Norma

Hlavní postavou nového románu Sofi Oksanen je mladá žena Norma Ross, která bydlí v helsinské bohémské čtvrti Kallio. Je osamělá, avšak osamělost je částečně dobrovolná. Jediným blízkým člověkem, a také jediným, kdo znal Normino tajemství, byla její matka Anita. Ta spáchala sebevraždu skokem pod metro… Po pohřbu kontaktuje Normu neznámý muž a přesvědčuje ji, že je i v jejím zájmu si s ním promluvit. Strhující thriller z pera známé finské spisovatelky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306455/norma-tZa-306455.jpg 3.448
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Přidat komentář
Msourkova
12.12.2017

Až do sedmdesáté strany mi knížka přišla příliš zmatečná na to, abych pokračovala v jejím čtení. Poté ale přišel zlom, kdy mě ten místy trochu příliš hutný příběh oslovil a pohltil. Chvílemi to celé bylo těžce stravitelné (a zároveň seversky ponuré) pokud ale čtenář v poklidu pokračuje v četbě, začne se před ním příběh rozvíjet sám a jeho otázky už nezůstávají nezodpovězené. Zvláštní, kam až může příběh o vlasech zajít. Trochu mě zklamal příliš rychle a jednoduše utnutý konec. Myslím, že celou knížku perfektně vystihuje tato její část:

"Kdo ovládá sny, vládne celému světu. Kdo ovládá vlasy, vládne ženám. Kdo ovládá jejich schopnost množit se, vládne i mužům. Kdo udržuje ženy spokojené, uspokojuje i muže, a ten, kdo léčí lidi prahnoucí po vlasech či dětech, je jejich králem."

embi
11.12.2017

Asi osmdesát stran, během kterých jsem čtení chtěla hodněkrát vzdát, mi trvalo, než jsem si zvykla na vypravěčský styl a zorientovala se ve všech postavách. Pak už to šlo celkem samo. Byla jsem zvědavá, jak to dopadne, ale konec mi přišel takový nijaký. Četby ale nelituju!

MockOrange
19.10.2017

Celé je to takové divné, prý magický realismus. Záhadné vlasy,záhadné kadeřnictví, záhadná smrt, záhady se kupí. Jak do kadeřnictví zapadá adopce dětí ? Nevím, čtu dál.Vadilo mi, že žádná postava není pořádně popsána, nevěděla jsem,jak si je mám představovat. Když na někoho přišla po několika stránkách zase řeč, musela jsem listovat zpátky, abych si ho zase připomněla. Po čase mě záhady v kadeřnictví přestaly zajímat, četla jsem dál, abych znala konec. Jsem ráda, že jsem knihu poznala, je hodně zvláštní , zápletka zajímavá ale...

Guepp
22.08.2017

Něčím mě kniha zlákala. Autorku jsem do této doby ještě neznala a popisek ke knížce taky moc neřekne, ale koupila jsem ji. Opravdu VELICE lituji. Možná bych ji dřív i přečetla celou, ale postupem času jsem si dala pravidlo, že dám každé knize šanci jen do sedmdesáté stránky. Poté odkládám. Nebavila mě hned po první kapitole, měla jsem ji rozečtenou snad půl roku. Možná jsem na ni špatně nahlížela, a proto jsme si neporozuměly. A nebo se mi možná jen nechtělo rozkrývat tajemství nějakého tajného kadeřnictví a poznávat příběhy lidí, kteří jsou pro vlasy ochotní zabíjet...

Disease
21.06.2017

Po výborné Očistě a nedočtených Stalinových kravách a Čase ztracených holubic se mi tento feministický fantasy thriller líbil zatím nejvíc.

Magriva
18.05.2017

Je to pro mě mnohovrstevnaté dílo- napětí, detektivní zápletka, problémy třetího světa, bezbřehá touha po penězích, po dítěti, po tom mít. Hlavní hrdinka se v tom všem pohybuje, snaží se tomu přijít na kloub, a navíc se ještě potýká se svou mimořádností. Moc se mi líbí, když je každá kniha autora trochu jiná, u S. Oksanen se to daří.

vekune
17.05.2017

Mně Sofi Oksanen zase nezklamala. Mám její díla moc ráda. Norma je trošku jiná než všechny její ostatní knihy a chvíli mi trvalo než jsem se zorientovala, ale za mě super čtení. Možná to bude i tím, že chvilku předtím jsem dočetla Maslowskou a to je teprv experimentální literatura.

David_Vesely
22.04.2017

Norma je velice zvláštní knihou, která je zřejmě určena jen pro nadšence experimentální literatury. Je to kniha, jenž je smíchána z různých žánrů a autorka si někdy se čtenářem hraje, jako kočka s myší. Osobně mě kniha neuchvátila a ani se mi moc nelíbila. Nakonec proto dvě hvězdičky...
Více informací o knize a má recenze na ni v kartě "Recenze". ;-)

Yorika
12.03.2017

Měla vlasy samou loknu, ráno přistoupila k oknu, vlasy samou loknu měla a na nic víc nemyslela a na nic víc nemyslela jé jé jééé. Stručný obsah knihy.V nadsázce.

karolina5333
21.02.2017

Moje první kniha Oksanen. Směska to sice je :D ale není to žádná hrůza :) Téma zajímavé, zápletka se dobře rozvíjí, jen by ji mohla autorka odhalovat trošku systematičtěji, takhle jsem byla chvílemi dost zmatená co, kdo, jak, proč.

Lusů
30.01.2017

Souhlasím s níže zmíněným, byla to slátanina všech různých žánrů, ale mně to nevadilo, ba naopak se mi to líbilo. Asi to bylo dáno 1) tím, že mám ráda Sofi Oksanen, 2) miluju Chucka Palahniuka a 3) dospívala jsem na Murakamiho knihách. Takže jsem na ty směsky zkrátka zvyklá.

Eremites
08.01.2017

Byla to má první kniha od této autorky, tudíž při hodnocení nebudu zatížena (i u mne obvyklým) sentimentem a tendencí přivřít oči nad méně povedenými díly mého oblíbeného autora.
A tentokrát nehodlám ani smířlivě konstatovat (jako u některých jiných děl jiných autorů), že jsem asi ještě velikosti díla nedozrála, že ho nechápu ze zcela subjektivních příčin mé omezenosti.
Protože v tomto případě mám velmi neodbytný pocit, že jde od autorky knihy o mix škodolibosti (tak jak se s tím, milí čtenáři, poperete?), "potřebě" vydat nějaký nový román (ač ještě zjevně nepřišel správný čas) a ne úplně dobře uchopených témat (byť zcela jistě vážných).

Takže, kdo máte autorku rádi a na toto dílo se chystáte, prosím nečtětě dále. Nerada bych někoho odradila, leč nemůžu si pomoci.

Jak je psáno v doslovu - kniha je (nebo může být): "společensko-kritický krimithriller, detektivka s mysteriózními prvky, rodinná sága se záhadou, novodobá pohádka či román s dystopickými prvky".
Ehm.....v tom je asi zakopán ten....štěkající problém. Ač nejsem příznivcem škatulkování, tohle je opravdu příliš. Zkuste vařit jídlo s tím, že může být v závěru konzumováno buď jako čokoládový dort, kuře na paprice, vídeňský řízek, treska na přírodno nebo flambovaný puding. Dobrou chuť.
Nebo jinak, konkrétněji - vezměte mixér a do něj nasypte v libovolném množství a pořadí: levné krabicové víno, fet (jakýkoliv - od amfetaminu, benzodiazepinu, přes skopolamin po trávu a magické vlasy), problém surogátního mateřství, psychiatrické diagnózy, kadeřnici (lépe více než méně), mafii, magické vlasy, paruky, feminismus a nevolnictví žen, příčesky, vraždy na objednávku, magické vlasy, matky (libovolné množství), nevlastní matky, adoptované děti i matky, magické vlasy,blázinec, babičky, nevlastní babičky, prapraprababičky, potraty a hlavně - magické vlasy! Pět minut mixovat, protřepat, promíchat - a vypít. Dobrou chuť.
Jako jo - kniha se dá číst - pokud (pravděpodobně stejně jako autorka při psaní) ujíždíte na něčem fakt účinném (výběru se meze nekladou - ale LSD a houbičky by byly asi nejvhodnější). Potom si umím představit tu jízdu, na jejímž konci zvoláte - fakt hustý, vole !!!!
Pro běžnější čtenářskou obec návod nemám - snad jen, pokud už jste doma přečetli úplně všechno, včetně návodu k zubnímu kartáčku, pak ano - nalejte si sklenku něčeho ostřejšího a užijte si to - pokud vám ovšem nevadí, že mafiánské kadeřnictví (ano, mafiánské - a ano - kadeřnictví!) nese název Čarovláska (auuuuu!), že mafiánský rodinný klan sestává z jednoho psychopata (otce), jeho druhé manželky (první nechal zavřít do blázince) a dvou dětí, které se snaží průběžně zlikvidovat a jsou pro něj nepřátelé číslo jedna. Jo a ještě je v tom klanu pár "ohařů". Jestli dokážete překousnout, že ač autorka vehementně upozorňuje na "podřízenou roli žen, které slouží jen a pouze jako dělohy" a dokáže napsat údernou větu " u žen neproběhla vůbec žádná evoluce", tak svou hlavní hrdinku učiní poddajnou, poslušnou, slabou a ujíždějící na krabicáku (mnohokrát za celou knihu). Dále může číst jen ten, kdo nikdy nečetl ani neviděl nic, pojednávající o mafii - protože to, co dokázala autorka stvořit už není ani parodie na mafii, to je jakýsi ubohý pokus do svého příběhu o palčivém tématu (surogátním mateřství a zneužívání žen) nacpat hustokrutě drsnou příchuť.
A přitom ta témata - náhradní mateřství a magické vlasy (každé zvlášť) - by byla tak zajímavá a dal by se na každém (zvlášť) postavit tak skvělý příběh.....no nic, tak snad příště.

Jana77
29.12.2016

Tak jsem se na knížku těšila a tedy trochu zklamání. Chvílemi jsem netušila o co jde a chvílemi jsem nevěřícně kroutila hlavou. Asi jsem měla jako první číst Očistec, abych spisovatelce přišla na chuť.

jarka7698
11.12.2016

Sofi Oksanen pro mě byla jak zjevení, kniha "Očista" úžasný zážitek. Na román "Norma" jsem opravdu těšila. Po přečtení musím říct, že tak neuvěřitelnou slátaninu jsem dlouho nečetla. Nebyla jsem schopná pochopit děj. Škoda každé minuty čtení a koruny za tuhle knihu. Měla bych poprvé chuť vyhodit knihu z okna ven z rozjetého vlaku.

Lidka
27.11.2016

Souhlasím plně s pajaroh. Četla jsem Stalinovy krávy a Očistu, obě knihy mne velmi zaujaly, proto když jsem uviděla v knihovně Očistu neváhala jsem s výpůjčkou. Ale já tu knihu nedokážu ohodnotit, asi jsem ji nepochopila. Bylo to opravdu všechno dohromady, jak píše pajaroh, musela bych opakovat to, co napsala v komentáři ona, včetně toho, že ač zcela tomu nerozumím, tak čtu, čtu, čtu až do konce. A teď tu sedím a vůbec nevím jak knihu ohodnotit, byla to taková fakt děsně zvláštní magie, prostě číst něco co ani moc nechcete a co ani zcela nechápete a přesto vás to nutí dočíst. No, však sami uvidíte.
P.S. Budu si číst se zájmem vaše názory, třeba mi trochu víc otevřou oči a že knihu znovu otevřu, copak já vím?
P.S.S. Ani já , snad poprve co jsem tady na webu, nehodnotím hvězdami.

pajaroh
27.11.2016

Tak vážně nevím, co je tahle kniha zač. Zato vím, co to není. Není to thriller, není to love story, není to fantasy... ač má ze všeho kousek smíchaný s jemným odvarem Murakamiho (ne)pochopitelnosti (narážím na vlasy) a napětí dvojnásobné množstí. Takže můž názor na knihu je rozpolcen jako děj samotný - hlavní postava mi nebyla blízká (podezřívám autorku ze záměru), občas jsem při čtení obracela oči v sloup a přesto jsem knihu nedokázala ani na chvíli odložit. Autorka nás prostě posadila do rozjetého dějového vlaku stejně jako Normu a pak nás za jízdy vyhodila ven. Z těchto důvodů si poprvé za svou databazeknihovou historii dovolím neudělit počet hvězd.