Petass Petass komentáře u knih

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Mám pocit, že autorka už nevěděla, jak čtvrtého bratra v pořadí odlišit a tak je tenhle díl pro mě dost úlet. Gregory a Lucy mi moc k srdci nepřirostli a na rozdíl od jiných dílů, jsem jim to moc nevěřila. I tak jako oddychovka po náročném týdnu skvělé. Hvězda navíc za vtipné dialogy Bridgertonovic klanu, které tentokrát měly nad vztahem hlavních hrdinů navrch.

02.05.2023 3 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Audiokniha
Moje první audiokniha vůbec a musím velmi pochválit. Poslouchali jsme s dětmi během každodenních přejezdů autem po malých úsecích. Skvěle načteno Janem Medunou. Děti při poslechu ani nepíply, jindy nezavřou pusu. Tajily dech a nemohly se dočkat až rozluští záhadu Zelené příšery, dcera dokonce zůstala sedět 10 min v autě před domem, jen aby slyšela Stopařovu konfrontaci. Pro mě návrat do dětství, pro moje děti objev nového autora. Všichni spokojeni. Dnes jsme začali poslouchat Záhadu hlavolamu. Tak uvidíme kam až s Foglarem dojedeme! Doporučuji knihu i audio.

25.04.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Sherlocka jsem nikdy nečetla, ani filmová zpracování nesleduji. Odjakživa mi přijde sebestředný, nesympatický. Pointu psa Baskervillského jsem neznala, Devonshire, Dartmoor, blata, vřesy, velký černý pes... To musí být skvělé! A nebylo... Nemohla jsem se začíst, styl mi vůbec neseděl, až závěr to zachránil. Sir Doyle je legenda, otec detektivek beze sporu, ale já zůstanu nejspíš věrná Agátě. Se Sherlockem si prostě nerozumíme.

22.04.2023 3 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Tenhle díl byl snad nejlepší! Spousta vtipných dialogů. Hyacint překvapila, v předchozím dílech byla vždy popisovaná, jako ta malá holka, co nepoznala tátu. Ale tady byla skutečná osobnost a moc mě bavila.

09.04.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tenhle formát, mixující cestopisné popisy, místní zvyky, pokrmy, schopnou hrdinku, neodolatelného hrdinu a romantickou linku, mě prostě baví. Co má člověk děti, je tak nějak rád za každý milý útěk z reality. Krásně se to četlo, vzala jsem si ji s sebou na dovolenou a šla spát v půl šesté ráno! Nešla odložit, i když konec tušíte a autorka to komplikuje, jak může. Krásný den a noc s písmenky. Budu muset dávat pozor, až začnu číst další díl. Nocovka uprostřed týdne nebude úplně praktická. :D Romantickým duším doporučuji!

Varování!: Série bude nutně představovat riziko, že všechny země budete chtít navštívit... Kodaň se momentálně na mém osobním seznamu míst "která musím vidět" probojovala na první příčky .

07.04.2023 4 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Margaret a Li Jen měli tentokrát teda hodně dlouhý vedení, ale možná to bylo tím bouřlivým osobním životem, co se žene jako rozzuřený býk současně s vyšetřováním. Zimu v Pekingu jsem cítila do morku kostí s každou popisovanou vločkou (tohle Peter May umí). Měla jsem si vzít rovnou i další díl, jsem nedočkavá, jak to bude s hlavními hrdiny dál. Už ani nevím, jestli to čtu kvůli detektivce, červené knihovně, nebo popisům Číny. Asi nemá cenu to analyzovat. Prostě mě to baví.

06.04.2023 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Tak tohle bylo nečekaně dobré! Chtěla jsem si ji přečíst, než se podívám na seriál, spíš povinnost, než očekávání... No ale tedy! Příběh plný pocitů, touhy, tajemství, historie, čarodějnic a upírů... v tak čtivé směsi, že se nedalo odtrhnout. Čarodějnice zjevně inspirované Pratchettem a našlo by se i pár dalších jiných autorů, ale výsledek mě moc bavil. Těžko se loučím a nemůžu se dočkat pokračování! Sem tam mi něco přišlo nelogické. Těch pár bílých míst ve fungování tohoto pestrého a spletitého světa snížilo mé celkové nadšení, ale třeba mi to autorka vysvětlí v pokračování. Už jsem stihla dva díly seriálu a ten má úplně jinou atmosféru než kniha. Doporučuji!

29.03.2023 4 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Šablona z předchozích dílů odehrávající se v jiném prostředí a mě to tentokrát bavilo, ani nevím proč... Prostě mi to sedlo a moc se mi líbil Li Jen. Těšila jsem se na každou další výměnu názorů s americkými protějšky. Asi mě prostě baví, jak autor píše, i když příběh není úplně oslnivý. Brzy si dám další díl.

18.03.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nepřidám se k úplně nadšeným čtenářům, ale nakonec se mi Půlnoční knihovna líbila. Bohužel jsem tušila asi od 1/3, k čemu příběh směřuje a kluzácké výlety mě postupně přestávaly bavit. Ale závěr (i když tušený) to u mě zachránil. Četla se hezky a líbily se mi všechny vedlejší postavičky od paní Elmové, přes Molly až po Lea a pana souseda. Autor má fantazii, umí psát a jeho postavy mi ožily. Nakonec za 3 a můžu doporučit.

15.03.2023 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Já to prostě Naomi žeru i s navijákem. Tentokrát opět skvěle vystavený svět, živoucí postavy od malého princátka, přes všechny čaroděje, rychtáře, vojáky až po hlavní hrdiny. Drak a Agnieszka mě neskutečně bavili. A celé vyústění příběhu pro mě bylo překvapivé a originální. Snesla bych ještě jednu kapitolu jen pro ukojení romantické části mé čtenářské duše, ale i tak to bylo krásné. Pokud budete chtít najdete v knize i velké poselství o nesmyslnosti válek a mnoho dalšího... nebo si jen užijete příjemnou fantasy. Přečetla jsem ve dvou dnech. Líbilo se mi asi mnohem víc než V zajetí zimy, i když to bylo také víc než dobré. Naomi zařazuji ke svým oblíbeným autorům a brzy sáhnu po některé z jejich dalších knih. Chlapi z ní asi tak nadšení nebudou, ale kdo ví...

05.03.2023 5 z 5

Nikdy jsem příliš životní cestu herců z mého oblíbeného HP nesledovala, nezajímalo mě to. Až po shlédnutí dokumentu k dvacátému výročí jsem si řekla, že Tom byl vlastně veřejností vnímán vždycky jako " ten špatný", ale jaký skutečně je? Překvapilo mě, že svoje životní zkušenosti sepsal sám a navíc velmi dobře. Na jednoho malého kluka toho zažil opravdu mnoho. Otevřenost, s jakou vše popisuje, je úžasná a myslím, že to sám bral jako formu terapie. Za svůj život stihl opravdu velký kus práce a jsem zvědavá, co nám ještě ukáže. Tenhle chlapík je velký sympaťák a touhle knihou možná pomohl nejen sobě, ale i mnoha dalším, kteří bojují s podobnými problémy. Odvážný muž! Díky! Zůstane mi v knihovně.

03.03.2023 5 z 5

Pověz včelám, že se nevrátím Pověz včelám, že se nevrátím Diana Gabaldon

Spousta linek, nových postav, popisů, vzpomínek na předchozí děj, nepravděpodobných setkání.. Začínám mít pocit, že to autorka píše spíš pro sebe, aby se mohla věnovat rozsáhlým rešerším, které ji podle všeho velmi baví. Už je to opravdu zcela za hranou reality, ale stejně je mám všechny ráda a budu netrpělivě vyhlížet další díl.

Dost mě rozčiluje, že kniha neobsahuje překlad francouzských frází. A taky mám pocit, že když si Diana neví rady, tak si kterákoliv z postav uprdne či odříhne... Neskutečně mě to vytáčelo. Ale i tak. Když ji miluješ... A tentokrát krásná obálka a musím pochválit i překlad. 5 hvězd :)

02.03.2023 5 z 5

Vepsáno krví vlastního srdce Vepsáno krví vlastního srdce Diana Gabaldon

Paměť kostí byla na mě moc roztříštěná, zmatená, nepřehledná. Dlouho mi trvalo, než jsem našla cestu k dalšímu dílu a odhodlala se ho přečíst. A bylo to super! I přes všechny ty popisy se kniha četla skvěle a stránky jen letěly. A bylo to překvapivě vtipné! Těšila jsem se na každý další očekávaný dialog. Zvlášť Lord John a jeho rodina v tomto směru překvapili. Na druhou stranu mě Diana i štve, přes kameny se najednou courá kde kdo, Briannina linka je fakt úlet, ale nejvíc mi asi vadí, jak se nimrá v minulosti a přitom je v knize spoustu nepřesností. Sama autorka říká, že je jí jedno, že tam jsou chyby, že jí na nich nezáleží. Ach Diano... O tom je právě dobrá série! Když všechno hezky zapadá do sebe. No ale na další díl se těším moc! Claire a Jamie nám zestárli, ale všechny ty nové postavy nám určitě přinesou zajímavé čtení.

24.02.2023 4 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Autorka už opakuje motiv i konkrétní situace, ale i tak jsem se bavila. Zvlášť rozhovory s Colinem jsem si užila. Byla to sranda. Po čínském trilleru jsem potřebovala něco na odlehčení. Splnilo očekávání.

17.02.2023 3 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Čínská série má spoustu "ale". Ať už je to obhajování čínské politiky, ne úplně uvěřitelná policejní praxe, šablonovitost, no a pak ta milostná linka, která je jak kolovrátek... V nechutnostech se Peter tentokrát vyloženě rochnil. Už jsem si u něj zvykla na minimálně jednu detailní pitvu na každou knihu, ale tohle si mohl odpustit. I tak mě to celkem bavilo a další díl si přečtu. Snad už přijde autor v dalším díle s něčím novým.

16.02.2023 3 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Zhltla jsem ji na jeden zátah jako Chřtán svou oběť. Hlavní hrdinka se nám trošku obrousila, na můj vkus to bylo v Scholomancii tenhle ročník až moc lážo plážo, ale konec to dohnal. Hezky to autorka vymyslela, bavilo mě to. Červenou knihovnu jí odpouštím, přece jen být v osmnácti zavřený 4 roky v šílené škole,no kdo by se divil. A navíc,co by byla JA série bez tohohle motivu :) Body navíc za obálku a plánky školy v klopách! Host tyhle série umí! Krása! Doporučuji a nemůžu se dočkat závěrečného dílu.

13.02.2023 4 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Vůbec jsem o spiritistickém hnutí a rozšíření okultismu v této době netušila. Pro mě nové a zajímavé informace včetně popisů tehdejší Prahy. Bohužel jinak jsem se s autorkou minula, nemohla jsem se začíst, ztrácela jsem se v textu, nechápala složité metafory... Mám pocit, že autorka nám chtěla sdělit, že svět je jednoduchý, když si to přiznáme. Tuto skutečnost, ale vysvětluje paradoxně tak složitě, že jsem chvílemi vůbec nevěděla, co chce říct... Postavy byly ploché, nedokázala jsem si k nim najít cestu. Navíc jejich příběhy mi připadají neukončené, ať jde o Svatavu, Adámka, nebo i Bombardiho. Asi jsem na dané téma "poznání sebe sama" přečetla zajímavější knihy a prozření, které může jiné čtenáře ohromit se u mě nekonalo. To zda se kniha bude čtenáři líbit či ne, bude hodně individuální. Zkuste a uvidíte. Určitě za přečtení stojí, jen to nemusí být Váš šálek čaje.

08.02.2023 3 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Skvěle jsem se bavila! Tohle nebylo dobrý... To bylo perfektní! ...i ten konec :) Autor mě mile překvapil. Bylo to o smrti, i když ne tak docela. Hlavně to byl příběh o třech generacích a zcela rozdílných životních zkušenostech. Většinou se u podobných knih stává, že autor nedokáže odlišit stylizaci jazyka různých věkových skupin, ale tady to autor zvládl na 10 hvězd! Smála jsem se nahlas a předčítala citace muži, který se smál ještě víc a to měl věty vytržené z kontextu. Knížku mám z knihovny, ale musím si ji koupit a taky ji nejspíš spoustě přátel daruji. A drobnost na konec... Děj se odehrává v Brně, i když to autor nikde vyloženě nepřizná, Brňák ale svoje město pozná. Historii si autor upravil, ale moc hezky. Hvězdárnu si vygooglete a taky ji navštivte. Ten šikovnej Čeněk tam stále je :) Doporučuji!

P.s. všimli jste si, že obálka ve tmě svítí?! Pecka! :)

29.01.2023 5 z 5

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Julii Quinn nečtu kvůli hlubokému čtenářskému zážitků, ale kvůli tomu, že u jejích knih můj mozek na 100% vypne a nemá šanci myslet. Naivita, příběhy jeden jak druhý, humor a co si budeme i ta erotika. Tady to vzala autorka trošku hopem, ale hvězda navíc za vtip. Chvíli jsem přemýšlela, co budu dělat až přečtu všechny Juliiny knihy... A už vím, nejspíš začnu číst znovu ty "lepší" z nich. Tahle mezi ně nejspíš patřit nebude, ale přečtení nelituji.

24.01.2023 3 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

Příběhy s Maddie už nemají to kouzlo... Vytratil se břitký hraničářský humor, rozmluvy s koňmi, kouzlo okamžiku... Zbyla káva s medem, ověřené šablony a sem tam vzpomínka na staré dobré časy. John mě navíc v posledních dílech neskutečně irituje ukončováním knih uprostřed děje. Dřívější knihy končily příslibem nového příběhu, únosem, odjezdem... Ale tohle? Komentář "knihy nad zlato" je přesný. Štve mě to, nelíbí se mi to, ale stejně si další díl přečtu!!! Čekání si zkrátím dvojkou Bratrstva... Už se těším až Hraničáře objeví moje dcera, to bude jízda! Třeba s ní sérii přečtu znovu,vůbec by mě to nepřekvapilo. :)

23.01.2023 3 z 5