Totál Balkán

Dají se stamiliony rozkrást po stovkách? Jak se dělá demokratizace? Je možné se neztotožnit s hodnotami přední mezinárodní organizace? Proč vlají vlajky členských států tak vysoko? A proč nikdo neřekne pravdu? Mladá právnička se vydává do Kosova a na vlastní kůži získává šokující odpovědi na své otázky. Autorka získá místo právníka se zaměřením na ochranu lidských práv a právních menšin v Kosovu pro mezinárodní organizaci, jejíž jméno v knize nezazní. Náplň práce tvoří kontrola místní veřejné správy, monitorování situace v terénu a realizace projektů, které pomohou místním komunitám. Před nástupem je nutné pracovníka teoreticky proškolit, aby na místě působení zjistil, že je všechno jinak: autorka s lehkostí a vtipem líčí problematiku sžívání se s týmem, navykání pravidelným výpadkům elektřiny a vody a především nástrahy vznikající při pronikání do místních etnických vazeb. Postupem času však získává pocit povrchnosti, nenaplněnosti, nevíry ve smysl veškerého úsilí. Zkušenosti a zážitky české právničky pracující v letech 2007 - 2008 na Balkáně v mezinárodní organizaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111593/total-balkan-a2q-111593.jpg 4.788

Kniha Totál Balkán

Garik

Demokratizovať, demokratizovať a demokratizovať, pravdaže s ohľadom na ľudskú dimenziu následne evaluovať.
Blanka Čechová rozhodne vie, ako písať. Táto jej kniha spomienok je plná čierneho humoru, ironických poznámok a sarkazmu. Používa skvelé, výstižné prirovnania, ktorými výborne dokresľuje detaily fungovania veľkých nadnárodných organizácií, keď prostredníctvom opisu svojho pôsobenia v jednej z nich dáva nahliadnuť do ich zákulisných praktík. Pomenovaniu tej konkrétnej sa umne vyhýba (čo je celkom pochopiteľné), takže si možno iba domýšľať (podľa životopisu ide o OBSE). Ale to je jedno, pretože byrokracia sa všade, kde dostane príležitosť, správa rovnako. Je to aj kniha v dnešnej dobe nádherne politicky nekorektná, no zároveň je desivá. Navyše dáva nahliadnuť aj do miestnych pomerov tej doby, do života a problémov obyčajných kosovských Srbov a Albáncov.

Bedřich63

Jako většina čtenářů přede mnou dávám i já pětku. (*****) Ve škole nelichotivé hodnocení, ale tady právě naopak. Ty hvězdičky ale beze zbytku patří autorce za humor, skvělý jazyk a zajímavé líčení roku života v Kosovu. Celkem s nadhledem, ale asi až s určitým časovým odstupem líčí situaci, kdy si musela den za dnem připadat jako mravenec v míchačce.

No a ohodnocení Organizace a jí stovek a stovek podobných působících po celém světě? (0)
Více k tomu asi tady není co říci, každý si udělal obrázek z knihy a případně i na základě vlastních zkušeností.

Pražský výběr zpíval písničku S.O.S., ze které ocituji jen kousek, ale dala by se klidně použít i celá.

Prachy, jenom prachy nečekají
Jen po nich sáhneš
A už tě mají

rabor
19.11.2020

Stává se mi, že moje názory ve mně raší a rostou rychle a životaschopně jako plevel, zatímco poznání jako nějaká zakrslá, zapomenutá, tisíciletá borovice zmírá na nedostatek světla. Už ani nevím proč, ale od této knihy jsem si moc nesliboval a poté co jsem přečetl prvních pár stránek a dejchl na mě ten autorčin rádoby vtipný styl psaní alá Poslední aristokratka v Kosovu (teď možná křivdím Poslední aristokratce, nikdy jsem ji nečetl, další pýr mé zahrádky) mé odhodlání pokračovat ve čtení vážně zakolísalo. Múže něco takového fungovat? Múže vzniknout dobrá kniha z toho, že se nějaká mladá, prdlá, idealistická právnička rozhodla šířit v kosovu mír a lásku, a potom o značně velkých a kontroverzních tématech psát stylem haha, hihi, podívejte jak jsem dobrá?
Teď se, za to co jsem si myslel, cítím trochu trapně. Nepoznal jsem žádnou knihu, která by dokázala lépe popsat situaci v kosovu a život mírotvorce/mravence (a tady by se mě mohl někdo zeptat, a kolik knížek o Kosovu jsi četl frajere? Tak ať si někdo takový píše svoje komentáře, jo?).
Vtip a ironie? A proč ne? Pokud sním někdo dokáže zacházet s takovou obratností jako autorka. Ono vám totiž s tím prvním zamrazením v zádech brzy dojde , že onen vtip a ironie tu není jen pro zasmání, ale že díky němu dokáže na čtenáře přenést celé to místo, jeho vúni, emoce, krásu i marasmus a dokáže to mnohem lépe a přesněji než tisíce politických esejí a sociologických studií. A k tomu sarkasmus jako poslední obrana zdravého rozumu a možnost uchránit svou duši jako duši slušného člověka. Jsi jen člověk nebo nečlověk.
Děkuji Blankica

tami1
04.06.2020

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je plná šokující pravdy o fungování všech těch veledůležitých mezinárodních organizacích.
Všechny tyhle rádoby skvělé a užitečné organizace se už dávno změnily v byrokratické obry, kteří si myslí, že mají patent na pravdu. Ve skutečnosti jde jenom o peníze, moc a vliv.
Myslím si, že kdyby zmizely, většina obyčejných lidí by si toho ani nevšila. V oblastech, kde je třeba humanitární pomoci, by možná dokonce zbyly peníze na opravdu užitečné a potřebné projekty. Snad by také mohly vymizet hovadiny jako "fungující multikulturní společnost", "gender a asi milion různých pohlaví" a omezilo by se věčné vměšování těchto samozvaných samaritánů do věcí, do kterých jim nic není.

broskev28
06.05.2020

"Blankica, pašák!"
Dovolila jsem si použít výraz, který v knize používají místní - Albánci (Frenk) i Srbové (Dragan) - kterým Blanka Čechová opravdu pomáhala. Scény v Horní Nákupně nebo v Kurníku jsou skvělé; funguje totiž jedině a pouze to, co Organizace striktně zapovídá: komunikovat a pomáhat konkrétně, tedy jednotlivcům jakékoli národnosti.
Obsah knihy je šokující, burcující, nechutný a neuvěřitelný (mám na mysli systém, personální obsazení a praktické kroky OSN v Kosovu). Ale to zdaleka není všechno, protože forma v údernosti obsahu nijak nezaostává!
Tohle by měla být povinná četba, byla moje první myšlenka. Ale pro koho? Pro ty, kdo se na podobných postech v podobných organizacích hodlají zakopat, o smyslu a užitečnosti své (ne)činnosti nepřemýšlet, nakupovat v duty free, kam je místním vstup zakázán? Anebo pro ty, kteří se na tenhle příjemný život teprve třesou a derou?
Skvěle to vystihl komentář KejmlP, děkuju.
Doporučuju, a to tak, že velmi!

8.září 2007
Mezinárodní den gramotnosti

Hurá! Vymyslela jsem bezkonkurenční demokratizační projekt, nad kterým bude Stamatisovi přecházet zrak! Budeme podporovat vyučování angličtiny na místních školách! Nakoupíme spoustu krásnejch učebnic a slovníků. Je to multietnický (zapojíme albánský i srbský školy), udržitelný (co se děti naučí, to jim nikdo nevezme), genderově vyvážený (do škol choděj holčičky i chlapečci) a v souladu s mandátem je to nepochybně taky.

(Projekt byl zamítnut jako nevhodný. Není trvale udržitelný, nemá jasnou vazbu na budování demokratických institucí a jeho potenciál pozitivního zviditelnění Organizace v místním tisku je nízký. Absence multietnické dimenze, není v rámci našeho mandátu.)

Ze Slovníčku pojmů: soulad s mandátem je, když to nedá moc práce, nic to nestojí, nic se tím nezkazí, nikomu to nevadí a nikdo za to neodpovídá.

Abulafia
04.03.2020

Na této knize je špatně jenom jedna věc - že nevyšla v době, kdy jsem se rozhodovala pro budoucí povolání v oblasti mezinárodních vztahů, hnána naivní představou, že vstupuju do světa naplněného ušlechtilými Raouly Wallenbergy, odhodlanými neúnavně bojovat za lepší svět. Kdyby mě někdo připravil o iluze už tehdy, mohl teď ze mě být třeba docela slušný mikrobiolog. Teď už mi při čtení nezbylo než konstatovat, že se toho za těch 10 let od napsání moc nezměnilo.

hermína14
09.02.2020

aneb Kterak musí bystří lidé využít většinu svých sil, inteligence a kreativity, aby překonali hromady pravidel, jež vymysleli (nebo jen uctívají) prostoduší aktivní samolibci. A zbytek energie je lepší propít, zapít ...upít. Ty neorganizovaně jemně vyřešené "nepřátelské sváry" působí jako pohlazení.

"Je jenom člověk nebo nečlověk."

Jájinka
10.12.2019

Úžasná kniha o tom, jak to chodí v nadnárodních organizacích, jak se na to dívají obyčejní lidé a k čemu to teda všechno je...