Tobiáš Lolness

Tobiáš Lolness https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108157/bmid_tobias-lolness-bIV-108157.png 5 497 117

Pro velký zájem čtenářů vydává nakladatelství Baobab v novém vydání velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Souborné vydání obou dílů v jednom svazku. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu...... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Svojtka & Co , Baobab

Tobie Lolness , 2007

inachisio
18.08.2020 5 z 5

Úžasná, neuvěřitelně chytře a čtivě napsaná knížka s dokonalým příběhem plným humoru, dojemnosti i akce. Mohu ji číst stále dokola a stále mě dokáže rozesmát i rozbrečet. Je neuvěřitelně napínavá a akční a dokáže vtáhnout do děje tak, že o něm přemýšlím dlouho po přečtení. Přečetla jsem ji jedním dechem a ne jednou. Ani jsem ji nechtěla dočíst, jak byla skvělá. Nejradši bych byla, kdyby měla milion stran.

Lessana
13.08.2020 5 z 5

Opäť kniha, o existencii ktorej som sa dozvedela vďaka DK. A do čitateľských zážitkov mi tak pribudol ďalší klenot.
Na prebale sa píše, že "... nie sme zvedaví len na to, ako to dopadne v knihe, ale aj na to, ako to dopadne s nami" (a ja dodávam) ako ľudstvom, ako aj s nami ako konkrétnou osobou. Úplne súhlasím s týmto výrokom. To je presah, ktorý má z môjho pohľadu len výnimočná kniha. A Tobiáš Lolness výnimočnou knihou bezosporu je.
Príbeh je krásnym štýlom písanou, výstižnou a napínavou alegóriou na ľudský život, na život na našej planéte. Na strome je všetko ako medzi človečenstvom: láska (rodičovská, partnerská, kamarátska), neha, múdrosť, zručnosti, šťastie, spokojnosť, radosť z drobností, krásne zvyky... a na druhej strane kriváci, zrada, utrpenie, otrokárstvo, hlúposť, pýcha... A ako všade, kde sa ľudia nevzdajú, kde nedovolia porobu a nenechajú si vziať ľudskosť, tak aj v tomto príbehu zvíťazí dobro nad zlom. Nie však prvoplánovo rozprávkovo, lež ako dôsledok príčin čestných, spravodlivých a veľkodušných bytostí, ktoré pre to mnoho vykonali.
Ešte dlho mi bude v mysli a pocite rezonovať osud Tobiáša Lolnessa a Elíši, Sama a Maji, Iši a jej lásky, Nilsa Amena a jeho otca, Lea Blua, Asseldorovcov, Joa Mitcha a Tygra, maliara a povrazolezkyne, trávového ľudu, Ilaji a Hlavičky-Mesiaca, ako aj všetkých ostatných hrdinov tohto múdreho a poučného príbehu.
Tobiáša Lolnessa odporúčam všetkým citlivým a vnímavým ľuďom bez ohľadu na vek. Nájdu v ňom dobrodružstvo, poučenie, popis toho, ako je to i v našom svete - medzi ľuďmi i v tzv. politike, a tiež nádherné a výstižné ilustrácie.

Skala317
01.06.2020 5 z 5

Nádherná, jemná a očarujúca kniha. Obsahuje posolstvo, ktoré je aktuálne a v dnešnej dobe obzvlášť. Pokiaľ by som mal 15 rokov a prečítal si túto knihu, určite by som sa na svet pozeral inak ako predtým. Môžeme tu vidieť ekologický, akčný, dobrodružný, či napínavý dej. No toto všetko je asi viac na povrchu. Podľa mňa je tu niečo oveľa hlbšie. Prihovára sa to veľmi potichu a z každej stránky.

Jednota. Solidarita. Robiť niečo pre druhých. Služba. To ako sme všetci spojení. To ako závisíme od toho, čo urobíme. Ako ako z každého nášho činu vzniká reakcia a ovplyvňuje všetko okolo nás. To ako sa vždy všetko vracia a skutočné hodnoty akými sú- láska, pravda, čestnosť, priateľstvo, túžba po slobode - sú vždy živé a večné. Na konci románu si môžeme uvedomiť ako snaha niečo ovládať, získať za každú cenu je nemiestna a zbytočná. Určite aj úsmevná.... Myšlienka stromu evokuje podobu so Zemou. Pokiaľ sa potrebuje manipulovať, ukáže sa na tohto a tamtoho, aby vznikol strach. Hneď sa však príde na "riešenie" a tým je "záchranca". V tejto knihe je to postava Jo Mitcha. V našom svete je tých postáv tak veľa... Dejiny sú toho plné.

Tobiáš je kúzelný a nadčasový príbeh. Kniha aj keď je obsiahla /dve časti v jednom celku/ sa číta dobre. Páči sa mi prebal, kde je znázornená mapka stromu. Vyzdvihol by som autentické ilustrácie. Autentickými myslím, že postavy sú tam nakreslené s vlastnou tvárou, mimikou, pohľadmi a emóciami v očiach. To ako sú ilustrácie znázornené, mne osobne evokuje dávne fantastické príbehy. Navyše vždy odrážajú časť deja, ktorý je na aktuálnej strane. Výborne dopĺňajú príbeh a posúvajú knihu bližšie k čitateľovi.

Ak ste rodič a máte doma dieťa od 10 do 15 rokov, určite sa po tejto knihe pozrite. Kniha ponúka hlavne chlapcom dobrý štart a videnie sveta. V tomto smere je aj výchovná a určujúca. Určite oveľa lepšia možnosť ako mobil, alebo počítačové hry... Tým však nemyslím, že je to detská kniha. Naopak. Je to dielo pre nás všetkých.

JAnD
25.05.2020 5 z 5

Poté co knihu během pár dní přečetla devítiletá dcera i manželka jsem se do ní pustil také.
Souběžně s tím jsem si poslechl první část audioverze, která je chronologická, takže začátek mi připadal poněkud chaoticky retrospektivní.
Od druhé čtvrtiny do konce přečteno jedním dechem.

Podobenství nejen o ochraně životního prostředí, xenofobii, diktaturách, hamižnosti a lásce podané modrením jazykem. Kniha na mne udělala hluboký dojem, byť se najdou některé ně zcela logické pasáže či hodně velké náhody (což ale k dobrodružné literatuře patří) .

Opravdu, jde o hodně dobrou knihu.

tanuki
20.05.2020 3 z 5

Téměř absolutní hodnocení a spousta nezřízeně nadšených komentářů zřejmě příliš vyburcovala mé očekávání, které pak nebylo zcela naplněno. Kniha je podobenstvím o tyranských a diktátorských režimech, o utlačování, propagandě, touze po svobodě a samozřejmě také o lásce, která po mnoha obtížích překoná veškerá nebezpečenství. Zloduchové jsou špatní ad absurdum, kladní hrdinové zase dokonale stateční a neoblomní, někdo je ve svém pomýleném chování formován nedorozuměním z minulosti, které se nakonec objasní a vysvětlí. Svět sám o sobě je originální, ale obsahuje nelogičnosti, nad kterými není radno se pozastavovat.

Kniha je určená mladým čtenářům, takže zvolený přístup je vzhledem k této skutečnosti asi v pořádku. I tak jsem měl občas pocit přílišné prvoplánovosti.

lidunka1
13.05.2020

s Rostlina zásadně nesouhlasím.

Panpalapax
02.05.2020 5 z 5

Nádherná, poetická kniha se silným poselstvím. Navíc psaná krásným jazykem.

lemur007
08.04.2020

Když jsem tuto knihu četla poprvé byla jsem malá a tak jsem jí nerozuměla. Teď když už jsem starší tak se tato kniha stala jednou z mých nejoblíbenějších.

Rostlina
21.03.2020 1 z 5

Tobias Lolness = recept na libivou knihu: Vezmi pokud mozno vsechny osvedcene motivy a namety, zabal je do preslazenych kabatku a vse slatej dohromady. Dochut poucnymi sentencemi o zivote. Podavej. Dobrou chut! (Stezi jsem to docetla do konce. A to jsem se na knihu hodne tesila.)

tompal
02.03.2020 5 z 5

Velmi důležitá kniha. Naučí děti vnímat hrozby totality

francouzska
01.03.2020 5 z 5

Kniha, která nutí člověka přemýšlet. Je plná bolesti a smutných událostí, ale naděje je stále přítomna a to mě donutilo číst dál.

Mona-Lisa
01.01.2020 5 z 5

Kniha srovnatelná s epičností Harryho Pottera či Hobbita, která ve vás zanechá stopu. S poslední stránkou a zaklapnutím tohoto veledíla plného odvahy, lásky a velkého dobrodružství mi začalo běžet hlavou, proč zrovna tento příběh psaný primárně pro děti naplňuje celou bytost cynického skoro třicetiletého člověka nevysvětlitelným smutkem, že už to všechno končí, že už není potřeba Tobiášovi držet palce a všechno to přece dobře dopadlo. A odpověď tkví pro mě ve dvou věcech. Především v mezigeneračním poselství, že je potřeba se o tuto planetu trošku starat, nebo se nám rozpadne pod nohama a mnoho lidí si to neuvědomuje. A jazyk, kterým spisovatel vládne tak geniálně, že mu pro vykreslení atmosféry u milostného vzplanutí nebo bitvy na život a na smrt stačí pár slov a na člověka to má větší dopad, než sáhodlouhé odstavce psané v jiných dílech jinými spisovateli.
K Tobiášovi Lolnessovi se vrátím nejednou a ráda.
***
Mohl říct něco jako "to nic, už měla léta" nebo "netrap se, stejně byla hloupá"...Naštěstí se přemohl a mlčel.
Toho dne při pohledu na Maju Tobiáš pochopil, že když někoho oplakáváme, pláčeme taky kvůli tomu, co nám nedal. Maja oplakávala matku, kterou nikdy neměla. Jako by člověk až do konce doufal, že přijde nějaké gesto nebo slovo, které všechno napraví. Jako by to gesto, které nebylo učiněno, nebo to slovo, které nebylo nikdy vyřčeno, zabila.
***

Gabi13
25.12.2019 5 z 5

V létě jsem prožila se školními dětmi týden na táboře, který byl navlečen na příběh Tobiáše Lolnesse. A protože jako lektor jsem měla tu možnost podílet se na celém chodu a organizaci, bylo nutné se dostat pod pokličku příběhu. Musím říct, že se ze mě stal fanda a každý Tobiášův zážitek jsem prožívala. Je to příběh, který je tak moc aktuální v každé době a na každou společnost. Nejen tu naši lidskou, ale i na tu, která žije na stromě, který je jejich domovem. Krásné a dojemné fantazy ze světa pidilidí, hmyzu i rostlin.

broskev28
14.12.2019 5 z 5

Četla jsem kdysi 1.vydání, z naší školní knihovny. Když se objevil dotisk, koupila jsem knížku pro patnáctiletého syna, a moc mě potěšilo, že se mu líbila stejně jako mně.
Ekologie je oblíbené slovo a často skloňované téma, ale v téhle knížce to není jen ekologie a obecně přírodní cykly a zákonitosti, ale společenství, sounáležitost, jakýsi mravní kodex, prostě je tam všechno, co by každý člen společnosti měl nejen vědět, ale hlavně by se tím měl řídit.
Takže mě vůbec nepřekvapilo, že existují školy, které si podle této skvělé knihy vypracovaly svůj vzdělávací plán; my ostatní jim můžeme jen závidět!

Komjin
31.10.2019 5 z 5

Nádherná kniha s krásnými ilustracemi.

barunka66
20.10.2019 5 z 5

Moc pěkné čtení, pro děti i dospělé! Nejen pohádka, ale i filosofie, ekologie.Tolik podobné skutečnému světu!

Simikik
27.08.2019 3 z 5

O knize jsem slyšela mnohé. Její předzvěst mi asi trochu zkazila obrázek o ní. Kniha je psaná velmi čtivě a živý jazyk dodává jakousi pohádkovitost spojenou s realitou. Některé pasáže se dají brát velmi hluboce a metaforicky je přenést na náš současný svět, jiné pasáže jsou rize fantazijní. Rozhodně mě kniha bavila užila jsem si ji, ale že by ve mě zanechala hlubokou stopu moudrosti nebo geniality se říci nedá. Tobiáš Lolnes je ústřední postavou celých dvou dílů a rozvíjí se jeho životní putování na stromě, pod ním a po návratu na strom. Nechybí láska, putování a hrdinství. Myslím si, že knihou nepohrdnou děti ani dospělí.

Anee
20.08.2019 5 z 5

Parádní příběh, který je určený jak pro děti, tak se v tom najdou i dospělí. Já obě knížky přečetla jedním dechem a na konci mi bylo líto, že příběh už skončil. Příběh má hloubku, dynamičnost i skvělé zakončení. Aní v jedné části jsem se nenudila a dávám tomu plný počet.

Martin12345
03.06.2019 5 z 5

Nádherný příběh napsaný laskavým jazykem. Moc pěkná knížka, kterou bych si, na rovinu, jako dítě moc neužil, ale teď prostě paráda. Je to dostupné i v audioverzi jako rozhlasová hra, sice osekané, zato skvěle provedené a s úžasnou hudbou. Doporučuji oboje.

Hahabimbi982
22.04.2019 5 z 5

Úžasná knížka. Nejlepší, jakou jsem kdy četla. Nádherně psaná, částmi vtipně, částmi mi vehnala slzy do očí. Postavy jsem si hned zamilovala a děj vůbec, ani ke konci neupadal. Celkový dojem je takový, že o knize musíte pořád přemýšlet, o postavách, o šťastném konci,... Skvělá jména a vlastnosti postav, úžasný děj, skvělý nápad,... V knize není ani jedna věc, kterou bych vytkla. Úžasná! Úžasná! Úžasná!

Jen je možná trochu divné, že se Nils Amen zamiloval do dívky, která byla o 10 let starší než on.