Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka

Další z řady knih polských literárních reportáží přináší vzrušující vyprávění o životě v zemi rozpolcené mezi Východem a Západem, islámem a islamofobií, načichlé konzervatismem a postmodernou, steskem po Evropě a euroskepsí a přibližuje rozporuplnou tureckou mentalitu, její světlé i stinné stránky, vraždami ze cti počínaje a sexuální revolucí konče. Autor si povídá s lidmi, kteří mu mohou pomoci pochopit zvláštní a znepokojující charakter současného Turecka. Každá reportáž je spojena s konkrétním osudem, každý hrdina má příležitost vyprávět svůj příběh, a i když je to pouze střípek barevného světa, jenž nás přivádí do hlubin Turecka, do srdce národa, který – nakažený evropskostí – ztrácí svůj pravidelný, tradiční rytmus, daří se autorovi dosáhnout ideální rovnováhy mezi nekompromisní novinařinou, důkladnou politickou analýzou a humorným příběhem. Jeho reportáže přinášejí dokonalý vhled do reálií současného Turecka, jeho silných stránek, slabostí či paradoxů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296200/vrah-z-mesta-merunek-pribehy-z-ture-6Rq-296200.jpg 4.439
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj

Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji (2010)

Kniha Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka

Abulafia
26.06.2018

Poláci to umí. Nedávno se mi dostala do rukou reportážní kniha "Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska" od Surmiak-Domańské, teď je to Szablowski. V obou případech se autor snaží otevřít čtenáři dveře do společnosti, která je pro nás často cizí a nepochopitelná. V obou případech se mi otevírala kudla v kapse, ale nelituju jedinou přečtenou stránku.

bod
06.02.2018

Úžasná kniha. I když v podstatě dokument, dává víc podmětů k přemýšlení, než mnohá filozofická pojednání.

bondula
12.12.2017

Zbierka reportáží, ktoré čitateľa prevedú širokým spektrom problémov, s ktorými sa borí dnešné Turecko. Páči sa mi rôznorodosť tém, aj široký geografický rozsah, ktorý ukazuje krajinu v celej jej pestrosti. Navyše Witold Szabłowski píše veľmi pútavo. Proste poľská reportážna škola, ako ju mám rád. Autor dlhodobo žil v Turecku a v jeho textoch vidno, že sa mu podarilo preniknúť krajine pod kožu.
Avšak, a to je asi jediný malý mínus, stále ostáva liberálnym Európanom. Hugo-Bader na zadnej strane prebalu hodnotí knihu ako „vzrušujúci príbeh o živote medzi dvoma nekompatibilnými svetmi“. A práve túto „nekompatibilitu“ sa snaží Szabłowski miestami vyvracať či obrusovať. Môže byť, že práve o to mu išlo, mne by stačil Vrah z mesta marhúľ aj bez tohto posolstva. Ide totiž o veľmi aktuálnu, užitočnú a navyše zaujímavú knižku.

Hakem
27.10.2016

Uz nejaky ten rok ziju v Turecku a na vetsinu temat z knihy mam vlastni nazor, takze bylo zajimave cist pribehy a nazory lidi z vice stran. Citim to tak i ja - Turecko je opravdu roztristene do dvou hlavnich taboru.. kniha je moc zajimave, bohuzel na nekterych pribezich ukazuje odvracenou stranu lidi, kterou ale muzeme najit v kazdem jinem state na svete.. nejvic me zasahl pribeh o prostitutkach a vrazdach ze cti. Jednu reportaz z knihy jsem si precetla i v rozsrene verzi primo od zpovidane pani a nektere casti z hlavy jen tak nedostanu :/

pajaroh
11.10.2016

Zajímavé postřehy z turecké společnosti, historie, politiky i ze života obyčejných lidí. Polský novinář přibližuje vzdálené a často nepochopitelné události nám blízkým stylem.

02.10.2016

Pro mě skvělé nahlédnutí do ne/všedního světa Turecka a především do mentality Turků.

Alternative
27.09.2016

Mít více času, jednoznačně bych knihu dočetla rychleji. Kniha se mi velmi líbila, byla zvláštní a stále mě nutila k zamyšlení. Turecko miluju a knihu budu dlouho vstřebávat, pokud se to dá :-). Jednoznačně doporučuju k přečtení.

Ronny
21.07.2016

Kniha určitě stojí za přečtení už jenom vzhledem k aktuálním událostem v Turecku. Přečetla jsem ji skoro najednou, i když jsem pár odstavců, které mne nezaujaly, přeskočila. Je čtivě napsaná, jsou v ní jak informace z historie Turecka, tak výpovědi obyčejných současných obyvatel, prostě udělala jsem si v krátkém čase představu o současné realitě v Turecku, myšlení lidí, pro mne až mnohdy nepochopitelné. Musím říci, že z toho až na mne šel strach. Doporučuji!!

Turecko

Witold Szabłowski