Stíny v ráji

od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavní postavou románu o osudech německých emigrantů v Americe na sklonku druhé světové války je novinář, antifašista, který prošel koncentračním táborem a kriminály v západní Evropě a v Americe nalezl pomoc u německých emigrantů, možnost existence i osudovou lásku k ženě. Jeho počínající americký ráj se však začíná plnít stíny, když si uvědomuje honbu za penězi, kariérismus a neschopnost země pochopit hrůzy fašismu v Evropě. Zklamání mu nakonec přináší poválečný návrat do Německa, kde se setkavá s důsledky nacismu v tom smyslu, že lidé necítí odpovědnost za hrůzy, které napáchali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30622/stiny-v-raji.jpg 4.2450
Orig. název:

Schatten im Paradies (1971)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Svoboda - Libertas
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (37)

Přidat komentář
Ajrad1981
29.12.2018

Vážně to bylo tak jednoduché být emigrantem v Americe? Jako že hned celá komunita emigrantů podává pomocnou ruku? Notabene že tu pomocnou ruku podávali Židé Němci? Předpokládám, že nějaká solidarita tam byla, ale míra popsaná v knize mi přišla poněkud přehnaná.
Musím ale říct, že popis pocitů a úvah a pochybností jednotlivých lidí byl hodně zajímavý. Přesto většina knihy by pro mě byla tak na průměr. Čtvrtou hvězdu přidávám za poslední část.

martunka
15.12.2018

Tato kniha mě velmi zaujala. Líbí se mi celkové ladění příběhu i charakterů postav.

intelektuálka
06.10.2018

Návrat ke knize EMR - tady vím, co mne čeká...

Spousta vyslovených myšlenek, kvalitní dialogy a stíny v duši člověka...

Poválečné období - emigrant Robert Ross připlouvá do Ameriky :

"Své pravé jméno jsem skoro zapomněl. Člověk dokáže zapomenout mnoho, když jde o holý život."

Jeho životem i vztahem k ženě se prolíná skepse - z toho, co prožil jako německý antifašista i z toho, co cítí po návratu do Evropy:

"Nikdo nenesl odpovědnost za to, co napáchal."

Kolik jsi tu promítl ze svého života - EMR ?

Jeho knihy vždycky doporučím - humanismus a protiválečné zaměření.

FreckledCathy
03.08.2018

Mám docela rozporuplné pocity, na jednu stranu se tam objevilo pár krásných myšlenek, nad kterými se člověk zamyslí, na druhou stranu na rozdíl od jeho jiných knih, co jsem zatím četla, se děj vlekl, přišlo mi, že se tam nic moc neodehrálo a můj doznívající výsledný pocit je takový nijaký.

LuckyZ
06.07.2018

Zajímavé čtení, po dlouhé době, opět u tohoto spisovatele.

niknikita
29.06.2018

Dočteno a usadil se mi smutek na duši, jako pokaždé, když odložím knihu svého oblíbeného Remarqua.

Moc dobře víme, že až něco ztratíme, teprve poznáme, jak důležité to bylo, ale vždycky nás ta zkušenost znovu zasáhne.
Stejně jako víme, že každý návrat v sobě nese zklamání, protože nikdy nic nezůstává stejné a taky my sami se měníme.
A konečně skutečnost, že člověk může být osamělý, přestože je mezi lidmi - to všechno a ještě spousta dalších myšlenek doznívá v mé hlavě, jako Stíny v ráji.

GilGalad
31.05.2018

Silná kniha z prostředí německých emigrantů v USA. Vykořenění lidi spojuje a někdy rozděluji. Postava Nataši Petrovny je úžasná.

Verkavcelka
05.02.2018

Dlouho jsem od Remarqua nic nečetla. Do této knihy jsem se zpočátku nemohla začíst. Z příběhů lidí - emigrantů - ve mně zůstává smutno.

Alix
01.02.2018

Tahle kniha je trošku jiná, než jsem byla zvyklá. Není tak temná, ale stejně, jako v každém románě E. M. Remarque, se tady potkáváme s lidmi, kteří se snaží dát svůj život do pořádku, najít si místo v životě a prostě ... žít.

čuřil
01.09.2017

Opět za 5. Nic jiného ani nejde dát. Pan Remarque je opravdu jedinečný.
Dokonce bych řekl, že je to jedna z nejlepších co napsal. Ale příběh emigrantů, kdy někteří se přizpůsobí, jiné to semele a postupně ztrácí určitou víru je určitě nejen poučný. Včetně až překvapivě nelibého konce. Doopravdy - doporučuju!

Ivan F
22.05.2017

Dovolím si zacitovať z knihy:
"V koncentračných táboroch vyrátali, že jeden práceschopný a mladý žid má hodnotu len tisíc šesťsto dvadsať mariek. Za šesť mariek denne ho požičiavajú nemeckému priemyslu ako otroka - na jeho výživu v tábor určili šesťdesiat fenigov denne. Ďalších desať fenigov na amortizáciu jeho odevu. Priemerná dĺžka života: deväť mesiacov. To reprezentuje zisk vyše tisíc štyristo mariek. K tomu pristupuje racionálne zužitkovanie mŕtvoly: zlato zo zubov, oblek, cenné predmety, prinesené zlato, vlasy; po odrátaní dvoch mariek, čo sú náklady za spálenie, je to asi tisíc šesťsto dvadsať mariek zisku. Z toho treba odrátať bezcenné ženy a deti, splynovanie a spálenie stojí zhruba šesť mariek, a to isté sa týka aj starcov a chorých a tak ďalej. Pri veľkorysom rátaní je to ešte vždy priemerne tisíc dvesto mariek."

Prečítané znova na základe čitateľskej výzvy od 25.3.2017 do 30.3.2017

helenkan
01.05.2017

Zajímavá knížka.

ziriant
25.03.2017

Jak to jen napsat... Remarque mě vždycky dokáže přivést zpět k sobě. Když člověk tápe, je krásné zažít si takový příběh, byť třeba v zádumčivosti, a zapřemýšlet o světě tehdy, o světě teď. A tak vůbec.

Zdeňula
29.04.2016

Krásná knížka, moc hezky se mi četla......miluji knihy od Remarque!!!!

Dymond
24.02.2016

Úžasná kniha

Dalda
20.01.2016

Stíny v ráji sice nepatří k nejlepším autorovým románům, ale stojí za přečtení. Kniha zajímavě popisuje americkou realitu, postoj americké společnosti k imigrantům a k válce v Evropě, vztahy mezi imigranty samotnými. Trochu mi však vadí autorův pohled na Němce jako hlavní viníky války.

dajinz
09.12.2015

Lepší knihu jsem ještě nečetl. Postavy a jejich charakter dokonalé, popis prostorů vystižen tak, že je jednoduché si představit to období a vžít se do něj. Škoda, že není kniha zfilmovaná, zajímala by mě postava Nataši.

KLADIK
29.09.2015

Tuším že autorova poslední kniha. Konec je trošku otevřený dalšímu dění jak ostatně většina autorových knih. JInak krásné dílo jako vše od pana spisovatele. Názory a pohled na americký styl života a ,,kultůru´´je i po letech stále aktuální a jakoby také soudobý.
Doporučuji!!!

Eli-Eli
07.08.2015

Jako vždy autor mistrně vykreslil postavy i atmosféru společnosti. Tyhle postavy emigrantů jsou zmítány pocity zoufalství, beznaděje či naopak falešných nadějí, nejistoty, vykořenění a všem je společný pocit osamělosti. Remarque je můj oblíbenec a ani tato kniha mě nezklamala, bavilo mě sledovat boj utečenců před nacismem s jejich stíny minulosti, které si s sebou táhnou jako závaží z mateřské Evropy až za oceán, i boj o novou budoucnost. Ale Čas žít, čas umírat to nepředčilo.

Kacka6
12.07.2015

Poslední kniha od Remarqua; mám pocit, že je to takové rekapitulování toho, co během života zažil, proto nemá tak rychlý spád jako ostatní díla od tohoto spisovatele.
Jako když se všechny předchozí knihy snoubí v této jediné, která ústí ke konci, který by měl být radostný (končí válka), ale není, jelikož stíny budou navždy už přetrvávat v duši konkrétního člověka (vzpomínky).

Gwaihir
09.11.2014

Je pozoruhodné, že poslední dvě knihy, jimž se Remarque věnoval, vypráví prakticky tentýž příběh, jen s nevelkými změnami, a otevírají zbývající téma pojící se k uprchlíkům před nacismem, otázky možnosti nového života, poválečného návratu nebo pomsty. Tato, dokončená, je oproti své sestře mnohem živelnější a líčí osud německého emigranta v americkém ráji, odkud je válka nekonečně vzdálena, v lehce tísnivé atmosféře světa obchodních triků, v prostředí melancholického setkávání starých i nových známých a jejich úvah nad budoucností, v ovzduší plném vášně a rozpolcenosti, v němž za každým rohem číhají stíny minulosti a přítomnosti. V závěru románu pak vyniká snaha ukázat definitivní vstřízlivění z poválečné situace ztráty paměti. 80 %

DannyBlakely
13.01.2014

Dočteno.. a jak už jsem psala předtím, Remarque je můj oblíbenec, ale tahle knížka je pro mě dost zklamání.. Děj se hrozně vlekl, téměř nic se tam neodehrálo.. Nemám slov.. :(

DannyBlakely
30.12.2013

Jak miluju Remarqua, tahle knížka se mi čte dost pomalu. Jindy mám přečteno během pár dní, ale tuhle čtu jen, těsně než usnu, protože mě nijak extra nenadchla. Zatím jsem za půlkou, tak uvidíme.
Moje nejoblíbenější je Jiskra života. Tu bych mohla číst pořád dokola a pokaždé mě stejně šokuje..

Pink Martini
10.09.2013

(Uwaga spoilery!) Zbožňuji Remarqua, zbožňuji a zbožňuji. Jeho popisy prostředí, postavy, jejich psychologii a chování, všechno. Nevím, co by se muselo stát, abych někdy přestala. Stíny v ráji vyšly v roce 1971, rok po jeho smrti. Poslední kniha románového mistra, který řadu zatvrzelců přivedl do náruče klasiky a přesvědčil je, že u čtení nemusí trpět jako mladý Werther (sorry, ctitelé Goetha). To prostě musíte mít!

Na konci druhé světové přijíždějí do Států stovky uprchlíků z potápějící se Evropy. Prchají jako krysy před utrpením, zničení válkou a vězením. Vstupují do ráje, kde není ani fašismus, ani koncentráky. Ve spásných myšlenkách jim musely Státy připadat jako ráj a oni do něj vcházejí coby zničené lidské stíny.

Jedním z uprchlíků je i Robert Ross, německý novinář, který dobře zná chuť lágru a smrti. Jeho prostřednictvím se nám ukazuje tvář New Yorku 40. a 50. let. Učíme se chápat, že Země svobody není tak ideální jako ve snech běženců. Jak přežít svobodu? Někteří se pomalu upíjejí, další propadají hrubosti a beznaději, kterou ukončují sebevraždou. Amerika není ráj. Když Robert ochutná pozlátko Hollywoodu a filmových stár, pochopí, že válečným uprchlíkům nikdo neporozumí. Honba za slávou až na prvním místě. A kdo ze zlatokopů pochopí, že oni přišli z pekla? Nefunguje nic. Nedá se pracovat, natož milovat.

Sen všech, že až to jednou skončí, oni se budou moci vrátit domů, přinese Robertovi jen další utrpení. Po návratu do Německa zjišťuje, že válku lidé stále nosí v srdci a fašismus nevymizel. "Největším zklamáním byl návrat, byl to návrat do cizoty, návrat do lhostejnosti, skryté nenávisti a zbabělosti. Nikdo už si nevzpomínal, že by byl patřil ke straně barbarů. Nikdo nenesl odpovědnost za to, co napáchal."

Remarque byl znalcem emigrantské duše. Věděl, že uprchnout válce a přežít na bojišti neznamená zvítězit. Následný návrat je mnohem těžší. Je stále nějaké kam? Před válkou se utéct dá, před sebou ne.

Jaký je zhruba pocit a první myšlenky po přečtení? Remarqueovými slovy:

"Nikdo se nemůže vracet, nic nezůstává bez proměny, ani člověk sám, ani ten druhý. A tak jediné, co zbylo, je čas od času večer plný zádumčivosti, té zádumčivosti, jakou cítí každý člověk nad tím, že všechno pomíjí a že on je jediným živým tvorem, který to ví a který rovněž ví, že je to útěcha, i když ji nechápe."

PS: Koho by nepotěšilo, že v knize najde milovaného Ravica?
Stíny minulosti jsou všude. I v ráji. 5/5.

McLovin
09.09.2013

Krásně tam na mě dýchla ta Amerika

Stiv
02.07.2013

Čekal jsem více, moc mě to neupoutalo, stěží jsem dočetl.

fialka voňavá
07.06.2013

Tato poslední Remarquova kniha pojednává o emigrantech německých žijících v Americe na konci II. světové války. Hlavní hrdinou je novinář Robert, antifašista, který prošel kriminálem a koncentračním táborem. Pracuje u jednoho obchodníka s obrazy a potom jeho poradce při natáčení antifašistických filmů. Robert prožívá lásku s fotomodelkou Natašou. Po skončení války se vrací do Německa, tam nachází lidi, kteří se necítí odpovědni za hrůzy, které prováděli. Vzpomíná znovu na Natašu. Všechny Remarquovy knihy jsou skvělé.

rostwin
28.03.2013

"vypůjčený šperk, s vypůjčenou ženou ve falešné existenci na úvěr."Děj úžasně plynul, ale nezanechal takový dojem, jako většina Remarqueových knih. Osudy hrdinů asi byly málo tragické. Ale pak na posledních stránkách to na mě dopadlo, kdy jsem si uvědomil, že ani tito relativní šťastlivci (co se válečných osudů týče), jsou na tom špatně.

kika 13
24.01.2013

Pěkně se čte a má děj.

Harry
27.07.2012

Velice čtivá kniha, ale jak to u Remarqua bývá, není to nic veselého. Mistrně jsou vyjádřeny nálady a myšlení postav, které jsou různorodé.