Kosti, pasti, slepice

Kosti, pasti, slepice https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530520/bmid_kosti-pasti-slepice-65e73cf5070f5.jpg 4 14 5

Kobkanýři série

1. díl

NESPOLÉHEJTE NA HRDINY, NAJMĚTE SI PROFESIONÁLY! Durhamův služební postup u městské stráže definuje vodorovná čára. Pravda, jednou vyřešil ovcovraždu, ale to měl výjimečně šťastný den. Když tedy obdrží rozkaz připojit se jako pozorovatel ke Kobkanýrům – profesionálním trpasličím čističům hrobek a kobek – rozhodně si nehodlá stěžovat. Tedy alespoň než si uvědomí, že ho obdržel omylem. Už se s tím ale nedá nic dělat a vyšilující strážný je nucen zúčastnit se výpravy za magickým palcátem ukrytým v kryptě nekromanta Alahama. Pro trpaslíky je to rutina. Předpokládají, že vtrhnou dovnitř a za pomoci seker, štítů, kuší, trhavin, obléhacích strojů a cvičených slepic pobijí nemrtvé, vyřadí pasti a následně odvezou z kobky všechno, co se dá zpeněžit. Bohužel pro Kobkanýry se ale zdá, že s Durhamem vstoupilo do hry i něco jako osud, a trpasličí komando se dočká poněkud náročnějšího dobrodružství než obvykle. Až bychom se nebáli říct přelomového. A pak je tu ještě nemrtvák Alaham, který má své vlastní plány ____ Neotřelá „feel-good“ fantasy plná akce a humoru, která vám připomene ta nejúžasnější dobrodružství, která jste prožili při hraní Dračího doupěte!... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Mystery Press

The Dungeoneers , 2015

Psenda31415
22.04.2024 4 z 5

Obálka, název i anotace slibují vtipnou a oddechovou fantasy literaturu, kterou překvapivě opravdu dostanete! :-)

Celý příběh je poměrně jednoduchý, nicméně nabízí i několik překvapení - pro mě tedy velké finále překvapením bylo. To, že slepice hrají v příběhu velkou roli, bylo jasné už od pohledu na obálku knihy, ale že až takovou...

Hlavní kouzlo knihy pro mě bylo v tom, že se snaží kombinovat vtipné hlášky trpaslíků s dobře známým světem D&D. To se sice nedaří celou dobu stejně dobře, ale i tak jsou po celou dobu hlášky alespoň úsměvné. Celkově to na mě působí, jako kdyby se Frodo (v knize Durham - člověk co vlastně nic neumí, nic nedokázal, nemá ambice ani extra odvahu) vydá na dobrodružný výlet se Zoltanem ze Zaklínače (v knize celá banda trpaslíků), který se nicméně snaží mluvit víc slušně, než by se na Trpaslíka slušelo. Tady je třeba pochválit i pana překladatele, protože překládat trpasličí mluvu do "takeho zaklínačovského hanecu" byl asi oříšek.

Ubírám jednu hvězdičku, protože jsem opět čekal ještě o něco víc srandy. Když vám dají vždycky jen trochu ochutnat, byť je to moc dobrý, tak stejně chtějte vždycky víc!

Daniel1911
24.03.2024 5 z 5

Příjemné svižné čtení "pratchettovského" ražení.
Skvělý překlad, je vidět že překladatel má tenhle žánr moc rád.
Jedna z těch knih přečtena za dva dny... a doufám, že vyjde další.

Sirius
23.03.2024 4 z 5

Černá slepice sezóny a překvapení v jednom? Ano, tak přesně tím tahle knížka je. Vykoukal jsem si ji kvůli tý anotaci a dokoukal ji pak kvůli tý totálně praštěný obálce, která naprosto odpovídá. Samozřejmě mohl to být průser, ale není. Russell není Tolkien ani jiný žánrový mistr a ani se o to nesnaží. Chtěl napsat šílenou fantasy jízdu s trapaslíky, nekromantem, jednou prácičkou ve stylu D&D a tohle mu tedy vyšlo na výbornou. Naprosto pecková oddychovka, kterou smslnete jak malinu. Snad se sérii podaří se u nás uchytit a budou další díly

kokrokr
20.03.2024 3 z 5

Tento příběh by se klidně mohl odehrát na Zeměploše a možná se autor u Pratchetta i trochu inspiroval. Zakoupeno jako ebook, dobrý průměr.

trudoš
18.03.2024 4 z 5

„Tad se na něj rozzářil, jako by mu právě dokázal předat důležité moudro. Po pár sekundách se zamračil, když mu z Durhamova výrazu došlo, že k přenosu moudrosti nedošlo.“
Co dělá humoristickou fantasy zábavnou? Zápletka, kulisy a zkušenosti. V případě Kobkanýrů si na jedničku vedou všechny tři premisy, a jste-li navíc fanoušek RPG her Dungeons & Dragons, užijete si Kosti, pasti, slepice dvojnásob. Ostatně, neoblíbit si partičku trpaslíků všelikého naturelu, přízvuku i pohlaví zavání příklonem k trudomyslnosti a v ten moment vám náladu zvedne snad už jen Utrpení mladého Werthera.
Každopádně, tenhle tým profesionálních rabovačů kobek všeho druhu dokonale válcuje zaběhnutá klišé fantasy literatury, o hrdinských výpravách nemluvě. Rozsah přitom odpovídá právě tak jednomu dobře odehranému dobrodružství, které sice nepřekvapí vývojem, ale ani (ne)vtipně překombinovanými zvraty. To celé pak korunuje skvělý překlad, o který se postaral Jiří Matyskiewicz, jenž snad psal příběh společně s autorem.

Autorovy knížky

Jeffery Russell
americká, 1969
2024  89%Kosti, pasti, slepice

Kniha Kosti, pasti, slepice je v