Norma

Hlavní postavou nového románu Sofi Oksanen je mladá žena Norma Ross, která bydlí v helsinské bohémské čtvrti Kallio. Je osamělá, avšak osamělost je částečně dobrovolná. Jediným blízkým člověkem, a také jediným, kdo znal Normino tajemství, byla její matka Anita. Ta spáchala sebevraždu skokem pod metro… Po pohřbu kontaktuje Normu neznámý muž a přesvědčuje ji, že je i v jejím zájmu si s ním promluvit. Strhující thriller z pera známé finské spisovatelky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306455/norma-1Bk-306455.jpg 3.470
Vydáno:, Odeon

Norma (2015)

Kniha Norma

Moška

Úplně jiné, než Baby Jane. Tajemné, s prvky magického realismu. A také s prvky napínavého, téměř detektivního pátrání. A s prvky psychologické novely. Cokoliv mezi těmito žánry může být (a je) Norma. Rozhodně doporučuji.

Clarabel

Mám ráda magický realismus a na té knížce něco je. Zajímavá atmosféra, hrdinka s nadpřirozenými schopnostmi...do třetiny mě knížka bavila. Pak jsem se bohužel začala v příběhu ztrácet, jak se příběh rozpliznul do několika ne příliš těsně provázaných linií. A konec se nepovedl, byl velmi nedotažený.

Je to moje první kniha od této autorky, tak nemám srovnání, zda je Norma lepší nebo horší než ostatní její knížky. Hodnotím jako lehký nadprůměr.

Alena_S
22.10.2018

Trochu moc - od všeho ! Moc žánrů, zápletek, moc vlasů. A ničeho dost na to, aby se v tom člověk vyznal... Naštěstí jsem na to přišla zkraje: Tady pozor, musíš mít tu správnou náladu na tenhle druh příběhu, do té doby nech tu knížku v copu, rozpleteš ji pak. A pokud vás při čtení budou šimrat vlasy, je to zřejmě normální, jsou jen zvědavé ;-)

MirusD
23.08.2018

Trochu nuda, trochu zmatečné, kriminální zápletka, no, asi ne úplně dle mého gusta. Zajímavá představa, že by někoho mohly vlasy chránit a žít skoro až vlastním životem. Za to a za příběh s Evou 2 hvězdičky. Třetí za naději na konci.

ematurku
15.05.2018

Chvilku trvalo, než mě příběh začal zajímat, hodně v tom pomohla linka s Evou. Magický realismus v příběhu v podobě magických vlasů byl celkem fajn, i když ta nejcitovanější pasáž o tom, že kdo vládne ženským vlasům a plodnosti, vládne všemu, mi přijde trochu... ehm... za vlasy přitažená? Je to napsané hodně jednoduchým stylem, jak je u Oksanen zvykem, nechybí ani morálně problematické hrdinky a spousta moc moc zlých chlápků. Téma zneužívání žen třetího světa ale každopádně zajímavé.

ZÓNA
15.04.2018

Neustálé vysvětlování minulosti mi velice vadilo. Literární styl nebyl špatný, ale nuda byla jediným podstatným projevem celého děje.
Jedná se o komorní příběh, který vás jistojistě dovede k odporu k vlasům, v podstatě i jejich majitelkám a možná budete pochybovat o kvalitě námětu a jeho věrohodnosti.
Možná jsem nepochopil záměr autorky, zřejmě mě minulo její zaujetí pro vytvoření ženského kriminálního románu.
Román unavoval a snad jen díky závěru a jistému druhu napětí nezavrhnu dílo jednou hvězdičkou.
Nepříliš dobře barvité postavy, svázané tempo příběhu a především nuda, tak vypadá charakteristika právě přečtených kapitol.
Málokdy edice Světová knihovna Odeon zklame. Tentokrát utrpěla přímo debakl.

Msourkova
12.12.2017

Až do sedmdesáté strany mi knížka přišla příliš zmatečná na to, abych pokračovala v jejím čtení. Poté ale přišel zlom, kdy mě ten místy trochu příliš hutný příběh oslovil a pohltil. Chvílemi to celé bylo těžce stravitelné (a zároveň seversky ponuré) pokud ale čtenář v poklidu pokračuje v četbě, začne se před ním příběh rozvíjet sám a jeho otázky už nezůstávají nezodpovězené. Zvláštní, kam až může příběh o vlasech zajít. Trochu mě zklamal příliš rychle a jednoduše utnutý konec. Myslím, že celou knížku perfektně vystihuje tato její část:

"Kdo ovládá sny, vládne celému světu. Kdo ovládá vlasy, vládne ženám. Kdo ovládá jejich schopnost množit se, vládne i mužům. Kdo udržuje ženy spokojené, uspokojuje i muže, a ten, kdo léčí lidi prahnoucí po vlasech či dětech, je jejich králem."

embi
11.12.2017

Asi osmdesát stran, během kterých jsem čtení chtěla hodněkrát vzdát, mi trvalo, než jsem si zvykla na vypravěčský styl a zorientovala se ve všech postavách. Pak už to šlo celkem samo. Byla jsem zvědavá, jak to dopadne, ale konec mi přišel takový nijaký. Četby ale nelituju!