Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Poslouchala jsem jako audioknihu v zajímavém podání herečky Kristýny Kociánové.
Příběh z našeho prostředí v podstatě uvěřitelný. K ději se nebudu vyjadřovat, vše by byla nápověda. Zajímavý náhled do psychologie svědků. Ne vždy nalezené důkazy vedou přímo k pachateli, sledování více směrů má nakonec úspěch. Budu hledat v knihovně další knihy od autorky, styl se mi líbil.

10.04.2021 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Podobný scénář jako v sérii s Erikou, souběžně vyšetřování i příprava dalších zločinů. Odbočky ve vyšetřování, alkohol, osobní život Kate.....a další. Doporučuji.

11.11.2022 4 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Velice čtivá kniha . Na příběhu několika postav je vykreslen život sedmdesátých let minulého století. Chtěla bych upozornit na politickou část příběhu. Odměňování ne podle práce , ale podle politické angažovanosti, ta zasahovala do všeho - posudek od zaměstnavatele, bydlení, vzdělání, cestování a další. Tvrdé názorové rozdělení rodin, mnohde přenesené na další generace..... Kdo v té době nežil, nedovede si to vůbec představit. V ději je to několikrát zmíněno, pro mladé čtenáře asi nepředstavitelné. Hlavní hrdinka bojuje " hlavou proti zdi" a bojuje za své názory i lásku. Fandím jí a těším se na pokračování.

17.04.2021 5 z 5

Do posledného dychu Do posledného dychu Robert Bryndza

Obdobný scénář jako v předchozích dílech série. Život a myšlenky pachatele souběžně s průběhem vyšetřování. Čtivé, dopadení pachatele pak rychlé na několika málo stránkách. Fandím osobnímu životu Eriky. Doporučuji.

05.11.2022 4 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Ke knize jsem se vrátila po desítkách let. Protože už jsem znala osudy jednotlivých postav, četla jsem pomaleji a vnímala to, co kniha přináší. Příběh lásky, strachu, nenávisti, zrady, kamarádství, nezištné pomoci, bezmocnosti, brutality.......Daly by se vyjmenovat snad všechny city od nejhorších k tomu hlavnímu, lásce. Jak moc ty kladné city mizí z naší konzumní společnosti. Těm horším se bohužel daří. Dosud jsem měla na 1. místě "Tři kamarády", teď tam přesunuji tuto knihu.

11.01.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Knihu by měli číst rodiče dětí, kteří neví kde a s kým tráví jejich dítě čas. A také děti experimentující třeba "jen" s marihuanou.

18.06.2018 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Nelehká doba krásně ztvárněná osobitým stylem Oty Pavla s lehkým humorem i nostalgií.

05.05.2019

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Prolínání osobního života s vyšetřováním, boj s mocnými. Případ sériového vraha, jak to bývá, nejbližší nic netuší. Nelze opomenout Tristana, pro mne nejlepší postava. Přečtěte si, těším se na další případy této nesourodé dvojice.

27.07.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Lék na duši, chvála češtiny. Knížka ve které vždy najdu něco, co jsem při prvním čtení nepostřehla.

22.06.2018 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Cestopis psaný tak, že musíte být stále ve střehu, aby vám vtipně podané myšlenky neunikly.
Pohled na země vystihuje životní úroveň, hlavní rysy obyvatel, prostředí, kulturu a další a to vše nenásilně. Pohled autora, vždy je vidět znalost země, kterou tentokrát projíždí autostopem. Kniha je krásně zpracovaná, vtipné ilustrace. Vložené barevné stránky přinášejí poučení o místech,historických událostech,přírodních a dalších zajímavostech souvisejících s danou zemí nebo konkrétním místem. Škoda, že v knize je několik chyb, které mi dojem trochu pokazily.(chybějící písmena, slova, nebo naopak opakující se slova nebo výrazy) Hezké odpočinkové čtení. Ve všech knihách autora je hlavní setkávání s nejrůznějšími lidmi, kteří se na krátkou dobu stávají kamarády, hostiteli, průvodci.....

27.11.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Skálu jsem četla jako poslední z trilogie, pro mě nejsilnější zážitek. Pravda, lež, láska, nenávist, přátelství, zrada,šikana, hrdost----vše co ovlivňuje životy lidí. A z toho plynoucí osudy lidí v podstatě v uzavřené komunitě ostrova.Drsné životní podmínky na ostrově vše dokreslují.

22.02.2019 5 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

Ke knize jsem se vrátila asi po čtyřiceti letech. V knize není v podstatě děj, o ten v ní nejde. Myšlenky, opakovaně se vynořující vzpomínky na hrůzu, prožitou ve vězeních a koncentračních táborech, strach z uniforem....... Úvahy o dalším životě a také láska v různých formách. Ztráta identity. Vzájemná pomoc emigrantů, bez které ani v "bezpečné" Americe nebylo možné existovat. Ani konec války není vysvobozením, není se ke komu vrátit. Nakonec rozčarování z návratu. Ztráta paměti Němců odpovědných za hrůzy války. Taková rekapitulace autorova života. Autor nakonec Německo opustil, zemřel ve Švýcarsku.

20.01.2021

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Všechno souvisí se vším, vraždící psychopat, priority policie a hlavně neohrožený a nezničitelný David Raker. Čtivé, nutí vás číst bez přestání. Sérii čtu na přeskáčku, jak mi knihy dodává knihovna. Ale nevadí to.

29.08.2020 3 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Karol.cadex podrobně popsala časový průběh děje, politický vývoj společnosti od totality k dnešku i vývoj jednotlivých postav. Další příběh o nefunkční rodině. Hlavní problém - zamlčování pravdy, nulová komunikace mezi členy rodiny, každý svým způsobem bojuje se samotou. Rodiče jsou mistrně vykresleni z pohledu Tea a jeho vnímání reality. Jak je možné navzájem ničit život nejen sobě, ale hlavně dětem. Tato kniha mi přišla nejdepresivnější
z knih od autorky. Četla jsem všechny. Ukázka, jak důležité je společně komunikovat a řešit problémy. Nelhat, nic nezamlčovat.

18.01.2023 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Moje první detektivka od autora. Co spojuje oběti vražd? Poměrně brzy se vrah sám prozradí, ale najít ho bude ještě složité. Vyšetřování je propojeno vztahy mezi policisty, boj o povýšení, vládnou muži. Víc nebudu psát, prozradila bych konečné řešení. Přečtěte si. Budu hledat další knihy série.

23.10.2022 4 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Komentáře jsou v podstatě podobné. Mne zaujal jeden prvek objevující se ve všech rozhovorech. Korupce na všech úrovních umožňující přežití, přestože je trestána i trestem smrti. Stálé sledování mezi lidmi navzájem, vojenská služba a další....Popravy celých rodin včetně dětí, něco pro nás absolutně nepředstavitelné. Uvědomuji si, jak zhýčkaně tady žijeme.

07.04.2022 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

"Z některých žen žádné dítě matku neudělá. Na to žádný paragraf neexistuje." Citace v podstatě vystihuje myšlenku knihy. Lhát se nemá, tady lže Julie především sobě. Postavit splnění svého snu na lži nemohlo vyjít. Anežka jako loutka mezi snem matky a životní realitou. Jak její život pokračuje nechala autorka na čtenářích. Kniha se mi líbila, i když působí depresivně.

03.03.2022 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Je dobře mít přečtené předcházející díly s Miou a Munchem, tato kniha počítá se znalostí předchozích dílů. Tady se vše uzavírá poměrně rychle na posledních stranách knihy. Místy mi děj přišel zdlouhavý, ale to je můj dojem. Víc nebudu prozrazovat, přečtěte si. Kdo nečetl předchozí díly, nebude vědět, na co se v ději poukazuje.

17.07.2021 4 z 5

Cirkus Humberto 1 Cirkus Humberto 1 Eduard Bass (p)

Historie cirkusu, jeho vývoj, překážky, postupné změny. Většinou jsme viděli seriál a ten se při čtení promítá. Mě zaujal hlavně mistrný popis života na kolech a nejvíce charakteristiky všech postav, které v příběhu vystupují a také způsob života a politické pozadí. (Češi jako muzikanti, muži chodící za prací do světa a další. Nutnost uživit rodinu a dobře vychovat děti.) Doporučuji .

05.07.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moje třetí kniha od autorky, ale opět zklamání. Příběh chirurga, alkoholika. Použito zažité klišé - lékař a poměr se sestřičkami, žárlivá ambiciózní paní doktorová a z toho vyplývající neustálý kolotoč lepších a horších dnů a let. Láska k chirurgii drží hlavní postavu nad vodou. Vše doplněno vztahem k dětem , rodičům, rodičům ženy. Hodně věcí k řešení, ale připadá mi vše příliš povrchní a černobílé. Nevyhovuje mi styl psaní a vulgární slova podle mne na sílu zbytečná. Poměrně čtivé, ale nedělalo mi problém čtení přerušit.

03.11.2022 2 z 5