Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty přehled

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101758/bmid_vecne-zpivaji-lesy-vane-vitr-z-hor--RuH-101758.jpg 5 275 275

V jednom svazku vydané tři díly slavné rodové ságy o Dagu Björndalovi, patriarchovi z Medvědího Dolu, nejsou jen líčením dávných zvyků norského venkova, drsné krásy severské přírody a tvrdého zápasu lidí, žijících uprostřed „věčně zpívajících lesů“. Je to i hluboce poetické, působivé vyprávění o dramatických osudech, o lásce vášnivě zničující, ale i o lásce čisté a vykupující. Je to příběh o zradě, nenávisti a pohrdání, ale zároveň i o skutečném přátelství a veliké a všechápající lidské moudrosti. Dag Björndal a jeho rod životními zkouškami dozrávají do podoby skutečného protipólu oficírské pološlechty a bohatnoucích kupců, tyjících z pozlátka válečnické slávy a společenského pletichaření. Jsou protipólem i sedlákům z rovinatého kraje pod horami, jejich úzkému obzoru a malichernosti, zaštítěné povětšinou plnými stodolami a poslušnou důvěrou v panstvo. Medvědí Důl není jen rodovým statkem. Stal se symbolem jistot, svobodné nezávislosti a hrdé nepokořenosti. Je domovem pro ty, kdo svými životy pokračují ve zděděném odkazu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Og bakom synger skogene, Det blaser fra Dauingfjell, Ingen vei gar utenom , 1987


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (71)

PATRIC
11.01.2024 5 z 5

Ten první díl byla naše rodinná kniha. A myslím na ni dneska stejně jako před padesáti lety a jdu lesem, kde ztratit se by dalo spoustu práce a v dalších dílech sleduju moudření starého Daga a můj atelier někdy připomíná doupě Daga Mladého.
Stromy tu byly dřív než my lidi a budou věčně zpívat, i když my už tu nebudem.
Nic není stejné, žádný vítr není stejný, takže není stejný ani ten zpěv.
Ale co věčnost? No ano, věčnost nemá srovnání, takže je stejná...

Ivan F
05.02.2023 3 z 5

Napíšem to stručne - prečítal som množstvo kníh, z ktorých niektoré boli podobne tematicky zamerané ako Gulbranssenova trilógia. Podrobnejšie som sa o všetkých troch dieloch vyjadril v samostatných komentároch, no nedá mi nezhrnúť celkový dojem do jedného komentára. Skrátka a nedobre - je to uťahané, rozvláčne a recyklované samotným spisovateľom. Takisto by som si mal ako čitateľ nájsť nejaký kladný vzťah aspoň k jednej postave, no tu som si našiel len negatívny vzťah takmer ku všetkým. Okrem toho je kniha dosť prešpikovaná úvahami a pomerne často v nej možno nájsť aj náboženský pohľad na rôzne veci. Ani u Stephena Kinga to nie je ono a pán Gulbranssen je v tomto ešte horší. Páčil sa mi preklad do slovenčiny, je presne taký, aký si kniha zaslúži, aby vyznela tak, ako vyznieť má.


Flamaintenebris
10.01.2023 5 z 5

Tuto rodinnou trilogii s prvky severské mytologie mohu z celého srdce doporučit každému, kdo tíhne k přírodě a jenž má rád místy i prudký děj.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených369x
ve Čtenářské výzvě42x
v Doporučených66x
v Knihotéce150x
v Chystám se číst168x
v Chci si koupit22x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

láska zfilmováno Norsko příroda norská literatura rodinné vztahy zima severská literatura ságy

Autorovy další knížky

Trygve Gulbranssen
norská, 1894 - 1962
2000  87%Věčně zpívají lesy
1991  92%Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty
2001  89%Není jiné cesty
2016  89%Vane vítr z hor
1970  87%Vane vítr z hor / Není jiné cesty