pepa3rd pepa3rd komentáře u knih

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Téhle knize se dá vytknout snad jen jediná věc a tou jé délka a to ještě jen formou smutného povzdechu, protože po těch 270 stranách napínavého čtení musíme zase víc jak rok čekat na pokračování. Téhle knize absolutně nic nechybí a každou stranu naplní do posledního písmenka napínavým příběhem, který dává smysl, má logický a uvěřitelný vývoj a k tomu sympatické postavy. Dokonce ani Barbarič mi nijak zvlášť nechybí, protože ho dokáže více než jen nahradit Jaroš, který tu po boku Kapitána dostává dostatek prostoru jako jedna z hlavních postav příbehu. Přitom všechno začíná jednou banální krádeží prasete, která spustí celé soukolí událostí, které nás provede jak osobním životem Steina, tak historickým Trutnovem a Podkrkonoším. Za mě čtení, kde jsem se ani minutu nenudil. 100 %

17.01.2020 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Určitě hodně zajímavý námět, ale tak nějak jsem čekal, že budu slzet smíchy stejně jako u Zeměplochy. Místo toho jsem se spíš jen sem tam pousmál a asi dvakrát opravdu zasmál. Příběh je super, nicméně je potřeba se naladit na tu správnou bláznivou až trochu bizardní vlnu, což mi u reálné Anglie šlo trochu hůře. Bohužel spousta vtípků spočívá v odkazech ta tamní kulturu, takže našinci nic neřeknou, ačkoliv krom poznámek autora jsou zde i výborně vysvětlivky překladatele. I přes to jsem téměř nezažil pocit, že zrovna teď nemůžu se čtením přestat, protože musím vědět, jak to bude dál a klidně jsem si dal vánoční pauzu. Postupně si ale člověk zvykne a nakonec jsem si závěr i pěkně užil, rozhodně dost na to, aby mi to bylo líto a tak jsem se aspoň zakoukal do stejnohmeného seriálu, který, ač to bývá většinou přesně naopak, zpracovává a rozvíjí některá témata daleko víc do hloubky a přidává vtípky, které v knize nebyly (na scénáři pracoval sám autor, tedy Gaiman, Pratchett bohužel během příprav zemřel). Každopádně, za ten gzávěr se přikláním spíše ke čtyřem hvězdám, takže slušných 70 %

15.01.2020 4 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Musím se přiznat, že tento díl jsem nečekal. V tom předešlém se vše tak hezky uzavřelo a já byl na jednu stranu rád za dobrý konec, ale na druhou stranu mě mrzelo, že příbeh končí tak brzy po nástupu Lucemburků na český trůn. Naštěstí se tak nestalo a je tu pokračování, které si udržuje vysokou úroveň předešlých dílů, čte se opět jednám dechem a v napínavé románové podobě (s lehkou rezervou) přibližuje naší historii. 90 %

24.05.2020 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Co říct k tomuto dílu? Je to dlouhé a po většinu času se děj neuvěřitelně vleče. Občas to vypadá, jako kdyby autorka sama nevěděla kam příběh směřovat a tak se prostě nějakým směrem vydá nazdařbůh. Však ono ji za čas něco napadne a čtenáři to nějak na pár stránkách dovysvětlí a ještě bude překvapen její rafinovaností, protože tohle přeci nemohl čekat, když ji samou to napadlo až teď. No a zatím vloží pár stránek okopírovaných z Padesáti odstínů šedi (to přeci zrovna letí) a pak ještě jednou a ještě jednou, ať si každá hrdinka dostatečně užije "ocelového údu". Stále nic? Tak na hrdiny pošlem dalších pár nových příšer a protože si asi dostatečně v noci užili, teď jich pobijí 500, když před pár dny málem vypustili duši se šesti potvorama. Stále to není ono? Tak co nového spojence z dávných časů, tedy zase tak moc dávných ne, ostatně hridnce je 20, který (která) rozluští Aelininu naprosto "jasnou" zprávu a při setkání nám autorka musí opět dovysvětlit celý jejich příběh i to proč ji ta nejlepší kámoška nevysvobodila z koncentráku (kolikátá už?).

Pak je tu opět spousta plochých postav bez jedinečného charakteru, které prožívají osudy jak přes kopírák, zžírají je naprosto iracionální pocity viny kvůli uplným pitomostem a důležité věci opomíjejí. Čerstvě zamilovaní vílí válečníci se chovají jako pubrtální paka co na třech stránkách shání vložky pro svou vyvolenou dvacítku. Před tím stovky let plenili a brali si co jim přišlo pod ruku (ženský i chlapy - jsme v ultrakorektní americe) a teď je láska (v podání autorky spíš chtíč) obrátila na světlou stranu síly.

Né, v tomhle světě fakt nehledejte pravidla, logiku ani souvislosti, příčinu a následek. Jsou tu jen neuvěřitelně průhledné naivní náhody vydávané za rafinovanost. To vyvrcholí v závěru, kdy autorka skládá z rozdaných karet překvapující finále v podobě hodně vratkého domečku z karet, což se opět neobejde bez spousty stráněk dovysvětlování, jak to vlasntě myslela a co se stalo, nikoliv mezi řádky, aby si čtenář řekl "no jasně, to dává smysl", ale někde mimo vyprávěný příběh.

S pátým dílem už ztrácím naděje, že se dočkám rozumného vyvrcholení téhle série. Vůbec mě neláká se dozvědět co se hlavními hrdiny stane dál. Možná linie čarodějek jakž takž dokáže udržet sympatie a napětí, ale t aje tu upozaděna. Asi to dočtu, ale jen proto, abych tuto kapitolu uzavřel a mohl se pustit konečně do čtení něčeho normálního. Nechápu to neskutečně pozitivní hodnocení tady. Přitom jsem se nikdy nepovažoval za extrémně náročného čtenáře. 30 %

13.11.2019 1 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Další detektivní jednohubka s oblíbenými hlavními hrdiny, ve které jsem si tentokrát dokonce téměř celou dobu dokázal udržet přehled o tom, kdo je kdo :). Jen je to poslední dobou trošku stále o tom samém. Nevím, zda je to dobře nebo špatně, ale docela by se mi líbil trochu delší a hlavně epičtější příběh, který by si víc pohrál se známou českou historií. 85 %

18.08.2020 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Kdybych nebyl ujišťován, že další díly jsou mnohem lepší a opravdu napínavé, asi bych tuhle sérii odložil po tomto díle. Chvílema jsem měl pocit, že tohle psala šestnáctka pro šestnáctky. Z počátku opravdu napínavý příběh velmi rychle sklouzává k nudě, kde postavy začínají jednat nejenom hloupě, ale doslova nelogicky a tím víc neuvěřitelně, což platí především o ústřední zápletce. Autorka potřebuje hrdinku "někam" dostat, ale cesta kterou volí je více než jen postavená na vodě. Je vidět, že kniha je asi hodněkrát přepracovávána, protože místy je opravdu napínavá, aby následně skočila uplně jinam, na vše předešlé zapomněla a vrátila se k chychtající se hloupé naivní šestnáctce, která řeší velmi detailně šaty, šminky, dorty, kluky... a rozhodně se nechová jako (osmnáctiletý - to jako fakt?) obávaný zabiják, který si prošel peklem koncentračního tábora. Tak nezbývá než doufat, že do toho nekonzistentního zmatku jednoho krásného dne autorka vnese řád, vše vysvětlí a že ta lepší hodnocení dalších dílů neodráží jen skutečnost, že ostatní čtenáře odradil už díl první. 40 %

11.09.2019 2 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Tahle nová série se zdá trochu jiná (od Stínu krkavce), především dobou, do které je situována. Z počátku jsem z té změny prostředí ze středověkého fantasy do století páry neměl dvakrát radost, ale už po prvních pár kapitolách, kdy se mi začal poodhalovat obraz nového živoucího světa, jsem se začetl a doslova hltal každé slovo, jen abych poodhalil další střípek této nezvyklé ale úžasné a především tajemné kombinace steampunku, fantasy a sci-fi. V podstatě jsem tak neměl už po pár kapitolách problém přistoupit na pravidla světa ve kterém ještě jezdí na koních, neznají elektřinu, ale lodě pohání parní stroje a dobrodruzi mají na zádech připevněnu karabinu a u pasu kolt. A dohoto obrazu počátku osmnáctého století je zasazen tajemný kontinent, kde v nekonečných oceánech, v neprostupných džunglích i dalekých horách přebývají draggové, né nepodobní drakům chrlícím oheň, kteří jsou zdrojem té nejcenější komodity tamního světa, jejich krve. A tak se lidí už dvě staletí vydávají do džunglí tohoto světadílu, aby draggy lovili a záskali tak krev, která se používá jak k pohonu parních lodí, tak k posílení několika málo jedinců, které krev nezabije, ale na okamžik dokáže posílit jejich dovednosti. Jsou tu tři hlavní hrdinové a upřímně jsem si je všechny oblíbil stejnou měrou a kdykoliv skončila kapitola jednoho z nich, a vždy velmi napínavě, v duchu jsem asi tak vteřinu nadával, že teď musím číst příběh někoho jiného, což mě okamžitě po pár slovech přešlo, protože pokračovalo vyprávění jiné postavy přesně tam, kde v předminulé kapitole skončilo stejně napínavě :). Tahle série mě opravdu chytla. Zatím jse v půlce druhého a jsem napnutý jak struna a i má očekávání jsou někde hoooodně vysoko. Rozhodně skvělá kniha a jen doufám, že v dalších dílech nezklame. Zasloužených 100 %

29.03.2020 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Tohle byla dlouhá cesta a s každým dílem delší a delší. Musím ale přiznat, že poslední (šestý) díl mě zase poměrně mile překvapil, chytnul a bylo i několik momentů, kdy jsem hltal každý řádek a prožíval přívaly emocí při záchraně na poslední chvíli. Jenže stránky přibývaly a já začínal mít pocit, že tohle jsem už četl. Děj se pomalu začínal točit v kruzích. Když se nečekaná záchrana dostaví po desáté, už to tak nějak přestane mít na čtenáře ten správný efekt. Co má ale chudák autorka dělat, když si každá z hlavních postav musí dostatečně užít svých patnáct minut slávy, prožít si emoční kolotoč se svou drahou polovičkou a být všemi opovrhovaná, zatracovaná, aby pak mohla zazářit a všichni se museli chytit za nos a uznat jak se mýlili. Nicméně, autorka alespoň opustila v popisu milostných scén způsoby z Padesáti odstínů šedi, omezila dovysvětlování na minimum a i logické nesrovnalosti se tu vyskytují v míře vcelku únosné. Mnoho paralelních linií vyprávění mi kupodivu nevadilo a až na pár výjimek mě fakt bavily téměř do konce. Jenže pak je tu ten nešťastný konec, kdy třetí nečekaná záchrana, opět díky Aelininým tajně napsaným dopispům, už vzbuzuje spíš úsměv nad nedostatkem fantazie autorky. Nelogické a absurdní chování hlavní hrdinky ani tak nepřekvapí, ostatně chovala se tak celou dobu, ale proč si člověk musí protrpět donekonečna protahovaný finální souboj u kterého jsem měl pocit, že se nakonec upovídají k smrti. Pak následuje ještě dlouhé, předlouhé a bohužel i nudné vyprávění o tom lepším světě, do kterého doputovala každá z nesčetných hlavních postav (nikdo podstatný nezemře) a všichni žijí spokojeně až do srmti. Nechápejte mě špatně, proti předešlým dílům je tento rozhodně lepší a nebýt toho konce dám tam i tu čtvrtou hvězdu. První tři čtvrtiny knihy 80%, závěr 40 %.

10.12.2019 3 z 5

Legie plamenů Legie plamenů Anthony Ryan

Zatímco u prvního dílu se mé očekávání naprosto minulo s realitou, tak zde jsem už věděl do čeho jdu a od první kapitoly jsem si to neskutečně užíval. Zůstává zachováno vyprávění z pohledu všech tří hlavních postav a k nim přibude Sirius, díky kterému se podíváme na tento fascinující svět zcela nečekanýma očima. I když jsem měl pocit, že mě jeho příběh bude zbytečně odvádět od hlavních postav, nakonec jsem i tyhle kapitoly četl jedním dechem a vlastně jsem si ho svým způsobem oblíbil. Ač čtu téměř výhradně klasické fantasy a historické romány, tenhle mix žánrů má prostě své osobité kouzlo, spád a především gradaci, kdy se na konci každé kapitoly nemůžu dočkat až bude příběh za pár stránek opět pokračovat.

Chápu lidi, kteří po přečtení Stínu Krkavce očekávali něco jiného, patřil jsem mezi ně i já, ale je potřeba se neuzavřít a dát tomuhle románu šanci, i když je potřeba se naladit na trochu jinou vlnu a přijmout třeba i sci-fi prvky, které jsou ovšem do světa zapracovány velmi citlivě a uvěřitelně.

Co do kvality je tahle série s tou první minimálně srovnatelná a to hodnocení tady vlastně moc nechápu. Já hodnotím, a to bez sebemenších pochybností, 100 %.

PS: Ohledně hodnocení. Nedávno jsem dočetl sérii Skleněný trůn (fakt celou) s hodnocením všech dílů přes 90 %. Zkuste první díl a po něm musí tahle kniha připadat jako adept na Pulitzerovu cenu uplně každému :)

PS2: Kniha končí v nejlepším, vědět to, tak se čtením série počkám do června na poslední díl :)

10.04.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Klasická jednohubka se všemi oblíbenými hrdiny, která je tentorktát jen o něco zamotanější. Přesto se čte plynule, nenudí a skončí dřív, než by si člověk přál. Zůstane pár nevyjasněných linií, které by si zasloužily pár stránek navíc, ale od čeho máme fantazii :). Spíš trochu pochybuji o uplatnění zmíněného práva první noci v katolickém středověku, které je spíš výmyslem pozdější doby, ale na druhou stranu, v čase Otakara II si pán mohl dělat se svými poddanými co se mu chtělo i bez nějakého práva. Každopádně příjemná detektivka, kterou trochu sráží uspěchaný konec. 85 %

21.02.2020 4 z 5

Král zvedá meč Král zvedá meč Jan Bauer

Myšlenka určitě dobrá, jen mám pocit, jako by mi dědeček vyprávěl z patra vymyšlený příběh na dobrou noc a už to chtěl mít za sebou. Celé je to hrozně zkratkovité, postavám chybí uvedení do děje, často jednají bez emocí a navíc podivně nebo spíš hloupě. Člověk si k nim tak jen těžko buduje nějaký vztah. Navíc autor doslova přeskakuje "historicky nezajímavé" roky, kde by se přitom mohla víc prosadit jeho fantazie, když by nebyl tolik svázaný známou historickou skutečností. Jako rešerše k historické sáze by to bylo super, ale jako samostatná kniha bohužel chudé. Uvidím další, lépe hodnocené díly, zde jen 50 % Porovnávám třeba s Rytíři z Vřesova, nebo Hynkem Tasem z Boru.

18.08.2020 3 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Opět super jednohubka, kdy jsem ve čtení pokračoval i dlouho po té, co jsem si četl v autobuse cestou z práce. Děj se vrací před události některých již vydaných knih, na což jsem už u autora zvyklý a vlastně je docela zábavné si je časově zařazovat. Detektivní příběh na pozadí historické Prahy je uvěřitelný, stejně jako vyšetřování zločinu, kde se tentokrát zapojují všichni pomocníci pána z Dobronína, každý svým specifickým způsobem. Poslední dobou dávám téhle sérii přednost před Oldřichem a trochu doufám, že se ještě znovu podíváme do mladších let Jiřího Adama. 90 %

31.01.2020 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Autorka se čtvrtým dílem vrací kvalitativně k slabšímu průměru. To co mě opravdu bavilo na trojce tu bohužel ustupuje do pozadí a nebýt zajímavé linie čarodejnic, snad bych se dalším čtením už neobtěžoval. První polovinu knihy se nic moc neděje, krom neustálého pubertálního vzdychání (trochu to začíná přípomínat Beverly Hills 90210 - každý s každým), ačkoliv na druhou stranu, dá se tu pěkně trénovat rychločtení :-/. Objevuje se tu (dosti neuměle) několik nových postav, víceméně nezajímavých, které do příběhu vstupují nejspíš jen proto, aby měl každý hrdina s kým skončit. Nezvládnuté charaktery, podivné a nelogické chování, překombinované zvraty, porušování vlastních pravidel. Ještě jsem snad načetl knihu, kde by se autor snažil o tolik bombastických zvratů a odhalení současně, že tím čtenáře dokonale otráví. Žádné pomalé odkrývání, jemné náznaky, skládání kamínků, aby čtenář jen tušil, byl v napětí i nejistotě a nakonec měl radost z toho, že to vše dává dokonale smysl. Přitom autorka to umí, linie čarodejnic tohle vše nepostrádá. V druhé půlce knihy se konečně i něco děje, ale nemůžu říct, že by to bylo strhující, napínavé a vlastně ani překvapivé. Tuhle sérii dočtu, ale hlavně díky čarodejnicím, které by si zasloužily více hvězd. 50 %

25.10.2019 2 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Hned na začátku musím říci, že tento díl mě konečně chytnul. Celaena je duševně rozervaná a nejistá sama sebou, jako někdo, kdo si prošel peklem koncentračního tábora, kdo v mládí ztratil vše a protloukal se světem tak jak se dalo, jak ji vychovali, skrze desítky mrtvých, jež zabila ruka obávaného zabijáka, kterým údajně je. V knize jsou tři linie, kde hned z kraje musím zmínit tu ze Zlomuvalu, která je z větší části nudná až k pláči a slouží jen k vyplnění, v této sérii nepostradatelné, romantické linky. Chudák Dorian je nucen si prožít další osudovou (a z pohledu čtenáře i autorky čistě prvoplánovou) lásku s naprosto zbytečnou postavou, která byla do děje doslova uměle naroubována, když autorka na dvou stránkách odvypráví její příběh z předchozí knihy. Jinak se tu děj točí v kruzích a jen zdržuje, protože to podstatné by se vešlo maximálně do jedné kapitoly. Pak je tu příběh Celaeny, ktetá konečně prochází nějakým vývojem, který je zajímavé sledovat. Sice velmi pokulhává návaznost na předchozí díl (odjíždí duševně v pohodě) i skutečnost, že její stav nevyvolá to co si prožila za poslední roky, ale smrt "kámošky", kterou sotva znala. Když ale zapomenete na souvislosti, je tahle linie skutečně strhující a napínavá. Poslední line, kterou jsem zprvu nechápal, jsou čarodejnice. Prozatím směřuje úplně mimo veškeré dění, ale přesto mě vyprávění bavilo stejně, jako hlavní příběh. Čarodějky jsou sice temné, nelítostné a krvavé, ale na pozadí cítíme jakousi změnu, přerod, díky čemuž má člověk potřebu toho odhalovat stále víc. Takový vývoj mi v předchozích knížkách chyběl u Celaeny. Pokud mám tedy upřímně hodnotit, tak tahle knížká je kvalitativně o level výš předešlým a nebýt té neskutečně protivné naroubované romantické linky a přítěže nesmyslů, kterou si nese z předchozích dílů, neměl bych moc co vytýkat, protože je tu konečně napraveno to hlavní. Uvěřitelný vývoj postav. 80 %

28.09.2019 4 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

Tahle trilogie mě nakonec doslova nadchla a nadšení trvá i po přečtení závěrečného dílu. Nestává se často, aby si takto rozvětvený příběh v rámci celé série udržel konzistenci, neztrácel se v záplavě postav a hlavně dokázal uspokojivě uzavřít osudy všech hlavních i vedlejších hrdinů, aniž by vyvstalo více otázek, než dostanem odpovědí. Prostě finále jak má být, bez levné snahy šokovat, s uvěřitelným vývojem, kdy příbeh graduje tak, že člověk jen těžko hledá místa, kde může přestat číst. Za mě, a platí to pro celou sérii, 100 %

28.07.2020 5 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Ačkoliv se jedná o román pro mládež, tak v něm vlastně, až na pár naivních či výchovných pasáží, není nic, co by nějak zvlášť vadilo dospělému čtenáři. V postapokalyptickém světě, který se vývojově nachází na úrovni našeho středověku, je hlavní hrdinkou sotva odrostlá sedmnáctiletá Kazi, která si za svůj krátký život prošla doslova peklem. Od svých šesti žila sama na okraji společnosti a živila se jak dokázala nejlépe. Přes drobné krádeže jídla, aby přežila fyzicky, až po naprosto absurdní krádeže, jen proto aby si dokázala, že i ona, bezvýznamná, se dokáže bránit krutostem tohoto světa. Jak se z ní v 17 letech stala elitní gardistka králonvy není uplně jasné, ale aktuálně plní poslání za odhalením válečného zločince, které se ovšem zvrtne a do cesty se ji připlete dvacetiletý kluk z opačné strany "barikády" i odlišného společenského postavení. Náhoda je donutí spolupracovat, aspoň do té doby, než je okolnosti vrátí zpět do jejich původních rolí. Jak to ale v takovém románu pro náctileté bývá, společně prožité chvíle nezůstaly bez romantických pasáží. Roztáčí se napínavý kolotoč, hra na kočku a myš vyprávěná z pohledu obou hlavních hrdinů. Ačkoliv je vyprávění místy dost naivní, příběh je přesto uvěřitelný a ve své podstatě dává smysl. Z Kazi není v 17 letech superhdinka a její schopnosti jsou vytvětlitelné její minolostí. V porovnání se Skleněným trůnem, kde bylo vše neskutečně přehnané, špatně promyšlené a půlku postav, včetně hlavní hrdinky, jste měli chuť zabít protože se chovali naprosto stupidně, je tohle úplně jiné kafe.
Příběh končí částečně uzavřeně a současně ponechává dostatek prostoru pro pokračování, které navazuje přesně tam, kde tato kniha končí. Za mě příjemné oddychové čtení. 90 %

11.06.2020 4 z 5

Návrat Temudžajů Návrat Temudžajů John Flanagan

Po Kaldeře, která byla trochu zklamáním, opět napínavý příběh Volavek, který jsem přečetl jedním dechem. Jen mě trochu mrzí, že to jsou takové jednohubky. Uvítal bych schema prvních dílů, které vyprávěly rozsáhlý příběh na pokračování. 90 %

24.05.2020 5 z 5

Vyvolený Vyvolený Marianne Curley

Z počátku jsem byl opravdu natěšen a i když jsou hlavními hrdiny náctiletí, neviděl jsem to jako problém, vzhledem k spoustě kvalitních sérií podobného ražení. První stránky jsem doslova hltal a i když jsem se musel občas mírně pousmát nad nelogickým jednáním, rád jsem odpouštěl. To se bohužel změnilo v okamžiku, kdy autorka začala odhalovat svou představu knižního světa. Ten vypadá, jako by ho zplácala z toho, coji právě přišlo pod ruku. O cestování časem v podstatě nemůže být řeč. Pokud se cestuje do minulosti, jsou to krátké pasáže bez nápadu. Klidně mohli jet do vedlejšího města. Když ji dojdou nápady, vymyslí si něco jako předpeklí či očistec ... Celkově obrovské zklamání. 30 %

18.08.2017 2 z 5

Až bude smrt mou paní Až bude smrt mou paní Jan Bauer

Po vcelku zdařile uzavřeném předchozím dílu doslova jen takové "vzkříšení z mrtvých", které anuluje předchozí konec. Tady už ani ta kostra není příliš zajímavá a pokud nechcete jen vypnout mozek a mít za sebou skutečně celou sérii, tak je to skoro zbytečné číst.

22.09.2023 2 z 5

Císař táhne do války Císař táhne do války Jan Bauer

První půlka románu je čtivá a vcelku drží pohoromadě, závěr je ale jak z nějaké levné frašky, kdy autor očividně nevěděl, jak celou sérii zakončit (asi ještě netušil, že napíše osmý díl), což dost to ubírá na uvěřitelnosti a sráží tento díl ještě o něco níže. Vlastně poslední díly čtu už spíš z povinnosti, abych tu sérii dočetl do konce. Autor neumí příliš budovat napětí a pracovat s emocemi, natož poutavě vyprávět. Ačkoliv kostra příběhu není většinou zlá, tak podání míle pokulhává za jinými autory "historické" dobrodružné literatury. I Vondružkovy jednohubky (Oldřich z Chlumu nebo Královksá komora) spadající do stejného žánru jsou proti tomu většinou velmi čtivé, nemluvě o autorech jako je František Niedl (a jeho série Hinek Tas z Boru, Platnéř, Rytíři z Vřesova) nebo dokonce o Červenákovi a jeho historických detektivkách ze série Barbarič a Stein z poslední doby, které dokáží doslova přimrazit čtenáře k řádkům knihy.

01.11.2022 2 z 5