pajaroh pajaroh komentáře u knih

10% odvar původních knih napadený a vysátý mozkomorem.
Dobře, nostalgické čtení známých jmen je příjemné, ale udělat z příběhu Pottera divadelní hru a z hry knihu... to je něco jako literární avada kedavra.

12.01.2017 2 z 5

Projekt: pravda Projekt: pravda Mariusz Szczygieł

Velice pravdivá kniha o hledání pravdy v životě brána z různých pohledů známých i obyčejných lidí. Některé kapitoly zaujmou, jiné odzbrojí, smutné úvahy se střídají se všedními (zdánlivě). V knize je hodně hlubokých myšlenek, každá z nich stojí za přemýšlení a rozepsání minimálně na celou knihu... vše je podáno líbivým novinářským stylem, ale ten úvahám neubírá na kvalitě, spíše je přibližuje lidem.
Je to mé první setkání s autorem, ale určitě ne poslední, protože... "....mnoho píšících lidí si myslí, že svět výjimečných slov je tím nejlepším světem k životu."

11.01.2017 4 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Příběh průměrný, dějová linie propracovaná, Snaha o napětí budiž oceněna (občas zaškodí), ale to hlavní se ukrývá v popisu přírody, okolí, historických souvislostí, sámské kultury i současných problémů nejen mezi místními obyvateli a Laponci, ale i v rámci tohoto etnika - očima člověka, který z tohoto prostředí nepochází, ale zná ho a je dobrý pozorovatel a vypravěč. Jistě, odborníkům na Laponsko a sámskou kulturu se mnoho věcí nebude pozdávat, ale pro laika či člověka, který zná tuto oblast povrchně a zajímá ho, je to přitažlivá kniha.
Pro zajímavost doporučuji francouzský dokument Sobí policie (2008).

11.01.2017 4 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Povrchní příběh plný zbytečných zvratů a neuvěřitelného děje jakoby ani nepocházel od autora Klubu nenapravitelných optimistů a Vysněného života Ernesta G.
Postava Nezmara je mi jednáním i myšlením nesympatická, vojenské období jsem doslova přetrpěla. Děj odehrávající se v Indii je zajímavější, ale dle mého se téměř jedná o nedokonalý plagiát Shantaramu.
Nesmrtelnost hlavní postavy a přežití všechn nehod a náhod jsem nepochopila - ironie? Absurdita? Snaha šokovat?
Asi bych nebyla tak kritická, kdyby se nejednalo o J.M. Guenassia, ale takto...

05.01.2017 2 z 5

Dublin. Počátky Dublin. Počátky Edward Rutherfurd (p)

Román o dějinách Irska (podtitul)... spíše hromada střepů z povrchních příběhů popisující povětšinou milostné vztahy na pozadí historických reálií dle vzorce: lepá děva (popsána jako necudná modelka snažící se svést ubohého mladika - přemýšlivého filozofa/mnicha) a chrabrý, svalnatý, pohledný muž. Tak to za dob pohanů, křesťanů, Vikingů... asi nefungovalo.
Hvězdičku navíc za pěkný popis známých míst (Wicklow, Glendalough), bohužel je těchto popisů v knize málo.

30.12.2016 3 z 5

Vlčí něha Vlčí něha Stef Penney

Velice příjemný a čtivý příběh s nádechem drsné romantiky Jacka Londona nikoliv o vlcích, ale o lidských šelmách.

28.12.2016 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Poeticky a neuvěřitelně lidsky popsané nelidské zrůdnosti a příběhy, o kterých všichni víme a raději bychom nevěděli. Autorka se inspirovala skutečnými osudy, postavami a zručně je převedla do příběhu dvojčat. Poslední kapitoly a náhlý téměř happy end do děje moc nezapadají a příběhu podle mého malinko ublížily, nicméně i tak je to jedna z nejkrásnějších knih o Osvětimi, pokud se slovo "krása" dá vůbec s takovým místem spojit.

21.12.2016 4 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Tak tomu říkám zvláštní kniha. Z počátečního příběhu vhodného pro pejskomily se rozvine (ne)chápání a vnímání světa postiženým osamělým člověkem. Díky odpudivě popisovanému zevnějšku téměř sympatická postava se nám otevírá skrze promluvu k agresivnímu jednookému psovi. Oba tvorové jsou postižení, jednodušší a jednají na základě špatných zkušeností z minulosti (otec, psův bývalý pán) a je to tak moc pochopitelné... stejně jako hlavní postava částečně porozumí chování svého otce díky vlastním reakcím na psa. Na první pohled se jedná o jakýsi monolog podivína k agresivnímu psovi kombinovaný s psanou road-movie. Tím hlubším pohledem se dostanete do světa osamělosti, naděje, pochopení a vnímání světa jiným způsobem... A možná to je úplně o něčem jiném, možná je to o společnosti, o domově, o vztazích...

Krásný jazyk (doporučuji číst v originále) a výborná kompoziční výstavba - nálada se promítá v "názvech" ročních období, děj přirozeně plyne a spěje k... zimě a příběh je díky prologu a epilogu celistvý jako kruh.

10.12.2016 4 z 5

Originální jako Zibura sám. Vkusně humorný, laskavě sarkastický. Tento cesto-lido-pis mě bavil a pobavil stejně jako jeho první kniha. I když je zde znát přirozený posun a větší spisovatelské sebevědomí, to hlavní - osobitý přístup, lidskost a vtip - si kniha ponechává.

06.12.2016 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Krátká kniha pro dlouhé zamyšlení. Ano, počáteční příběh Hanny a Michaela je občas jemně řečeno zvláštní, jako by nám chtěl autor přesně sdělit pocity a myšlenky, ale bál se nepochopení. O tom vlastně kniha je především, o pochopení, odsouzení, o právu pochopit a právu či neprávu odsoudit a v neposlední řadě o odsouzení pochopení.

04.12.2016 4 z 5

Norma Norma Sofi Oksanen

Tak vážně nevím, co je tahle kniha zač. Zato vím, co to není. Není to thriller, není to love story, není to fantasy... ač má ze všeho kousek smíchaný s jemným odvarem Murakamiho (ne)pochopitelnosti (narážím na vlasy) a napětí dvojnásobné množstí. Takže můž názor na knihu je rozpolcen jako děj samotný - hlavní postava mi nebyla blízká (podezřívám autorku ze záměru), občas jsem při čtení obracela oči v sloup a přesto jsem knihu nedokázala ani na chvíli odložit. Autorka nás prostě posadila do rozjetého dějového vlaku stejně jako Normu a pak nás za jízdy vyhodila ven. Z těchto důvodů si poprvé za svou databazeknihovou historii dovolím neudělit počet hvězd.

27.11.2016

Dvacet let s Islandem Dvacet let s Islandem Jan Burian

Poprvé jsem knihu četla před cestou na Island, podruhé po cestě na Island. V prvním případě bych dala 3-4 *, podruhé 5*. Pan Burian krásně, vtipně a výstižně popisuje jednoduchým novinářským stylem své všední i nevšední zážitky a daří se mu zachytit atmosféru Islandu. Líbí se mi, že tuto zemi neidealizuje a nelíčí ji jako rajský ostrov v Karibiku jako jiní populární cestlovatelé (promiňte pane Kolbabo), protože to Island není. Island je krásný sám o sobě a bez příkras - se svými depresivními lávovými poli, deštivým počasím a šíleným větrem.

22.11.2016 5 z 5

Lidé a psi: Střet kultur Lidé a psi: Střet kultur Jean Donaldson

Zajímavá a nápomocná kniha. Autorka správně poukazuje na hlavní problém soužití člověka a psa - tedy na to, že lidé k psovi často přistupují jako k sobě rovnému, jako k partnerovi či k dítěti ("vždyť on mi rozumí...") a když pak pes udělá něco přirozeně psího, je z tohoto činu hned zákeřná zvířecí pomsta. Ze začátku jsem chvílemi měla pocit, že autorka popisuje stroj a ne zvíře (také poslední poznámka o kastraci je velmi kontroverzní - a to mám kastrovaného psa), pes je sociální tvor, je schopen vztahu k člověku a psí věrnost a láska na zvířecí úrovni není jen výmysl. Nicméně tímto přístupem pravděpodobně chtěla jen zdůraznit rozdíl a hierarchii mezi lidmi a psy.
Mnoho užitečných rad a návodů jsem úspěšně vyzkoušela v praxi, nicméně největším přínosem této knihy je opravdu psychologický pohled na věc (výborným příkladem je kapitola o trestání psů = okamžité ukončení + vybití frustrace), pochopení a vcítění se do psího chápání lidského světa a civilizace, která je i pro nás často nepřirozená a násilná, natož tak pro zvíře ("svět Gornů" je úžasná pomůcka).

18.11.2016 4 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Tolik blízkých témat: Kanada - cestování - život v divočině - samota - v jedné malé knize nemohou nezanechat hluboký dojem, přestože je kniha jednoduše napsaná. Samotný přístup autorky a volba strávit zimu o samotě nutí k hlubšímu zamyšlení PROČ. Snaží se být úpřimná, popsat pocity radosti i smutku, ale stále cítíme nedůvěru a strach otevřít se světu. Ale i to je svým způsobem blízké. Je škoda, že autorka používá pro popis jednotlivých míst, dnů, cest formu stručnějších záznamů, nespojuje knihu do jednohou plynoucího celku. Nicméně popisy přírody a chování zvířat vnímaná jako znamení jsou tak silná, že dávám 4*.

18.11.2016 4 z 5

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Stručné, studeně odtažité, ale přesto blízké a vřelé. Krásné a drsné, tradiční a seversky specifické - prostě Norsko. Taková je i tato trilogie. Zvratové události ovlivňuící život hlavních postav jsou shrnuty do jediné oznamující věty, myšlenkové pochody a úvahy jsou detailněji rozepsány. Vedlejší postavy se okrajově míhají dějem, často neznáme jejich jména, ale cítíme, že tam všechny patří - stejně jako stromy ve "věčně zpívajících lesích". Kombinace severského počasí s útulným interiérem se nenásilně zrcadlí ve vzhledu hlavních postav a jejich duševních pochodech, zvláštní propojení tradičního a neměnného s nutnou přizpůsobivosti. Ano, musíme vzít v potaz starší vzletné vyjadřování a rozpačitý začátek, ale tato kniha je prostě silná. Silná a moudrá.

14.11.2016 4 z 5

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

Čtivé povídky prostoupené láskou k přírodě a úctou k životu, sympatické postavy žijící ve svém introvertním světě. Ačkoliv povídka nepatří mezi můj oblíbený prozaický útvar, Anthony Doerr mě i v této knize ve většině případu dokázal zaujmout.

03.11.2016 4 z 5

Rybí koncert Rybí koncert Halldór Kiljan Laxness

Mé hodnocení je ovlivněno tím, že jsem si tuto knihu dovezla právě z Isladnu, který je tak specifický jako samotné vyprávění a popisovaný přístup postav k životu. Je důkazem toho, jak člověka ovlivňují při hodnocení zkušenosti a cesty - kdybych na tom místě nebyla, kniha by nejspíš nezískala více než 2 hvězdičky... Ale k věci: poetické vyprávění o starých časech na izolovaném Islandu není (i přes čtenou anglickou verzi) náročné, náročnější je samotné hlubší zamyšlení o osudech, volbách a snaha pochopit naznačené myšlení hlavních postav. Asi jako když se snažíte poslouchat ticho...

31.10.2016 4 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Jistě, Hostina pro vrány je méně akční než Bouře mečů, ale není to na škodu. Autor rozšiřuje svůj svět a popisuje osudy vedlejších postav i dosud méně známá místa. Neuvěřitelné, že i po tolika stránkách je úroveň tak vysoká.

13.10.2016 5 z 5

Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka Witold Szabłowski

Zajímavé postřehy z turecké společnosti, historie, politiky i ze života obyčejných lidí. Polský novinář přibližuje vzdálené a často nepochopitelné události nám blízkým stylem.

11.10.2016 4 z 5

Ulice Záhadných tajemství Ulice Záhadných tajemství John Irving

Už je toho moc. Opakující se motivy, extravagance postav a snaha šokovat na úkor příběhu. Nečíst knihu v originále, asi bych ji odložila. Na druhou stranu - lze kritizovat Irvinga, že je příliš "Irvingovský"?

08.10.2016 3 z 5