Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka

Další z řady knih polských literárních reportáží přináší vzrušující vyprávění o životě v zemi rozpolcené mezi Východem a Západem, islámem a islamofobií, načichlé konzervatismem a postmodernou, steskem po Evropě a euroskepsí a přibližuje rozporuplnou tureckou mentalitu, její světlé i stinné stránky, vraždami ze cti počínaje a sexuální revolucí konče. Autor si povídá s lidmi, kteří mu mohou pomoci pochopit zvláštní a znepokojující charakter současného Turecka. Každá reportáž je spojena s konkrétním osudem, každý hrdina má příležitost vyprávět svůj příběh, a i když je to pouze střípek barevného světa, jenž nás přivádí do hlubin Turecka, do srdce národa, který – nakažený evropskostí – ztrácí svůj pravidelný, tradiční rytmus, daří se autorovi dosáhnout ideální rovnováhy mezi nekompromisní novinařinou, důkladnou politickou analýzou a humorným příběhem. Jeho reportáže přinášejí dokonalý vhled do reálií současného Turecka, jeho silných stránek, slabostí či paradoxů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296200/big_vrah-z-mesta-merunek-pribehy-z-ture-6Rq-296200.jpg 4.460
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj

Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji, 2010

Kniha Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka

Deus
22.06.2021

Vynikajúca kniha, veľmi živý, hodnoverný obraz Turecka. Hodnotenie som znížil, lebo nie všetky pasáže mi sadli, trochu sme sa na môj vkus veľa točili okolo sexuality, záverom trochu roztrieštený Hikmet, kniha rozsahom vlastne veľmi krátka a zopár chýb v texte, chýbajúce písmená a pod. (čítal som e-book SK). Ak by som odhliadol od uvedených záležitostí, tak plný zásah, určite odporúčam prečítať.

Deia
04.02.2021

Všetky reportáže ma veľmi bavili a čítali sa mi strašne dobre. Napriek tomu, že je to rozsahom strán relatívne krátka kniha, tak je v nej toho obsiahnutého strašne veľa a dozvedela som sa kopec nových vecí o tomto štáte. Nájdeme tu kapitoly o prezidentovi Erdoganovi, o tom, ako sa dostal k moci, potom napríklad o tureckých telenovelách, o genocíde Arménov, o atentáte na pápeža, vraždách zo cti, či o predaji žien... Autor ukazuje Turecko naozaj v celej jeho pestrosti. Jednotlivé reportáže sú usporiadané tak, že strany rýchlo ubiehajú jedna za druhou a ani som nevedela ako, už bol koniec knihy. Kniha mi poskytla veľa námetov na premýšľanie a nad niektoré príbehy neviem dostať z hlavy. Doporučujem všetkým, ktorých aspoň trochu zaujíma svet okolo nás.

Karcoolka2210
23.01.2021

Štvrtý Absynt a opäť nesklamal. Mala som možnosť raz navštíviť Istanbul a bolo to ako prísť do iného sveta. Iná kultúra, iná mentalita, pre mňa osobne v mnohých smeroch nepochopiteľná, ale príbehy v tejto knihe opisujú a vysvetľujú samotné Turecko skrze niekoľko, pre nich, významých osobností, ako aj obyčajných ľudí. Odporúčam.

puml
21.08.2020

Turecko je rozporuplná země. Je Turecko západní, které je víceméně moderní a snaží se přiblížit více Evropě a Turecko východní, které jako by se obracelo více k tradicím a "slavné" minulosti Osmanské říše, z čehož pak plyne nejeden rozpor. Závěrečný obraz dvou tureckých žen koupajících se v moři, z nichž jedna je svlečená do půl těla a druhá je zahalená až po oči, dobře ilustruje dvojjakost Turecka, a to, že i přes množství reforem je to země na půl cesty mezi demokracií a diktaturou. Doporučuji.

jejda.majda
16.04.2020

Jedna z knížek, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet. Kniha napsaná novinářem, která vás vhodí doprostřed turecké kultury a vy jen vyjeveně koukáte, co se to vlastně děje ve světě kolem vás. Doporučuji všem, kdo by chtěli trochu proniknout do jejich kultury.

Abulafia
26.06.2018

Poláci to umí. Nedávno se mi dostala do rukou reportážní kniha "Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska" od Surmiak-Domańské, teď je to Szablowski. V obou případech se autor snaží otevřít čtenáři dveře do společnosti, která je pro nás často cizí a nepochopitelná. V obou případech se mi otevírala kudla v kapse, ale nelituju jedinou přečtenou stránku.

bod
06.02.2018

Úžasná kniha. I když v podstatě dokument, dává víc podmětů k přemýšlení, než mnohá filozofická pojednání.

bondula
12.12.2017

Zbierka reportáží, ktoré čitateľa prevedú širokým spektrom problémov, s ktorými sa borí dnešné Turecko. Páči sa mi rôznorodosť tém, aj široký geografický rozsah, ktorý ukazuje krajinu v celej jej pestrosti. Navyše Witold Szabłowski píše veľmi pútavo. Proste poľská reportážna škola, ako ju mám rád. Autor dlhodobo žil v Turecku a v jeho textoch vidno, že sa mu podarilo preniknúť krajine pod kožu.
Avšak, a to je asi jediný malý mínus, stále ostáva liberálnym Európanom. Hugo-Bader na zadnej strane prebalu hodnotí knihu ako „vzrušujúci príbeh o živote medzi dvoma nekompatibilnými svetmi“. A práve túto „nekompatibilitu“ sa snaží Szabłowski miestami vyvracať či obrusovať. Môže byť, že práve o to mu išlo, mne by stačil Vrah z mesta marhúľ aj bez tohto posolstva. Ide totiž o veľmi aktuálnu, užitočnú a navyše zaujímavú knižku.