Rybí koncert

Rybí koncert https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13449/bmid_rybi-koncert-9BB-13449.jpg 4 11 4

Jeden z autorových románů o Islandu, a to z přelomu století, je pojat jako vyprávění prostého chlapce z Reykjavíku, jehož pěstouni poskytují nocleh každému, kdo o to požádá. V příběhu ožívají zvláštnosti tehdejšího islandského života a lidové kultury.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Brekkukotsannáll , 1957

Ivaksa
06.07.2021 2 z 5

Oceňuji pěkný překlad, čeština jak víno. Příběh samotný je tak trochu o ničem,spíše je kniha zajímavá svou jinakostí, prostředím, atmosférou...

MOu598
09.05.2017 4 z 5

Četla jsem v září 2007. Dle mých poznámek:
Vzpomínky A. Hanssona, vychovávaného v chudých poměrech nevlastní babičkou a dědou na okraji hlavního města. Je vychováván též lidmi okolo , prostředím, je ovlivněn nejprve představami a pak skutečnostmi, které zjistí, o svém příbuzném, slavném operním pěvci.
Knížka končí.... a koncem starého světa.
Hodně zajímavých postřehů o lidech, době, prostředí. Jednoduše a přesvědčivě vykresleny postavy.
Hezké.
Příběh trochu připomíná Kameny mluví. Ale ty mají větší poezii, méně dokumentárnosti, jsou o venkově a celkově jsou hezčí.
Citát:
"Nauč se netěšit. Je to začátek umění přijmout trpělivě vše."
"To nejmenší, co může člověk udělat, je nechat každého žít, jak chce, pokud nebrání žít jiným, jak chtějí."

pajaroh
31.10.2016 4 z 5

Mé hodnocení je ovlivněno tím, že jsem si tuto knihu dovezla právě z Isladnu, který je tak specifický jako samotné vyprávění a popisovaný přístup postav k životu. Je důkazem toho, jak člověka ovlivňují při hodnocení zkušenosti a cesty - kdybych na tom místě nebyla, kniha by nejspíš nezískala více než 2 hvězdičky... Ale k věci: poetické vyprávění o starých časech na izolovaném Islandu není (i přes čtenou anglickou verzi) náročné, náročnější je samotné hlubší zamyšlení o osudech, volbách a snaha pochopit naznačené myšlení hlavních postav. Asi jako když se snažíte poslouchat ticho...

MichelleS
02.08.2016 4 z 5

Nevím proč jsem čekala vyprávění spíš melancholické a poetické, ale tahle knížka je překvapivě vtipná. Takovým tím nikoliv prvoplánovým, nikoliv vulgárním, ale inteligentním humorem a jemnou ironií. Nečekejte žádné napětí, snad jen - dozvíme se, jak ten slavný pěvec zpívá? Vcelku banální historky jsou cestou k seznámení s islandskou náturou a zvyky. Ty nejabsurdnější momenty jsou zabaleny do nejvzletnějších proslovů. A mezi tím schované jsou takové malé perličky zdravého rozumu a radosti ze života.

Island islandská literatura

Halldór Kiljan Laxness