Petass Petass komentáře u knih

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Patrik Hartl není úplně můj top autor, ale občas si od něj ráda něco přečtu. Obvykle s vidinou příběhu “ze života", který bude trochu k smíchu a trochu k pláči. Očekávání splněna, ale bohužel mi tentokrát příběh přišel nastavovaný a nekončící “řada nešťastných příhod" už byla neúnosná. Dočítala jsem toužebně vyhlížejíc konec... Špatné to ale úplně nebylo, na volné zimní večery dobrý.

16.01.2024 3 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

(SPOILER) Spoiler!!

Peter May už musel sérii ukončit, protože by mu u čínské policie nezbyli žádní policisté. Pro mě tentokrát nelogické překombinované a stále dokola. I tak mám pocit, že série není ukončená a autor si nechal zadní vrátka dokořán.

02.05.2023 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Sherlocka jsem nikdy nečetla, ani filmová zpracování nesleduji. Odjakživa mi přijde sebestředný, nesympatický. Pointu psa Baskervillského jsem neznala, Devonshire, Dartmoor, blata, vřesy, velký černý pes... To musí být skvělé! A nebylo... Nemohla jsem se začíst, styl mi vůbec neseděl, až závěr to zachránil. Sir Doyle je legenda, otec detektivek beze sporu, ale já zůstanu nejspíš věrná Agátě. Se Sherlockem si prostě nerozumíme.

22.04.2023 3 z 5

Skandál na spadnutí Skandál na spadnutí Julia Quinn

Červená knihovna, jednoduchý příběh, očekávaný závěr... A stejně mě Julia donutila číst ji do dvou do rána! Omylem jsem začala čtvrtým dílem, ale nejspíš to ničemu nevadí.

12.11.2022 4 z 5

Kam se poděl můj sexuální život? Kam se poděl můj sexuální život? Kristen Bailey

Bylo to hodně "americké", příběh jedné ze "zoufalých manželek". Záchvat smíchu jsem dostala hned na druhé straně, ale pak už jsem se sem tam pousmála. Ale musím říct, že se mi postavy a vztahy líbily, nebylo to úplně hloupé. Podobný příběh (ne doslova) asi řeší spousta párů... Určitě je to kniha pro vdané/ ženaté s dětmi. Singl čtenář nemůže knihu docenit. Meg, Danny i Stu byli fajn, někdy si je možná vezmu s sebou na dovolenou.

Komentář od A_sbtv je vyčerpávající.

04.09.2022 3 z 5

Etta a Otto a Russell a James Etta a Otto a Russell a James Emma Hooper

Přesně takovou knihu jsem teď potřebovala. Pomalou... plnou citů, vzpomínek, papírových zvířátek a Jamesových trefných komentářů... Mám je všechny moc ráda. Ettu, Ottu, Russella i Jamese a taky Ovsíka. Konec je poněkud zmatený, ale líbil se mi. On the Road s prvky magického realizmu. Znovu ji nepřečtu, ale jsem ráda, že se mi připletla do cesty. Občas to drhlo v překladu, ale nenechala jsem si tím zážitek zkazit. Doporučuji!

05.02.2022 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Klasické JA, které mě moc bavilo. Bylo dostatečně naivní a smála jsem se u něj chvílemi na hlas. Číst o nejhorší sněhové vánici za posledních 50 let uprostřed léta byl skvělý tah. Celou dobu jsem si připadala jak uprostřed Dawsonova světa, nebo v Sedmém nebi, prostě takové to uvolněné americké teenagerovské prostředí. Krásné to bylo! I slzy byly! Doporučuji!

22.07.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Červená knihovna, kvůli které jsem četla do čtyř do rána i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne. Dialogy nejsou úplně laciné, dokonce jsou příjemně vtipné. Velice mě baví Bridgertonovic rodina. Jsou uvolnění, vtipní a navzdory době svázané pravidly, v které žijí, jsou každý sám sebou a současně semknutou rodinou. Lady B je v knize naprosto skvělá vůdkyně klanu. Doporučím knihu i seriál. Každé ze zpracování má své pro i proti.

23.04.2021 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Ach... Skvělé zakončení pohádkové trilogie. Příběh mě vtáhl, poválel Moskvou, provedl temnými půlnocemi, parným polednem, šílenstvím postav a vyplivl na konci... Mohla bych hledat chyby, pochybovat o výkladu ruské mytologie, ale proč? Byl to krásný víkend s Mrazíkem a Čarodějnicí. Doporučuji celou sérii.

19.04.2021 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Naprosto dokonalá kniha o první pomoci. Rozděleno na okruhy potíží - resuscitace, zlomenina dlouhé kosti, laryngitida atd. Vždy úvod na příkladu z praxe (autor je bývalý záchranář), na závěr jasný a srozumitelný postup první pomoci. Proloženo rozhovory s lékaři a dlouholetými členy záchranných složek. Ač je téma závažné, kniha je vlastně i vtipná a zábavná, tak jak to Vít Samek umí. Autora už jsem zaznamenala v médiích, ať psaných, či na DVTV, o knize jsem nevěděla. V knihovně jsem pak neodolala... Knížka má velmi svéráznou grafiku, která se nemusí líbit každému. Mně se líbí autorův styl, grafika knihy i formát a rozhodně si ji pořídím domů. Doporučuji!!!

19.02.2021 5 z 5

Nejsem čtenářem komiksů, tento jsem si moc chtěla v klidu přečíst. Paní knihovnice mi udělala velkou radost, když ho pořídila. Knihy o lidech jako jsou manželé Zatopkovi by měly vycházet v jakékoliv formě. Je třeba si je připomínat. Komiks byl fajn. Příběh obsahuje to nejdůležitější a přitom je plný všedních "lidských" replik. Kresby na mě byly až moc abstraktní. Často mi trvalo, než jsem pochopila, kdo je kdo. Někdy mi ani nebylo hned jasné, že je to Zátopek. Přečtu si ji ještě jednou, než jj vrátím, spolu s dětmi. Doporučuji!

25.01.2020 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

To byla jízda! Příběh měl mnohem větší spád než Barva kouzel. Mrakoplaše a Dvoukvítka nelze nemilovat. A k tomu barbar :) Jdu si pro další díl!

08.05.2019 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nejdřív jsem nevěděla jestli je to kniha pro mě... Přišlo mi, že by příběh měl "běžet" rychleji, že se vše odkrývá strašně pomalu. Zvlášť mi vadily pasáže, které hrdinům vypráví některá z vedlejších postav. Dočetla jsem a zpětně hodnotím, že to stálo za to. Příběh je komplikovaný s množstvím vzájemně propletených postav. Začnete si sami pro sebe vytvářet teorie, jak to vlastně bylo a několikrát je během četby změníte... Poněkud se to táhne, ale stejně chcete vědět, jak to celé dopadne. Příběh s nádechem tajemna, červené knihovny, policejní šikany, Španělska rozpolceného občanskou válkou, zoufalstvím vyděděnců, ale i lásky ke knihám. Jsem asi tak trochu jako Daniel a tak mu to prostě věřím. Rozhodně nečekejte obdobu severské detektivky... tempo, prostředí i styl jsou zcela o něčem jiném.

Ještě poznámka četla jsem přesně toto vydání z r. 2008 s překladem Athény Alchazidu a dost mi vadilo překládání španělských "tapas" jako jednohubky a obložené chlebíčky. Prostě mi to zcela kazilo jinak uvěřitelnou atmosféru Barcelony.

Přidávám do čtenářské výzvy 2018, některé zásadní "scény" se odehrávají v knihovně záhadného paláce a samo "pohřebiště knih" lze za jakousi knihovnu považovat také. Možná ji během roku nahradím jinou, teď si to ale zaslouží tahle. :)

13.02.2018 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Viděla jsem nejprve hru s Bárou Hrzánovou a už nikdy na ni nezapomenu. Knihu jsem četla až později. Líbila se mi moc, ale stejně jsem před očima pořád měla Helenku se špatně zapnutým kabátem :) Humorný pohled na smutnou a krutou dobu. Zasmějete se, bude Vám smutno, budete naštvaní a donutí vás to se nad tím vším zamyslet. Asi ji víckrát nepřečtu, ale hru uvidím ještě mnohokrát...

28.01.2018 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Já jsem to věděla! Ale i tak jsem si pomalé vyšetřování a závěrečné odhalení užila. Spousta zajímavých postav, popisů, londýnských hospod a sněhu. :) I když mě druhý díl bavil a těším se na pokračování série, nechápu to nízké hodnocení Volání kukačky. Jednička byla dle mě ještě o fous lepší. Těším se, k čemu dalšímu odhalí Cormoran u Robin nadání a jak se jejich kancelář rozvine.

20.03.2024 4 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Nic jsem neočekávala, přibrala jsem si ji v knihovně vlastně náhodou. Když o tom přemýšlím, ležela v oddělení YA a tomu podle mě i odpovídá, za horor bych to neoznačila. Chtěla jsem původně číst historický román s milostnou linkou, ale jak na potvoru byly všechny mnou chtěné půjčené. Zcela překvapivě tato kniha vlastně splnila má přání. Bavilo mě to, četlo se to samo, Jacka jsem odhalila, ale nevadilo mi to. Místy nechutné popisy, ale to se u tématu Rozparovače asi očekává, naštěstí mě už v tomto směru otupily série Petera Maye. Hvězda dolů za nepříjemně zdůrazňované feministické téma. Těším se na pokračování s Drakulou!

27.01.2024 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

(SPOILER) Moje čtvrtá kniha ze série a asi si dám pauzu, dlouhou. Autorka opakuje schéma, jak to skončí jsem tentokrat věděla snad už na třetí straně, zase tu máme partu podivínů, kteří všechno umí a zachrání hrdinku, popisy sklouzly na nulu. V Kodani jsem stala na molu a seděla v kavárně s hrdinkou. Tady byly stále všechny pokoje “opravdu nádherné". Když autorka nevěděla kudy kam, přihodila odkaz na Jamieho z Cizinky. Chtěla jsem knihu odložit v okamžiku, kdy Izzy během cesty ve sněhové kalamitě šlápla do louže - cože?!! Musela jsem si to přečíst 5x, abych se ujistila, že tu situaci chápu správně. Nakonec jsem zatnula zuby (stejně jako Ross na každé druhé straně) a četla dál. Vrcholem bylo, když si hrdinové po všech těch popisech “úžasného jídla", udělají kávu z kapsle Nesspreso, hlavně, že chceme být lokální a kupujeme ekologické svíčky. Katastrofální byl i překlad a chyby v textu. Časem sáhnu nejspíš po dalším díle, až budu potřebovat opravdu jen vypnout mozek a neočekávat vůbec nic.

02.01.2024 1 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Po první stránce jsem tušila, kam bude příběh směřovat, ale bylo mi to jedno. Poslední prázdninový víkend přímo volal po romantice. Tahle navíc voněla cukrovinkami a doplňovala sladký příběh pařížskými scenériemi. Možná byl Sebastian trochu nepříjemný hrdina, ale takových workoholiků po světě běhá. Užila jsem si to! Nečekejte nic hlubokomyslného a čtěte pro zábavu.

03.09.2023 3 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Zhltla jsem ji na jeden zátah jako Chřtán svou oběť. Hlavní hrdinka se nám trošku obrousila, na můj vkus to bylo v Scholomancii tenhle ročník až moc lážo plážo, ale konec to dohnal. Hezky to autorka vymyslela, bavilo mě to. Červenou knihovnu jí odpouštím, přece jen být v osmnácti zavřený 4 roky v šílené škole,no kdo by se divil. A navíc,co by byla JA série bez tohohle motivu :) Body navíc za obálku a plánky školy v klopách! Host tyhle série umí! Krása! Doporučuji a nemůžu se dočkat závěrečného dílu.

13.02.2023 4 z 5

Hledám Colina Firtha Hledám Colina Firtha Mia March

U téhle knihy asi už dopředu víte, že to nebude žádná vysoká literatura. A víte co? Ona si na ni ani nehraje a to se mi na ní vlastně líbilo nejvíc. Je to prostě příběh několika žen, maloměsta a receptů na speciální koláče. Objevuje se tu několik společenských a partnerských témat, ale autorka netlačí na pilu a příběh prostě plyne. Ano, říkáte si a proč s tím ti lidé něco nedělali dřív? Je tu moc náhod a "prozření"... Mně to nevadilo. Byl to příjemně strávený čas a klidně se s autorkou potkám znovu.

29.11.2022 4 z 5