Láska a smetí

Koupit

Román Láska a smetí vznikal na konci 80. let, v době, kdy byl Ivan Klíma v Československu zakázaným autorem. Má několik dějových pásem, v ústředním z nich se hrdina, ženatý spisovatel, který pracuje jako metař, pokouší řešit svůj milostný vztah. Také ostatní dějová pásma se dotýkají citových vztahů, od neuskutečněné lásky Franze Kafky po lásku milostnou, manželskou i lásku syna k umírajícímu otci. Právě společné téma citových či milostných krizí spojuje jednotlivá dějová pásma natolik, že je mění v jednolitou a poutavou četbu. Láska a smetí se navíc pokouší najít odpověď na velká osobní dilemata, jimž se v životě nevyhne většina z nás. Tento román se stal autorovou nejúspěšnější knihou, byl kromě čtyř vydání v češtině, několika vydání v angličtině a v němčině přeložen s výjimkou Finska a Albánie i ve všech evropských zemích. Vyšel také v Číně, Japonsku, Íránu, Koreji, Izraeli a Turecku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78869/laska-a-smeti-78869.jpg 3.8102

Kniha Láska a smetí

Panpalapax

Kniha se překvapivě strefila do mého aktuálního rozpoložení. Ne tedy, že bych vše zrovna prožíval. Ale podobně jako autor také vzpomínal. Některé vyjádření jsou hlubší zamyšlení, obecná i osobní. Jinde zase až na kost odhalené zdánlivě všední události, které však vždy mají co říci, a jsou nazírány pronikavým vhledem autora.

vendy246

Krásné setkání s autorem po třiceti letech. Moc dobré čtení tehdy i teď. Manželka, milenka, minulost židovského kluka, přítomnost režimu nepohodlného spisovatele, uklízecí partička, Kafka a život a smrt. Ivan Klíma je mistr slova a hlavně myšlenky. Oč větší požitek, že jsou to slova původní, nepřetavená překladem.

ziriant

Kniha mě roztesknila. Ale jsem za to ráda. Na rozdíl od některých předchozích komentujících zde vnímám popis pocitů, které člověkem cloumají, jako nosný, zatímco příběh je v podstatě jen na pozadí, tvoří sice kostru, ale důležité je to okolo, co se na něj nabalí. Neříkám, že s hrdinou soucítím, především k jeho vztahové situaci bych měla jasné výhrady, ale na druhou stranu se mi jeho stesky a životní trápení nezdají jako ukňourané či příliš sebelítostivé. Předložení těchto pocitů, motivů a životních cest se všemi nuancemi prostě beru jako potřebnou věc a pan Klíma to dokázal ztvárnit úžasným způsobem. A, jak tu již bylo párkrát zmíněno, opravdu krásným jazykem. Co bych jen trochu vytkla, respektive, co se mi při čtení moc nezdálo a působilo to na mě spíše rušivě, je přílišné prolínání dějových linií. Tuším, že to byl asi záměr, takto nějak se to honí v hlavě každému z nás, akorát nám nejdříve vyvstane obraz, vzpomínka a až pak následný prožitek, další děj. Tady v textu se začalo hned dějem a mně občas docela trvalo, než jsem se vzpamatovala, uvědomila si, že jsme zase "jinde" časově i místně a než jsem si k tomu tedy vytvořila příslušný obraz. Jinak parádní kniha.

jana14
12.05.2020

Lásku a smetí od dlouho zakázaného spisovatele jsem četla už kdysi dávno. Vzhledem k mému mládí mě zajímal hlavně ten manželský trojúhelník. A tady pro mne nastal problém: viděla jsem v TV rozhovory s panem Klímou a mé mládí si tehdy krutě řeklo: "Na toho ani hráběmi". Jenomže já ho potom v milostných scénách pořád viděla....Myslím si ale, že si tuto knihu budu muset s odstupem dlouhých let přečíst znovu a z pohledu zralosti objevit nový rozměr....

Kuža007
26.03.2020

Krásná autobiografická knížka Ivana Klímy. Pěkná čeština. Úžasně se zde snoubí zážitky z dětství a zkušenosti z dospělosti.

Ctv
05.12.2019

Ze začátku naprosté nadšení, které v průběhu čtení (cca od poloviny) přešlo v znuděnost. Nadšení z krásného slohu a ze schopnosti pana Klímy hrát si se slovy, skládat je ve věty a souvětí a používat slova, která už dnes člověk skoro zapomněl. Toto nadšení přetrvalo celou knihu. Ale na mě už tam pak bylo moc hloubání, přemýšlení dokolečka o stále stejné nesmrtelnosti chrousta. Člověk by chvílemi skoro litoval slabošského hrdinu, který léta podvádí svou manželku a není schopen situaci vyřešit. Když si svoje selhávání obalí dostatečným množstvím vzletných myšlenek, obhajob a omluv, provinění pak není tak hrozné.

Crimble
16.08.2019

Musím přiznat, že se z této knihy nestane moje favorizovaná od Klímy, ale přesto vysoký standard. Mám rád Klímovo pochybování, zvažování, těkání od jednoho k druhému i důslednou analýzu myšlenkových pochodů a osobních zvratů. Samozřejmě krásná čeština jako bonus.

Magdalena5
23.09.2018