Panpalapax Panpalapax komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Silná, hrůzná, s víceméně dobrým koncem.

14.10.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Bylo to pro mě drsné čtení. O to drsnější, že to bylo realistické. Mnohá fantazy kniha, s obrovskými bitvami proti armádě zla, mě nechávala v klidu. Příběhy z dědiny mě však zasáhly plnou silou. Protože podobné události jsem také prožil. Všechno to patří vlastně k běžnému životu, nejen na dědině. I když tam je to jaksi kumulované na menší prostor. Jak jsem četl ty propletené osudy nahlížené různými postavami, tak to bylo nějak hrozivé. A vedlo ke znepokojivým úvahám. Co si o mě myslí sousedka? Neměl jsem říci něco tetě při poslední rodinné oslavě? A bratranec? Jak to vlastně má s tím barákem...

04.05.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dokonale hrozivá vize. I když se pro některé obyvatele může zdát život relativně svobodný, je to klam. A všechen ten klam kvůli moci, která ovládá, překrucuje a ničí.

20.05.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Pěkně napsaná moderní foglarovka. Některé situace dost přepjaté, nicméně to alespoň zvyšuje napínavost. Hlavní zápletka zajímavě vymyšlená.

28.12.2020 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Takový starý, poctivý, inteligentní styl psaní. Pěkně popsané postavy i třeba různé artefakty mimozemšťanů. Nedávno jsem četl povídky Kira Bulyčova, a v něčem byl ten způsob psaní podobný. Možná takové to zamýšlení co ten objev/setkání/vynález přinese lidstvu, jaký bude mít dopad?

17.04.2022 4 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Nádherná, poetická kniha se silným poselstvím. Navíc psaná krásným jazykem.

02.05.2020 5 z 5

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Naprosto se mi to líbilo. Většinou se povídky nečekaně vyvinuly, takže jsem se opravdu nenudil. Doba reálného socialismu v Sovětském svazu a aktivity mimozemšťanů vytvářejí zábavnou směs. Občas se ukáže i jemné poukázání na absurditu systému. Třeba když na titulní stránku novin nepřijde článek o skutečně fungujícím elixíru mládí, ale stať o nutnosti plnit zemědělský plán v malém městečku Guslaru Velikém. Přesně jak chce vysoký funkcionář strany...

26.04.2021 5 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Už ani nepamatuji, kdy jsem četl do půlnoci, abych se dozvěděl, jak děj bude pokračovat... U Jizvy se mi to stalo několikrát. Bravurně napsáno. S mnoha pro mě nečekanými dějovými zvraty. Celá ta atmosféra Armady je velmi dobře popsaná. A svět Bas-lagu je propracovaný tak akorát, mnohé jen naznačeno - a tak to má být.

29.10.2020 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Tři pěkné, drsné rytířské příběhy. Čest i zrada, stín povstání černého draka. Pro mě najednou příliš mnoho postav, potulných rytířů, lordů i souvislostí mezi nimi. A hlavně propracovaný svět Ledu a ohně.

21.12.2022 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Možná je to mou netrpělivostí, ale kniha se mi občas četla pomalu a musel jsem vynaložit úsilí k dalšímu postupu. Mnoho latinských, francouzských, anglických, německých a snad i jiných citátů a promluv, toho bylo důvodem. A také důkladně popisovaný děj, který se jen pozvolna odvíjel vpřed. To v mých očích snížilo hodnocení.
Samotná idea knihy je však skvěle nápaditá a velmi dobře propracovaná... Samý závěr byl takový sladkobolný, v jistém smyslu útěšný a v jiném zase vlastně beznadějný.

04.12.2022 4 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

Po dlouhé době kniha s tak napínavým závěrem, že jsem jí dočítal v neděli až do půlnoci, a druhý den byl v práci úplně marný. Ale stálo to za to.

01.10.2020 5 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

No, to bylo opravdu osvěžující prohlížení a čtení. Samotný závěr sice lehký happyend, ale celkový velmi dobrý dojem to nezkalilo. Spíše naopak.

01.09.2020 4 z 5

Bastard Bastard Jaroslav Mostecký

Hodně se mi ten příběh líbil. Drsný vzhledem k době, kdy se odehrává. Také se mi líbilo, že takových těch fantasy klišé tam bylo pramálo. Naopak jsem byl dějovými zvraty občas. Překvapen. Jen logičnost v pár případech se mi zdála trochu narušená. Hlavně když Yanniga svážou, nikde jsem nedohledal (a to jsem si to pak ještě pročítal) že by ho rozvázali. A on pak utíká a šplhá po skále... Ale možná jsem se stejně spletl. Hodnocení jsem dal vyšší i kvůli tomu, že je to poslední kniha J. Mosteckého.

18.03.2024 5 z 5

Grunge Grunge John Ringo

Musím napsat, že lovec monster Chad mi není sympatický. Pan dokonalý, sukničkář a velký drsňák. Asi jsem zaujatý, ale prostě to tak vnímám. Podání Johna Ringae mi celkově moc nesedne. Co píše Correia sám se mi líbí víc. Ale přesto jsem během čtení osciloval mezi 3* a 4*. Musí se nechat, že různých military, politických a všelijakých jiných reálií je tam dost, což oceňuji. Možná ale zase až příliš mnoho. Občas má děj i žádoucí spád, i když je vše celkem předvídatelné. A dopadne předvídatelně dobře. Možná až na závěr, ale zase je to úplné klišé, ach jo. Někdy se zase autor zasekne na popisech podružných věcí, které mě nudily. Přesto jsem stále váhal, jaké hodnocení dát. Třeba tipy profesionála se mi libily. Nakonec si autor za o něco nižší hodnocení může sám: já totiž grunge poslouchám, a mám ho rád.

04.07.2022 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Líbilo se mi to hodně, dobře se mi to četlo, mělo to spád. Nicméně téměř na konci mně to přišlo již trochu plytké. Hlášek k panu Delvinovi a jiným bylo příliš, a zdály se mi trapné. To ale jen trochu snížilo dobrý dojem z knihy.

01.05.2022 4 z 5

Láska a smetí Láska a smetí Ivan Klíma

Kniha se překvapivě strefila do mého aktuálního rozpoložení. Ne tedy, že bych vše zrovna prožíval. Ale podobně jako autor také vzpomínal. Některé vyjádření jsou hlubší zamyšlení, obecná i osobní. Jinde zase až na kost odhalené zdánlivě všední události, které však vždy mají co říci, a jsou nazírány pronikavým vhledem autora.

17.07.2021 5 z 5

Vlčice a děti noci. Část první Vlčice a děti noci. Část první Zdeněk Žemlička

První kniha od Žemličky, kterou jsem četl. Líbila se mně, i když jsem nečetl předcházející příběhy vlkodlačice Kroany. Dokonce mně inspirovala k dohledání historické mapy Evropy z doby Marobudovi říše. A také ke koupi jiné knihy o Marobudovi - Zlomený meč od Eduarda Štorcha.

11.12.2020 4 z 5

Pelyněk. Díl 1 Pelyněk. Díl 1 Daniel Tučka

Zajímavé myšlenky (samotný pelyněk a souvislosti s ním, knihy ("libry") jako základ měny atd. I příběh mě docela bavil. Postavy jsou jakoby vrženy do dobrodružství z poklidného, ale vlastně neuspokojivého života.

27.05.2020 3 z 5

Hvězda mého života Hvězda mého života Ondřej Neff

Kdysi jsem četl knížku Měsíc mého života. Nedávno pak Hu!, povídky Dědka Čucháka a Ultimus. Před chvilkou jsem dočetl Hvězda mého života. Že to tak trochu na přeskáčku mi nevadilo. V knize Hu! je na konci přehled jak to šlo všechno za sebou. Hvězda mého života mi tedy doplnila ságu o další příhody a důležité události, o kterých se mluvilo v následujících knihách. U čtení jsem se rozhodně nenudil. Ba přímo jsem si užíval toho krásného ilustrovaného vydání od Mystery Press.

09.01.2024 4 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Za mě skvělá kniha. Napínavé a vzhledem k současné ruské agresi i příjemné počtení. A navíc, jeden z hlavních kladných hrdinů se jmenuje Melichar. Stejné příjmení měla i moje máma za svobodna.

17.06.2023 5 z 5