Tobiáš Lolness

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Pro velký zájem čtenářů vydává nakladatelství Baobab v novém vydání velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Souborné vydání obou dílů v jednom svazku. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108157/tobias-lollnes-108157.jpg 4.8310

Tobiáš Lolness

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Svojtka & Co, Baobab

Tobie Lolness, 2007

Kniha Tobiáš Lolness

Evžen82

Skvělá kniha, která me nejdřív odrazovala svou tloušťkou. Zpočátku jsem měla problém představit si malinké lidičky žijící na stromě, pořád jsem v nich hledala hmyz. Kniha se ale rychle rozjela a i přes značkou tloušťku jsem ji během pár dnů precetla.

lencin

Dvojdílná sága o chlapci Tibiášovi (1,5mm) žijícímu ve větvích stromu.
(2008)

inachisio

Úžasná, eminentně napsaná knížka s dokonalým příběhem plným humoru, dojemnosti i akce. Mohu ji číst stále dokola a stále mě dokáže rozesmát i rozbrečet. Je neuvěřitelně napínavá a akční a dokáže vtáhnout do děje tak, že o něm přemýšlím dlouho po přečtení. Přečetla jsem ji jedním dechem a ne jednou. Ani jsem ji nechtěla dočíst, jak byla skvělá. Nejradši bych bxla, kdyby měla milion stran.

Lessana

Opäť kniha, o existencii ktorej som sa dozvedela vďaka DK. A do čitateľských zážitkov mi tak pribudol ďalší klenot.
Na prebale sa píše, že "... nie sme zvedaví len na to, ako to dopadne v knihe, ale aj na to, ako to dopadne s nami" (a ja dodávam) ako ľudstvom, ako aj s nami ako konkrétnou osobou. Úplne súhlasím s týmto výrokom. To je presah, ktorý má z môjho pohľadu len výnimočná kniha. A Tobiáš Lolness výnimočnou knihou bezosporu je.
Príbeh je krásnym štýlom písanou, výstižnou a napínavou alegóriou na ľudský život, na život na našej planéte. Na strome je všetko ako medzi človečenstvom: láska (rodičovská, partnerská, kamarátska), neha, múdrosť, zručnosti, šťastie, spokojnosť, radosť z drobností, krásne zvyky... a na druhej strane kriváci, zrada, utrpenie, otrokárstvo, hlúposť, pýcha... A ako všade, kde sa ľudia nevzdajú, kde nedovolia porobu a nenechajú si vziať ľudskosť, tak aj v tomto príbehu zvíťazí dobro nad zlom. Nie však prvoplánovo rozprávkovo, lež ako dôsledok príčin čestných, spravodlivých a veľkodušných bytostí, ktoré pre to mnoho vykonali.
Ešte dlho mi bude v mysli a pocite rezonovať osud Tobiáša Lolnessa a Elíši, Sama a Maji, Iši a jej lásky, Nilsa Amena a jeho otca, Lea Blua, Asseldorovcov, Joa Mitcha a Tygra, maliara a povrazolezkyne, trávového ľudu, Ilaji a Hlavičky-Mesiaca, ako aj všetkých ostatných hrdinov tohto múdreho a poučného príbehu.
Tobiáša Lolnessa odporúčam všetkým citlivým a vnímavým ľuďom bez ohľadu na vek. Nájdu v ňom dobrodružstvo, poučenie, popis toho, ako je to i v našom svete - medzi ľuďmi i v tzv. politike, a tiež nádherné a výstižné ilustrácie.

Skala317

Nádherná, jemná a očarujúca kniha. Obsahuje posolstvo, ktoré je aktuálne a v dnešnej dobe obzvlášť. Pokiaľ by som mal 15 rokov a prečítal si túto knihu, určite by som sa na svet pozeral inak ako predtým. Môžeme tu vidieť ekologický, akčný, dobrodružný, či napínavý dej. No toto všetko je asi viac na povrchu. Podľa mňa je tu niečo oveľa hlbšie. Prihovára sa to veľmi potichu a z každej stránky.

Jednota. Solidarita. Robiť niečo pre druhých. Služba. To ako sme všetci spojení. To ako závisíme od toho, čo urobíme. Ako ako z každého nášho činu vzniká reakcia a ovplyvňuje všetko okolo nás. To ako sa vždy všetko vracia a skutočné hodnoty akými sú- láska, pravda, čestnosť, priateľstvo, túžba po slobode - sú vždy živé a večné. Na konci románu si môžeme uvedomiť ako snaha niečo ovládať, získať za každú cenu je nemiestna a zbytočná. Určite aj úsmevná.... Myšlienka stromu evokuje podobu so Zemou. Pokiaľ sa potrebuje manipulovať, ukáže sa na tohto a tamtoho, aby vznikol strach. Hneď sa však príde na "riešenie" a tým je "záchranca". V tejto knihe je to postava Jo Mitcha. V našom svete je tých postáv tak veľa... Dejiny sú toho plné.

Tobiáš je kúzelný a nadčasový príbeh. Kniha aj keď je obsiahla /dve časti v jednom celku/ sa číta dobre. Páči sa mi prebal, kde je znázornená mapka stromu. Vyzdvihol by som autentické ilustrácie. Autentickými myslím, že postavy sú tam nakreslené s vlastnou tvárou, mimikou, pohľadmi a emóciami v očiach. To ako sú ilustrácie znázornené, mne osobne evokuje dávne fantastické príbehy. Navyše vždy odrážajú časť deja, ktorý je na aktuálnej strane. Výborne dopĺňajú príbeh a posúvajú knihu bližšie k čitateľovi.

Ak ste rodič a máte doma dieťa od 10 do 15 rokov, určite sa po tejto knihe pozrite. Kniha ponúka hlavne chlapcom dobrý štart a videnie sveta. V tomto smere je aj výchovná a určujúca. Určite oveľa lepšia možnosť ako mobil, alebo počítačové hry... Tým však nemyslím, že je to detská kniha. Naopak. Je to dielo pre nás všetkých.

JAnD

Poté co knihu během pár dní přečetla devítiletá dcera i manželka jsem se do ní pustil také.
Souběžně s tím jsem si poslechl první část audioverze, která je chronologická, takže začátek mi připadal poněkud chaoticky retrospektivní.
Od druhé čtvrtiny do konce přečteno jedním dechem.

Podobenství nejen o ochraně životního prostředí, xenofobii, diktaturách, hamižnosti a lásce podané modrením jazykem. Kniha na mne udělala hluboký dojem, byť se najdou některé ně zcela logické pasáže či hodně velké náhody (což ale k dobrodružné literatuře patří) .

Opravdu, jde o hodně dobrou knihu.

tanuki

Téměř absolutní hodnocení a spousta nezřízeně nadšených komentářů zřejmě příliš vyburcovala mé očekávání, které pak nebylo zcela naplněno. Kniha je podobenstvím o tyranských a diktátorských režimech, o utlačování, propagandě, touze po svobodě a samozřejmě také o lásce, která po mnoha obtížích překoná veškerá nebezpečenství. Zloduchové jsou špatní ad absurdum, kladní hrdinové zase dokonale neoblomní, někdo je ve svém pomýleném chování formován nedorozuměním z minulosti, které se nakonec objasní a vysvětlí. Svět sám o sobě je originální, ale obsahuje nelogičnosti, nad kterými není radno se pozastavovat.

Kniha je určená mladým čtenářům, takže zvolený přístup je vzhledem k této skutečnosti asi v pořádku. I tak jsem měl občas pocit přílišné prvoplánovosti.

lidunka1

s Rostlina zásadně nesouhlasím.

Dobrodružství v temných uličkách
Dobrodružství v temných uličkách