Pan_Skala Pan_Skala komentáře u knih

Sunstone 2 Sunstone 2 Stjepan Šejić

Druhý díl jsem nějakou dobu odkládal, ale po zakoupení 3. dílu už nebylo na co čekat a pustil jsem se do toho. Co se týče kresby tak ta je suprová a užíval jsem si ji. Dějově je to takové zvláštní. Na jednu stranu ten dějový postup je očekávaný, ale tak nějak jsem doufal v trošku jiný. K tomu myšlení a chování postav chápu, protože podobné pocity jsem si taky zažil. Do toho nemít ten 3. díl tak bych asi hodnotil ještě níž takhle mám jistý optimismus, že se to vyvine směrem jaký bych si přál. Jo a o čuňačinky ani nejde, protože ty tu spíše pomahají vykreslit jiné nezvyklé prostředí ve kterém vlastně probíhá něco naprosto známého.

26.05.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Nemůžu si odpustit menší srovnání s Marťanem, ale ani tady to nefunguje špatně. Ano ty pasáže s rodinými a emočními problémy mě zrovna moc nebavili, ale jakmile přešlo k akci tak se to četlo hezky. Bylo to přesně to samé co krásně odsýpalo v Marťanovi. Nakonec jsem za přečtení rád ikdyž jsem četl/slyšel ohlasy jak je to špatné nebo nejlépe průměrné. Osobně to sice Marťana nepřekoná, ale zase je to hezké potvrzení, že pan autor umí a případnou další knihu si opět s radostí přečtu.

10.03.2020 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Pomalejší rozjezd knihy sice dokáže člověka trošku otravovat, ale zase vyvolává to tu správnou touhu zjistit co bude dál a u mne to zafungovalo perfektně. Pak už jsem nedokázal odolávat, abych v posledních 200 stranách nepřemýšlel nad tím co se dál stane i v situacích, kdy jsi neměl možnost číst. Člověk se pak o to více těší z práce, že zase bude moci přečíst dalších několik stránek a odhalovat další část příběhu. No a u konce nějaká ta slza ukápla, ale bylo to super čtení.

12.07.2023 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Upřímně nečekal jsem takovou oddychovou nářezovku z něčeho co bych označil za military sci-fi. Jsem za to rád, protože se to četlo krásně a děj krásně ubíhal a nepolevil v dobrém tempu v žádné fázi knihy. Určitě to stojí za přečtení a jsem jenom rád, že to je z pera českého autora. Jisté je, že určitě se na další díl vrhnu, protože upřímně očekávám stejně kvalitní počin.

03.06.2022 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Opět se neubráním jako u spousty zfilmovaných knih menšímu vnitřnímu srovnávání s filmem. Až na pár momentů, které film zvládnul optimálněji však vyhrává kniha. Sice si člověk Langdona přestavuje s obličejem Tom Hankse, ale nakonec se to čte hrozně dobře jakmile přistoupíte na hru, kdy berete vše co je vám servírováno a nepřemýšlíte nad tím zda vám tam něco nesedí. Takže jako četbu to s radostí doporučím.

02.04.2020 4 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Spousta věcí z této knihy se v současné době jeví jinak v novém světle a je to upřímně děsivé. Mohl bych se opakovat jako spousta dalších, že by si to lidi měli přečíst, ale stejně to musím napsat. Je to velmi náročné a místy děsivé čtení a opět musím uznat skvělou práci pana Kmenty. Není to jenom o Zemanovi, ale i spoustě dalších figurek v pozadí, které mu pomohli a to je právě důležité, aby si lidi uvědomili, že to není jenom o tom viditelném vrcholku ledovce.

19.08.2022 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Další moje setkání s Kotletou a tentokrát mě zavedl do cyberpunkové Prahy a musím říct, že jsem si tu jízdu užíval. Ikdyž jsme se brodili špínou budoucí Prahy tak jsem si připadal jak na krásné dovolené. Ačkoliv jsem podle jedné části obálky doufal, že je to začátek knižní série tak po dočtení mám pocit, že bohužel žádná série nebude. Přesto všechno to je jen malá vada na kráse, protože tohle je klasická "kotletovka" jenom ze cyberpunku. Takže pro všechny milovníky našeho nového krále brakové literetaury je to povinnost.

30.08.2020 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nějakou dobu jsem knihu měl doma a furt jsem její čtení odkládal. Nejspíše jsem čekal, že při jejím čtení budu místy žasnout, ale většinu času bude ve mě spíše růst vztek. Věřím, že pan autor má pro svá tvrzení a zjištění dost důkazů. Minimálně to vše ukazuje, že Babiš je člověk, který jde za svým cílem velmi obratně a dost často na hraně.

Můj pohled na něj to nezměnilo, protože už předtím jsem ho nevnímal v tom hezkém světle jako dost lidí. Spíše pomohla odkrýt věci o kterých člověk neměl ponětí.

Jedna věc je, ale jistá a to, že knihu budu doporučovat všem známým jako povinnou četbu. Možná to někomu pomůže otevřít oči.

22.08.2020 4 z 5

Sunstone 1 Sunstone 1 Stjepan Šejić

Pokud si to koupíte a bude se těšit na nějaké čuňačinky tak asi budete zklamání. Ano i já měl stejný důvod. Na konci, ale jsem dostal zajímavý příběh podaný v naprosto krásných ilustracích, že jsem se musel vyloženě nutit k tomu nepospíchat a užívat si to. A ano doopravdy to stojí za to si to pořídit.

02.11.2019 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Normálně většinou tento typ knih, článků, esejí nečtu. Jenže to je nejspíše celkem velká chyba, protože tahle kniha mi asi otevřela oči v tom, že bych si neměl žít jenom ve své bublině, ale začít se zajímat i o okolní svět. A být k věcem kritický a zároveň chápavý. Jistě se najdou lidi co s autorem budou nesouhlasit či hanit jeho práci, ale osobně myslím, že právě to knihu dělá skvělou. Pro mne jediná škoda, že jsem si ji nekoupil a nepřečetl už v roce vydání.

24.07.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Tohle bylo nejspíše moje první setkání se severskou krimi a musím říct, že nejspíše ne poslední. Ze začátku to šlo trošku ztuha, ale pak se to rozjelo tak, že jsem párkrát málem přejel cílovou stanici, když jsem ji četl ve vlaku. Dokázalo to dokonale pohltit, že v tu chvíli neexistovalo nic jiného. Hlavní padouch mě trošku překvapil přeci jenom jsem čekal někoho jiného. A čtyři hvězdy dávám kvůli tomu startu a i trošku kvůli tomu konci.

12.07.2019 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Autorčina vize světa je zajímavá a určitě by se z toho celého dalo vytřískat něco daleko smysluplnějšího než tato kniha. V první části to vyvolává dojem jako kdyby to byla agitace proti zabíjení zvířat akorát zde je to v podobě lidí. Je v tom snaha neskutečně šokovat, která spíše skončí znechucením nad knihou jak nějakým vnitřním zamyšlení. K tomu k hlavní postavě ani nijak nepřilnete, nepropojíte se nebo nepřijmete jeho příběh. Jediné co to ve mne vyvolalo byla pouze chuť to dočíst a litovat, že zajímavá dystopie je nevyužita. Bohužel za mne tuhle knihu nikomu nedoporučím, protože to prostě není ono.

31.03.2024 2 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Je to jiné jak knihy co jsme od pana autora zvyklý, ale stojí to za to. Příběh člověka pohltí během chvilky a pak už se jenom maximálně přistihnete, že je večer v tahu a i když máte jít spát tak stejně to chcete dočíst do konce a vědět jak to dopadne. Takže obětujete část svého spánku, protože víte, že stejně by vám to nedalo a přemýšleli by jste o ději. A upřímně to fakt za to stojí takže neváhejte a jděte do toho a užijte si Kyšu/Kotletu asi fakt v nejlepší formě.

06.10.2023 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Jsem trošku zmatený, protože série o detektivovi a v prvním díle je spíše vedlejší postavou než hlavní jak jsem předpokládal. Samotný příběh psychiatra/hypnotizéra včetně výletu do minulosti při hledání souvislostí a úvodního motivu pro hlavní zápletku byl fajn jenom to co se jevilo jako hlavní příběh se ukáže, že je to jenom důvod k propojení detektiva s hlavní postavou. Takže to ve výsledku mi prostě nějak pořádně nesedí. Mám i další díly, ale k těm asi už budu přistupovat trošku jinak po tomhle díle což mi přijde trošku škoda.

18.03.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Už jenom anotace mě neskutečně lákala, že jsem neváhal ani minutu a knihu si koupil. Ze začátku jsem byl překvapený jak by spousta věcí z knihy seděla i na mne. Možná to bylo i důvodem, proč jsem občas v některých životech měl chuť přestat číst či přeskočit tu pasáž. Naštěstí jsem to neudělal a závěr knihy mi přinesl to překrásné pohlazení po duši, že jsem po zavření knihy ji přitiskl na hruď. Není to dokonalé, ale stejně tak není ani život a to svým způsobem je to poselství z knihy. Pokud jste někdy měli chuť se zabít, protože váš život stál za nic tak si ji určitě přečtěte. Garantuji vám, že možná z počátku nebudete mít pocit, že je ta kniha pro vás. Jenže ke konci už zjistíte, že vás baví číst.

08.04.2022 5 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Detektivní příběh s politickým pozadím v krásné grafické podobě. Asi to bylo spíše tou krásnou kresbou než dějem, že jsem to přelouskal tak rychle, ale upřímně mě to hodně bavilo.

28.06.2020 4 z 5

"Oblidi Oblada" ... Pokud jste četli anotaci tak nějak tušíte do čeho u této knihy půjdete. No můžu Vám pouze říct, že to nebude takové jak očekáváte. Bude to jiné asi tak jako je jiné přátelství se Smrtí. Já jsem knihu kupoval i otevíral z toho důvodu, že jsem chtěl něco hezkého, veselého, zvláštního, prostě jiného co si přečtu po nějaké ultra vážné knížce. A tak nějak jsem neprohloupil, protože tohle přesně ta knížka splňuje. Není to něco nad čím by jste se vznášeli v oblacích, ale má to své osobité kouzlo, které se vám bude líbit jako se vám bude líbit Smrt. "Oblidi Oblada"

26.04.2020 4 z 5

V říši vlka – Tulák 2 V říši vlka – Tulák 2 David Gemmell

I po těch letech co jsem tuhle knihu četl poprvé tak se mi u ní furt děje to samé. Sotva ji otevřu tak pro mne přestává existovat reálný svět. Sice mi teď trvalo několik měsíců ji dočíst, ale to bylo tím, že bylo málo času a dobře vím, že večer před usnutím to není jenom pár stránek. Zpátky ke knize. Opět je to ten samý Gemmellův styl a to je právě ono co mne a spousta dalších na tom baví. K tomu svět Drenaje a hlavně legendární nájemný vrah Tulák. Ta postava je na jednu stranu tak záporná, že je i kladná a to právě způsobuje, že ji miluji. Co je, ale nesporně největším kladem jeho knih, že ikdyž je nečtete jako ságu tak každá samo o sobě dokáže obstát. Jistě není to taková jízda jako celá sága, ale i přesto samotná kniha baví.

11.05.2019 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

"Jo, a díky za tu alpu."
Kotleta je zpět a opět tu máme vše co něj máme tak rádi a čteme to ještě raději. A pokud stále váháte tak přestaňte a mažte pro knihu do knihkupectví. Stojí to jako vždy za to.

10.12.2023 5 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Tento typ knih mám upřímně rád už jenom kvůli tomu, že přináší ten lidský pohled do válečného dění. Můžete si načíst faktografická data, ale ten osobní pohled dokáže váš pocit z těch událostí trošku přetvořit v lepší vnímání. Jistě u deníků hrozí, že občas autorův pohled může věci hodně zkreslit či zkazit, ale zatím jsem měl šťastnou ruku a takovým knihám se vyhnul. Tím pádem bych určitě Velký cirkus zařadil k povinným knihám na vytvoření lásky k letcům 2. světové války.

31.12.2020 5 z 5