pajaroh pajaroh komentáře u knih

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Většinou se v mytologii nevyžívám a spíše ji beru jako částečně historický zdroj, ale tento příběh má v sobě něco, co rozvibruje duši a zanechá touhu hledat to, co s Ogem odešlo... volnost, krása a beznaděj.

21.03.2017 4 z 5

Indiánská zamyšlení Indiánská zamyšlení Marie Brahová

Problematika indiánů v současné době, snaha o zachování této kultury i sžití s civilizací v rezervacích je jistě zajímavé téma, ale ptát se na tyto otázky známých herců, kteří - dle mého - nejsou až tak běžnými obyvateli rezervací, není objektivní. To rozhovory se strážci parků či "náčelníky" rezervací byly zajímavější.

21.03.2017 3 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

Pokud vnímáte knihy všemi smysly, milujete vůni starých zatuchlých knih i těch nových nepoznamenaných (nemám na mysli čichání ke čtečce), jste schopni se v krásný slunečný den zapomenout ve sklepním antikvariátě mezi haldami knih a nemáte klaustrofobii, materiální svět vám je cizí až na tu malou vyjímku, že některé knihy prostě MUSÍTE vlastnit, tak se vám tato kniha bude líbit.

Je fakt, že někdy bylo té "vysoké" literatury až moc (ne každý čteme denně Shakespeara, že...), ale i tak je to pohlazení pro duši pro typického bibliofila a jako přídavek hodně zajímavých informací z historie i současnosti bibliologie.

14.03.2017 4 z 5

Děti země Děti země Kristmann Gudmundsson

Islanskou literaturu mám ráda, stačí zmínit mlhy na pastvinách, ovce, větry od moře a havrany a mé hodnocení se zvyšuje. Tento příběh je typická "stará škola", jsou zde pěkně popsána roční období, příroda a charakter lidí. Kniha se čte dobře (připomíná mi norskou trilogii Věčně zpívají lesy od Gulbranssena). Hrozný je přebal, a to i na rok 1941.

13.03.2017 3 z 5

Malý kamarád Malý kamarád Donna Tartt

Tahle kniha je především o vztazích a o tom, jak svým blízkým vědomě ubližujeme. Ve vykreslení postav, nálady amerického maloměsta a jeho sociálních problémů je Donna Tarttová mistryně, slabší mi připadaly kapitoly dobrodružnějšího rázu a zmiňovaná krimi zápletka působila tak nějak nepatřičně, stejně jako nijaký konec. Nicméně to byly příjemně strávené večery při čtení Malého kamaráda.

09.03.2017 3 z 5

Modřínová duše Modřínová duše Pavlína Brzáková

Strohé, jednoduše napsané a přitom tak silné a otevřené. Autorka se nerozplývá nad krásou Sibiře ani nad svými niterními pocity a duševními pochody, naopak popisuje své cesty a lidi velmi reálně a bez příkras, až si člověk řekne: proč? Co ji tam táhne? Utíká odtud nebo tam? Odpověď je v knize, ve vší té vodce, v krvi, v modřínech, ve Vovkovi, v hejnech komárů.. v pohádkách Targuzů, které nejsou pohádkami...

"Cesty na Sibiř mi mnohé daly a mnohé taky vzaly. Přišla jsem o některé vztahy a na dalekém Severu ztratila iluzi sama o sobě. Díky cestám do dálky jsem se naučila žít ve vlastní zemi a mít ji ráda stejně jako dalekou tajgu a své splněné sny.
Nepoznala jsem "nedotčené divochy", ale i ti "dotčení" mi ukázali, že není nic důležitějšího než obyčejná "úcta člověka k člověku".

08.03.2017 5 z 5

Zpívá, zpívá, každý pták Zpívá, zpívá, každý pták Evie Wyld

Netradičně kompozičně stavěný příběh (2 časové linie, protikladná slovní spojení...) plný tajemna, lidskosti a bestiality. Výborně knihu vystihuje část recenze z Independent: "Nepříjemně krásný román".

07.03.2017 4 z 5

Grónsko - Ostrov splněné touhy Grónsko - Ostrov splněné touhy Alena Klempířová

Velice pěkný cesto/místopis zahrnující jak osobní příběh, tak zajímavosti z grónské kultury, přírody, mytologie. Z každé kapitoly - ať už je napsána Jaroslavem či Alenou - je cítit respekt k životu a láska k této zemi. Tito lidé necestují za účelem být zajímaví a pochlubit se na facebooku, kde to zase byli. Tito lidé cestují tam, kam je táhne jejich srdce, a jsou tak velkorysí, že se o tuto lásku podělí se čtenářem.

28.02.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

V rámci žánru to asi není špatná kniha, ale opět jsem si potvrdila, že i když miluji sever, severská krimi opravdu není nic pro mě. Překombinovaný děj na úkor hlubšího popisu, neoriginální problémy s alkoholem hlavní postavy (plýtké vnitřní dialogy Mii mi lezly na nervy), konec jako od Daniely Steelové. Snad jen to napětí v knize opravdu bylo.

28.02.2017 2 z 5

Mezi vilami Mezi vilami Justin Quinn

Bohužel... do knihy jsem se nedokázala včíst, vcítit, vžít... všechny postavy jako by se míhaly za tlustým sklem a já je opilá pozorovala. Takto na mě působil styl autora, který je hodně povrchní, příběh nepopisuje do hloubky, spíše za sebe skládá "výkřiky" rodinného života na pozadí politických a ekonomických událostí. Často jsem tyto výkřiky nepochopila (například úvodní část z nemocnice - proč?) a nenašla souvislost. Škoda, přeci jen historie 20. století v Irsku propracovaná v příběhu bohatého rodu má takový potenciál.
Jednoduše řečeno: povrchní, zmatený a cizí.

20.02.2017 2 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Mé hodnocení této knihy je naprosto neobjektivní a ovlivněno vztahem k Islandu. Příběh Agnes Magnúsdottir je krásný, temný, blízký a přitom neuchopitelný stejně jako země, vnímání a povaha této postavy splývá s drsnou přírodou, je nevyzpytatelná jako ostrovní počasí, specifická jako severní pobřeží...
Těžko uvěřit, že autorka nepochází z Islandu, jeho záhadnou náladu (v minulosti nezničenou turisty) popsala dokonale, stylem mi trochu při popisu krajiny připomínala H. K. Laxnesse, ale vztahy a postavy byly propracovanější a ta špetka červené knihovny naštěstí až tak neuškodila.

20.02.2017 5 z 5

Všichni krásní koně Všichni krásní koně Cormac McCarthy

Trochu jsem se s touto knihou trápila a nemohla se začíst, ale asi se mi jen nedařilo naladit se na tu správnou "McCarthy" notu, protože postupem času jsem si více a více vychutnávala jeho styl a příběh, který je silný i bez detailních sáhodlouhých popisů. Kdyby to šlo rozdělit, za úvod dám 2*, pak přidám další, další a krásný závěr by získal 5*. Podle mého kniha není ani o lásce, přátelství či romantice, jak napovídají chytlavé anotace českého vydání (i když tohle všechno obsahuje), ale je především o putování, hledání a morálce.

17.02.2017 4 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Výborné, zajímavé. Nesoudí, netvaruje, informuje a nechává na čtenáři udělat si vlastní názor. To umí málo novinářů.

10.02.2017 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Silná kniha o jedné Cestě lidstva, která ve vás zůstane jako šedý popílek.

08.02.2017 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

I když mi téma manželství (stejně jako herectví a "americký život") opravdu není blízké, kniha mě dostala především svou druhou částí Běsy, kdy začne vyplouvat napovrch přesně to, o čem kniha je: nikdy nikoho nevlastníte, nikdy nikoho neznáte, neznáte ani sám sebe, protože často hrajete hru na osobu, kterou jste pro ostatní, tak dokonale, že přehrajete sám sebe. V tomhle jsou všichni sami, i když se snaží své životy zapojit do různých vztahů a vazeb.
Nejsou to jen poskládané historky z manželského života, pohledy obou postav do sebe zapadají a stavějí příběh jako zeď, která je kompletní a pevná až na konci knihy.
Chápu, že ne každý objeví to, co je v příběhu nejsilnější (také se mi to ne pokaždé podaří), ale... čtěte pozorně, je to dobrá kniha.

07.02.2017 4 z 5

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Pokračování klasiky Jako zabít ptáčka považuji za průměrný doplněk, který mě nenadchl, neurazil. Chápu, že autorka chtěla popsat Čipeřin posun a další fázi dospívání a prozření, ale zabedněnost této postavy mi lezla na nervy. I když ani původní kniha není podle mě výrazná, ke čtení postačí nulová fantazie a nedá se nic vyhledat "mezi řádky", děj i morální otázky jsou naservírovány na zlatém podnose - to vše se dá ještě vysvětlit naivním dětským pohledem. O ten se už kniha Postav hlídku opírat nemůže, přesto jednoduchost zůstává. Ano, a takto jednoduše Harper Lee sebrala hlavní morální zásady lidstva a použila je v knize, čímž ji učinila pro většinu čtenářů čtivou a chytlavou (podtrženo tragickým osudem Jema a postavou Atticuse). Zbytečné hledat více.

03.02.2017 3 z 5

Vlčí úžina Vlčí úžina Olivier Truc

Uznávám, hlavní postavy sobí policie nejsou nikterak blízké a ty gramatické chyby bolely. Na druhou stranu je dobře a zajímavě popsáno prostředí Laponska, typologie místních obyvatel, naznačené politické problémy s ropným průmyslem v "dokonalém" Norsku. Vzhledem k tomu, že mi bylo líto, když jsem knihu dočetla, se nechávám unést a dávám 4*.

31.01.2017 4 z 5

Drsní chlapi Drsní chlapi Elizabeth Gilbert

I když je většinou Gilbertová má literární slabina, tato kniha mi nesedla. Příběh mě nezaujal, styl nevypracovaný, postavy plýtké. Hvězdičku dolů za hrozný název a přebal.

20.01.2017 2 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Příjemná, kouzelně naivní oddychovka, na kterou nesmíte pohlížet jako zarytý odborník na psy. Pak si ji užijete. Nedoporučuji dávat číst dětem, nebo vám při nejbližší příležitosti dovedou domů toulavého bernardýna :-)

PS: jedná se o fikci, nikoliv literaturu faktu a je rozumné k této knize tak přistupovat. Při čtení některých komentářů mě až mrazí...

20.01.2017 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Syrové a surové drama, kde se veškerý akční děj odehraje ve 2 větách. Hluboký zážitek, nevím jestli čtenářský, ale určitě psychický. I když konec byl na mě příliš odtržený od příběhu. POZOR! Kniha, která vás doslova doj...

14.01.2017 4 z 5