pajaroh pajaroh komentáře u knih

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Nádherná kniha. Originální příběh, historická zápletka, vykreslení postav, (ne)pochopitelný svět Istanbulu, detailní a chytlavý popis světa a života iluminátorů (pro laika zdánlivě nudný, ale...kdepak!) a upuštění od přílišné melancholie - podle mě vrcholné Pamukovo dílo. Už teď se těším, až si ji přečtu znovu.

06.07.2016 5 z 5

Dávné budoucnosti Dávné budoucnosti Helena Norberg-Hodge

Pěkný souhrn ekologického a tradičního pohledu na životní styl nejen v Ladaku, ale celkově kdekoliv na světě. Takhle nějak to cítí každý "přírodně" smýšlející a přemýšlející člověk. Nejvíce se mi líbily části o úctě ke starým lidem.

26.06.2016 4 z 5

Tato kniha musí přijít v určité životní etapě. Pak ji pochopíte, zůstane ve vás a budete se k ní vracet. Od Murakamiho jsem četla vše, co vyšlo v češtině/angličtině, a tahle je mi nejbližší.

17.06.2016 5 z 5

Jak poznat psí duši Jak poznat psí duši Rudolf Desenský

Zajímavá a přínosná kniha pro člověka, který se chce věnovat výcviku psů. Je brána spíše s psychologického hlediska, pomůže pochopit podstatu vztahu člověka a psa a klade důraz na základní a nejdůležitější povely.

17.06.2016 4 z 5

Záliba hlavní postavy ve fotografování a literatuře, propracované osudy vedlejších postav (imigrantů), prostředí Francie - to řadí knihu z mého pohledu k jedné z nejnezapomenutelnějších.

13.06.2016 5 z 5

Totál Balkán Totál Balkán Blanka Čechová

Vtipné, zajímavé, dobře napsané.

07.06.2016 5 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Šílené, krásné. Lze číst jen jednou, ale stojí za to.

31.05.2016 5 z 5

Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu Lizzy Hawker

Krásná kniha, vůbec nejlepší ze série běžeckých a sportovních, jaké jsem kdy četla.... i když - je vůbec o běhání? Není spíše o tom, jak důležité je najít si svou cestu, ať už extrémním či poklidnějším způsobem, jak důležité je poslouchat své instinkty a nezapadnout do ubíjející všednosti. A především jak důležité je naučit se pokoře. Tato kniha je více o životě než o běhání, i když v případě autorky je běhání život... přinejmenším je o běhání za svým snem.

31.05.2016 4 z 5

STOP - Světové tažení ochmelky Poláčka z Prahy do Ohňové země STOP - Světové tažení ochmelky Poláčka z Prahy do Ohňové země Tomáš Poláček

Za mě trochu zklamání, vyprávění hlavně ke konci drhlo, byla cítit snaha za každou cenu řádky dopsat a vydat... asi preferuji cesto-spisovatele, kteří se někam vydají a pak píšou, když mají o čem... ne na objednávku předem.

30.05.2016 3 z 5

Fulmaya Fulmaya Dorota Nvotová

Tento cestopis/životopis se nečte špatně, je chytlavý díky autorčině nevybíravému a drsnému stylu, přesto mám pocit, že mnoho věcí zamlčuje, přeskakuje... až tak ji všechno nevěřím, nicméně pro oddechové čtení ok.

30.05.2016 3 z 5

Zelený stan Zelený stan Ljudmila Ulická (p)

Nádherná kniha, zajímavé osudy, skvělý styl. Jedna z NEJ.
Doporučuji ji číst naráz bez velkých promlk, aby se člověk neztratil v postavách a jejich osudech.

27.05.2016 5 z 5

Poslední americký muž Poslední americký muž Elizabeth Gilbert

Velice příjemné čtení. Příběh není dokonalý, ale prostě mám pro Gilbertovou velkou slabost a to, že se jedná o reálný příběh skutečného člověka dodává knize na zajímavosti. Poslední americký muž je postava/člověk geniálnía fascinující a stejně tak pro život nepoužitelný, tvrdý k sobě i k ostatním...

27.05.2016 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Kniha vcelku nudná, vadilo mi nelogické propojení světa malé Sophie, filozofie a psaného příběhu... Povedené byly některé příběhy slavných osobností, ale celkově vzato i jako "dějiny filozofie" mi kniha přijde nepoužitelná.

27.05.2016 2 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Tohle je přesně případ, kdy knize uškodí info na přebalu. Po přečtení "obsahu" jsem se do čtení nechtěla ani pustit, což by byla škoda. Příběh je moc pěkný, trochu tajemný jako popisované okolí. Krásně se prolínal psychický život a traumata hlavních postav s krajinou a přírodními jevy.

26.05.2016 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Rádoby vědecké pasáže prokládané životem hlavního minihrdiny mě bavily od začátku až do konce, který byl dosti nečekaný, což je velké plus, jelikož dějová linie spadala k tomu očekávanému... které nepřišlo. Velice povedené dílo.

06.04.2016 4 z 5

Dlouhá cesta na jih Dlouhá cesta na jih Ewan McGregor

Až na jednu vtipnou větu o "zkur..." písku nuda. Dva chlapi, dvě motorky, v zádech auta s vybavením, žádné dobrodružství, nikterak úžasný styl psaní. Ewan by měl zůstat u hraní.

02.04.2016 2 z 5

I města mají duši I města mají duši Milena Holcová

Porovnat atmosféru města s lidskou povahou je zajímavý nápad, právě cestopisy jsou silná stránka této spisovatelky. Doporučuji především těm, kteří rádi cestují a navštívili popisovaná místa.
Sama jsem vybrané kapitoly četla před a po návštěvě daného města a je to nesrovnatelné - číst o místě, které člověk neviděl, je sice zajímavé, ale ten "vychytaný" popis a přirovnání Holcové člověk ocení opravdu až po návštěvě.
Moc pěkná kniha, stejně jako další díl I města mají vši.

02.04.2016 4 z 5

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Milena Holcová

Velice povedený díl trilogie cestopisných/lidopopisných postřehů od Holcové. Vtipné, výstižné, zábavné a oproti jejim knihám s "ženskou" tematikou nikterak sentimentální. Formát je ideální na cesty. Doporučuji nejen ženám a nejen cestovatelům.

02.04.2016 5 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Přestože psychologický thriller nepatří mezi mé oblíbené, kniha mě zaujala popisem prostředí ve spojení s vnitřními stavy hlavních postav. Doporučuji především všem, koho oslovila specifická atmosféra Islandu a přístup obyvatel k nepředvídatelným přírodním podmínkám a nadpřirozenu. Přesně o tom to je.

02.04.2016 4 z 5