobrou volbou. Děj dobře ubíhá, zvolený jazyk se čte skoro sám. Postavy jsou relativně uvěřitelné, každá se svými vlastními chybami, minulostí a osobními problémy, většími či menšími. Ale... já ti nevím Karle. Prostě něco mi tu nesedělo. Nevím, jestli mi víc vadilo občas šílené a nepochopitelné chování postav, nebo celkově malá uvěřitelnost a reálnost příběhu. Občas se zasmějete, pobavíte, politujete tu, či onu postavu, zakroutíte nechápavě hlavou, něco si člověk vztáhne i na sebe, ale není tam to něco, co by vás nutilo číst bez dechu dál a dál. Po přečtení ve vás nějaký dojem zůstane, ale nic, co by vydrželo déle než pár dní.

27.12.2017 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Tahle kniha vás naladí na tu správnou vánoční notu, i kdybyste nechtěli ;) Četla jsem starší vydání, které může být pro někoho trochu složitější kvůli použitému jazyku, ale ten zase dodá knize tu pravou, "zašlou" starovánoční atmosféru a kouzlo. Příběh je jednoduchý, pohádkový a vlastně od samého začátku víte, jak všechno dopadne. Ale i tak vás čtení baví a sledování proměny Vydřigroše a jeho putování s duchy Vánoc, s ním musíte prožívat. Myslím, že Vánoční koledu by si měl přečíst před Vánoci každý, aby si připomněl, o čem hlavně tyto svátky vlastně jsou.

11.12.2017 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

K téhle knize by se asi nejvíc hodilo přirovnání z animáku Shrek - je jako cibule s několika vrstvami. V první je, ne zrovna povedená, obálka a kýčovitý název. Ve druhé vrstvě je už o něco zajímavější anotace a kladné ohlasy. Třetí pak v sobě skrývá na první pohled jednoduchý, ale čtivý příběh... a takhle bych mohla pokračovat až k samotnému jádru, které v sobě má úplně všechno. Originální pojetí vyprávění, neskutečné metafory a umělecké uchopení stylistiky, které koresponduje s hlavními postavami, tak krutě upřímný sociálněkulturní rozbor společnosti, až to bolí... Jestli čekáte jednoduchý příběh o dvou dospívajících puberťácích a oddychové čtení, tak budete silně zklamaní. Tahle knížka, pokud se tedy nebudete bát, podívat se víc do hloubky, vás totiž naprosto emočně vycucne. Budete se smát, budete doufat, budete smutní, naštvaní, pobavení, možná uroníte i nějakou tu slzu... zkrátka vás donutí prožít každý řádek. Dám ti slunce, je pro mě největší překvapení za několik let...

18.11.2017 5 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Nejdříve jsem viděla film, který opravdu miluju, takže u knihy jsem měla trochu obavy, jestli dostojí mým představám a nebude pro mě zklamáním. Ale naštěstí se tak nestalo. Forma vyprávění je vážně ojedinělá a pro někoho možná trochu zmatkovitá, ale zase vám díky ní ubíhají stránky jedna za druhou a máte možnost nahlédnout "do hlavy" skoro všem postavám a udělat si tak komplexní přehled o jejich motivech, názorech a myšlenkách. Navíc děj obsahuje opravdu velký časový úsek, takže krásně vidíte, jak se vyvíjí jednotlivé vztahy i charaktery - to vám film až tak dobře neumožní. Celkově bych knihu zhodnotila, jako super oddychové dílko, u kterého skvěle vypnete. Ale jen malá rada - nečtěte ji, pokud jste v trochu melancholické náladě, či vztahové krizi, jinak vám z ní bude po dočtení (i přes happyend) trochu smutno ;)

08.11.2017 4 z 5

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

Na prvním díle vás ihned zaujme styl psaní autorky a výborně vykreslená atmosféra knihy. A právě tyto dvě věci mi v pokračování nejvíc chyběly. Blake už tak nelpěla na své stylistice a druhým dílem se spíš snažila zařadit do středního proudu, aby byl příběh stravitelnější pro větší skupinu čtenářů. Alespoň tak to na mě působilo. A i výborně tajuplná atmosféra, na kterou jsem si zvykla v prvním dílu, bohužel vzala v první polovině knihy za své, protože se hlavní hrdina celou dobu topil ve vlastních myšlenkách a pocitech. Jakmile naše hlavní trio odletělo ze svého domovského prostředí, děj ihned nabral jiné otáčky a spád. Vrátil se i kousavý humor Case, který jsem v úvodu dost postrádala. Konec pak byl, dle mého názoru, obstojný a seděl ke zbytku příběhu. Za sebe jsem s ním spokojená. Takže celkově - dobré, čtivé, poutavé, ale první díl zkrátka nasadil laťku moc vysoko a i já se řadím k těm názorům, že je o něco lepší. Ale jinak je to zajímavá mini série a myslím, že času nad ní stráveného, litovat nebudete.

29.10.2017 3 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Poslední dobou v tom hodnocení asi nějak měknu... Ale tahle kniha je prostě jiná a už jenom kvůli tomu si 4 hvězdy zaslouží. Autorka má opravdu jasně rozpoznatelný rukopis a styl psaní, který se vyznačuje jasnými a pro někoho možná až strohými větami. Ale ke stylu knihy právě ona přímočarost výborně sedí. Stejně tak humor a myšlenkové pochody hlavního hrdiny, který si sympatie čtenářů získá velmi snadno. Po stylistické a slohové stránce není co vytknout. Co trochu zamrzí, je menší míra děje, některé nedovysvětlené motivy, drobné nelogičnosti a já osobně bych asi nejvíc vytkla "odfláknutou" závěrečnou bitku, která mohla být podle mě vymazlenější a malou hloubku postav. Někdy zkrátka vůbec netušíte, co je vedlo k tomu si to a to myslet nebo udělat. Nicméně... kniha se čte skoro sama, napětí je dávkováno tak akorát, duchařské scény popsány výborně a atmosféra knihy je opravdu jedinečná. Ráda se pustím do druhého dílu.

22.10.2017 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Jiskra v popelu je pro mě příjemným překvapením. Obvykle totiž vyhledávám trochu jiný styl fantasy. Autorce se ale podařilo vystavět opravdu promyšlený svět, se svou vlastní historií, pravidly, zvyky, kulturou... a to se cení. Ano, všechno už tu někdy v nějaké podobě bylo, ale ona dala tomu svému světu neskutečně originální prvky, díky kterým právě její kniha mezi ostatními vyniká. Krom toho - postavu Eliase si nejde nezamilovat, stejně jako celou jeho dějovou linku. Ne, že by mi druhá hlavní hrdinka nesedla, jen mě její příběh bavil o něco méně. Konec je navíc opravdu dechberoucí a vy kolikrát jenom trnete, co bude dál.

22.10.2017 4 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Upřímně řečeno, nevím, co pořádně napsat... a to se mi nestává často. Tahle kniha vás zkrátka hned na začátku spolkne a na konci vás vyplivne jako totálně rozložené, vyšťavené, frustrované, zmatené a emočně labilní nic. Moje hodnocení asi není úplně nejobjektivnější, protože mám pro tuto sérii celkově velkou slabost. Ale tohle prostě... bylo čtenářské peklo (myšleno v dobrém slova smyslu, když nepočítám šílenou korekturu a stylistické chyby překladu). Maas v psaní dospěla. Rozvinula takové množství příběhů a dějových linek, z nichž jedna je lepší než druhá. Pletichy, intriky, láska, zrada, překvapení, boje, smrt, porážky, vítězství, sex, politika, magie, přátelství... v pátém díle najdete snad opravdu všechno. Jsem nadšená, i zklamaná zároveň. Nadšená z tak dobré knihy, zklamaná z toho, co se v ní děje a jak skončila a zničená z toho, jak dlouhé bude čekání do dalšího dílu.

14.10.2017 5 z 5